Část 1.
Opustili jsme DAK v červenci 1942 v předpolí u .El Alameinu, kdy docházelo k doplňování vojsk a zásob. Řekli jsme si o změnách ve velení 8. armády, kde se velitelem stal generál Bernard Montgomery.
Zprávy německé rozvědky u maršála Rommela hovořily o tom, že spojenci připravují v polovině září 1942 ofenzívu. Rommel byl odhodlán zaútočit dříve. 30.srpna vyvěsily u rot štábní rotmistři tento Rommelův rozkaz:
Tanková armáda Afrika
Vrchní velitel Arm. Vel. Stanoviště, 30.8.1942
Armádní denní rozkaz!
Vojáci!
Dnes nastupuje armáda, posílená novými divizemi, opětovně do útoku ke konečnému zničení nepřítele.
Očekávám, že každý voják mé armády vydá ze sebe v těchto rozhodujících dnech to poslední!
Vrchní velitel
Podepsán Rommel
Generál polní maršál.
Plán, který velitelé dostali do rukou byl podobný jako operace u Ghazaly. Podobně jako v květnu měla i tentokrát italská vojska útočit frontálně na středním úseku fronty, zatímco jednotky DAK měly provést široký obchvat k jihu a po prolomení fronty zaútočit na sever ve směru na El Alamein.
Koncem srpna byla spojenecká vojska rozložena takto: Na severu byl XXX. Sbor, ten se skládal z 4. indické divize, 50.pd a 9. australské divize. Zalohu tvořila 1. jihoafrická divize, která byla rozložena přímo u moře.
Na jihu ( XIII. Sbor ) byly dva sledy. První sled tvořila 7. obrněná divize ( pouštní krysy ) a 2. novozélandská divize, druhý sled tvořila 1. a 10. obrněná divize. Na kopcích Alam el – Halfa, byla rozložena 44. pěší divize.
Německo – italské uskupení tvořila na levém křídle 90. lehká divize s několika jednotkami 164. divize. Ve středu sestavy útočily dvě italské tankové divize „ Ariete „ a „ Littorio „, zatímco pravé křídlo tvořil Afrikakorps. V době útoku měla 15. td 70 tanků PzKpfw III a IV a 21. td 120. Byl však nedostatek pohonných hmot, který byl jedním z nejdůležitějších faktorů a sehrál v této „ 6 denní bitvě „ rozhodující roli. Čtyři tankery ( Picci Fassio, Abruzzi, Pozzo Ricca a nákl. loď se sudy benzínu Tergestaere ), byly ve Středozemním moři potopeny mezi 28. a 30. srpnem 1942.
Dalším faktorem, který zde při „ Šestidenní „ ( tak vešla do dějin ) válce sehrál roli, byla znalost plánu Montgomerym z prolomení kodů z „ Eningmy „, šifrovacího stroje Němců a také to, že radisté 8. armády přešli z krátkých vln na ultrakrátké. Výborná odposlechová jednotka ze které Rommel čerpal, byla mimo hru a tím i pohled do karet spojenců.
Utajení DAK bylo podobné jako při květnové ofenzívě, žádná větší jednotka se 29. a 30. srpna nesměla pohnout jinam než přímým směrem.
30. srpna 1942 ve 20,00 večer se jednotky DAK daly do pohybu. Krátce po půlnoci se I. prapor 115.pluku pancéřových granátníků dostal do minového pole, jen s podporou dělostřelectva a ženistů pronikl do spojeneckých pozic. Též tanky 21. td vjely do minového pole a zahynul zde velitel 21. td generálmajor Georg von Bismarck, zatímco velitel 90. lehké divize generálmajor Ulrich Kleemann byl raněn. 31. srpna 1942 byl při leteckém útoku těžce raněn velitel DAK, generál tankových vojsk Walter Nehring. Velení DAK se dočasně ujal náčelník štábu plukovník Fritz Bayerlein. Ztráta tolika velitelů ovlivnila další průběh akce.
Německo – italská vojska se velice těžko prodírala palbou dělostřelectva a tanků 7. obrněné divize. Rommel se snažil dostat DAK z minových polí a uspíšil obrat na sever. Jednotky britské 44. pěší divize se ubránily útoku DAK na kótě132, dominantním vrcholu hřebenu Alam el –Halfa. Při tomto útoku selhala spolupráce s italským XX. Sborem, který místo ve 13,00 zahájil útok až ve16,00.
Útoky podniknuté 1. září 1942 také situaci Osy nezlepšily. Nejblíže k úspěchu měl I. oddíl 8.tankového pluku 15. td, kterému se podařilo proniknout do britských posic jižně od kóty 132. Tankům došly pohonné hmoty a následný letecký útok spojenců si mezi nimi vybral daň.
Večer 1. září nařídil Rommel útoky zastavit. Vojáci z rozbitých vozidel vybrali pohonné hmoty a vrátili se do výchozích pozic.Stahování DAK za bojů bylo ukončeno 5. září 1942.
Bitva U Alam el – Halfa ( nazývaná „ Šestidenní „, nebo též „ I. bitva u El Alameinu „ ) ukončila období úspěšných ofenzivních akcí Afrikakorpsu. Od této chvíle se měla činnost německo – italských vojsk v Africe omezit na obranu a jejich ofenzivní akce měly mít již jen omezený rozsah.


