Námořní válka - diskuse

Námořní operace v Norsku, bitvy v Atlantiku a přilehlých mořích, konvoje do SSSR a Anglie...

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Farky »

Lorde, jen malá poznámečka. Ta tabulka ukazuje zasažené lodě, ne potopené. Rozdíl je početně minimální až zanedbatelný, ale když už je ta tabulka tady měla by být interpretována pokud možno správně.
Je to mimochodem screen ze stránky uboat.net, konkrétně toto - http://uboat.net/allies/merchants/losses_year.html . Při kliknutí na příslušný měsíc se ukáže seznam kým bylo co potopeno.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Lord »

Farky ano, je to dole napsáno, včetně poškozených, ale pro výpočty jsem musel vzít nějaká čísla, rozdělené to nemají, a rozdíl není snad velký.
Polare o tom jsem psal už tady, že ponorky byly efektivnější v potápění lodí, než válečné lodě vzhledem k ekonomickým nákladům a možnostem výroby.
Kačermíra prostě jen poukazuje na fakt, že samotná hladinová loď si vedla lépe než jedna ponorka. Asi nic více ani méně by jsme v tom hledat neměli. Snad jen, že lodě bylo možné využít i k invazi.
To že se Hitler nespojil s Japonskem a to nevyslalo třeba svoji flotu do Atlantiku, je už spekulace. Kdyby se dohodli mohli si rozdělit kořist, ale to už jsem úplně mimo mísu :)

Už by jsme tady asi neměli vystřílet munici, a počkat na Kačermírův článek o plánu Z, do toho vlákna se pak můžou koncentrovat další náměty.
Sice mě těší, že když se do google napíše bitva u La Platy, jsme na druhém místě, ale neměli by jsme to přehánět!

Co se týče zboží, podařilo se ponorkám zredukovat množství zboží putující do Velké Británie na jaře roku 1942 až o 30 % oproti konci loňského roku. Anglie se musela vydat ze zlatých rezerv.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Scrat »

kacermiroslav píše:Proč asi vymýšleli vytváření korzárských skupin ve složení bitevních lodí, letadlovek, lehkých křižníků atd. Myslíš, že snad i Reader a muži kolem něj byli břídilové? Snad taky věděli, o čem mluví. To že nakonec válka dala více za pravdu Dónitzovi je věc druhá. Já osobně jsem prostě toho názoru, že to mělo být vyvážené loďstvo s hlavním podílem ponorek, ale ne s úmyslem vzdání se všech typů hladinových lodí. Prostě jen ponorky, to taky nebyla ta správná cesta. Jen s ponorkama by Němci asi těžko uspěli v kampaních proti Dánsku a Norsku.
Jenomže zatímco německé plány na vytvoření takovéto útočné skupiny nikdy nepřekročily fázi jak já říkám " mokrých snů" tak ty to tady hájíš pomalu jako hotovou věc připravenou k realizaci. Zkus se zamyslet nad možnostmi německého průmyslu a říct kdy se mohla ta korzárská skupina "ve složení bitevních lodí, letadlovek, lehkých křižníků atd" skutečně objevit na moři a co by proti ní byli schopni postavit spojenci. Mimochodem, vyvážené oceánské loďstvo není moc vhodné pro vedení korzárské války právě proto že je "vyvážené".
A u několika článků jsem už nadhodil dotaz jak chceš takovou skupinu zásobovat za situace kdy je protivník schopen postupně zablokovat všechny tvé základny. Ještě jsi nereagoval.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Lord »

Pro představy o "vyváženém loďstvu" připojím jen hezký obrázek síly Kriegsmarine, včetně počtů postavených jednotek. Všechny tyhle lodičky našly uplatnění ...

