britská 7. obrněná divize "Pouštní krysy"

Afrikakorps, Tobruk, El Alamein....

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

britská 7. obrněná divize "Pouštní krysy"

Příspěvek od Julia Agrippa »

Velitelé 7. britské obrněné divize „Pouštní krysy“

Ačkoli se po skončení druhé světové války dostalo přídomku „Pouštní krysy“ mnoha různým jednotkám, bojujícím proti Italům a Němcům v Africe v Západní poušti, plný nárok na tuto přezdívku mají v první řadě příslušníci 7. obrněné divize.
Za původem této jednotky se musíme vydat hlouběji do minulosti. Britská armáda od konce 1. světové války udržovala v Egyptě menší vojenské síly, včetně jednotek obrněných automobilů. S vypuknutím Mnichovské krize v roce 1938 začali Britové posilovat svoje jednotky na strategických místech, tedy také k ochraně Suezského průplavu. Dostupné obrněné síly byly sloučeny a vytvořily Mobile Force (mobilní síla). Brzy byly k jednotce přičleněny i pěchotní oddíly a název byl změněn na Mobile division (mobilní divize). Ta byla členěna do 3 brigád, lehké, těžké a podpůrné. Mobilní divize prošla intenzivním výcvikem a po prvních bojových střetnutích byla 16. února 1940 přejmenována na 7th Armored Division.
Zřejmě žádná obrněná jednotka na světě nenese ve svém znaku tak sebeironický symbol, jakým je krysa. Kdybychom byli zoologičtí puristé, pak by jednotka měla nést správně název „Pouštní tarbíci“. Přesně toto zvířátko je totiž vyobrazeno ve znaku divize. Traduje se, že znak divize navrhla manželka tehdejšího velitele generála Creagha po návštěvě káhirské zoologické zahrady. Zvířátko vypadající jako miniaturní klokan se zaječí hlavou jí zcela očarovalo. Leč zoologický název je jedna věc a lidové pojmenování druhá. Tak se tedy symbolem 7. divize stala stala Jerboa, čili pouštní krysa. Později se tradovala vojenská legenda, podle níž název jednotky vznikl podle její taktiky rychlých výpadů a úniků, podobající se chování roztomilého pouštního hlodavce. Tato verze má svojí logiku. Zatímco na počátku své africké anabáze 7. divize proháněla své italské protivníky a brala je do zajetí po tisících, v roce 1941 po vstupu Němců do Západní pouště začalo být Britům úzko. Proti Romellově Afrikacorpsu se jim velmi hodilo, začít se chovat jako všichni pouštní živočichové.
Obrázek
Obrázek
Po skončení bojů v Africe se 7. divize přesunula do Itálie a později se účastnila vylodění v Normandii. Konec války ji zastihl v Hamburku, kde její velitelé přijali kapitulaci města.
Během války se v čele divize vystřídalo více jak půl tuctu velitelů. Mezi nimi bylo několik opravdu pozoruhodných a výjimečných důstojníků. Pojďme se zastavit u některých z nich.

