Vietnam 1964-1975 VIII. Č 1.

Francie a USA proti Ho Či Minovi
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Redboy ď za odkazy.
Psal jsem bez záruky.
Tyto informace, zvláště tu informaci Senátní komise si buď nepamatuji, nebo jsem ji nezachytil. Informací a vyvracení bylo v několika posledních letech příliš mnoho!
Souhlasím s YA, že příliš často USA podporovali někoho, kdo se pak obrátil proti nim.
Nutno dodat, že to dělají bohužel všechny velmoce ( bussines bez hranic).
Věřím, stále věřím, že si to USA vyřídí samo. Vždy v histori, když tam pohár přetekl, došlo k tomu, že si tam demokracie poradila.
Kdo ve světě a historii má z velmocí máslo na hlavě.
Neznám velmoc v historii, i novodobé, o které by to šlo říci.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ano, přesně tak, to je prostě dá se řící "úděl velmocí". a jak říkám, pořád ještě beru USA jako menší zlo. Ale idealizace není na místě, USA nedělají nic jen pro "krásné modré oči". A odnášejí to, jak už to tak bývá, nevinní, nijak nezainteresovaní lidé odjinud.

Jinak promiň, že se to vcelku mojí vinou dostalo od Vietnamu ke všeobecné politice USA a velmocí. Ale ta souvislost tam je. A ještě jednou díky, že ten Vietnam píšeš nezaujatě. Měl jsem z toho, přiznám, trochu obavy, ale nebyly na místě. Jen tak dál!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »


A co se týče 11. 9. ...i já, velký skeptik, už uznávám, že je tam až příliš mnoho podivností.
Doporucuji k zhlednuti FAHRENHEIT 9/11...
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tam je těch podivností ještě víc...hledají záhady i tam, kde nejsou, zapírají důkazy atd.

1
2
3
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

po těžké dělostřelecké palbě všech možných ráží, když jsou ničena celá území, nastupují vrtulníky a vrtulníky přivezená pěchota. Ano, vrtulníkové vojsko, jeho masové nasazení, má počátek ve Vietnamu.
Michane, nebyl počátek této taktiky v poslední fázi Alžírsko - Francouzské války. Mám dojem, že je s ní spojeno jméno generála Maurice Challe.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nasazení 100 a více vrtulníků do bitvy bylo provedeno až v údolí Ia Drang.
V jednu dobu bitvy, bylo na cestě tam a zpátky okolo 200 vrtulníků všech typů( dopravovalo se vše, včetně změny palebných postavení houfnic 105mm a včetně zásob munice do nich - vrtulníky CH - 54). To vše na několika místech v Ia Drang.
Pro toto, se říká masové nasazení vrtulníků.
V Alžírsko - Francouzské válce se jednalo okolo 20 vrtulníků ve vzduchu, v době bitvy.
Posuďme!
Všeobecně se Vietnam uznává jako vznik vrtulníkové války a taktiky a je to Vietnam o čem se říká, že zde byl vznik masového nasazení vrtulníků!
Máš - li jiný názor?
Toto hodnocení jsem našel u všech pramenů.
Ještě snad tolik, psal jsem to tady - 1. jízdní ( aeromobilní) divize měla 434 vrtulníků všech typů. 101. vzdušně výsadková 424 vrtulníků.
Asi i v tom je vidět - Masové nasazení vrtulníků ve Vietnamu!!!

Tolik moje nejnovější prameny!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Michane, já nepochybuji o tom, že masové nasazení vrtulníků do bitvy a vůbec jejich masové využití pro dopravu vojsk a materiálu zavedli Američané ve Vietnamu. Kdo taky jiný. Vždyť např. ta zmiňovaná 101. vzd.-výsadková divize jich měla snad více než celá fransouzská armáda v té době dohromady. Je fakt, že jsem se špatně vyjádřil. Setkal jsem se totiž s názorem, a u toho jsem byl zvědav na Tvé hodnocení, že samotná taktika rychlých přesunů jednotek a materiálu přímo do zjištěných ohnïsek odporu nepřítele a jeho následná rychlá likvidace, byla vynálezem zmiňovaného francouzského generála v Alžíru. Taktika používaná před tím - rozmisťování jednotek do všech krizových oblastí byla příliš náročná na lidi i materiál.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Tak jak to říkáš kolego Saweyerik, je to správně.
Víme, že první vrtulníky byly již ww2.
První bojové( řádné) nasazení vrtulníků - US Army v Koreji na odvoz raněných.
Alžír moc detailně prostudován nemám, ale to bojové nasazení vrtulníků v Alžíru vím. Takže k přesunu a řádnému nasazení "prvních vrtulníků v boji", máš pravdu - generál Challe.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Já bych jako první rozsáhlé nasazení vrtulníků viděl Koreu 1951-1953. Už tam byly použity vrtulníky (S-55) u jednotek námořní pěchoty (nejen)přímo k bojovým operacím, výsadkům a dopravě materiálu a to ve značném rozsahu. Čili nikoli jen záchrané a evakuační lety.
I když to nejde pochopitelně srovnat s rozsahem ve Vietnamu, nejen počtem a výkony nových strojů, ale co hlavně taktikou nasazení, tak počátek je v Koreji.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Redboy dík za doplnění. O nasazení vrtulníků v Koreji jsem toho moc nenašel, než ten odvoz zraněných a přepravu šéfů ( nejen z M A S H).
ObrázekObrázekObrázek
mikinko
Příspěvky: 3
Registrován: 4/9/2007, 12:32

Příspěvek od mikinko »

