XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 130.

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 130.

Příspěvek od michan »

XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 130.
Mapa Operace DRAGOON, na které jsou i kódová jména oblastí pláží, kde se jednotky

Obrázek

Spojenců 15. srpna 1944 vylodily,včetně bojové činnosti do 28. srpna 1944.
10) Spojenecká "Operace ANVIL" - "Operace DRAGOON" - vylodění na jihu Francie.
Podle mé osnovy pro tažení Spojenců v Západní Evropě( osnova je v Úvodu Operace OVERLORD - viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5236
) se nyní seznámíme s Operací DRAGOON, původně měla operace název ANVIL, a Spojenci tohle vylodění v jižní Francii uskutečnili, po mnoha odkladech, dne 15. srpna 1944.
Samotná podpůrná operace OVERLORDU, kterou Operace ANVIL, s pozdějším a konečným názvem "Operace DRAGOON" byla, spatřila "spojenecké světlo světa" - lépe řečeno byla Sovětům oznámena na Teheránské konferenci, která se konala ve dnech 28. listopadu až 1. prosince 1943, viz zde úvodní odstavce v Itálie 1943 až 1945. Č 40.:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=4915
Úvodní odstavce na odkaze v Č 40 doporučuji všem si přečíst, neboť se tam v dalším textu ještě také hovoří o odpůrcích "Operace ANVIL" - od této chvíli budu používat "Operace DRAGOON". Odpůrcem, či oponentem byl, jak se dozvíme v textu, Winston Churchill, který se chtěl vylodit v podpůrné operaci na Balkáně. Zastáncem byl naopak Hlavní štáb amerických náčelníků štábů armády USA (CCS), v jehož čele stál, s plnou podporou prezidenta Roosevelta, generál Marshall. V článku Č 40 jsou také rozebírány další souvislosti vylodění, jako byl nedostatek vyloďovacích plavidel. Stejně tak jsou tam rozebírány i další souvislosti s obojživelnými operacemi plánovanými na roky 1943 a 1944 a potíže s nimi.
Nejen v tomto článku, ale i z dalších historických pramenů plyne (jako například z historického pojednání - Invaze do jižní Francie - Bernard Nalty a dalších), že podpůrná obojživelná operace, kterou bylo vylodění v jižní Francii, byla v průběhu let 1943, až do 15. srpna 1944, mnohokrát měněna a odkládána. Zásadním, pro Spojence hlavním vyloděním po Teheránu, po Teheránské konferenci, byla především "Operace OVERLORD" a "Operace DRAGOON" měla jen přispět k rychlejšímu osvobozování Francie ( mimo toho samozřejmě bojovali Spojenci v Itálii).
Záměrem "Operace DRAGOON" bylo jen onu hlavní "Operaci OVERLORD" podpořit a rozbít německé jednotky dislokované na jihu Francie( samozřejmě již jen samotná hrozba vylodění i v jižní Francii vázala na jihu německé divize). Vyloděná spojenecká vojska měla spolu s Francouzským hnutím odporu (FFI viz zde:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Forces_fra ... C3%A9rieur
a zde: http://en.wikipedia.org/wiki/French_For ... e_Interior
), které bylo na jihu Francie velice silné, zajistit pro Spojence přístavy v jižní Francii. V průběhu celé přípravy "Operace DRAGOON", jí , konkrétně Winston Churchill, předpovídal, že dopadne katastrofálně.
A právě odpor Churchilla, který "chtěl stále svůj Balkán", dal vzniknout legendě, že jméno Operace DRAGOON vzniklo tak, že prosazení této operace bylo nutno provést násilím (DRAGOONED).
Již v květnu roku 1944 si byl polní maršál Rommel jist, že se blíží nejen "Operace OVERLORD" - vylodění v západní Francii, ale byl si jistý i tím, že se Spojenci vylodí v jižní Francii. A právě proto Rommel vykonal v květnu inspekci celého Atlantického valu, tedy i pobřeží jižní Francie. Při inspekci zjistil slabá pobřežní opevnění a jedno z jeho nařízení bylo, aby za plážemi byly zajištěny dostatečně velké mobilní síly. Na jižní části Atlantického valu dostali za úkol zdokonalovat pobřežní opevnění dva němečtí veteráni z 1. světové války, generál Johanes von Blaskowitz a generál pěchoty Friedrich Wiese. Generál Blaskowitz, byl skutečným vojenským odborníkem, ale o jeho nadšení pro ofenzívu a myšlenku nacismu Hitler občas pochyboval., Generál Blaskowitz byl velitelem Skupiny armád G, skupiny armád, která střežila celou oblast od Pyrenejí až po italské hranice. Generál Wiese velel německé 19. A, která byla hlavní bojovou silou Skupiny armád G v jižní Francii.
Jak již mnozí, kteří četli články Operace OVERLORD zaregistrovali, i zde z jihu Francie, od německé Skupiny armád G, se odčerpávaly některé jednotky, nebo dokonce celé divize, aby byly vrženy proti Spojencům v Normandii. Z toho plyne,

