Neubaufahrzeug – první německý „těžký“ tank

Pz I - Pz VI, prototypy, Hetzer a jiné
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Je zde i sekce o první světové, taky by nebylo špatné pokusit se to více rozvést :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Re: Neubaufahrzeug – první německý „těžký“ tank

Příspěvek od Cassius Chaerea »

sa58 píše: Ve zdroji (2) se lze dočíst o nasazení zbylých tanků na východní frontě u Panzergruppe I a jejich ztrátě 28.6.1941 u Dubna. Tím stopa tohoto tanku v dějinách asi končí.
No k Vánocům jsem si udělal radost, když sem otci koupil knížku "Psáno na tanku". Jsou to vzpomínky sovětského tankového důstojníka z prvních dnů bojů (jak hodnověrné těžko posoudit, ale minimálně autor místy přeháněl) a zde jsem narazil na:
28. červen 1941 dopoledne, vesnice Sitno (nebo též Sytne dle gogle map) cca 35 km jihozápadně od Dubnova.
...Země u vesnice opět zaduněla.
Strnuli jsme, když ze sadu u vesnice vyjely nestvůrné podivné stroje s jasně žlutým skvrnitým nátěrem. Mířily přímo na naší stranu a z hlavní jim šlehaly plameny výstřelů.
"Takové jsem ještě neviděl," říká Nikitin.
Němci postupují v řadě. Dívám se dalekohledem na nejbližší tank na levém boku, který vyrazil daleko dopředu. Jeho tvar mi něco připomíná. Ale co?
"Rheinmetall," vykřikl jsem v duchu. Vzpomněl jsem si na fotografii těžkého německého tanku, kterou jsem viděl v albu ve škole, a hned mi prolétlo myslí: těžký tank, dělo sedmdesát pět, přímo osm set, pancéř čtyřicet...
"Soudruhu veliteli, proč stojíme a čekáme?" ptá se Gaďučka, který vyhlédl otvorem ven.
Nečekaje na rozkaz, rychle otevřel závěr děla.
"Nabíjej protipancéřové," mechanicky jsem nařídil.
"Nabíjím," nadšeně odpověděl Nikitin, vsunul náboj a uzavřel.
Ne - rozhodl jsem se, poněvadž jsem si vzpomněl, že vezu balíček. Teď nemůžeme bojovat, musíme pospíchat odtud.
"Zapni motor!" volám na Gaďučku.
Snadno bychom se mezi keři a stromy dostali na vrch a skryli se za jeho hřebenem. K hřebeni není víc než padesát metrů. Dívám se řídkými křovinami, kudy bychom nejlépe Němcům uklouzli před nosem, a nemohu věřit svým očím: Z kraje lesa, odkud předtím vyjely BT, valí se nyní spořádaný řetěz KV. Těžký tank nejblíže k nám jede přímo na výšinu. Jeho dělo trčí z ohromné věže, stočeno ke mně. Stačilo by, abych se pohnul z místa vyhlédnutým směrem - KV by spatřil můj tank, pohybující se směrem od nepřítele, a jistě by udeřil po něm svou padesátkilovou náloží - nezůstalo by po nás ani památky.
Ale i Němec na boku se blíží k výšině. Musí jet mimo mne. I on co nejdřív spatří v křoví můj tank - a máme se nač těšit i z této strany. Co zmohu proti jeho přednímu pancéři s mým 45milimetrovým dělem?
Od našich nebo cizích - náš konec je jistý!
Jako hypnotizovaný hledím na známé ústí děla KV. Nahoře na věži přikrčen sedí malý tankista s velkou hlavou. Opírá se rukama o anténu, náhle se rychle vztyčí, dívá se někam přes nás a zase se rychle přikrčí.
Nikitin, který cítil, že něco není v pořádku, vynořil se z věže. Vykřikl když uviděl KV, jedoucí na nás.
Gaďučka zapjal motor. Zakouřilo se a motor tak hlučně zarachotil, že jsem jej ještě nikdy tak neslyšel.
"Jsou hluší," křikl jsem.
Nikitin vklouzl dolů a motor ztichl. Ale bylo už pozdě. Německý tank, který se dostal do stejné úrovně s námi, zpozoroval dým motoru a namířil dělo na naší stranu.
"K palbě!" zvolal jsem na Nikitina. Sklouzl jsem do věže a přitiskl oko k zaměřovači. V přístroji se ukázala hranatá hmota tanku. Jeho věž se otáčela a hledala mě svým dělem.
Doufám, že protivníka předejdu, zastavím křížek dalekohledu na jeho věži.
"Teď nebo nikdy," ujišťuji sám sebe, držím věž v zorném poli a stisknu pedál spouště.
Rozlehne se rachot výstřelu. V zorném poli zaměřovacího dalekohledu vidím místo věže valit se oblak dýmu. "Klamou mě smysly? Kam se poděl tank? říkám si. "Přece se nepropadl do země...A proč jde tak ztuha pedál?" Zdá se mi, že jsem nepocítil, že by dělo spustilo. Podívám se pod své nohy a užasnu - pod pedálem spouště leží nábojnice a nohou jsem tlačil pedál na ni. Nedosáhl jsem ke spoušti, to znamená, že jsem si ani nevystřelil..."Ale proč Němec nestřílí?"
Dívám se ven průzorem. Přede mnou, kde stál německý tank, válejí se rozervané pancéře a zvedá se černý kouř. Opodál vpravo klidně otvírá věž náš těžký tank. Teď vidím, kdo střelil. Kdyby byl vypálil do mého BT, ani stopy by po nás na zemi nezůstalo.
Nad lavinou německých žíhaných nestvůr se zdvihají pruhy a kotouče dýmu.
Z otvoru na mne nechápavě hledí Nikitin. Ještě nepochopil, proč jsem nevystřelil. Až přijedeme," říkám si "vysvětlím mu, co se může stát, když se pod nohama válí prázdná nábojnice."
KV nedaleko od nás stále nás ještě nevidí. Je zaneprázdněn dalším Němcem. Výstřel, výbuch - a věž německého tanku sletí, boky se rozvalí.
Poloohlušeni výstřely svého zachránce svíráme pěsti a smějeme se s Nikitinem v návalu radosti.
Neúmerně velká hlava malého tankisty se objeví nad věží.Za hřebenem vyvýšeniny se rozlehne výstřel. Věž odvážlivcova zajiskří snopem jisker, ale střela se odrazí a zasviští nad našimi hlavami. Malý tankista zmizí ve věži. Opět výstřel - a ještě jeden těžký německý tank se rozvalí.
"Jsou z papíru, nebo co?" ptám se....


