Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Francie a USA proti Ho Či Minovi
Odpovědět
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od jmodrak »

K bombardovaniu sev. Vietnamu. Počet obetí sa udáva 100 000, bomby zničili alebo ťažko poškodili 2923 škôl všetkých typov, 1850 nemocníc a domov, 484 kostolov a 465 pagôd. Je to z knižky z múzea vojny (Múzeum vojnových zločinov) v Saigone- Hočiminovom meste.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od Polarfox »

Zajímalo by mne, kolik bylo v té době v Severním Vietnamu celkem škol a nemocnic. Plus jakým způsobem jsou v muzeu válečných zločinů vzpomínány a odsuzovány některé bohulibé akce VC typu "dejte nám rejži/podporu nebo vám vypálíme vesnici a vyrubeme obyvatele a vepříky".
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od skelet »

Pánové držte se vojenského hodnocení.. nebo Vám to tu zavřu definitivně
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od Dzin »

jmodrak píše:K bombardovaniu sev. Vietnamu. Počet obetí sa udáva 100 000, bomby zničili alebo ťažko poškodili 2923 škôl všetkých typov, 1850 nemocníc a domov, 484 kostolov a 465 pagôd. Je to z knižky z múzea vojny (Múzeum vojnových zločinov) v Saigone- Hočiminovom meste.
A kolik američané vypotřebovali letecké munice celkem? Pokud mě pamět neklame, dost často se zdůrazňuje, že výrazně více, než za WW2. Čili mi to zatím moc nepřijde jako nějaká zásadní letecká kampaň proti Severovietnamským městům.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od jmodrak »

Dzin a koľko bolo ako takých cieľov ? Možno 10. Takže pomer bômb na jeden cieľ je vyhladzovací.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od M1A2 Abrams »

jmodrak píše:Dzin a koľko bolo ako takých cieľov ? Možno 10.
Smankote jakejch 10 cilu? Jen ku prikladu - pri planovani Rolling Thunderu byla vytipovana temer stovka cilu, ktere meli byt napadeny.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od jmodrak »

M1A2 Abrams píše:Smankote jakejch 10 cilu? Jen ku prikladu - pri planovani Rolling Thunderu byla vytipovana temer stovka cilu, ktere meli byt napadeny.
Nebavíme sa o konkretných cieľoch ale mestách. Ak máš prehľad o bombardovaných mestách, daj ho.
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od Bax »

No a pokud při bombardování zemřelo 100 000 civilistů, ale ztráty za válku jsou zhruba 1M severních civilistů a 1M jižních + statisíce civilistů z okolních zemí, kdo zabil ten zbytek Severních Vietnamců?
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Bax: A kdo zabil ten 1M Jižních tě nezajímá? Pokud umřelo 1M Severovietnamců a 1M Jihovietnamců jak píšeš, pak se rozhodně nedá mluvit o nějaké cílené destrukci civilních cílů na severu. Nebyli to tedy spíš Severovietnamci, kdo vyvražďoval civilisty a u USA při 100000 mrtvejch civilů se dá mluvit skoro o "chirurgicky přesném bombardování"
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od Bax »

Myslíš, že by Severovietnamci vyvražďovali svoje lidi? Když měli armádu na Jihu?
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Bax: Já vím jistě, že si Severovietnamci vyvražďovali i vlastní lidi, já si to nemyslim. Mluvil jsem osobně s jedním Vietnamcem, kterej byl v místnim koncentráku a je to komunistickej režim, takže předpokládat, že svý lidi nezabíjel by bylo k smíchu... Ale jinak nenaznačuju, že by si povraždili 900000 lidí... Jen mě fascinuje, že tě zajímá víc kdo zabil Severovietnamce, než kdo zabil ty Jihovietnamce...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od Bax »

CAT píše:Bax: Já vím jistě, že si Severovietnamci vyvražďovali i vlastní lidi, já si to nemyslim. Mluvil jsem osobně s jedním Vietnamcem, kterej byl v místnim koncentráku a je to komunistickej režim, takže předpokládat, že svý lidi nezabíjel by bylo k smíchu... Ale jinak nenaznačuju, že by si povraždili 900000 lidí... Jen mě fascinuje, že tě zajímá víc kdo zabil Severovietnamce, než kdo zabil ty Jihovietnamce...
No mě to zajímá z dovodu jediného. Jmodrak tady uvede, že americkým bombardováním bylo zabito 100 000 civilistů, ale padlo 1M. To ti nebude divný, ten rozdíl? Pokud tě to nebouchlo do očí, tak je to divný.
Samozřejmě jsme si už v odkazech ukázali, že obě strany omylem zabili žádově desetitisíce vlastních lidí, ale to bylo v boji. Ale to nedá 900 000 lidí.
Mě spíš fascinuje to, že hystericky reaguješ na dotaz "kde je rozdíl 900 000" - reakcí a vy zas mlátíte černochy.
Je jisté, kdo pobil jižní civily, proto jsem se na to neptal. To tady taky nikdo nepitval.
Kdyby to číslo nesedělo o pár set tisíc - neptal bych se - to je normální, ale rozdíl 900 000 - je divný.
Nebo je možný, že se Jmodrak sekl o nulu.
A žádné chirurgické bombardování tehdy nebylo, na youtube je film o bombardování takové střední vesnice. Nedával jsem ho sem, protože v půlce filmu z vesnice vybíhají lidi, povětšinou děcka popálení napalmem, tak aby se neřeklo, že vyvolávám nějaký flame.
Ale je tam jasně vidět, že žádné přesné trefování tehdy nebylo. A je to podle mě cenný film z důvodu, že je to natočené tak z blízka.
No kdo by ho chtěl vidět tak na youtube zadejte Vietnam Napalm - bude to první film.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Bax: Hysterickej seš tu ty :-D.