Obrázek

Jinak si myslím, že Kačermíra to tady nehájí pomalu jako hotovou věc připravenou k realizaci. Prostě jen píše o plánu Z a německých úvahách, tak to tak možná může vypadat. Nu a že k tomu přidá i svůj názor vycházející z tohoto rámce, bych mu nezazlíval.
Na druhou stranu je tady určitá oponentura (po bitvě je každý generál); s tím jak se popere je věc druhá a možná ani nepatřičná. Cítím tady jakoby snahu o nějakou závěrečnou diskuzi, ale ta nemusí přijít.
Jinak Scrate jaký přístavy myslíš, že zablokujou? Baltské nebo francouzské, pokud budou mít Němci letecké krytí z pevniny, tak je rozpráší.
Navíc k obraně přístavů se budovaly ještě pobřežní baterie, torpédové stanice. V Brestu to byla například baterie Kerbonn.
http://zapisnik.fortif.net/?p=918895
Ze samotných přístavů, či přístupových bodů se v podstatě staly pevnosti bránicí i nájezdům sabotérů. Námořní dělostřelecké baterie byly řízeny radarem. V Norsku např. Hanstholm ze 4 x 380 mm kanóny.
http://www.navweaps.com/Weapons/WNGER_1 ... 4_pics.htm
Já bych v tom problém neviděl.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od kacermiroslav »

Scrate, Lorde a ostatní. Ano, snažím se prostě vcítit se do uvažování německé Admirality v druhé polovině třicátých let. Zde také nepanoval jednoznačný názor na to, jakou podobu by Kriegsmarine měla mít. Vyvážené loďstvo z mého pohledu je pak poněkud jiného složení, což jsem již psal výše.

Scrate, ptáš se na to zásobování. Nějak jsem jej více neřešil, nicméně několik možností tu přeci existovalo. Viz. plánovaý "výlet" ve složení Bismarck, Prinz Eugen, Scharnhorst a Gneisenau. Z této sestavy vypadl Scharnhorst, protože byl při dokončení oprav dne 6.dubna 1941 zasažen torpédem svrženým z letounu Pobřežního velitelství. Gneisenau pak byl v opravě déle, než se původně počítalo. Doplnit zbylou dvojici o Tirpitz admirál Raeder odmítl, protože ten ještě nebyl plně připraven k boji (výcvik mužstva, dovybavování výstroje atd.). Takže Německo ty prostředky a možnosti mělo, a počítalo s tím, je využít až pro čtyři velké lodě.

A pokud se nepletu, ale alespoň na počátku války Německo využívalo španělské ostrovy v Atlantiku. Tedy do doby, než Spojenci proti tomu protestovali.

PS: Potom bych celou tuto diskusi navrhoval přesunout ke článku o plánu Z.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Lucius »

Zaujímavá debata. Za seba musím povedať, že zaujímavá debata, ktorá je lepšia než článok :twisted:
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Pátrač »

Zde se musím připojit. Jsem překvapený co se zde všechno objevilo a kolik nového jsem se dověděl. Pominuli vložené jízlivosti a drobné vzájemné ústrky, je to velmi výživné. A bez Těch drobných jízlivostí a ústrků by Palba nebyla Palbou.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Scrat »

