Pearl Harbor a Filipíny

Od Pearl Harbouru po Tokijskou zátoku

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Pearl Harbor a Filipíny

Příspěvek od Nelson »

7. prosince 1941 začala válka v Pacifiku. Toho dne Japonci napadli jen s několikahodinovým odstupem námořní základnu v Pearl Harboru, americké uskupení na Filipínách, britské jednotky v Malajsku a nizozemské v Indonézii.To jsou všechno známé události.


Proč to ale píšu je, že bych chtěl znát váš názor na dvě následující zvláštnosti.

1) Operace proti Pearl Harboru byla ve stylu udeř a ustup. Bylo zničen určitý počet lodí (v té době s nízkou bojovou hodnotou) a letadel, padlo několik tisíc vojáků a to bylo vše. Oproti tomu útok na Luzon zničil prakticky veškeré tam dislokované letectvo, tedy vše na čem byl založen plán obrany celé oblasti. A to několik hodin po havajské operaci, tedy v době kdy měly mít všechny americké jednotky nejvyšší stupeň pohotovosti.
Proč tedy byly svazy bombardérů a stíhaček zničeny na zemi??

2) Proč se přepadením Pearl Harboru zabývalo 9 vyšetřovacích komisí které popsaly desítky tisíc stránek a jejichž jediným závěrem (podle mne dost nespravedlivým) bylo svalení veškeré odpovědnosti na dvě osoby, admirála Husbanda Kimmela a generálporučíka Waltera Shorta. Ovšem katastrofou na Filipínách nevyšetřoval vůbec nikdo i přestože její strategické následky pro oblast jihovýchodní Asie byly obrovské.
Proč ten rozdílný přístup??
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Proč rozdílný přístup, propaganda. Pearl Harbour bylo území, které považovali za svoje. Když se na to díváme z vojenského hlediska, souhlas s Tebou norade. Ale když se na to podívám z politickýho hlediska je to jasný, byl tady tlak na vyšetřování atp. Navíc se tenkrát považovali bitevní lodě za královny moří.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Až na to, že z jihovýchodní Asie se v té době vyvážely všechny druhy strategických surovin a ve velké míře i do USA.
Myslím, že by politici před veřejností neobhájili názor:
Někam jsme poslali tisíce vojáků, stovky letadel a válečné lodě. Stejně tak učinili i naši spojenci, se kterými máme dohodu o společné obraně oblasti. A teď jsme se na všechno vykašlali a nechali jsme je ve štychu. Jo a jenom tak mimochodem přechodně bude nedostatek některých surovin.
Myslím, že takový politik by se udržel u koryta jenom v tom našem Absurdistánu.

Mně ale zaráží, že se to nevyšetřovalo vůbec, přitom první komise k Havaji vznikla během pár dní.
A koukám předsedo, žes mi udělil frčku. Dík
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Kupodivu obrana Filipín je považována za hrdinský čin. Mc Arthur za hrdinu, nevím možná měl tenhle svéraz velkej vliv v armádě.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Hlavně, že tenhle hrdina se sbalil a nechal tam svoje lidi.Sice mu to doporučil prezident, ale Mc Artur pro sebe nechal poslat rychlý torpédový člun, aby byl co nejdřív pryč.
Tenkrát to ale byl jenom jeden z řady amerických generálů. Stejně jako třeba Wainwright který tu kapitulaci musel vyřídit za něj.

Jinak si ale myslím, že to byl pořádný magor. Ale vynikající stratég.

A s tou obranou, říká vám něco Bataanský pochod smrti?? Proti Japoncům byli i Němci lidumilové.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

mě ten pochod smrti říká mnoho. Četl jsem knížku Armáda duchů. Velice doporučuji. Výpovědi vojáků, kteří řpežily pochod smrti, a kteří přežili zajatecký tábor Cabanatuan. Dále popisuje osvobození zajatců, za pomoci 6. praporu rangers a filipínských partyzánů.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Pro amíky byl McArthur "filmový generál" - dbal totiž na image, stále ho doprovázel filmový štáb a amíci měli svého hrdinu. Takový kult osobnosti alá USA. Okázalost mu nikdy nechyběla. On byl přece vrchním velitelem, tu černou páci za něj udělali jeho generálové u jednotlivých armád. S takovou materiální převahou by snad musel vyhrát každý, i když pár patlalů by se našlo
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Jenže tuhle image získal až v průběhu války, a hodně toho využíval a zneužíval. Dovolil si dokonce veřejně kritizovat některá rozhodnutí prezidenta a Sboru náčelníků štábů.
Vykopal ho až Hary Truman během Korejské války. Tam už to bylo neúnosné. Starý senilní blbec, který pořád žádal použití A-bomb.