Obrázek

že takto byla od 6. června 1944( na této mapě je vidět postavení německých divizí k 6. červnu, Dni D, když v předchozích článcích Operace OVERLORD, jsem např. ohlašoval z jihu příchod 272. pd, 276. pd od města Bayonne u španělských hranic, a nebo třeba z 1. A to byla 17. / mot./ divize SS a další divize) až do samotného vylodění Spojenců v jižní Francii, tedy do 15. srpna 1944, německá Skupina armád G neustála oslabována( i když mnohdy divize byly kus za kus vyměněny, nebyly stejné hodnoty - dodány byly např neúplné, početně a výzbrojí slabší divize Luftwaffe, nebo jen pluk, či oddíly - místo plnohodnotné divize, která odešla do Normandie. Také to byly divize, které se zde teprve formovaly. Světlou výjimkou byla 11. td, o které bude ještě hodně řečeno a také 338. pěší divize.).


Obrázek


Viz zde mapu německých divizí ke dni 15. srpna 1944 - Spuštění Operace DRAGOON.

Generál Wiese, velitel německé 19. A, stejně jako generál Johannes von Blaskowitz, velitel celé jižní oblasti Francie, Skupiny armád G, kladli důraz na budování pobřežních opevnění. K dispozici měli 14 000 dělníků z Todtovy organizace, doplněné totálně nasazenými francouzskými civilisty, kteří měli postavit takřka 600 maskovaných postavení pro děla všech ráží, která by pokrývala všechny invazní pláže, které by mohl nepřítel využít. I zde na jihu byly některé železobetonové stavby maskovány jako lázně, nebo nábřežní kavárny. I zde na jihu byly použity všechny druhy překážek, které popisuji již v "Operaci OVERLORD" v Atlantickém valu v Č 16 a 17, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5278
, včetně tzv. "Rommelových šparglů" (Rommelspargel) v Č 31 a 32, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5347
, aby nemohli přistát parašutisté a kluzáky s výzbrojí a vojáky.
O něco výše jsem hovořil o tom, jak se snižovaly počty jednotek a německých divizí v Wieseho německé 19. A. K 15. srpnu, tedy ke "Dni D" v "Operaci DRAGOON", tak měla 19. A jednu divizi v Toulonu, dřívější základně francouzského námořnictva, další divizi pak v přístavu Marseille. Třetí divize byla poblíž Riviéry a čtyři další divize prvního sledu a jednu záložní divizi mezi řekou Rhónou a španělskými hranicemi. Německá 11. td, které velel generálplukovník Wend von Wietersheim, a která se zotavovala a doplňovala po bojích v SSSR, se v té době přesouvala z Bordeaux na západním pobřeží k ústí řeky Rhóny. Celkově se jednalo o 30 000 vojáků v první linii a dalších 200 000 jich bylo k dispozici trochu dál od pobřeží, ale v dosahu vyloďovacích pláží.