Ano rozdíl mezi 1M a 10k vidim zřetelně, ale umím i číst a nerozeznávám jen čísla, ale i písmena a slova a proto si všímám 1M mrtvých a 10K mrtvých po bombardování... Kdybys uměl číst, tak by ti možná došlo že to jsou dva různé údaje...

Opravím tvou lež - ne, nemuvil jsem o tom, že si Severovietnamci a Jihovietnamci zabili nějaký desetitisíce lidí v boji, ale já tu mluvím o cílených vraždách obyvatel, jenže to bys musel umět číst, abys to pochopil...

Kde si přišel na jakou reakci o mlácení černochů... Nauč se číst Baxi, usnadníš si život, o černoších jsem nenapsal jediné slovo...

Opravdu je jasný kdo pobil jižní civily? Tak dělej s číslama když to víš, kolik jich zabil Diem, kolik Vietcong a kolik NVA? Mě to zajímá, to bude poučné...

Tvůj film je předpokládám ten známej s hočičkou popálenou napalmem - ty letouny jsou Jihovietnamské a ne USA, ač to je úplně jedno...

A prosim tě pro tebe, aby si tě lidi nepamatovali jako burana, koukni se jak reaguješ, je to k smíchu Bax...

Edit: Tvůj problém je ten, že do Vojenského hodnocení Války ve Vietnamu hodláš zakomponovat jen to co se ti hodí, tak se nediv, když tě někdo upozorňuje na to, že seš daleko od reality...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Jihovietnamské ztráty: 195,000-430,000 civilistů
Severovietnamské ztráty: 50,000-65,000 civilistů
zdroj: Lewy, Guenter (1978). America in Vietnam. New York: Oxford University Press. Appendix 1, pp.450-453

podle Rummela ( http://www.hawaii.edu/powerkills/SOD.TAB6.1A.GIF ) VC/NVA zabili Severokorejci od roku 1954 do 75 celkem 164,000 civilistů na Severu a síly VC/NVA za tu samou dobu podle stejného zdroje zabili 106000 až 227000 civilů na Jihu...

USA zabilo za válku 50-65K Vietnamských civilů bombardovánim a dalších 40K v Kambodže
zdroj: Marek Sliwinski, Le Génocide Khmer Rouge: Une Analyse Démographique (L’Harmattan, 1995)
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Specifické incidenty

1200 civilistů zabily síly Jižní Koree v Tay Vinh.
380 civilistů zabily síly Jižní Koree v Go Dai
66 civilistů zabily síly Jižní Koree v Binh Tai
280 civilistů zabily síly Jižní Koree v Dien Nien-Phuoc Binh
430 civilistů zabily síly Jižní Koree v Binh Hoa
79 civilistů zabily síly Jižní Koree v Phong Nhi a Phong Nhat
135 civilistů zabily síly Jižní Koree v Ha My
Přes 500 civilistů zabily síly USA v My Lai
19 civilistů zabily síly USA v Quang Nam
80-90 civilistů zabily síly USA v My Khe
Novináři odhadují že při operaci „speedy expres“ bylo zabito na 5000 civilistů jako „colaterral damage“
252 Degarů bylo zmasakrováno Vietcongem v Dak Son.
víc než 25K jižních vietnamců bylo zabito a téměř milion přišlo o přístřeší při Easter offensive jako „colaterral damage“
Minimálně 81 civilů bylo zabito „tiger force“ v Song Ve

Na americké straně je přiznáno 7 masakrů, o dalších dvou vypráví US GI, ale nejsou oficiálně potvrzené... podle "Provisional Revolutionary Government of South Vietnam" bylo 21 masakrů spáchaných silami USA při kterých zemřelo přes 6000 civilistů...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od skelet »

síly Jižní Koree = Jižní Vietnam?

jinak pánové, osobní výpady si nechte od cesty! Pokud v tom budete nadále pokračovat, tak si dáte na pár dnů od Palby oddech.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Skelet: Když píši Jižní Koree, tak myslím Jižní Koreu... Oni si Jižní Korejci ve Vietnamu uhnali dost ostrašující pověst...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Ještě vcelku zajímavé porovnání pro Baxe, aby viděl, že tam USA bojovalo opravdu hodně a neslo i tíhu hlavních bojů

Průměrný Americký voják v Jižním pacifiku za Druhé války bylv boji za 4 roky 40x.
Průměrný Americký voják ve Vietnamu viděl boj za 1 rok 240x.
pro zajímavost průměrný Australský Digger viděl ve Vietnamu boj 314x za jeden rok.

A ještě zajímavé "friendly fire" bylo zabito nějakých 86 vojáků USA a dalších 714 bylo zraněno. Pokusů o vřaždu nadřízeného bylo 788, nadřízených zabitých 230 a důstojníků u kterých nebyla zjištěna příčina smrti 1400...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od Alchymista »

Z celkového počtu padlách dôstojníkov?
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Vojenské hodnocení Války ve Vietnamu

Příspěvek od CAT »

Alchymista: přes 4500 důstojníků padlo jen u US Army... USMC bylo do jednoho tisíce a u Ari force je to samosebou víc, protože tam jsou důstojnické hodnosti běžné... jo a ještě zdroj - jména na Vietnam War Memorial...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Odpovědět

Zpět na „Vietnam“