PENĚŽKO, G. I. Psáno na tanku. Havlíčkův Brod: Naše vojsko, 2010. ISBN: 978-80-206-1135-2. str. 136-139.

...Kuleba skočil na zem. Podíval se na dohořívající německý tank a zeptal se mě: "A nevíte, jaký je to tank?"
"Rheinmetall."
"Tak Rheinmetall, nu teď je z něho opravdu jen plech. Tohle uděláme ze všech...Souhlasíš se mnou, naše tvrdá skořápko?" obrátil se k svému tanku a poklepal mu na věž....


PENĚŽKO, G. I. Psáno na tanku. Havlíčkův Brod: Naše vojsko, 2010. ISBN: 978-80-206-1135-2. str. 142.
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

O Peněžkově věrohodnosti bych docela pochyboval.Četl jsem první vydání knihy z roku 1953 a co si pamatuju tak to byl sovětský standart "pobíjíme hitlerovce po desítkách,všichni jsem kamarádští soudruzi...."

Jinak ta kniha je krásnou ukázkou jak se vydělávají peníze.V NV se rozhodli vydat něco jiného kromě pamětí ssmanů tak vzali knížku starou 50 let a vydali ji ve dvou dílech.

Jinak je to zajímavý objev.V jaké byl Peněžko divizi?Vyhledala by se protistojící německá jednotka a už by se vědělo....
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Buhele píše:1)O Peněžkově věrohodnosti bych docela pochyboval.Četl jsem první vydání knihy z roku 1953 a co si pamatuju tak to byl sovětský standart "pobíjíme hitlerovce po desítkách,všichni jsem kamarádští soudruzi...."

2)Jinak ta kniha je krásnou ukázkou jak se vydělávají peníze.V NV se rozhodli vydat něco jiného kromě pamětí ssmanů tak vzali knížku starou 50 let a vydali ji ve dvou dílech.

3)Jinak je to zajímavý objev.V jaké byl Peněžko divizi?Vyhledala by se protistojící německá jednotka a už by se vědělo....
1)V tomto případě?
2)Jj, na druhou stranu, jsem tomu opravdu rád.
3)Toho dne byla jeho průzkumná rota podřízena Vasiljevově(?) 12. tankové divizi z Rjabyševova 8. mechanizovaného sboru (7. motorizovaná divize, 12. a 34. tanková divize). Nutno dodat, že on byl toho dne vyslán jako spojka do týlu divize a na štáb sboru, že se dostal do boje v oblasti Sitno-Záblotce svědčí o chaosu a odříznutí sboru. Kdy se Němcům podařilo zmocnit Sitna, které bylo v týlu sboru a narychlo poslaný útok tanků Bt do Sitna byl zmasakrovaný (nejspíše se na tom podílely právě i tanky "Rheinmetall"). Avšak německý postup ze Sitna na Pustojvanné byl vzápětí zastaven rotou Kv, která byla jako záloha vyslána za Bt do Sitna. Podle Peněžka Kv zničili všechny německé tanky (více jak 6 "Rheinmetallů"), což jak víme je blbost, když jich Němci měli pouze 3, je otázkou jestli ostatní "Rheinmetallové" byly pouze normální Pztka, nebo jsou jen smyšlenkou pro dotvrzení velkolepého hrdinství sovětských vojáků. Den předtím byla u vesnice Verba (15km severovýchodně od Sitna) zničena část jednotek německé 14. tankové divize, dle Peněžka prý celý štáb a větší část obrněného parku divize, měl zde být zajat náčelník štábu s generálskou hodností a velitel divize generál Miltsch se štěstím uletěl letadlem - avšak ve skutečnosti byl velitelem 14. tankové divize generálmajor Kühn a náčelník štábu plukovník Hörst zajat nebyl. "Rheinmetallové" tak mohli být buď součástí 14. tankové divize, nebo (a to je více pravděpodobné) 13. tankové divize.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

O Peněžkově věrohodnosti bych docela pochyboval.Četl jsem první vydání knihy z roku 1953 a co si pamatuju tak to byl sovětský standart "pobíjíme hitlerovce po desítkách,všichni jsem kamarádští soudruzi...."
Už jen z té ukázky to dokonale dýchá v každém druhém řádku...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Tanky a stíhače tanků“