Když spojenecký štáb v lednu 1944, v severoafrickém městě Alžír, připravoval vylodění ve francouzské oblasti Provence - na jihu Francie - již pod názvem Operace DRAGOON, běžela bitva v Itálii naplno a hlavní štáby Spojenců SHAEF, na jiných místech připravovaly Operaci OVERLORD.

Operaci DRAGOON měla v oblasti Marseille a Toulon provést americká 7. A a Francouzská armáda B. Přepravu vojsk z Itálie, Sicílie a afrického Oranu zajišťovala americká 8. flotila a podporu jí poskytovala americká 12. letecká armáda. V prvé fázi měl Operaci DRAGOON velet nejvyšší velitel spojeneckých vojsk ve Středomoří polní maršál sir Henry Maitland Wilson. V době kdy se spojenecká vojska měla zachytit ve Francii, přecházela pod velení generála Eisenhowera a jeho štábu SHAEF. Prvotním cílem vylodění v "Operaci DRAGOON" byly velké francouzské přístavy Marseille a Toulon, po jejichž dobytí měly jednotky postupovat na sever, na Lyon, a na severozápad k jižní hranici Německa.
Aby bylo svým vyloďujícím se jednotkám blíž, přestěhovalo se velitelství spojeneckých štábů pro Středomořské bojiště, spolu se Samostatným plánovacím štábem "Operace DRAGOON", a to počátkem července 1944 z Alžíru do italské Neapole.

Plánovací štáb "Operace DRAGOON" určil jako místa vylodění kódové oblasti:
Alpha, Delta, Camel.
Samotné výsadkové sektory pak byly:
Alpha Red, Alpha Yellow.
Delta Blue.
Camel Green, Camel Blue.
Pro výsadky byly určeny tyto divize:
Americká 3. pěší divize, americká 45. pěší divize, americká 36. pěší divize, všechny z amerického 6.as generála Truscotta.
Mimo toho ještě 1. vzdušně- výsadková skupina.
Pro "Operaci DRAGOON", vylodění v jižní Francii, platil datum 15. srpna a hodinou H bylo 8,00 pro všechny oblasti vylodění.

Spojenecké štáby, které plánovaly vylodění vybraly za výsadkovou oblast pro "Operaci DRAGOON" 72 km pobřeží mezi Toulonem a Cannes. Plánovači považovali za důležité, aby se jednalo o oblast blízkou Marseille a Toulonu, ale musela to být místa mimo dosah jejich hrozivých pobřežních baterií.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 130.

Příspěvek od michan »

XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 131.

Západnímu námořnímu svazu Operace DRAGOON, který měl na starosti dělostřeleckou přípravu a samotný výsadek útočných uskupení, velel Viceadmirál Kent Hewith z US Navy

Obrázek


z velitelské lodi USS Catoctin. V prvé vlně se dle plánu měla vylodit americká 7. A, pod

Obrázek

velením generála Alexandera M. "Sandy" Patche, Jr., který bojoval proti Japoncům na Guadalcanalu, která dostala za úkol obsadit tři pláže (ALPHA, DELTA a CAMEL, viz mapa u Č 130.) podél pobřeží, v délce 72 km od zálivu Golf de Napoule jihozápadně od Cannes až po zátoku Baie de Cavalaire jihozápadně od známého letoviska St. Tropez. Americký 6. as, který tvořily tři americké divize - americká 36. pěší divize, americká 45. pěší divize a americká 3. pěší divize, cvičily vylodění na plážích v zátoce Salerno v Itálii. Tyto tři americké divize již měly něco za sebou, neboť 36. pěší divize se v září 1943 vylodila v prvém sledu právě u Salerna, kam se v druhém sledu vylodila také 45. pěší divize. Americká 3. pěší divize měla za sebou vylodění v severovýchodní Africe 1942, dále vylodění na Sicílii v roce 1943 a také vylodění u Anzia v Itálii v lednu 1944.
Plán "Operace DRAGOON" předpokládal, v prvé vlně, velké výsadky na plážích Camel u Fréjusu na severu úseku, dále na plážích Delta u St. Maximme uprostřed a pláži Alpha mezi St. Tropes a Cavalaire na jihu.

