CCNN-Camicie Nere(Cerne kosile)

Afrikakorps, Tobruk, El Alamein....

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bersaglier
Příspěvky: 2
Registrován: 18/9/2008, 04:00
Bydliště: Manchester

CCNN-Camicie Nere(Cerne kosile)

Příspěvek od Bersaglier »

Cerné košile – Camicie Nere

M.V.S.N. - Milizia Voluntaria per la Sicurezza Nazionale



MVSN se zacali organizovat obdobne jako nemecké SA (hnedé košile) jako ciste stranická organizace odená do cerných košil s fezem. To vedlo k jejich poulární prezdívce Cerné košile (Camicie Nere - Camicie = košile & Nere = cerná) Pozdeji byl zaveden termín CCNN pro vojenské jednotky Cerných košil a písmena CN prevzal z iniciál Camicie Nere. MVSN a CCNN jsou obecne vzájemne zamenitelné, prestože se jich puvodne požívalo pro politicky orientovanou cást Cerných košil, pozdeji se obecne používalo pro oznacení vojenských jednotek.

Cerná barva košil byla prevzata z uniforem Arditu (úderných jednotek) které byly elitou Italské armády na WWI. Ardité byly italským ekvivalentem nemeckých Stosstruppen a v obou zemích prevzali skupiny fašistu uniformy techto jednotek za své címž vytvorili další spolecnou platformu s veteránskými organizacemi. Byla to cást jejich politických plánu na získání verejné podpory.

Mnoho mužu sloužilo ve vojenských jednotkách Cerných košil v touze po sláve (obdoba s Garibaldiho Cevenými košilemi), nebo pro své republikánské politické názory (což nutne neznamenalo podporovat fašisty). Mnoho jiných bylo loyalních k fašismu ci prímo cleny fašistické strany, ale málokdo z nich z oddanosti králi a monarchii.

Mussolini byl de facto velitelem, trebaže o sobe mluvil jako o „jednom z hochu“, byl to práve on kdo ovládal skutecnou silou tuto organizaci. Cerné košile byly obzvlášte spolehlivé a bezpecné a proto jak Mussolini tak Velký koncil používaly Cerné košile jako silovou složku, protože ozbrojené složky byly pod kontrolou monarchistu (kterí je používali pro své vlastní úcely). Obyvatelstvo tak mohlo volit koho bude podporovat zda monarchisty s jejich armádou ci Mussoliniho s jeho Cernými košilemi.

Technicky se Cerné košile skládali z dobrovolníku kterí dokoncily 18 mesícní základní vojenskou službu. Dobrovolnictví v tomto prípade znamená závazek na 10 let, na cástecný úvazek. Bylo tomu obdobne jako v CSSR s clenstvím v lidových milicích apod. – po práci si obléknout uniformu a clenstvím v režinmí organizaci si tak pomoci v kariére což bylo uplatnováno predevším úredníky a uciteli. MVSN meli málo dustojníku a poddustojníku z povolání, což se nekdy projevilo na velmi nízké kvalite kádru.

MVSN se nikdy nedopracovali postavení elitní partajní armády která dostává to nejlepší vybavení jako se dostalo v záveru nemeckým SS.

Vždyt dustojníci Cerných košil byly povyšování za politické zásluhy a loyalitu (ne nutne fašistickému Velkému koncilu, ale šéfovi lokální stranické organizace jemuž se ríkalo „Ras“). Jelikož bylo vše kontrolováno Ducem a stranickým sekretariátem a Ras v každé oblasti byl tedy teoreticky prímo podrízený Ducemu, vcetne výstavby milice a tak mohli žít v presvedcení že jsou podrízeni prímo jemu osobne.

Legie Cerných košil byly rozlišeny císly, zatímco prapory byly oznaceny císly a jmény (jménem mohl být region ze kterého jednotka pocházela nebo nekterý známý Italský fašistický hrdina – vcetne soucasných clenu Velkého fašistického koncilu). V sestave A.O.I. (Africa Orientale Italiana) v prubehu boju v Habeši bylo zformováno sedm CCNN divizí v nadeji na vznik jejich bojové reputace a „Espirit du Corps“. Vetšina z nich se poté zapojila do španelské obcanské války, kde utrpela težké ztráty.

