Stránka 1 z 23

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 19:01
od tarava
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... kosti.html

"Musíme toto téma posoudit spolu s právníky a odborníky na mezinárodní právo, vždyť na zločiny proti lidskosti se nevztahuje žádná promlčecí lhůta," prohlásil Naryškin. "Jak dobře víme, z válečného hlediska nebylo bombardování dvou pokojných japonských měst ničím ospravedlnitelné," dodal ruský politik.

:rotuj:

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 19:23
od Franz Trubka
No samozrejme, ten rusak se to dozvedel vcera?

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 19:27
od rotaran
Zitra bude na řadě dobývání Ameriky☺

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 19:27
od skelet
někdy mi přijde, že co politik tak to id..

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 19:41
od Pátrač
Asi to tak je. Ale nechmet, je to pako a jako pako mluví.

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 20:36
od Sawyerik
Kde se tihle pitomci pořád berou?

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 21:40
od Polarfox
Tohle je možná ještě srandovnější:

"Podle Naryškina vítězství nad militaristickým Japonskem, spojencem nacistického Německa, nezajistily Spojené státy, ale z největší části Rusko díky porážce milionové japonské kuantungské armády."

Nebude to trvat dlouho a Rusko dožene úroveň KLDR s jejími plačícími medvědy atp.

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 21:53
od petrp
Polarfox píše:Tohle je možná ještě srandovnější:
"Podle Naryškina vítězství nad militaristickým Japonskem, spojencem nacistického Německa, nezajistily Spojené státy, ale z největší části Rusko díky porážce milionové japonské kuantungské armády."...
No, ono to až tak srandovní nevypadá:
A-pumy byly svrženy 6 a 9 srpna, poté vyhlašuje Rusko válku Japonsku a bleskově likviduje kwantungskou armádu v Mandžusku. Teprve poté, 15-tého Hirohito oznámil kapitulaci Japonska. Tak alespoň hovoří historická fakta. Která z těchto událostí měla ale zásadní vliv, dnes těžko někdo určí...

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 21:55
od Scrat
Jo to je ten inteligent co prohlásil že Hirošima a Nagasaki byla dvě mírumilovná města a jaderný úder na ně chce klasifikovat jako válečný zločin s tím že by Američany měl soudit sestavený mezinárodní soudní tribunál.
No, ono to až tak srandovní nevypadá:
A-pumy byly svrženy 6 a 9 srpna, poté vyhlašuje Rusko válku Japonsku a bleskově likviduje kwantungskou armádu v Mandžusku. Teprve poté, 15-tého Hirohito oznámil kapitulaci Japonska.
To že císařský reskript o kapitulaci vysílali v Japonsku 15. srpna není podstatné, mnohem důležitější bylo že Japonsko přijalo závěry Postupimské konference a tím fakticky kapitulovalo v noci z devátého na desátého. Američané japonské vysílání o kapitulaci zachytili kolem 07:30 washingtonského času 10. srpna. Pokud by k tomu nedošlo tak na Tinianu byly připraveny další dvě pumy s plánovanými daty použití 13. a 16. 8.
Scrat

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 25/12/2014, 22:05
od josefg
Polarfox píše:Tohle je možná ještě srandovnější:

"Podle Naryškina vítězství nad militaristickým Japonskem, spojencem nacistického Německa, nezajistily Spojené státy, ale z největší části Rusko díky porážce milionové japonské kuantungské armády.".
Jsou teorie, které říkají, že má pravdu a že kapitulaci Japonska v podobě jak ji známe nyní opravdu zajistil Sovětský Svaz. Nikoliv však porážkou milionové Kuantungské armády, ale rychlým obsazováním jižního Sachalinu, Kurilských ostrovů a možností invaze na ostrov Hokkaidó.
Protože začalo být jasné, že sovětskou armádu z bývalých sporných území nikdo jen tak snadno nedostane a z ostrova Hokkaidó jen těžko, měly mít tyto události větší vliv na chuť Japonců kapitulovat a ochotu Američanů kapitulaci Japonska přijmout než jaderné údery s poráženou kuantungskou armádou dohromady.
Podle Rusů něco podobného hrozilo Turecku za první války, proto taky Churchill poslal vojska na Gallipoli.