Lodnímu svazu pro oblast pláže CAMEL velel kontraadmirál Don P. Moona z US Navy, což byl veterán vylodění na pláži UTAH při "Operaci OVERLORD". Tenhle svaz měl vylodit

Obrázek

americkou 36. pěší divizi, které velel generálmajor John E. Dahlquist.

Lodnímu svazu pro oblast pláže DELTA velel kontraadmirál Frank J. Lowry z US Navy, účastník vylodění u Anzia, jehož lodní svaz měl vylodit

Obrázek

americkou 45. pěší divizi, které velel generálmajor William W. Eagles.

Z US Navy také pocházel kontraadmirál Bertram J. Rodgers, jehož Lodní svaz měl v oblasti pláže ALPHA vylodit

Obrázek


americkou 3. pěší divizi, které velel John W. "Iron Mike" O'Daniel.

Jak již bylo řečeno, všechny tři divize patřily pod americký 6. as, kterému

Obrázek


velel generálporučík Lucian K. Truscott, Jr., který v Itálii velel předtím americké 3. pěší divizi a byl známý tím, že své vojáky cvičil v tzv. "Truscottově klusu" - což byl přesun kdy vojáci v plné polní místo obvyklých 32 km za 8 hodin, urazili za 8 hodin kilometrů 48...
Na křídlech vyloděných amerických pěších divizí měly ještě proběhnout další vylodění pomocných výsadků, které měly odpoutat pozornost obránců. Pomocné svazy, o kterých bude ještě řeč (jak vzdušně-výsadkové, tak spec. jednotky) měly obsadit německá dělostřelecká opevnění. Plán "Operace DRAGOON" také předpokládal, že před výsadky bude vyloděno 41 podmořských pyrotechnických skupin, které vyčistí pláže pro prvé sledy vylodění.
Při plánování "Operace DRAGOON" docházelo k mnoha změnám a i vlivům a zásahům do plánování. Jedním z nich byl pokus francouzských štábních důstojníků, v jejichž čele stál plukovník Jean L. Pettit, který chtěl prosadit do "Operace DRAGOON" francouzskou Armádu B, které

Obrázek

velel armádní generál Jean de Lattre de Tasigny( pozdější maršál Francie), aby se jako výsadková síla vylodila v prvé vlně na svém vlastním "francouzském předmostí"! Proti hovořilo mnoho okolností, z nichž nejdůležitější bylo, že pro myšlenku plukovníka Petita nebyl dostatek výsadkových plavidel, ale ani dostatek letadel. Zároveň se zjistilo, že francouzská vojska Armády B generála Tasignyho neměla výcvik pro vylodění. Proto bylo rozhodnuto, že se francouzské jednotky Armády B na břeh dostanou v druhém sledu za americkými jednotkami v rámci Patchovy americké 7. A a to jako jednotky francouzského 2. as (II. as), které přistanou za americkou 3. pěší divizí a dostanou samostatný úkol obsadit města Toulon a Marseille a francouzský 1. as (I. as) bude nasazen ve Francii až v září 1944.

Při samotném plánování "Operace DRAGOON" dělalo štábním důstojníkům při vylodění v jižní Francii velký problém zajistit před vyloděním, v průběhu vylodění a po vylodění stálou podporu letectvem. Problém se podařilo vyřešit tak, že měly nejprve těžké bombardéry americké 15. letecké armády útočit na průmyslové cíle od jižní Francie až po Rumunsko a pak jim byl jako cíl přikázáno napadání i pobřežních obranných postavení v místech vylodění. K této operaci se měly přidat i bombardéry z XII. taktického leteckého velitelství brigádního generála Gordona P. Savillea spojenecké letectvo ve Středomoří a k nim pro ostatní úkoly blízké podpory i letadla z devíti letadlových lodí.
V době výsadků měly být stíhací bombardéry naváděny leteckými kontrolory z velitelské lodi USS Catoctin, kteří měly sledovat celý letový provoz (ze sítě radiolokátorů) a varovat před nálety. Kontroloři z USS Catoctin byli však jen zálohou pro plavidla LST, vybavená radary, která prováděla celé PVO svazu. Tedy jejich radary sledovaly vzdušnou situaci a zároveň naváděly stíhačky v rámci PVOS svazu
( vznik PVOS a složení viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=4013
). Až se americký 6. as vylodí a utvoří předmostí, měly lodě LST s radary dál monitorovat situaci a navádět letouny při postupu do vnitrozemí (působit dál jako PVOS svazu a zároveň zajišťovat PVO postupu pozemních jednotek a navádění letadel blízké podpory).
Součástí "Operace DRAGOON", stejně jako tomu bylo v začátku "Operace OVERLORD", mělo být dle plánu vysazení vzdušných výsadků, které měly ještě před rozedněním zajistit v týlu nepřítele důležité křižovatky. S úkolem dopravit vzdušné výsadky do týlu Němců, vznikla americká 1. prozatímní výsadková divize (velitel - brigádní generál Paul L. Williams), která během plánování dostala za úkol, že si pro dopravu vypůjčí 416 letadel