Tyto jednotky poskytly základní zkušený kádr pro nove (1940) budované divize v Lybii, i když se díky ztrátám ve Španelsku dostávalo personálu pouze na tri a pul divize. Tento kádr ostrílených bojovníku se pustil do výcviku i pres slabou výzbroj již obdržel a jež nedostacovala požadavkum moderní války. V tomto case Mussolini prohlásil že CCNN Legie budou Ardité italské armády, i pres to nedostatek težkých zbraní se zacalo s intenzivním výcvikem.

V severní Africe 1940 CCNN Divize rychle ukázaly následky slabé organizace a nedostatecného vybavení. Prestože jejich základ tvoril kádr v boji zkušených vojsk a individuální statecnost jednotlivých vojáku, trpely nedstatkem težkých zbraní a slabým velením s neodpovídající taktikou. Následkem cehož byla zpochybnena jejich schopnost jako užitecných bojových jednotek a monarchisté v armáde meli argument proti použití sil MVSN jako bojových jednotek.

Kolem dubna 1940 Mussolini zjistil, že armáda odporuje zaclenení Cerných košil do svých divizí. Na to Duce odpovedel novým programem aby prosadil svou politiku. Mezitím si v severní Africe CCNN divize v bojích vedly velmi slabe (viz vyse uvedenou slabou výzbroj a mizerné velení) což sloužilo monarchistum v armáde jako argument proti Mussoliniho narízení. V radách A.O.I.(Italska vychodni Afrika) si vedly jednotky CCNN adekvátne, predevším díky chybející mechanizaci na obou bojujících stranách, což prokázalo, že základní kvalita jednotek je akceptovatelná – což slibovalo pri poskytnutí zkušeného velení a dostatecné výzbroje výsledky které by byly srovnatelné s protivníkem.

Zkušenosti z Reckého tažení roku 1940 rychle ukázaly slabost Italských formací, kde se základní chybou stala jejich „Binární“ struktura. Itálie mela, tesne pred vypuknutím WWII, své peší divize reorganizované na základe dvou peších pluku v každé divizi. Což sice na jedné strane umožnilo zretelný nárust poctu divizí, ale cenou za to zaplacenou byla snížená bojeschopnost a omezení palebné síly. Jasne se prokázalo že peší divize mající pouze 6 praporu pechoty jednoduše nemají dost sil ani na obranu natož na útok. To se stalo zrejmé práve v Recku, kde divize byly velmi težce zasaženy težkými ztrátami a nuceny ustoupit ze svých linií pro nedostatek mužstva. Dále se situace opakovala v severní Africe kde pri druhých bojích o Tobruk (1941) nebylo dost vojáku pro rotaci jednotek mezi frontou a zázemím, což vedlo ke znacnému vycerpání mužstva.

Tyto skutecnosti podporily Mussoliniho provolání a tak se zacalo se žaclenováním Legií Cerných košil jako „tretích“ pluku do každé peší divize. V tomto plánu se pocítalo s tím že Legie Cerných košil budou jako elitní úderné jednotky na hrotu každého útoku. Idea „tretího“pluku nakonec zapadla roku 1942 dríve než bylo kompletne dokonceno zaclenení do divizní struktury a tak to žádný mobilizacní efekt neprineslo. Cerné košile dosáhla statusu který byl rovnocenný jejich armádní protejškum, a prestože armáda z nich nebyla nijak nadšená musela po nich sáhnout z duvodu nedostatku mužstva. Do budocnosti byla idea samostatných divizí Cerných košil natolik zdiskreditována výsledky ze severní Afriky – což nebylo férové vuci tem vojákum již v jejich radách bojovali, protože tu byla na vine i armáda která jim odmítala predat v dostatecném množství moderní težké zbrane a politické vedení jež vojska pripravovalo pouze na krátkodobá tažení.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Článek slušný, diakritika katastrofická. Trochu škoda......
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Boje v Severní Africe“