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 01:45
od Adam Bernau
Nojo, no. akorát, že oni Rusové dobyli Sachalin teprve 25. srpna, tedy 10 dní po císařově rozhlasovém projevu. A na Kurilách - resp. na jen bezvýznamném ostrově Šumšu, protože na další ostrovy se nezmohli - ještě po Hirohitově kapitulaci úplně zbytečně zařvalo cca 5 000 Rusů. Tudíž Josefova teorie na neznalosti základních faktů kapánek padá. :D

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 07:46
od Skeptik
Adam Bernau píše:Nojo, no. akorát, že oni Rusové dobyli Sachalin teprve 25. srpna, tedy 10 dní po císařově rozhlasovém projevu. A na Kurilách - resp. na jen bezvýznamném ostrově Šumšu, na další ostrovy se nezmohli - ještě po Hirohitově kapitulaci úplně zbytečně zařvalo cca 5 000 Rusů. Tudíž Josefova teorie na neznalosti základních faktů kapánek padá. :D
Jenže josefg nepíše "dobytím" Sachalinu, ale "obsazováním", a to je fakt, protože vojenské operace na Sachalinu začaly ráno 11.srpna tj. 3 dny před japonským rozhodnutím o kapitulaci.
Co se "zbytečných" obětí týče, nevím kolik z těch cca 9.700 sovětských vojáků KIA/MIA zahynulo po japonské kapitulaci. Při obsazování Kuril to bylo 500. Nicméně je iluzorní se domnívat, že veškerý odpor skončil 16.8.
Neskončil, stejně jako v Evropě neskončil 8.5.
A ta "josefova teorie", která vůbec není josefg-ova skutečně existuje.
Ačkoli jsem skeptický k tomu, že sovětský vstup do války byl tím HLAVNÍM důvodem kapitulace Japonska, vyloučit se to nedá. O tom co mělo na "decision makery" hlavní vliv (pokud vůbec něco) nikdo z nich nemluvil.
Faktem ale je, že atomové bomby zasahovaly primárně civilní obyvatelstvo, a s tím si japonská vláda a hlavně armáda, která měla rozhodující slovo, moc velkou hlavu nedělala. Sovětský útok, naproti tomu, definoval Kuangtunzkou armádu jejíž 1.300.000 vojáků se prakticky nezmohli na významnější odpor. To, spolu s vědomím, že "co Rus obsadí, to nevrátí" skutečně mohl být velmi pádný argument.

A snaha poslat USA před soud kvůli použití JZ?
Fakt chcete takovou pitomost diskutovat?
Z dnešního pohledu by to samozřejmě válečný zločin byl, ale z pohledu roku 1945 ..... ???

Události k vedoucí ke kapitulaci Japonska - diskuze

Napsal: 26/12/2014, 08:23
od josefg
Adam Bernau píše:Nojo, no. akorát, že oni Rusové dobyli Sachalin teprve 25. srpna, tedy 10 dní po císařově rozhlasovém projevu. A na Kurilách - resp. na jen bezvýznamném ostrově Šumšu, protože na další ostrovy se nezmohli - ještě po Hirohitově kapitulaci úplně zbytečně zařvalo cca 5 000 Rusů. Tudíž Josefova teorie na neznalosti základních faktů kapánek padá. :D
Pokusím se ti trochu rozšířit obzor- Japonský Císař sice vyhlásil kapitulaci, ale tu jaksi nikdo nebral moc vážně až do druhého září, 1. září obsadili sověti poslední z Kurilských ostrovů.
Zdroj: Viki http://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Bt ... v%C3%A1lka
Dne 15. srpna se ocitly hlavní sily Kuantungské armády v obklíčení, ale kladly stále odpor. To už věděly, že císař Hirohito vyhlásil kapitulaci, kterou ovšem vedení japonské armády zpočátku ignorovalo.
Kuantungská armáda kapitulovala až 20. srpna, přičemž došlo i ke kapitulaci všech dalších jednotek, které byly obklíčeny v sovětském týlu. Rudá armáda pokračovala v obsazení Mandžuska, její jednotky pronikly až na Korejský poloostrov, který obsadily až po 38. rovnoběžku. Na Sachalinu pokračovaly boje až do 25. srpna, kdy se japonská posádka vzdala. Poslední kurilský ostrov byl obsazen až 1. září 1945, den před podpisem bezpodmínečné kapitulace Japonska.
Sovětsko-japonská válka (také operace Srpnová bouře nebo bitva o Mandžusko) byla vojenským konfliktem, jenž byl součástí druhé světové války a který začal 8. srpna 1945 vyhlášením války SSSR Japonsku a skončil bezpodmínečnou kapitulací Japonska dne 2. září 1945, podepsané na palubě americké lodi USS Missouri.