Jinak podle současníků to prý byl hodně nepříjemný člověk s obrovskou mocí.
Naposledy upravil(a) Nelson dne 17/7/2005, 18:04, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Re: Pearl Harbor a Filipíny

Příspěvek od Haness »

norad píše: 2) Proč se přepadením Pearl Harboru zabývalo 9 vyšetřovacích komisí které popsaly desítky tisíc stránek a jejichž jediným závěrem (podle mne dost nespravedlivým) bylo svalení veškeré odpovědnosti na dvě osoby, admirála Husbanda Kimmela a generálporučíka Waltera Shorta. Ovšem katastrofou na Filipínách nevyšetřoval vůbec nikdo i přestože její strategické následky pro oblast jihovýchodní Asie byly obrovské.
Proč ten rozdílný přístup??
Já myslím že šlo o to že japonci zaútočili jako přímo na USA a američani se takychtěli těmi komisemi nějak ospravedlnit před veřejností že si nechali utržit takovou porážku.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Havaj nebyla za války územím USA, tedy plnohodnotným státem Unie. Tím se stala myslím až v roce 1959. Do té doby měla status přidruženého území (nebo tak nějak).
Přibližně stejně na tom byly v té době i Filipíny, jenže ty se po válce staly samostatným státem, kdežto Havaj (Hawai-jak chcete) dostala svoji hvězdu na vlajce.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

To vím že to v té době nebylo územím USA,ale američani to brali jako útok na svou domovinu,z trochu nadřazené pohledu se mohlo u Filipín zdát že to bylo území které měli prostě briti ale jeho obyvatelé nebyli jako Briti a pak se to taky změnilo take se to nebralo tak vážně.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Melkor
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 123
Registrován: 24/6/2005, 15:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Melkor »

Proč tomu tak bylo, řekl bych, že to je ze 2 důvodů:
1)Pearl Harbour byl mezi američany zřejmě mnohem víc mediálně známý než Filipíny, proto to mělo mezi občany USA mnohem větší ohlas, navíc, Pearl Harbour je nmohem blíž USA než Filipíny.

2)Kvůli ztrátám, u Pearl Harbouru zemřelo několik tisíc Američanů, nevím jaké byly ztráty na Flipínách, ale řekl bych, že mnohem menší.
ObrázekObrázek

''Neskláním se před žádnou z vašich tištěných model. Ten, který v desateru přikazuje ne, je mým smrtelným nepřítelem!''
Ďábel
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Ty ztráty na Filipínách byly dost strašné.
Jenom na Bataanu se vzdalo 12000 amerických a asi 65000 filipínských vojáků. Na Corregidoru další 4000. A procentuelně jich válku přežilo asi tolik jako Němců od Stalingradu.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Japonci s tolika zajatci vůbec nepočítali. Jejich první odhady byli 40000, poté je upravili na 60000, ale i to bylo málo. A protože to odhadly takhle špatně, tak nezařídili přepravu tolika zajatců. A proto taky ta brutalita při pochodu smrti. Japonští vojáci asi měli nařízeno přepravit tolik a tolik vězňů za tolik a tolik času na to a to místo.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Navíc co mne ještě překvapila jedna věc.
První nebyl napaden Pearl Harbor. O hodinu dřív byly vyloděnými jednotkani napadeny britské jednotky v oblasti Singory, Patani a Kota Bharu v Malajsku.
A úplně první bojovou akcí bylo sestřelení několika britských průzkumných letadel sledujících japonské invazní loďstvo v mezinárodních vodách v Siamském zálivu. A to bylo o celých 20 hodin dříve oproti Pearl Harboru.
To Britové nemohli aspoň upozornit Američany, že se něco děje??
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Melkor
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 123
Registrován: 24/6/2005, 15:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Melkor »

NO slyšel jsem, že Chruchil měl informace o útoku na Pearl Harbour, ale Rooseveltovi je nepředal, aby mohl USA zatáhnout do války, teda aspoň je to jedna z verzí, ale jeví se jako pochopitelná.
ObrázekObrázek

''Neskláním se před žádnou z vašich tištěných model. Ten, který v desateru přikazuje ne, je mým smrtelným nepřítelem!''
Ďábel
Odpovědět

Zpět na „Námořní válka v Pacifiku“