Stránka 1 z 1

AFGANISTÁN 1979-89 – politické pozadí a tajné služby

Napsal: 17/10/2005, 21:35
od Pegeucko
Jak již bylo zmíněno,v předchozích článcích(viz odkaz na konci stati),hlavní politická zodpovědnost za vpád RA do Afganistanu leží na tehdejším vedení SSSR. Politbyro nesvolalo ani všechny členy,účastnili se pouze L.Brežněv,J.Andropov(šéf KGB),maršál D.Ustinov(vel.RA) a A. Gromyko(min.zahraničí) . Tři z nich jsou spoluaktéři vpádu do ČSSR v r.68. Stejně jako v Maďarsku (1956) a ČSSR očekávali,že po nedlouhých protestech se vše vrátí do starých kolejí. Namísto toho je však SSSR zataženo do vleklé války a dostává se do mezinárodní izolace.
10.11.1982 umírá L.Brežněv a do čela politbyra nastupuje jeho chráněnec, J.Andropov (12.11.1982). Ten na popud OSN zahajuje jednání o stažení jednotek z Afganistanu. Má připravený plán na 8. měsíční stahování jednotek. Andropov je však v srpnu 83 hospitalizován a jeho zdr.stav se neustále zhoršuje.Nakonec 20.12.1984 umírá. Diplomacie SSSR a USA nenachází společnou řeč k jednání.
V roce 1984 odchází i 2. největší sovětští váleční štváči: v září náč. GŠ marš.Ogarkov – vypuzen z Moskvy za „nestranické chování a 20.12.1984 umírá marš.Ustinov.
V prosinci 1984 jsou tedy 3 ze 4 osnovatelů Afgánského vpádu mrtvi.
Andropovův nástupce, K. Černěnko je u moci pouhých 11měsíců (11.4.1984 - 10.3.1985), prakticky celé období je nemocen a politicky se neangažuje.
Na jedné straně tedy „tvrdá garda“ končí,na druhé nastupuje.

V lednu 1980 CIA oficiálně přiznala,že na základě plánu schváleného J.Carterem,financuje a dodává zbraně afgánské opozici a to již od dubnového komunistického převratu v r.1978.
Přímo v Pákistánu působí a cvičí partyzány poradci CIA a dokonce i DEA!!!(US protidrog. Jednotka).
7.ledna 1980 min.zahr. USA Brown při návštěvě Číny dohodl spolupráci a společný postup v „Afgánské otázce“.Za Cartera se však pomoc jen mírně zvýšila. V březnu 1980 presidentský kandidát R.Regan oznamuje svůj záměr výrazné pomoci afgánské opozici. V létě 1980 vyhrává volby a v lednu 1981 vstupuje do úřadu. Jeho snaha je však zbržděna 2 měsíce na to, když atentátník John Warnock Hinckley, Jr. střelil Reagana do prsou(J.Hinckley byl posedlý herečkou Jodie Foster a tímto činem jí chtěl na sebe upozornit). Do měsíce však byl Reagan zpět v úřadě a začal realizovat daňové škrty a rozpočtové škrty. Zároveň o 13 procent zvýšil výdaje na armádu, aby byl schopen se postavit Sovětskému svazu a „uzbrojit ho“.
Pověstný je jeho výrok na konferenci Nár.Asoc. Evangelíků v Orlandu 8.3.1983 : „Sovětské vedení je ohniskem zla současného světa“. Dva měsíce na to vyhlašuje svůj plán SDI – „Hvězdné války“.

Zlom nastává nástupem M. Gorbačova 11.3.1985. Postupně se zbavuje zkostnatělých polit. kádrů a 13 října 1986 na politbyru KSSS prohlašuje:
„V Afganistanu jsme již 6 let. Nezměníme li přístup,budeme tam ještě 20 - 30 let. Hlavní co musíme nyní udělat,je ukončit naši přítomnost Afganistanu co nejdříve.“
Postupně jsou vyvolávána diplomatická jednání. V prosinci 1987 M.Gorbačov při návštěvě USA oznamuje,že „politické rozhodnutí o odchodu RA z Afganistanu již bylo učiněno“.
14.dubna 1988 pak Afganistan,Pákistán ,SSSR a USA podepisují v Ženevě Dohodu o stažení sovětských vojsk a to k 15.8. 1988.