Neda mi to sa nezapojit do diskusie. Som velkym fanusikom serialu o vietname a tak som si precital aj diskusiu, co tu vznikla.
Co sa tyka politiky USA v armade, myslim, ze tam de facto boli dva smery - jeden smer bol strach a druhy biznis.
Co sa tyka Korei a Vietnamu, tak bolo dost politikov (vid aj tento serial), ktori mali skutocny strach z padu Vietnamu a nastupu komunizmu. A strach logicky nemysli a ani casto nepocuva rozumne argumenty.
Druhou skupinou boli biznismani. V Korei sa to este tak neprejavilo, ale Vietname sa uz podla mna dalo z dost velkej casti povedat, ze par mocnych sa chcelo hrat na vojnu a tak sa hralo. Uz pocas II.WW USA zistilo, ze vojensky priemysel je najvynosnejsi obchod (ved pri troche nadsazky sa da povedat, ze az vojnova vyroba pocas II.WW definitivne vytrhla USA z recesie - vid dokument Farby II.WW - cast USA).
USA sa snazilo vojne II vyhnut ako najviac sa dalo, a skutocne zapojenie nastalo az po utokoch na PearlHarbour ako aj hrozba napadnutia USA (vid Donitzove ponorky pri vychodnom pobrezi USA).
Ale to som trochu odbocil. Vo Vietname sa teda naplno ukazalo aky je vojensky biznis zaujimavy a tak boli velmi silne zakulisne tlaky proti mierovym rokovaniam (samozrejme, ziadne oficialne !!!!) ako aj silne tlaky nepocuvat rozumne argumenty proti tejto vojne (vid aj politicke pozadie uvedene v tomto seriali). Vzdy si treba uvedomit velku pravdu (dost zvyraznovanu v Matrixe :-)), ze cokolvek niekto robi, musi to mat pricinu. A pricinou angazovanosti USA urcite nebola snaha nezistne pomahat Vietnamcom a ani ten strach z komunizmu nebol az tak velky (nechce sa mi verit, ze Biely dom bola LEN banda bojazlivych a neinteligentnych tupcov - aj ked aj taki tam boli).
IRAK - prva vojna jednoznacne ZA. Jedine, com som USA a spojencom vycital, ze to nedotiahli dokonca. Ale je pravda, ze USA sa viac hodil Saddam diktator nez hrozba dalsieho Ajatollaha ako v Irane. A prave to je dnes hrozba domino efektu islamizacie ....
Somalsko - opat pozitivna ucast, aj ked opat zial nedotiahnuta dokonca.
Juhoslavia - podla mna len prakticka USAF strelnica - nic tym nevyriesili a jedna genocida vystriedala druhu. Mam znameho ktory v Kosove vyrastal a ten ma na vec uplne iny pohlad ako zmanipulovana verejna mienka v CNN a spol (podobne ako sa svet pozera na nasich ciganov - ale skuste sa spytat co si o tom mysli ich sused .... ).
Afghanistan - neviem, ale vy ste si nevsimli, ako sa zrazu z jedneho dna na druhy zrodila Al-kajda. Jeden den nic, a druhy den za kazdy teroristicky utok a vsetko zlo na svete moze Al-Kajda. Takze nejaka Al-kajda bola len zamienka na eliminaciu Talibanu a pritomnost USA blizko ohniska konfliktu v Cecensku. Proste strategicke zabezpecnie oblasti.
Co sa tyka WHO - myslim, ze teoria "samoutoku" nie je ziadny nezmysel. Vid zamienka DE pri vojne proti Polsku, vid incident v Tonkinskom zalive, .... Netvrdim, ze to samoutok bol, ale rovnako si myslim, ze mocnych USA par tisic mrtvych americanov vobec netrapi a bolo by to posledne, cim by sa trapili.
IRAK II - vymyslene ZHN, dodnes prakticky neodvovodneny urok na IRAK (vsetky najvacsie zverstav Saddam napachal na svojich ludoch este pred prvou vojnou v zalive), nehovoriac o tom, ze co potom v Iraku vzniklo je asi ovela horsie ako to co tam bolo predtym (otazkou je, ci pocet saddamovych obeti nie je dokonca nizsi ako pocet obeti pocas Americkej okupacie).
Takze si myslim, ze popri skutocne humanitarnych akciach si obcas USA nejaku tu vojnu "zorganizuju", aby si proste mohli zastrielat a aby sa zbrojarsky priemysel opat pohol dopredu .....
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Tedy, sorry, jestli se pletu, ale co má co dělat Irák, Somálsko, Jugoslávie a Afghánistán, neřknu-li útok na Dvojčata s perfektně zpracovanou a zde předkládanou problematikou vietnamského konfliktu ?
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jaromír dolanský děkuji.

mikinko:
Pro politické diskuze a politické širší souvislosti byla vytvořená v Debatě celá sekce Moderní války-zde:

http://www.debata.palba.cz/viewforum.php?id=20

Přesuňte se prosím tam.
ObrázekObrázekObrázek
FLIR
Příspěvky: 5
Registrován: 13/9/2007, 12:48

Příspěvek od FLIR »

alibaba píše:

A co se týče 11. 9. ...i já, velký skeptik, už uznávám, že je tam až příliš mnoho podivností.
Doporucuji k zhlednuti FAHRENHEIT 9/11...
Tak o Moorově filmu se nemá cenu se bavit. Je to snůška nesmyslů a polopravd.
Zajímavý článek o konspiračních teoriích k 11. Září :
http://zpravy.idnes.cz/konspiracni-teor ... ranicni_dp
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pro FLIR platí stejné, jako pro mikinka - přesuňte se na: http://www.debata.palba.cz/viewforum.php?id=20
Další v podobném duchu bude buď mazáno, nebo přesunuto na jiné téma.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vietnam“