Lord píše:Jinak Scrate jaký přístavy myslíš, že zablokujou? Baltské nebo francouzské, pokud budou mít Němci letecké krytí z pevniny, tak je rozpráší.
Navíc k obraně přístavů se budovaly ještě pobřežní baterie, torpédové stanice. V Brestu to byla například baterie Kerbonn.
Aha, takže německá letecká nadvláda je další podmínkou nutnou pro úspěch. Kolik jich je ještě potřeba aby byli Němci schopni porazit Anglii? Co třeba most mezi Calais a Doverem a příslib Britů že se nebudou bránit? (Trochu mi to připomíná pohádku "Asterix v Británii ", Galové ctí volnou neděli tak my Římani budeme bojovat jen v tento den.) No a ještě je důležité aby ti angličtí šmejdi nedokázali číst Enigmu (nebo nám to mohli aspoň hned oznámit).
Pokud si dobře pamatuji tak v době kdy v Brestu kotvil Prinz Eugen a S+G nedokázaly Luftwaffe ani flak těžkým škodám na lodích zabránit. A stejně tak nikdo nedokázal zabránit těžkým škodám jež utrpěl Tirpitz v Norsku. A ty mi tvrdíš že pokud by na francouzských základnách kotvilo víc lodí/cílů že by bylo německé letectvo efektivnější? Snad jedině kdyby Britové žádné útoky nepodnikli. Ale nemuselo by jít o útoky přímo proti přístavům. Když se v Brestu zdržovaly zmiňované lodě hlídkovaly před ním britské ponorky a není mi známo že by Němci nějak excelovali v protiponorkovém boji.
A přístavy německé? V době WWI kdy bylo německé hladinové námořnictvo pro Brity skutečně hrozbou postupně vznikla v severním moři obrovská minová přehrada mezi pobřežím severního Skotska a Norskem. Tak bylo zajištěno že Hochseeflotee neuteče ze Severního moře a nebude dělat binec někde jinde. A tento omezený prostor Grand Fleet bez problémů pokryla. Pokud by o dvacet let později byla Kriegsmarine obdobně nebezpečná mohlo to klidně dopadnout obdobně. Ale to už je spekulace a na ty jsou tu jiní machři.
Lord píše:Ze samotných přístavů, či přístupových bodů se v podstatě staly pevnosti bránicí i nájezdům sabotérů. Námořní dělostřelecké baterie byly řízeny radarem. V Norsku např. Hanstholm ze 4 x 380 mm kanóny.
To je pravdou, přesto jsou třeba nájezdy na Saint-Nazaire i na Bordeaux i přes vlastní ztráty hodnoceny jako nanejvýš úspěšné. A jako perličku bych uvedl že se Britům při jednom z úderů commandos podařilo "čmajznout" i radar v Brunevalu (a mám dojem že i s jedním z operátorů).
kacermiroslav píše:Scrate, ptáš se na to zásobování. Nějak jsem jej více neřešil, nicméně několik možností tu přeci existovalo. Viz. plánovaý "výlet" ve složení Bismarck, Prinz Eugen, Scharnhorst a Gneisenau. Z této sestavy vypadl Scharnhorst, protože byl při dokončení oprav dne 6.dubna 1941 zasažen torpédem svrženým z letounu Pobřežního velitelství. Gneisenau pak byl v opravě déle, než se původně počítalo. Doplnit zbylou dvojici o Tirpitz admirál Raeder odmítl, protože ten ještě nebyl plně připraven k boji (výcvik mužstva, dovybavování výstroje atd.). Takže Německo ty prostředky a možnosti mělo, a počítalo s tím, je využít až pro čtyři velké lodě.
Nějak jsi se ovšem zapomněl zmínit že zásobovací skupina určená pro Bismarck a spol byla kompletně zlikvidována v průběhu zhruba měcíce od doby kdy se informace o lodích objevily v "ULTRA". Máš ještě někde schované další tankery nebo budeme po proudu pouštět vory se zásobami? No ještě mně tak napadá zkusit koncem roku napsat Ježíškovi ale to nemusí dojít (třeba se na dárky vztahovalo embargo). :eek:

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Destroyman »

Když už tu padla slova o zásobování skupiny kolem Bismarcka, pak by se asi měl zmínit osud oněch zásobovacích lodí a tankerů.
Tanker Belchen, 3. června 1941 napaden křižníky Kenya a Aurora. Potopen vlastní posádkou, 5 mrtvých.
Tanker Gedania, 4. června potopen vlastní posádkou po spatření pomocného křižníku Marsdale.
Pomocná loď Gonzenheim, 4. června objevena letadlem z Victorious, potopena vlastní posádkou při spatření bitevní lodě Nelson a křižníku Neptune.
Tanker Esso Hamburg, 4. června potopen vlastní posádkou po spatření křižníku London a torpédoborce Brilliant.
Tanker Egerland, 5. června potopen vlastní posádkou po spatření křižníku London a torpédoborce Brilliant.
Tanker Friedrich Breme, 12. června potopen vlastní posádkou po spatření křižníku Sheffield.
Tanker Lothringen, 15. června objeven letadlem z Eagle, zajat křižníkem Dunedine, přejmenován na Empire Salvage.
Do honičky na tankery se ještě omylem přimotaly lamače blokády Elbe (potopen letadly z Eagle) a Babitonga (potopen vlastní posádkou po spatření křižníku London) s nákladem z Japonska a občas jsou i ony počítány do „Bismarck support group“.
Z uvedeného (doufám) jasně vylývá, že zásobování německých operačních svazů nebyla žádná prdel. :twisted:

EDIT: A sakra, Scrat mě předběhl. :oops:
さようなら。
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Alfik »

No, vzhledem k tomu, že šlo o tankery, nedivím se ale vůbec posádkám, že je při pouhém spatření nepřítele samy potopily. Je rozhodně příjemnější nechat se vylovit ze záchranného člunu než uhořet.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Grand strategy