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 09:57
od Scrat
josefg píše:Pokusím se ti trochu rozšířit obzor- Japonský Císař sice vyhlásil kapitulaci, ale tu jaksi nikdo nebral moc vážně až do druhého září, 1. září obsadili sověti poslední z Kurilských ostrovů.
Můžeš mi prosím sdělit kde je v tom "tvém" zdroji napsáno že spojenci "japonskou kapitulaci" z 15.10. nebrali vážně? Nesmíš zase věřit Wiki každé slovo. Všechny spojenecké vlády (i Sověti) už od dopoledne 10.8. věděli o Japonském rozhodnutí kapitulovat. To že se to Ivani rozhodli nerespektovat a urvat si co největší podíl na budoucí kořisti je něco jiného ale například angloamerické ozbrojené síly dostaly téhož dne (10.8.) pokyn přerušit bojové operace.
Ano, Rusové sice zničili Kuantungské armádní uskupení ale v době kdy již bylo fakticky rozhodnuto že tato vojska kapitulují, jenom se hledal způsob jak jim nařízení Císaře sdělit. Navíc jaký význam měla asi tato armáda význam pro obranu japonských ostrovů za situace kdy byla zcela odříznuta v Mandžusku? Podle mně asi takový jako Schoernerova skupina armád Střed pro obranu obklíčeného Berlína. Vzhledem k faktické likvidaci japonského loďstva a ponorkové blokádě stejně neexistovala možnost přesunu větších uskupení zpět na ostrovy.

Scrat

Edit: mimochodem pánové, máme my jako Česko, potažmo bývalé Československo podepsanou mírovou smlouvu s Japonci? Pokud vím tak Sanfrancisskou mírovou smlouvu jsme jako jediní odmítli podepsat my, SSSR a Polsko.
A ať to někdo oddělí od původního tématu.

Scrat

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 10:43
od Adam Bernau
josefg píše: Pokusím se ti trochu rozšířit obzor- Japonský Císař sice vyhlásil kapitulaci, ale tu jaksi nikdo nebral moc vážně až do druhého září, 1. září obsadili sověti poslední z Kurilských ostrovů.
Výborně. A mohu s laskavým dovolením v rozšiřování obzorů o školní znalosti pokračovat? Třeba sérií kratičkých otázeček? Když císaře Hirohita údajně nikdo nebral moc vážně proč tedy:
- ministr války generál Anami spáchal v noci ze 14. na 15. srpna harakiri a proč stovky Japonců následovaly jeho příkladu?
- 19. srpna odletěli k MacArthurovi dvě letadla japonských parlamentářů s doprovodem amerických stíhaček?
- 28. srpna přistálo na letišti v Acugi 45 C-47 s americkými vojáky, proč po nich Japonci nestříleli a proč generál Arisu přivítal plukovníka Tenche sklenkou pomerančového punče?