Percy Cleghorn Stanley Hobart, 1885 – 1957
Prvním velitelem pozdějších pouštních krys byl generálmajor Hobart. Tento důstojník byl představitelem britských koloniálních důstojníků, který jakoby vystoupil ze stránek Kiplingových románů. Narodil se v Indii, původně studoval literaturu, malířství, círevní architekturu. Byl znám jako velmi vzdělaný muž. Poté přestoupil na Royal Military Academy do Woolwiche. Po skončení studia sloužil v Indii a Mezopotámii. První světovou válku prošel od Francie po Mezoptámii. Ve 20. letech se „nakazil“ láskou k tankům. Přihlásil se jako dobrovolník do Královského tankového sboru a během několika let se z něj stal uznávaný expert přes obrněnou techniku. V roce 1938 byl již v hodnosti generálmajora převelen do Egypta a dostal za úkol zreorganizovat a posílit tamní obrněné síly. Tamním Mobilním silám (Mobile Force) se dostalo na konci 30. let posměšné přezdívky Mobilní fraška (Mobile Farce). Není divu, vždyť měla ve výzbroji doposud i „muzeální“ tanky, jako například Vickers Medium Mark II. a podobné. Hobartovi se brzy podařilo z této bohem zapomenuté jednotky vytvořit bojeschopnou divizi, zvláště specializovanou k operacím v surové poušti. Staří mazáci, kterým skončilo období bezstarostného vyhřívání se na egyptském slunci s doutníkem a sklenkou whisky, se mu dokázali pomstít. Poslali na něj udání na Ministerstvo války a Hobart byl v roce 1940 sesazen z důvodu „nereálného plánování vedení tankových operací“. Své nepřátele měl mnohokrát v dalším průběhu války možnost zahanbit perfektně vedenými operacemi s 11. a 79. obrněnými divizemi.
Obrázek
Michael O´Moore Creagh, 1892 – 1970
Generálmajor Creagh nastoupil na Hobartovo místo a vydržel na něm nejdéle ze všech velitelů 7. divize. Pod jeho velením 7. divize bojovala a vítězila v bitvách s Italy. Creagh byl pravým aristokratem s britským smyslem pro humor. Za jeho éry získala divize nejen svoje oficiální pojmenování, ale i přezdívku „Pouštní krysy“. Pod jeho velením zastavila 7. divize v červnu 1940 u Sidi Barrani italská invazní vojska generála Mario Berti postupující do Egypta z Kyrenaiky (Lybie). Na počátku prosince za pomoci 4. indické divize odrazil Italy nazpět až do Lybie.
V pouštních prostorech bez jakýchkoli cest, kde byl pohyb obrněné techniky silně zpomalený, vypracoval Creagh úspěšnou taktiku „létajících formací“. Vysílal kupředu motorizované střelecké jednotky, které na sebe upoutaly italské vojáky a vyčkaly na příjezd svých tanků. Tečku za kariérou oblíbeného velitele „pouštních krys“ učinila nevydařená operace Batleaxe, snaha o dobytí Kyrenaiky, která skončila porážkou.
Obrázek
Wiliam Henry Ewart Gott, 1897 – 1942
Generálmajor Gott se zapsal do dějin „pouštních krys“ jako jeden z nejbystřejších velitelů a opravdový válečný hrdina. Na velitelském místě vystřídal svého předchůdce Creagha. Byl to vysoký muž, agresivní a vypadal jako typický křižák. Velitelem se stal v době největší krize, kdy na africké kolbiště nastoupily Romellovy jednotky. Střetnutí „pouštních krys“ s „liškou pouště“ nedopadlo pro 7. divizi dobře a v listopadu 1941 byla fakticky poražena u Sidi Rezegh. Tento těžký boj byl součástí operace Crusaider. Gott dobře vycházel se svými nadřízenými, byl Churchillovým oblíbencem a přesto byl populární i mezi podřízenými.
Gott byl brzy povýšen a divizi opustil. Bojoval ještě u Gazaly a El-Alemeinu a v srpnu 1942 byl jmenovám velitelem 9. armády. Při přesunu na nové působiště bylo jeho letadlo sestřeleno Němci.
Obrázek
John Harding, 1896 – 1989
Generálmajor Harding také velel divizi pouze několik měsíců. Bojovou slávu si získal při druhé bitvě o El-Alamein. Uprostřed tvrdé bitvy velel svým jednotkám a koordinoval jejich operace nejprve z věže velitelského tanku a později přímo z lehkého Jeepu. V něm byl těžce raněn střepinami. Přes toto zranění se dožil ze všech velitelů 7. divize nejvyššího věku, 92 let. Po válce byl povýšen do šlechtického stavu.
Obrázek
Lewis Owen Lyne, 1899 – 1970
Posledním mužem, který završil celou druhoválečnou epopej 7. obrněné divize byl generálmajor Lyne. Ten vedl svoji jednotku od Siegfriedovy linie až do Hamburku. Lyne byl téměř ve všech směrech naprostým protipólem svých předchůdců ve funkci. Je pozoruhodné, že se stal velitelem tankové jednotky, ačkoli sám byl do morku kosti pěšákem. Celou válku prošel v čele pěších brigád a divizí a najednou z něj měl být velitel tankistů. Zda za ímto rozhodnutím stály poměrně nepřesvědčivé výkony 7. divize během bojů v Normandii nebo jiné důvody, nevím. Budiž Lynemu ke cti, že i na novém místě se ukázal jako dobrý velitel, organizátor i hospodář. Lyne byl za své výkony v čele „pouštních krys“ následně jmenován na opravdu důležité místo. Stal se z něho velitel britského sektoru Berlína.
Obrázek
Prameny:
Wikipedia.org
http://www.vhsb.cz/clanky/poustni-krysy.xhtml
S. Smirnov – Komandiry stalnych krys, warspot. ru
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: britská 7. obrněná divize "Pouštní krysy"

Příspěvek od jarl »

Zajímavý článek. Překvapilo mě poměrně časté střídání velitelů 7. obrněné divize. A nebo těch pět velitelů během druhé světové války odpovídalo tehdejším zvyklostem?
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: britská 7. obrněná divize "Pouštní krysy"

Příspěvek od Julia Agrippa »

Tak na tohle vám fundovaně neodpovím, to by musel někdo, kdo se zajímá o Brity. Já byla osobně také překvapená, vždy jsem žila v přesvědčení, že k tak častým změnám nedocházelo.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: britská 7. obrněná divize "Pouštní krysy"

Příspěvek od Pátrač »

NO, myslím si, že to není nic neobvyklého. Probíhající válečné události, které nesou velké množství změn v situaci, ztráty a jako za každé války vedené ve 20 století vytváří podmínky pro rychlou obměnu. Bohužel dost často je to dáno i tím, že jde o politická rozhodnutí, která s vývojem na frontě nemají nic společného.

Když třeba došlo k italskému útoku na Britské Somálsko, měli Britové k dispozici tak málo vojáků, že bojovali proti přesile asi 1 ku 50. O italské převaze v letectvu, dělech a obrněné technice raději nepíšu. Logiky ho museli vyklidit, ale na jednoho padlého Brita připadalo asi 16 Italů a celkové ztráty Italů převýšily celkový počet bojujících Britů 2,5x. Přesto osel Churchill, kterému oslavné vyřvávání Duceho lezlo neskutečně na nervy, prohlásil, že malé ztráty britských vojáků ho vedou k domněnce, že nebojovali dostatečně odhodlaně. Velící důstojník oblasti mu klidně a profesionálně odepsal, že rozsáhlý řeznický účet není ničím jiným než rozsáhlým řeznickým účtem a ne známkou taktické a operační dovednosti.

Za tři dny byl vzteklým Winstonem odvolán z funkce. Přitom se mu vojensky nedalo vytknout vůbec nic.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Boje v Severní Africe“