Stránka 1 z 1

Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 27/11/2018, 14:36
od Rase
Obrázek

Cargo kult na Vanuatu

Když se setkají dvě kultury na různém stupni vývoje, může dojít k velice zajímavému jevu, známému jako "Cargo kult". V tomto případě začne primitivnější kultura uctívat tu vyspělejší a napodobovat některé aspekty, které se s ní vážou. Příslušníci těchto kultů jsou přesvědčeni, že průmyslové zboží není vyráběno, ale tvořeno dobrými duchy, kteří je jen nedopatřením věnovali bělochům. Domnívají se, že opakováním rituálů bílých návštěvníků získají sami hodnotné zboží (cargo).
Příkladem může být kult proroka Johna Fruma, vzniknuvší po 2. světové válce na ostrově Tanna, ze souostroví Vanuatu. Místní obyvatelé považují jednu z hor za boha a vždy v únoru se scházejí na úpatí sopky Mount Yasur, aby zde prováděli náboženské rituály. Ty spočívají v pochodování ve formaci, kolem dřevěného stožáru s americkou vlajkou. John Frum je podle nich mocnější než Ježíš a věří, že se na ostrov jednou vrátí. Až se tak stane, vyžene bělochy, nebudou muset pracovat, ošatí je a uživí, rovněž zahrne svůj lid báječnými dary, například Coca-Colou nebo televizí. Původ kultu je ale poměrně prostý:
Na ostrově Tanna bylo za druhé světové války na 300 000 amerických vojáků, měli zde letiště, nemocnici a kasárna. Často obdarovávali domorodce nejrůznějšími dárky, jako čokoládou, limonádou, žvýkačkami. Vždy se představovali jako John z (from) a nějaké město. Domorodci tak začali všem americkým vojákům říkat John Frum. Když válka skončila, vojáci z ostrova odešli a spolu s nimi i všechny dárky, díky nimž se domorodcům dařilo nejlépe za celou historii. Tak tedy vznikl tento zvláštní kult. Dle výzkumníků je uctívačů Johna Fruma na šest tisíc. Není to jediný případ takzvaného cargo cultu, ale jde o nejpočetnější skupinu, která jej vyznává.
Patrně nejznámějším příkladem Cargo kultu je budování atrap letišť, letadel a napodobování rituálů pozemního personálu. Domorodci je odpozorovali během přítomnosti japonské a americké armády v průběhu 2. světové války, kdy získali mnoho užitečných věcí. Vysledovali, že zanedlouho po radiové relaci pozemního personálu s letounem přistane na letišti letadlo s dodávkou potravin a jiného užitečného materiálu. Radisté měli vysílačky s prutovými anténami a na uších sluchátka. Když vojska opustila pozice, domorodci začali konstruovat "antény" z bambusu a "sluchátka" z kokosových skořápek a imitovali přivolávání letadla. Měli za to, že zásobovači zase přiletí a přivezou náklad.

Mezi další zajímavé kulty patří:
The John Frum cult on Tanna island (Vanuatu)
The Tom Navy cult on Tanna island (Vanuatu)
The Prince Philip Movement on the island of Tanna, which worships Prince Philip, Duke of Edinburgh, husband of Queen Elizabeth II.
The Turaga movement based on Pentecost island (Vanuatu)
Yali's cargo cult on Papua New Guinea (Madang-region)
The Paliau movement on Papua New Guinea (Manus island)
The Peli association on Papua New Guinea
The Pomio Kivung on Papua New Guinea


Zdroj:
http://extrastory.cz/na-tichomorskem-os ... ojaka.html
http://www.osel.cz/8391-zeptejte-se-sve ... kulty.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Cargo_cult
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cargo_kult

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 27/11/2018, 16:40
od mrakoplaš
Jo tohle je hodně zajímavá věc.
Nejlepší jem že ten kult, vlastně z určiteho pohledu funguje.
Jistě je to dobré lákadlo pro antropology a turisty kteří sebou přivezou cargo. :-?

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 27/11/2018, 17:50
od kenavf
mrakoplaš píše:..
Jistě je to dobré lákadlo pro antropology a turisty kteří sebou přivezou cargo. :-?

Tá atrapa "satelitnej" antény by tomu nasvedčovala,že sa prispôsobili a lákajú na to turistov. Byznys je byznys.