Příspěvek od Lord »

Scrat a Destroy - ano tato oponentura má něco do sebe. Mohu jen dodat, že jim prostě nestačili zdroje, protože válčili ještě v Rusku. Z toho důvodu byla oslabena i vzdušná obrana. Navíc ani tak nelze vyloučit britské "sebevražedné nálety", nájezdy, nálety v noci, nebo že ani flak nezabrání poškození. Co se týče zásobování na moři je to taky docela problematické, jak už uvedl Destroy.
Ta německá koncepce měla očividně slabiny, to si je třeba přiznat. Němci by pravděpodobně museli obsadit aspoň Gilbraltar, Dakar v Africe, Kanárské ostrovy, a ještě doufat v pomoc japonského loďstva, pak možná.

Obrázek

Kdysi jsem našel tuto názornou mapku, dokonce ještě s invazí do Ameriky. Podobnými alternativami, jak by jsme dnes řekli "nesmysly" se Roosevelt zabýval. Dnes můžeme napsat, že pro ně nebyly splněny určité podmínky, proto byly nereálné. Už jen předpoklad, že se nejdříve nevyřadí Britské ostrovy a rovnou se provede invaze do USA je trochu mimo mísu. Na jeho obhajobu snad jen, že Spojené státy měly menší armádu než Velká Británie.

Nicméně, když si odmyslím směr útoku na druhou stranu Atlantiku, jen jako boj proti Anglii, tak už mi to dává větší smysl, ale berte to jako sci-fi čeho jsme se mohli dočkat v případě realizace plánu Z.

Ostatně s Francem se jednalo, aby povolil přepravu vojsk přes své území, měl co vracet za pomoc Německa v občanské válce, tzv. operace Felix.

Přes zřetelné španělské odmítnutí při setkání obou diktárorů v Hendaye v říjnu 1940, již o měsíc později podepsal Hitler Směrnici č. 18. Generál Ludwig Kübler měl převzít velení nad armádním sborem, překročit Pyreneje a zaujmout pozice v nástupním prostoru v jižním Španělsku. Za podpory 2. tankové armády a Luftwaffe měl oblehnout Gibraltar a pevnost dobýt.
Nacistický diktátor při plánování předpokládal, že jeho italští spojenci obnoví postup směrem k Suezu, zatímco Luftwaffe ve spolupráci s Regia Marina izoluje a posléze obsadí ostrov Malta.
Další spojenec Osy Japonsko by pak možná mohlo Suezem vyslat svoji flotilu do Atlantiku, kde by došlo k velkýmu finále!
Všechny tyto debaty ve vrchním velení však byly de facto akademické, neboť hlavní aktér celého plánu - španělský generalissimus - se zdráhal jak vstoupit do války na straně Osy, tak vpustit německé divize do země. Zpackaná italská invaze do Řecka jakož i britská protiofenzíva v severní Africe vedla k odložení plánu, který učinila bezpředmětným Operace Barbarossa.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Felix
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Bitva u La Platy

Příspěvek od TonyHazard »

Lucius píše:Zaujímavá debata. Za seba musím povedať, že zaujímavá debata, ktorá je lepšia než článok :twisted:
Debata je zčásti zajímavá, je však také zajímavá tím, že nemá vůbec nic společného s úvodním článkem. Pokaždé, když sem najedu, mám chuť ji oddělit od tématu. Jaký název této diskuze by se vám líbil?
(Provedena úprava tématu) *T*
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Polarfox »

Lord píše:Další spojenec Osy Japonsko by pak možná mohlo Suezem vyslat svoji flotilu do Atlantiku, kde by došlo k velkýmu finále!
Čekám, kdy do toho vstoupí invaze Marťanů :)...asi je dobré mít rozplánovány všechny možné i nemožné alternativy, ale někdy je to fakt síla.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Lord »