Obrázek

C 47 Dakota( zde pod označením US Air Force)) i s osádkami a 225 pilotů kluzáků od jednotek ve Velké Británii.


Obrázek


Pro vysazení z těchto letadel shromáždil generálmajor Robert T. Frederick svou jednotku - 1. vzdušně-výsadkovou skupinu, kterou měla právě pojmenovaná 1. prozatímní výsadková divize vysadit za plážemi. Protože měl generál Frederick pro svou 1. vzdušně-výsadkovou skupinu nedostatek štábních důstojníků, musel si vypůjčit 12 důstojníků z 13. vzdušně-výsadkové divize, která se v té době cvičila ještě v USA.
Celá tato 1. vzdušně-výsadková skupina generála Fredericka se skládala z amerického pluku výsadkové pěchoty, britské brigádní výsadkové skupiny a čtyř amerických praporů - dva prapory výsadkové pěchoty, jeden prapor výsadkového polního dělostřelectva a jeden prapor kluzákové pěchoty. Jednou z těchto pěších jednotek, která měla být vysazena kluzáky, byla i japonsko- americká 442. pěší jednotka.
Výcvik vzdušně-výsadkových sil pro "Operaci DRAGOON" probíhal po pádu Říma, a vlastně dva dny před začátkem "Operace OVERLORD", tedy 4. června 1944, a proto je jasné, že měl velitel výcvikových skupin nedostatek letadel, aby mohl v rámci výcviku provádět hromadné seskoky. Seskoky se tedy cvičili jen s hrstkami vojáků.
Při nácviku vylodění neměli problémy jen parašutisté a vzdušně-výsadkové síly, ale problémy byly i s nácvikem vylodění a při nácviku souhry s leteckou podporou.
Ještě na počátku srpna 1944 žádal o odložení termínu vylodění kontraadmirál Moon, neboť neměl pro svoji oblast Camel připraveny své výsadky. Žádal Hewitta o odklad "Dne D", který však i pod dojmem odložení "Dne D" v OVERLORDU( z 5. na 6. června) o tom nechtěl ani slyšet. Kontraadmirál Moon pak pod přílišným tlakem zodpovědnosti spáchal dne 5. srpna 1944 sebevraždu a vedení svazu Camel převzal kontraadmirál Spencer S. Lewis.
Zvláštností okolo sebevraždy kontraadmirála Moona bylo, že když se věc vyšetřovala a měnil se velitel, ozval se ministerský předseda Velké Británie Churchill a chtěl, aby se DRAGOON odložil, nebo zcela zrušil a chtěl znovu prosadit svou "Lublaňskou trasu" - "Vylodění na Balkáně". Ale generál Eisenhower a jeho SHAEF již nechtěl o ničem takovém ani slyšet.

