Útok proti PVOS a PVO - Irák 2003

Arabsko-Izraelské války, Perský záliv...
Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Útok proti PVOS a PVO - Irák 2003

Příspěvek od michan »

Útok proti PVOS a PVO Irák 2003.

Jak vypadal začátek prvního válečného konfliktu 21.století? Jak začínala tato první válka v novém tisíciletí?

Armáda Iráku v roce 1990, byla pátou největší armádou světa. Vojenská koalice OSN jí v roce 1990 zle poničila a především jí zbavila PVOS a PVO, které měla v době konfliktu nasazeno v Kuvajtu a potom i v Iráku.
Po prohrané, ale „nedokončené válce“ ( spojenci nedokončené), bylo na Irák uvaleno embargo na určité zboží a vývoz nafty. Irák směl vyvážet jen určitou kvótu nafty a za ní přivážet jen nezbytné léky a potraviny. Jak však všichni víme, dokonce s podporou některých kongresmanů USA ( korupce) se Irácká nafta vyvážela tajně.
Tajně se také dováželo i zakázané zboží. Tak se dovezlo spousta zbraní s Ruska a od mezinárodních zbrojních koncernů na volné noze.
Řidiči na volné noze pašovali přes horské cesty zboží do Iráku.
Za 12 let si Irák vybudoval velice slušnou PVOS a PVO. Dokonce těsně před začátkem úderu USA zjistilo, že veškeré propojení velitelství všech složek armády je provedeno optoelektronickými kabely.

V noci z 19. na 20. března 2003 zaútočili spojenci a USA proti Iráku ze třech směrů ze vzduchu. Všem je jistě známo, že satelity a AWACS přesně znaly polohu všech prostředků PVOS Iráku, které sledovaly celých 12 let.
Letouny F 117 zaútočily z Turecka, tedy ze severu (první směr) a Saudské Arábie jihozápadu (druhý směr).
Tomahawky pak z Perského zálivu jihovýchodu (třetí směr) z loďstva spojenců, které zde bylo shromážděno.
Letouny i Tomahawky v prvních třech hodinách vytváří koridory 3 až 5 km široké tím, že v těchto koridorech ničí RL (radiolokátory) a rakety PVOS. Tomahavky navíc hned prvním úderem ničí bunkr, kde měl být Husajn, ale nebyl. Dále rakety zničí v prvním úderu všechna velitelství všech složek armády a generálního štábu. První údery jsou tedy vedeny na „oči“ státu Irák (PVOS), „hlavu“ státu (prezident a velitelství) Irák.
Do těchto koridorů vlétají stíhací bombardéry a ničí letiště PVOS, zbývající RL, radiotechnické uzly, stanoviště raket a pozemních protiletadlových kanonů. Již po pěti hodinách není PVOS Iráku řízena centrálně, po deseti hodinách přestává PVOS plnit svoji roli.
Postupně probíhá ničení televize a rozhlasu. Zde se i přes veškerou znalost cílů Američani dopustí malé chyby, neboť zničí jen hlavní pracoviště a antény. Úder musí být zopakován, neboť náhradní pracoviště nebyla zasažena. Po 24 hodinách jsou umlčeny i „uši“ ( rozhlas a televize ) Iráku.
Do třech dnů, tedy do 22. března 2003 jsou zničeny všechny „oči“ (PVOS), „uši“ (rozhlas a televize) a „hlava“ (velitelství všech vyšších složek armády a ministerstva) Iráku.
Irácká armáda funguje jen sporadicky rušenými kanály vysílaček, posly a jako samostatné útvary.
V celém Iráku funguje již jen PVO měst, objektů a vojenských útvarů a to jen tehdy, když se nezapojí do boje.
A tak jen sporadicky po 22. březnu 2003 dojde k sestřelení vrtulníků u některých místních PVO, která jsou pak vzápětí zničena.
Naprostá převaha spojenců ve vzduchu je dána také tím, že letectvo PVOS Iráku bylo zničeno na zemi a skryté útvary nedostaly rozkaz ke vzletu. Nebylo by je čím navádět (vše bylo zničeno) a samostatný let dle RL letoun = sebevražda.
Zdroje: CNN, CNBC, ČT, analýza odborných voj. časopisů.
Ostatní jako jsou pozemní boje popsal Lord v pasáži. „Proč se Bagdád nestal Stalingradem.“ Viz ZDE:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1385
a mapa ZDE:
http://www.palba.cz/download.php?id=5202
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Blízký a střední východ“