Anebo to s ochotou Japonců kapitulovat bylo trošku jinak než jak přednášeli soudruzi na VUMLu? :rotuj:

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 11:32
od skelet
Adam Bernau zmírni svůj tón diskuze nebo ti ho zmírním já. Děkuji

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 13:35
od josefg
Adam Bernau píše:
josefg píše: Pokusím se ti trochu rozšířit obzor- Japonský Císař sice vyhlásil kapitulaci, ale tu jaksi nikdo nebral moc vážně až do druhého září, 1. září obsadili sověti poslední z Kurilských ostrovů.
Výborně. A mohu s laskavým dovolením v rozšiřování obzorů o školní znalosti pokračovat? Třeba sérií kratičkých otázeček?
Ale určitě, to můžeš, na druhé straně bych na takové otázky neodpovídal, ale už jsem byl kdysi kritizovaný že nereaguju na odpovědi tak ač nerad pokusím se ti odpovědět. Musím se ale přiznat že nejsem dostatečně vzdělán o japonské logistice na konci války tak některé otázky zodpovím podle nejlepšího vědomí a svědomí, ale budu vycházet především z logiky a obdobných událostí při kapitulaci Německa.
Když císaře Hirohita údajně nikdo nebral moc vážně proč tedy: ministr války generál Anami spáchal v noci ze 14. na 15. srpna harakiri a proč stovky Japonců následovaly jeho příkladu?
Velmi zajímavá otázka, sice jsem u toho nebyl, ale předpokládám, že jako všichni sebevrahové usoudili, že další pokračování života nemá smysl. nebo cítil, že se blíží konec války a bude vzat k zodpovědnosti za válečné zločiny. Sebevražd vysokých nacistických pohlavárů taky nebylo málo.
- 19. srpna odletěli k MacArthurovi dvě letadla japonských parlamentářů s doprovodem amerických stíhaček?
Hezké, ale v Berlíně se také vyjednávalo od 30. dubna a kapitulace platila od 8.5. Parlamentáři se vysílali sem a tam vždycky když se blížil konec války, nebo kapitulace. Že to Japončíci podepíšou bylo jen otázkou času a pro obě strany bylo třeba dojednat podrobnosti. A každý kličkoval, aby dosáhl co nejlepších podmínek. V Německu si už výmýšlet nemohli, tak stačilo parlamentářů jedno auto. Holt v Japonsku bylo třeba dvě letadla. A je evidentní, že kdyby už kapitulace platila neposílali by Parlamentáře. Tak že to beru jako důkaz, že přes císařovo vyhlášení se 19 srpna o kapitulaci pořád jen vyjednávalo.
- 28. srpna přistálo na letišti v Acugi 45 C-47 s americkými vojáky, proč po nich Japonci nestříleli
Pravděpodobně nedostali příkaz, nebo neměli munici a nebo se jim střílet nechtělo a zároveň se jim nechtělo páchat harakiri :D , technická poznámka , Japonci raděj volí termín SEPPUKU..
a proč generál Arisu přivítal plukovníka Tenche sklenkou pomerančového punče?
No tos mne dostal, asi víc než jednu plukovník nechtěl, nebo generál víc neměl. Možné je i to že generál neměl jiný punč, nebo plukovník Tench chtěl jen pomerančový. No jak můžu vědět. :(
Že se na palbě bude řešit pomerančový punč, to jsem netušil, no časy se mění.
Anebo to s ochotou Japonců kapitulovat bylo trošku jinak než jak přednášeli soudruzi na VUMLu? :rotuj:
Sice jsem na VUMLu nikdy nebyl, ale celou dobu se říkalo, že Japonci chtěli kapitulovat zároveň s Německem, jenže jim to nebylo jim umožněno. Až tady se výklady různí. Jedni říkali, že kvůli Američanům, kteří si na nich chtěli vyzkoušet jaderné zbraně, druzí říkají, že Japonci měli nepřijatelné podmínky, že například chtěli aby jim zůstala většina obsazených území včetně beztrestnosti válečných zločinů.
Možná by opravdu chtělo dát to jiného vlákna.