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 27/11/2018, 19:37
od Rase
Bohužel si už nevzpomenu jméno dokumentu, ale kdysi jsem viděl nějaký (asi Britský) dokument, kde jeden vědec navázal přátelství s jedním mužem na Vanuatu. Znali se X desítek let a hodně spolu řešili místní vnímání bohatství - domorodec se ptá, jak to, že Evropané mají tolik "carga" (věcí / bohatství) a oni tak málo. Dokument byl o tom, jak se dokázali Evropané dopracovat k o tolik většímu bohatství než na zmíněném ostrově. Vědec tam rozebírá teorii o snadnějším šíření vynálezů od západu na Východ a opačně, oproti Severu na Jih, což je prý problém. Rovněž geologické překážky a také výživnost potravin v oblastech. Rovněž fakt, že v "úrodném půlměsíci" a později Evropě, se vyskytuje nejvíc domestikovaných velkých zvířat, které slouží nejen k obživě, ale i mohou pomoci s obděláváním půdy. Na Vanuatu je největší domestikované zvíře prase a hlavní potravou je manioková mouka, která se obtížně získává. Právě v Evropě byly ideální podmínky, aby se zde uchytili zvířata i vynálezy i z Asie a vše se tak nějak sešlo. Severní Amerika je kupříkladu od jižní oddělená neprostupnou džunglí a nápady se tak nemohou šířit, je zde ale i jiná délka dne atd. Tohle jsou jen detaily co tahám z hlavy, řešili tam ale hodně věcí.

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 00:22
od mrakoplaš
To bylo asi něco s Jaredem Diamondem ne? Ten dokument jsem asi viděl taky.
Tady je kniha která tuhle terorii docela rozebírá. Jen už se bohužel strašně špatně schání. (Já se na ní chystám už dlouho jednou jsem jí měl na čas z knihovny ale nestihl dočíst).
https://www.databazeknih.cz/knihy/osudy ... orii-29107

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 09:28
od Rase
Joooo, to je ono - pohledám víc, díky. Je to tenhle dokument, jen bohužel v angličtině:

https://www.youtube.com/watch?v=dgGw8kZnJxE


Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 12:54
od kenavf
Mám dojem že nejaké zábery ohľadom tých "rákosových" lietadiel použil vo svojích dokumentoch aj Däniken.

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 13:28
od Rase
Obrázek
Kanibalská oslava na ostrově Tanna, souostroví Vanuatu v Melanésii (1889)

Rituální kanibalismus byl v minulosti značně rozšířen v celé lidské společnosti. Ne vždy se vyvíjel u komunit v oblastech s omezenými zdroji vhodné masité potravy, ale mohl mít spíše rituální motivaci. Pozření srdce nepřátelského bojovníka bylo vnímáno jako získání části fyzické a duševní síly, kterou disponoval. Na našem území byly tyto praktiky zaznamenány u populací střední doby bronzové např. v únětické kultuře. V moderní společnosti byl rituální kanibalismus prakticky vymýcen. V oblastech málo zasažených západní kulturou se kanibalismus udržoval ještě dlouho v 20. století, jako například na Papui-Nové Guineji nebo zmíněném Vanuatu.
Vanuatu je melanéský ostrovní stát v Oceánii. Souostroví se nachází přibližně 2 350 km východně od Austrálie, 500 km severovýchodně od Nové Kaledonie, západně od Fidži a jižně od Šalamounových ostrovů. Během koloniálního období se nazývalo Nové Hebridy (1906–1980).

Autorem obrazu je Charles E. Gordon Frazer (1863-1899), plátno měří 107,3 x 214,6 cm. Poprvé byl vystaven roku 1891 v Národní galerii v Melbourne a v majetku umělcovy rodiny se nacházel až do roku 1987.

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 17:10
od mrakoplaš
Když už si načal tohle které se nemá číst před ani po obědě.
Tak kupodivu tyhle věci a to ne jen ritualní ale i daloko odpornější praktika a to "labužnický" kanibalismus byly rozšířen i u jiných společností než tyhle poměrně primitivní z tichomoří/jížní ameriky nebo afriky.
Jako třeba v poměrně vyspělá Čína, kde to skončilo až s vlivem evropanů na konci 19.stol/začátek20.stol. aspoň veřejně.
Nic ale asi nemá na jeden indiánský kmen(či aspoň část kmenu)k Anasaziů v severní americe. Co byli antropofagové.(jedli pouze lidi). Což je docela děsivcá představa že něco takového existovalo, pokud je ten výzkum správný.