Síla to je, ale není to z mojí hlavy, berte že tak amíci uvažovali ještě před Pearl Harbor.
Ostatně pokud Němci vyslali nějaké ponorky do Atlantiku, tak vzájemná výpomoc.
Vím, že Osa nebyla zrovna v koordinaci akcí kabrňák, každý si jel víceméně na svoje triko.
Už se zdráhali zaútočit na Dálném východě proti SSSR, ale toto by možná byla schůdnější cesta, než se USA nebo Sovětský svaz rozhoupe k nějaké vlastní akci.
Dohoda by zněla pomožte nám uskutečnit invazi na Britské ostrovy a připadnou vám anglické kolonie včetně Indie.
Jenže to je právě co ani Hitler politicky moc nechtěl.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Scrat »

Tak jo já už toho raději nechám, jak už se do toho míchá Japonsko je nejlepší přestat. Stejně očekávám brzké zamčení tématu, až moc si tu dovolujeme oponovat do názorům a fikcím zasloužilého autora přičemž nejsem ochoten přiznat že pouze ON jediný má pravdu a že korzáská válka je druhým největším objevem v historii lidstva (hned po ohýbačce na rohlíky).

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Lord »

Vlákno do odvolání ZAMČENO, už se moc rozvášňujeme.

Děkuji Tonymu za oddělení vlákna.
Nyní nechme Kačermírovi klidu, a vyčkejme jeho článku!
Toto berte trochu jako přípravu k vytříbení názorů.

Palbě zdar!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Plán Z, námořní válka - diskuse

Příspěvek od Lord »

Téma odemknuto, provedena reorganizace vláken ... prosím o dodržování následujícího řádu:

A) Pokud chcete hlavně diskutovat o operaci Seelöwe, tak v určeném vláknu.

B) Pokud konstruktivně o plánu Z, tak zde.

C) Pokud chcete vést spekulace o námořní strategii Německa, tak se můžete rozvášnit ve třetím vláknu.

Doufám, že to je srozumitelné - diskutéři a moderátoři budou dbát této štábní kultury. Když se bude mixovat vše dohromady, za chvíli se ztrátí přehled.
Pokud se překročí únosná mez diskuse, tak se zamyká, prosím o co nejvěcnější příspěky, i když to bude PRO a PROTI, čím více faktů, detailů, než obecných klišé tím lépe.

Nyni si uvědomte strukturu, než začněte něco psát, tak uvažujte kam!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Námořní válka - diskuse

Příspěvek od kenavf »

Vlčie smečky určitú, dosť dlhú dobu využivali pri napadaní konvojov časť v Atlantiku, kam nedokázali doletieť spojenecké lietadlá, ktoré by konvoje ochránili.
Otázka znie: Nebolo možné to územie pokryť nejakými lietadlovými loďami. Dalo sa na nejaké lietadlo štartujúce z LL umiestniť vhodný radar?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Námořní válka - diskuse

Příspěvek od ringlett »

kenavf píše:Vlčie smečky určitú, dosť dlhú dobu využivali pri napadaní konvojov časť v Atlantiku, kam nedokázali doletieť spojenecké lietadlá, ktoré by konvoje ochránili.
Otázka znie: Nebolo možné to územie pokryť nejakými lietadlovými loďami. Dalo sa na nejaké lietadlo štartujúce z LL umiestniť vhodný radar?
V době kdy tato mezera existovala je odpověď na obě otázky stejná NE.

- naprostý nedostatek eskortních LL, pokud se nepletu měla RN v té době v atlantiku 4ks a USN asi 6
- radar ASV II vyžadoval větší prostor pro svou instalaci než byl celkový prostor pro navigátora a střelce v letounu Swordfish RN, americká obdoba tohoto radaru existovala jen v prototypech. (DTO Albacore)

Navíc stálá přítomnost LL v téhle mezeře by si vyžádala větší operační svaz, jinak bych životnost LL v tomto prostoru viděl tak na 2 dny, než ji najde ponorka.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Námořní válka - diskuse

Příspěvek od kenavf »

No s tým doprovodom LL by to určite bolo nevyhnutné, ba dokonca by som povedal že ten svaz by musel byť ešte posilnený o veľa torpédoborcov vzhľadom k jeho určeniu. LL loď by sa držala v "primeranej" vzdialenosti tak aby prieskumné lietadla mohli v rámci svojho doletu vyhľadávať a určovať prípadne ciele pre torpédoborce.
Niektoré nočné bombardéry mali radary ale je otázne či boli vhodné na vyhľadávanie ponoriek a asi by nevzlietli/nepristáli na LL.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Válka v Atlantiku“