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 14:01
od Scrat
Tohle opravdu nemá cenu. Doporučil bych prostudovat si z dostupných zdrojů minimálně knihu "Japonská válka 1931-1945". Hlavně poslední stránky zabývající se hektickými událostmi kolem japonské kapitulace a vzpoury Konoeho divize, pak zde alespoň nebudou perly typu "....Japonský Císař sice vyhlásil kapitulaci, ale tu jaksi nikdo nebral moc vážně až do druhého září....". Píšu to naposledy Císař na setkání s vládou v noci z 9. na 10. srpna vyjádřil přání aby Japonsko přijalo podmínky Postupimské deklarace. Ovšem toto "přání" bylo v japonských poměrech v podstatě přímým rozkazem nejvyššího velitele o němž se nediskutuje.

scrat

Re: Stalo se dnešního dne ...

Napsal: 26/12/2014, 18:13
od Polarfox
Miliónová kuantungská armáda, která ani nebyla miliónová, měla podstav a z kdysi elitní složky (na konci 30tých let) se stal jen stín...většina kvalitních jednotek a techniky byla dávno v průběhu války odvelena/přesunuta, na místě zbyli často jen druhořadí až třetiřadí vojáci, bez dostatečného množství techniky (natož moderní) a materiálu...navíc byla tato armáda ponechána na kontinentu sama sobě, ať se stará.

Takže:
1) to že ji Sověti rozmázli jak malinu je opravdu překvapující
2) nikdo z jejího pádu asi v japonském generálním štábu nejásal, ale hlavní zájmy byly jinde

A Hokkaido...už při Kurilách jim trochu docházel dech, takže při čemkoli náročnějším by patrně vyplivli plíce (a to se tak dělo za minimálních možností odporu).

Re: Události k vedoucí ke kapitulaci Japonska - diskuze

Napsal: 26/12/2014, 19:32
od arten
Keď sa konečne dokopem, tak k tejto téme dokončím článok :-)

Ono to totiž skutočne vyzerá tak, že rozhodujúcim dôvodom prečo Japonci začali rokovať o kapitulácii bol vstup sovietov do vojny. A nejde teraz o konkrétne vojenské akcie, ale fakt, že sa im zrútili vojenské aj politické predpoklady pre naplnenie stratégie „ketsu go“ - Sovieti mali zohrať kľúčovú úlohu pri vyjednaní prímeria zo Spojencami.

Ešte k rokovaniu najvyššej rady 9.8. - nejednalo sa o prijatí Postupimskej deklarácie v pravom slova zmysle, jednalo sa o dvoch alternatívach - prijať Postupimskú deklaráciu s jednou, alebo so 4 výnimkami. Nakoniec cisár podporil variantu s jednou výnimkou (zachovanie vlády cisára).

Prvá reakcia na Postupimskú deklaráciu (10. augusta) bola preto podmienečná: „Japonská vláda je pripravená prijať podmienky... s tým, že uvedené vyhlásenie neobsahuje žiadnu požiadavku, ktorá by ovplyvnila výsady Jeho Výsosti ako suverénneho vládcu.“

K prijatiu kompletnej Postupimskej deklarácie bez výnimky došlo až na zasadnutí rady 13. augusta, kde premiér Suzuki zdôvodňuje prečo musia prijať celú Postupimskú deklaráciu takto: „Keď premeškáme dnešok, Sovietsky zväz sa zmocní nielen Mandžuska, Kórei, ale tiež Hokkaida. To zničí základ Japonska. Musíme ukončiť vojnu, keď sa môžeme dohodnúť so Spojenými štátmi.“

Kapitulácia bola oznámená švajčiarským a švédskym velvyslancom 14.8.

Paradoxom je, že američania im toho cisára aj tak nechali. Ak by s tým Američania súhlasili skôr, resp. keby sa do Postupimskej deklarácie dostalo zachovanie (konštitučnej) monarchie – čo bol ináč Stimsonov pôvodný návrh, tak sa možno vojna mohla skončiť skôr a žiadne bomby by neboli potrebné...