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 18:53
od Rase
U těch severoamerických indiánů je zajímavé, že krom Anasaziú, jej praktikovali i Pónyové, Atakapové a zejména Kvakiutlové, u nichž přežil rituální kanibalismus až do 19. století.

Ono hlavně jíst lidi není pro lidi zrovna zdravé - spíš naopak. Kanibalismus usnadňuje přenos některých nemocí – příkladem může být nemoc kuru (prionová porucha), velice rozšířená mezi papuánskými kanibaly; ta prakticky vymizela poté, co byl u nich kanibalismus potlačen. Lidský organismus nemá evolučně dánu schopnost zpracovat všechny látky z lidského těla, není na takovou potravu adaptován. Některé látky se z masa nedokáží vyloučit, mohou se hromadit (olovo, priony) a následně i škodit. Další věcí je, že lidožrout ostatním lidem zapáchá - prý je poměrně specifický a hodně nepříjemný. V tomto případě ale musí člověk jíst lidské maso pravidelněji, ne výjimečně. Patrně jde ale o nějakou přirozenou ochranu lidí, aby si na jedince dali pozor a vyhli se mu. Nepříjemný zápach byl zmiňován v případě jednoho kanibala v SSSR (lovím z hlavy - bylo to v nějakém dokumentu).

Na téma cargo kultu na Vanuatu, má kapela Pink Floyd písničku Dogs of War s parádním klipem:
https://www.youtube.com/watch?v=jGynoggeBLg


Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 20:32
od jarl
kenavf píše:Mám dojem že nejaké zábery ohľadom tých "rákosových" lietadiel použil vo svojích dokumentoch aj Däniken.

Je to tak. Däniken a jeho následovníci tvrdí, že stejně jako se domorodci v Tichomoří pokoušejí zhotovováním atrap letadel přivolat zpět bílé bohy, pokoušeli se příslušníci některých vyspělých kultur z předkolumbovské Ameriky přivolat své mimozemské bohy jejich zobrazováním ve skafandrech a vesmírných lodích.

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 28/11/2018, 22:53
od kenavf
Rase píše:.. Nepříjemný zápach byl zmiňován v případě jednoho kanibala v SSSR (lovím z hlavy - bylo to v nějakém dokumentu).

..

Že by Čikatilo? https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_%C4%8Cikatilo

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 29/11/2018, 05:52
od Rase
To je přesně on - díky .)

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 29/11/2018, 12:15
od Alfik
Rase píše:Ono hlavně jíst lidi není pro lidi zrovna zdravé - spíš naopak. Kanibalismus usnadňuje přenos některých nemocí – příkladem může být nemoc kuru (prionová porucha), velice rozšířená mezi papuánskými kanibaly; ta prakticky vymizela poté, co byl u nich kanibalismus potlačen. Lidský organismus nemá evolučně dánu schopnost zpracovat všechny látky z lidského těla, není na takovou potravu adaptován. Některé látky se z masa nedokáží vyloučit, mohou se hromadit (olovo, priony) a následně i škodit. Další věcí je, že lidožrout ostatním lidem zapáchá - prý je poměrně specifický a hodně nepříjemný. V tomto případě ale musí člověk jíst lidské maso pravidelněji, ne výjimečně. Patrně jde ale o nějakou přirozenou ochranu lidí, aby si na jedince dali pozor a vyhli se mu. Nepříjemný zápach byl zmiňován v případě jednoho kanibala v SSSR (lovím z hlavy - bylo to v nějakém dokumentu).

To už tu před pár lety bylo, v jiném vlákně. Tam jsem zmiňoval i zprávy jezuitů z N. Guiney, kteří opakovaně psali, že kmeny které praktikují kanibalismus, jsou v mnohem horším zdravotním stavu než ty, které se omezují na bobule, kořínky a divočáky :)

Re: Cargo kult na Vanuatu

PříspěvekNapsal: 29/11/2018, 17:48
od kwaak
mrakoplaš píše:To bylo asi něco s Jaredem Diamondem ne? Ten dokument jsem asi viděl taky.
Tady je kniha která tuhle terorii docela rozebírá. Jen už se bohužel strašně špatně schání. (Já se na ní chystám už dlouho jednou jsem jí měl na čas z knihovny ale nestihl dočíst).
https://www.databazeknih.cz/knihy/osudy ... orii-29107


GGS asi nemá cenu číst, Diamond občas něco trefil, ale většinou je mimo...pěkné shrnutí zde (ENG)

https://westhunt.wordpress.com/2017/09/ ... revisited/