Tajné služby:
Již v r.1973,po Daúdově protimonarchistickém převratu,bylo v Pákistánu v blízkosti Attoku zřízeno výcv.středisko pro „potencionální partyzány“ ,financované Islámským společenstvím (Džamíjati islamí) a arabským Muslimským bratrstvem a řízené Pákistánskou tajnou službou.Po dubnového komunistického převratu v r.1978,bylo takovýchto táboru zakládá mnohem víc a instruktoři CIA a Pákistánské tajné služby zde vyučovali partyzánskou taktiku a záškodnický boj,ala Viet-cong.
CIA se významně podílí na výcviku a zásobování opozice. Za jeden ze zlomových faktorů považuje rozhodnutí o dodávkách raket Stinger,jejichž dodávku považuje za velké bezpečnostní riziko.
Taktéž KGB nezaostává.Po vpádu dostává Kábulská rezidentura statut „Hlavní“ a má dalších 8 poboček ve velkých městech v zemi.Celkem asi 300 důstojníků rozvědky a 100 tech. personálu pod velením gen.KGB B.Ivanova.Ti zde mají rozsáhlou agenturní síť. Zároveň však (dle svědectví zúčastněných),spali „s pistolí pod polštářem a samopalem u postele“. Sám Ivanov byl v r.1982 stažen z důvodu „akutní neurózy“. Padnout zde do zajeti,se rovnalo jisté smrti. Ti co zemřeli okamžitě,mohli mluvit o štěstí. Někteří méně „šťastní“ byly podrobeni výslechu podobnému středověkému „právu útrpnému“ . Známá byla metoda RUDÝ TULIPÁN (parafráze na Černé Tulipány –letouny odvážející mrtvé)
Princip spočíval v tom,že mučenému byly podány znecitlivující narkotika. Pak mu byla v oblasti pasu naříznuta dokola kůže. Ta pak byla přetažena nahoru přes hlavu a provazem nahoře zavázána. Poté se počkalo,až narkotika přestanou působit.
Po vzoru KGB budovali i Afgánskou tajnou službu CHAD(Chedamat-e Etela´at-e Davlátí).
Do čela je dosazen M.Nadžíbuláh – pozdější gen.tajemník. Organizaci a výcvik CHAD obstarává KGB.
V drsných podmínkách protipartizánské války,v níž se nedá zvítězit,KGB „obrodila“ v afgánských podmínkách některé hrůzy z dob stalinského teroru. Amnesty Internacionál shromáždil důkazy o „rozsáhlém a systematickém mučení mužů,žen a dětí!!!!“,ve vyšetřovacích izolacích CHAD za účasti sovětských vyšetřovatelů. Pálení žhavými předměty,bití,podchlazování sněhem a zapichování jehel pod proudem do těla patřilo k běžným praktikám.


25.10.1989 SSSR oficiálně odsoudil rozhodnutí o vstupu do Afghánistánu a vstup samotný.

Odkazy na další články o Afganistanu ZDE:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=107

ObrázekObrázek

Napsal: 17/10/2005, 22:02
od sa58
brr, no to jsou teda metody.... ještě že tu není blicí smajlík

Copak říkala AI na to mučení rusů? To bylo určitě OK, vždyť to bylo ohnisko zla....

Napsal: 17/10/2005, 22:14
od Pegeucko
Těch Rusů,co padlo do zajetí moc nebylo. Chci to rozebírat až v tom článku bilancování.
I když to možná vyznívá,že tam byly Rusové poraženi, tak pouze morálně. Fyzický poměr ztrát je nesrovnatelný i poměr těch mučených.
Ztráty 1:100 a s mučením to bude podobné.
A když měla v té době Rudá armáda ztráty 7000!!! vojáku za rok jen ve výcviku, i tech 15.000 za 10 let není žádná tragédie.

Napsal: 2/10/2006, 17:13
od N_Eser
Peugecko kdes našel, že RA měla takový ztráty při výcviku? Případně i jestli nemáš údaje o jinejch armádách.

Napsal: 2/10/2006, 17:55
od Pegeucko
N_Eser:

Omlouvám se, ale to už ti dnes fakt neřeknu. Psal jsem to před rokem a jako zdroj mi mimo jiné sloužilo spoustu ruských webů(dnes už některé nefungují).
Do jedno z pokračování "AFGANISTÁN 1979-89 - bilancování" ZDE:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=818
jsem házel tento doplněk:
Navíc v 70. a 80. letech v sovětské armádě ROČNĚ umíralo 7000 vojáku „ve výcviku“. Hodně(odhad je až 35%) se stalo obětí „dědovštiny“ = šikany,kterou se však RA snažila maskovat za nehody.

Co se týče výše toho čísla,je třeba si ale uvědomit,že se jednalo v té době o největší armádu světa s více než 3-5miliony vojáky. Pak vychází ztráta 7000 vojáků ročně jako 1-2°% (promile).
Pokud si dobře vzpomínám, třeba v předlistopadové ČSLA bylo pro případ velkého cvičení neoficiálně počítáno se ztrátami v řádu až JEDNOTEK procent.Nejsem si přesně jist,ale 5°% -1%. Byl to samozřejmě odhad nikoliv plán a u nás stávalo,že při úmrtí ve výcviku se cvičení zrušilo. V SSSR nikoliv.
Jak to bylo u jiných armád netuším,ale někde jsem narazil na info, že "západní" armády měli ztráty ve výcviku méně než poloviční(poměrově).

