Zakázaná operace

Tam, kde se válčí už celá staletí
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

cover72 píše:EDIT: a na těch fotkách je všude Mi-17, nebo -8MT - ty ale měly výkonnější motory a tedy logicky nebyly problémem ani EVU. Kniha mluvila hlavně o začátku války a tehdy používaných verzích Mi-8...
To máš asi pravdu, to zcela jistě, pokud by totiž šla řeč o Mi-8T s motorama TV2-117 tak to určitě, jenže ty byly v Afganistánu na hraně použitelnosti, jak kvůli výškám, tak hlavně v létě kvůli teplotě. Ovšem první Mi-8MT s motorama TV3-117MT přišli do Afganistánu už v roce 1980 a velmi rychle všechny původní Mi-8T nahradily. Potíže s PPLŘS začaly až v roce 1983-4 a i když to nevím, takže nebudu moc tvrdit, ale to asi už moc Mi-8T v Afganistánu u Sovětů nelétalo, teda v misích, kde by byl problém s výškou. Od roku 1980 se vyráběl taky motor TV3-117V, ale ten šel asi prioritně na Mi-24.

Ale pokud jde o EVU na Mi-8T, pak nejen, že by je pravděpodobně sundávali, ale možná ani nemontovali. (Podobně to bylo s protiprachové deflektory na vstupech vzduchu, ty taky žerou výkon a na Mi-8T prostě používat nešly a otázka jestli to nežere víc jak EVU a řek bych ža i jo, ale nevím, nechci fungovat taky jako "vím")

Je ale nepopiratelným faktem to, že EVU byl v Afganistánu zcela běžný jev, podobně jako IČ flery a L-166. Z důvodu nedostatečného výkonu se létalo často s menší zátěží, s potížema (výšky a teploty v Afganistánu sou potíž pro každý vrtulník, pro Mi-8 v 80tých letech jistě), ale tvrzení. že se EVU na Mi-8 s jistotou sundávaly.......

ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Mantra píše: Jestli jsem si to dobře přeložil tak:
Po osazení vrtulníku EVO, ASO a Lipou, stoupla hmotnost o dalších 143kg, což bylo hodně s dalšími úpravami na vrtulníku. Zvýšení, (někdy to bylo i 500kg navíc), a to začalo mít neblahý efejt. K zajištění letových vlastností začali odlehčovat vrtulník a to sundáním PKT a dost často sundavaly neskladné „lopuchy“ EVA, a působila odpor při létání (zvláště to bylo cítit na méně výkonných Mi-8).
Jo, přeložil si to strávně. Ale to je ono... Mi-8T. Ovšem nerad bych aby to bylo chápáno tak, že každů Mi-8 v Afganistánu měl EVU a pokud ne jen potvrzuje pravidlo. Už od počátku konfliktu byly EVU k Mi-8 dodávány a dokud nebyla nutnost je používat, tak nebyl důvod s nimi létat, ale v momentě kdy dostali Afgánci do rukou PPLŘS......

Mimochodem, tentýž text je na airwar.ru

ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Mantra píše:Tak v knize pana Šišky "Bojiště Afghánistán" se píše, na str. 80:
Jo, tak to je přesně ta kniha, kterou jsem měl na mysli. A ohledně motorů přesně sedí to, co pak psal Redboy - koneckonců i v té knize se o pár stránek dál píše, že s příchodem nových motorů tyhle problémy přestaly (jestli si to dobře pamatuju)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Osobně si myslím, že piloti a vojáci sami osobně nebyli tak hloupý aby se zbavovali něčeho co je ochrání. Na druhou stranu museli splnit misi a pomoc svým spolubojovníkům a proto podstupovali veškeré tyhle změny.

Jenom jak jsem včera procházel tu knihu tak tam je i o sovětských náprsních vestách.
To byla taky afghánská inovace oproti klasickým sumkám?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zásobníky v náprsných sumkách (zväčša 3, 4 alebo 6) sa nosili prinajmenšom už vo Vietname - tj minimálne od konca 60. rokov.

Tieto náprsné "sumky" boli spravidla zavedené v krajinách, kde sa príliš nenosili prostriedky protichemickej ochrany a/lebo opasok nebol štandardnou súčasťou výstroje vojaka/bojovníka, ale vyskytovali sa aj v sovietskej armáde (presnejšie v sovietskych ozbrojených silách - ale u ktorých druhov, neviem) aj u niektorých ďalších armád Varšavskej zmluvy.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tohle jsem našel na http://www.vrtulnik.cz/cizina/vlach3.htm a nezdá se mi použití těch Mi4. Ty byly použity sověty nebo afghánci?
"Ještě o několik let později vylíčil britský reportér John Gunston sovětský letecký útok na oddíl mudžáhidů jako sprchu ohně a olova v několika vlnách, nejdříve dva vrtulníky Mi-4, potom čtyři Mi-24, MiGy 21 a nakonec opět Mi-4."
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Nevylučoval bych to, ale asi ne podle toho scénáře. Mi-4 byly ve výzbroji Afgánského letectva, už před válkou (To zcela určitě.) a téměř jistě se nad Afganistánem vyskytovaly, ale ne jako bojové, spíše ve formě pomocké (kurýrní, spojové, průzkum...).

Ve výzbroji Sovětské armády v Afganistánu sem je nazaznamenal, nejsou psány ve stavu jednotek, ale opět ne sice jako bojové, ale není nemožné aby na území Afganistánu byly. Mohly být klidně ve stavech pomocných jednotek, na štábech atd... Ale já si to nemyslím.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Jenom jak jsem včera procházel tu knihu tak tam je i o sovětských náprsních vestách.
To byla taky afghánská inovace oproti klasickým sumkám?
Požiadavky vojakov a skúsenosti s "trofejnými" čínskymi , pakistánskymi a in. vyústili do zavedenia veľmi obľúbenej vesty "lifčik". Pozostávala z 3 väčších vreciek, prioritne určených pre zásobníky a osvetľovacie granáty a menších vreciek určených na drobné veci. Obľúbená bola pre dobré nosenie a manipuláciu.



Obrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Mi-4 v Afganistane.Sovietske sily nepoužívali v Afganistane žiadne Mi-4. Boli už jednoducho príliš staré. Používali ich jednotky Afganskej armády, ale aj to len na začiatku konfliktu, respekt. dovtedy pokým ich nenahradili nové vrtuľníky dodané zo ZSSR.
Afgánske vzdušné sily ich, pred intervenciou vojiska ZSSR, používali na boj proti vojenským jednotkám opozície. V roku 1978 bolo v ich zostave 20 strojov, v roku 1979 bola jedena zničená nepriateľskou paľbou. Ich neskorší osud je neznámi, až na prípad z októbra 1987, keď 2 stroje preleteli na Pakistánske letisko a podľa nepotvrdených správ ich neskôr používali vzdušné sily prezidenta Rabbaniho.
Odpovědět

Zpět na „Válka v Afganistánu“