Od Stalingradu po Kursk - VIII. Část 3. Bitva o Charkov 2

Zlomové bitvy mezi Stalingradem a Kurskem

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Od Stalingradu po Kursk - VIII. Část 3. Bitva o Charkov 2

Příspěvek od michan »

Od Stalingradu po Kursk VIII. Část – 3. Bitva o Charkov 2.

Než začneme popisovat německý útok na Charkov, řekněme si, že konec února a začátek března sebou přináší příchod jara a počátek oblevy, který zde na východě znamená především bahno a konec použití těžké techniky. To si samozřejmě, jak uvidíme, především přála ruská strana, protože na tahu byli Němci. Jen generál „BAHNO“ mohl Mansteina zastavit. Tento rok 1943 však zima trvala dál.
Po zničení sovětské 6. armády a tankové skupiny Popov, zela v sovětské frontě 200 km široká mezera v níž nebyly žádné sovětské jednotky. Sověti odebrali 3. tankové armádě dva tankové sbory a tři střelecké divize a vrhli je do této mezery a na ochranu Charkova. Nešťastně je vrhnou mezi divize SS „Totenkopf, Reich a Liebstandarte“. Hausser uhne divizi SS i „To tenkopf“ mírně doleva, přijme sovětský tankový sbor do mezery mezi „Totenkopf a Reich“, uzavře je v kotli a zničí za pomocí letectva. Toto je situace severozápadně od Charkova.
Nyní se situace přiostří, otepluje se, noční mráz nestačí na to, aby udržel zemi zmrzlou. Je tady obleva a začíná boj s časem.

Obrázek


Severně okolo a do Charkova útočí Hausser s tankovým sborem SS a divizí SS Totenkopf. 8. března stojí sbor SS před západním Charkovem.
40 km jižně od Charkova útočí 48. ts ze 4. tankové armády. Chce přes Taranovku z jihu mezi města Merefa a Zmijev přes řeku „Mža“ k Charkovu. Taranovku brání sovětská 25. střelecká divize. Za ní 1. čs samostatný prapor, plukovníka Svobody, brání u Sokolova přechod přes řeku „Mža“ 25. střelecká divize brání Taranovku 5 dní. ČS prapor Sokolovo jeden den a noc, padne zde nadporučík Jaroš. Nadporučík Jaroš je posmrtně povýšen na kapitána a je mu jako prvnímu Čechoslováku udělen titul „Hrdina Sovětského svazu“.
9. března řeka Mža roztaje a stane se protitankovou překážkou „Československý prapor svůj úkol splní a nepustí 48. ts přes řeku „Mžu“. 48. ts se stočí na sever od Merefy a útočí na Charkov z jihu, protože zde přes řeku „Mžu“ nemůže. 11. března 1943 začíná obkličovací operace okolo Charkova. 15. března 1943 se kotel okolo Charkova uzavře. Není uzavřen neprodyšně, některým jednotkám se podaří utéci na východ, mezi nimi je i 1. čs samostatný prapor, který byl potom přemístěn na doplnění a zvětšení na 1. čs.samostatný armádní sbor a účastnil se osvobozování Kyjeva.
15. března 1943, ve večerních hodinách je Charkov vyčištěn od sovětských vojsk. 17. března 1943 zaútočí na severu sbor SS Paula Haussera na Bělgorod, dobude ho 18. března 1943. V tuto dobu vznikl balkon, známý z mapy bitvy u Kurska. Manstein tehdy navrhl Hitlerovi, když měl v pohybu takové množství tankových sil, aby již koncem března 1943 tento balkon zlikvidoval. Sověti v té době neměly řádně čím bránit tento oblouk, vše vypotřebovali při útočných a obranných bitvách v těchto čtyřech měsících a zálohy neměli žádné, ty teprve připravovali.
Mansteinovo vítězné tažení od Dněpru k řece Donec zůstalo z nepochopitelných důvodů nedokončené. Německé velení zmeškalo šanci a nechalo kurský oblouk stát.
23. března 1943 vydal Manstein denní rozkaz , ve kterém všem vojskům, která se na operacích podílela poděkoval. Jejich úspěšný boj zachránil východní frontu od největšího nebezpečí od začátku války. Přetrhané spojení se skupinou armád Střed bylo opět obnoveno a Doněcká pánev zachráněna pro německé hospodářství. Německá vojska stála v postaveních ze zimy 1941/1942, ze kterých v pozdním jaru zahájila úder na Kavkaz a Volhu.
A co Paul Hausser? Hitler dal „dubové ratolesti“ k „železnému kříži“ veliteli divize GD a 320. pd, ale Paul Hausser si musel ještě čtyři měsíce počkat na dobu, kdy se jeho sbor vyznamenal v těžkých bojích.
Bahno zastavilo na jihu východní fronty kola a vše zde skončilo. Počátek další bitvy byl až 5. července 1943, byla to bitva u Kurska

Obrázek
FI6_04_Kharkov_Feb19_Mar21.
Naposledy upravil(a) michan dne 13/5/2007, 11:00, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Marvin

Díky

Příspěvek od Marvin »

Moc pěkný článek mě se navíc týká tak trochu osobně. Někde během událostí popisovaných v III. části totiž můj děda padl do zajetí.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky, pokouším se to sestavovat tak, jak jsem se věci dozvěděl za posledních 30 let a z mnoha pramenů je skládám. Některé prameny jsem zde v předchozích částech uvedl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A na které straně? A jeho další osudy?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Omlouvám se za roky, které až trapně říkám, ale přesto mě nedá nenecháme to na něm, jestli chce tak řekne a nebo i klidně prostě ne!
ObrázekObrázekObrázek
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Bojoval ve Wermachtu ja dělostřelecký zásobovač. Do zajetí padl tak že odjel s municí na postavení ale jeho jednotka tam nebyla. Vrátil se do polního skladu kde pro změnu našli rusy. Pak dva dny bloudily stepí aniž potkali živou duši než je našla ruská hlídka. Ktomu mi vyprávěl dost kuriozní historku: Rus který je našel na ně namířil automat, ale neřekl ani "Ruky věrch!" ani "Vende hof!" ale zeptal se "Skola časov?" děda trochu rozuměl tak vyhrnul rukáv a podíval se na hodinky než stačil odpovědět povídá rus "Daváj časý." teprve pak chtěl aby zvedly ruce. Ze zajetí se vrátil hned v prvním transportu. Dostal se do něj díky malarii protože doktor se domníval že nepřežije takže stejně by nemohl pracovat. V německu byl umístěn v zajateckém táboře odkud uprchl a šel pěšky domů do Čech. Zde byl chycen a dopraven do zajateckého tábora na moravě okud se v roce 1947 poprvé od dovolené roku 1941 dostal domů.
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Marvine zaregistruj se prosím a řádně pak přihlaš. thx.
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
marvin

Příspěvek od marvin »

Omlouvám se původně to bylo delší a v rozčilení sem se zapoměl podepsat. Máme tu řemeslníky kteří potřebovali na chvíly vypnout proud (samozřejmě v poslední větě) a nějak je nenapadlo mě varovat.
Odpovědět

Zpět na „Od Stalingradu po Kursk“