Napsal: 2/10/2006, 18:10
od N_Eser
thx

Napsal: 27/2/2007, 17:15
od Pegeucko
N_Eser:
Objevil jsem údaj k ztrátám v Ruské armádě v současné době. Je to ofic. údaj, co vydalo MO RF.
prosinec 2006 - 40 mrtvých
leden 2007 - 35 mrtvých
Na území Čečenska dále zemřelo v lednu 07 při "plnění poviností" 7 vojáků.

Je tam i stav trestných činnů v RA:
prosinec 06: 829
leden 07: 835

Napsal: 27/2/2007, 17:26
od michan
Ty pege, takže otázka.
V Čečně probíhají boje dál? Nebo jsou to přepady Čečenců, jak napadají ruské posádky?

Napsal: 27/2/2007, 17:40
od Pegeucko
michan:
Protipartyzánský boj a výpady ze strany čečenců tam probíhají stále - nepřetržitě.

Proto když čtu některé názory, jak to ty Amíci zpackali v Iráku a jak mají obrovské ztráty, tak se bavím.
Rusáci vlítli podruhé do Čečenska v r.1999 a mele se to tam s větší či menší intenzitou do teď.

Na jejich území !! po dobu 8let!! s účinější kontrolou hranice pro pašování a pohyb osob !!! mají měsíční ztráty 50(v počátcích) - 5-10 vojáků měsíčně !!!

Napsal: 28/2/2007, 11:17
od Alchymista
Zato s výrazne nespolupracujúcimi susedmi...
Ostatne, je (takmer) nemožné vyhrať protipartizánsky boj, pokiaľ majú partizáni aspoň časť základní na území cudzieho štátu ktorý nespolupracuje alebo štátu ktorý ich skryte alebo dokonca otvorene podporuje. Platilo to vo Vietname a ešte výraznejšie v Afganistane za ruskej invázie. Platí to aj v prípade Iraku, opäť v Afganistane, a samozrejme aj v Čečensku.
Pokiaľ by podobným spôsobom, ako sú zo zahraničia podporovaní čečenci a ako boli zo zahraničia podporovaní mudžahedíni v Afganistane podporovalo Rusko terajší odpor v Iraku a v Afaganistane, to by bol iný vreskot v novinách.

Napsal: 13/6/2009, 15:22
od Spinaker
Ale kdyby sověti dokázaly ovládnout celý Afghánistán nepokusily by se ho zabrat jako nové uzémí SSSR??

Napsal: 13/6/2009, 16:25
od Alchymista
Skôr nie... Aspoň nie v horizonte povedzme dvoch-troch desaťročí po "víťazstve".

Plne kontrolovaný a závislý, ale formálne samostatný štát je pre okupačnú krajinu výhodnejší po takmer všetkých stránkach. To je odskúšané ako najvýhodnejšie riešenie v celej histórii "kolonializmu" a "imperializmu" už od čias rímskeho impéria.
Pokiaľ totiž dobyvateľ porazí alebo zlomí ozbrojený odpor, a dokáže efektívne kontrolovať ekonomiku, plynú mu z toho všetky ekonomické výhody ako z vlastného územia, pritom na vynakladá menšie prostriedky ako by musel vynakladať na "rovnoprávne" vlastné územie. Stačí mu kontrolovať a podporovať skupinu pri moci, tá zabezpečí kontrolu zvyšku územia.

Začlenenie dobytého územia nejakou formou do vlastného štátu je výhodné len v prípade, že na získanom území žije dostatočný počet občanov dobyvateľského štátu.

Napsal: 8/6/2010, 10:37
od Rosomak
Já jsem se dočetl o metodě mučení "Rudý Tulipán" v mírně odlišné verzi, která mi připadá "technicky" jednodušší.

Zajatci se kůže nepodřezává na břichu, ale v podpaždí a stáhne se k pasu dolů. Na stažení kůže je potřeba vynaložit nějakou sílu, kromě toho pokud má ruce uvázané nad hlavou se dá dost těžko svázat nad hlavou.
No a pak před ním sedí a čekají, až přijde po účinku drogy k sobě...
Zajatec nejčastěji zešílí bolestí či nastane smrt ze sekundárního účinku šoku z bolesti. Nástup bolesti či šoku se řídí další malou dávkou drogy, pokud se chtějí získat od zajatce ještě nějaké informace...

Husté čtení: http://ruslib.com/MEMUARY/AFGAN/