Pro celé období plánování "Operace DRAGOON", jeho secvičování a pak i pro samotnou vyloďovací operaci, bylo tou nejperfektnější jistotou - Vojenské zpravodajství.
Do centra SHAEF plynuly zpravodajské informace ze všech možných kanálů, které se do srpna 1944 neustále zpracovávaly:

a) Především to byly Depeše ULTRA (O Depeši ULTRA viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=3997
), jejichž počátek informace dávala Enigma ( o Enigmě viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3703 .

b) Letecký průzkum.
c) Zajatci.
d) Partyzánské skupiny, včetně odposlechů z pevných telefonních sítí.
e) Radary.
f) Odposlechy vysílaček.

Autoři plánu, štábní důstojníci "Operace DRAGOON" měli zpracovanou obrovskou mapu oblasti, která pokrývala pobřeží Riviéry od Cannes po Toulon. Na mapě byly perfektně zachyceny německé dělostřelecké, kulometné a i ostatní pěchotní bunkry. Zachycena tam byla i samostatná dělostřelecká postavení, stejně jako tam byly zachyceny překážky proti vzdušným a námořním výsadkům a v mnohých případech i počty německých obránců na konkrétních místech i se jmény jejich velitelů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 130.

Příspěvek od michan »

XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 132.

Trochu si ještě rozeberme ono za d) Partyzánské skupiny, včetně odposlechů z pevných telefonních sítí.

Byl to útvar "Special Operations Executive - SOE" v Londýně, kdo řídil ve Francii - FFI - partyzánské skupiny - a všechny partyzánské sabotáže, získávání informací a další činnost francouzského odboje. SOE z Londýna také posílala letadly do Francie různé a rozmanité skupiny partyzánů, ty stávající skupiny ve Francii zásobovala zbraněmi, municí, vysílačkami, léky a všemi dalšími potřebami pro jejich činnost.
Skupiny partyzánů ve Francii - FFI, byly skutečně rozmanité. Byly to skupiny partyzánů, které řídila Moskva a také skupiny partyzánů, které se hlásily k Charlesi de Gaullemu. Partyzáni v době vylodění prováděli různé činnosti( v Bretani jsme hovořili i o tom, že jednotky FFI, s pravidelnými americkými jednotkami, dobíjely města a přístavy), když na podporu vylodění v jižní Francii např. FFI, přepadlo postavení německých pobřežních děl a těžce poškodilo 2 kanóny ráže 340 mm sejmuté z francouzské bitevní lodi "La Provence", které byly nainstalované na pobřeží v betonových bunkrech. FFI také narušovala silniční i železniční dopravu. V jižní Francii řídil FFI, ale jak říkají historické prameny - hodně volně - podplukovník Francis C. A. Cammaerts, důstojník SOE. Podplukovník Cammaerts, kterého Londýn vysadil na padáku ve Francii, koordinoval, jak již řečeno - volně, činnost přibližně 10 000 partyzánů - profesionálních (žili v lese a v horách) - i neprofesionálních (žili klasicky v městech a ve vesnicích v utajení a normálně pracovali), kteří byli lehce vyzbrojeni a na signál byli připraveni používat výbušniny, klást léčky a pak rychle zmizet v krajině, nebo v městech a vesnicích.
Počátkem měsíce - 5. června 1944( odložené datum invaze z 5. na 6. června) došlo k zaslání hesla z de Gaullova velitelství v Londýně, že mají být spuštěny akce na podporu vylodění. Mělo to za následek, že i v některých středních a jižních částech Francie došlo sice ke smělým partyzánským akcím, které však bohužel měly tragické následky.
Totiž již 4 dny po OVERLORDU, tedy 10. června 1944, zjistil de Gaullův štáb, že byla vydána nesprávná zpráva, kterou nelze ihned, a jakým heslem, odvolat, a že dle předčasné zprávy, mnohde dál od pobřeží ( ve vnitrozemí a lesích a horách) partyzáni již vyrazili do akce 5. června. To byl také důvod dění ve vesnici Oradour-sur-Glane ( viz zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Oradour-sur-Glane
). Partyzáni - pod předčasně vyslanou zprávou, že mají útočit - odeslanou z londýnského štábu de Gaulla, - v jihozápadní Francii - zaútočili na německou 2. td SS "Das Reich", která se v té době přesouvala na pomoc německé obrany do Normandie. Vojáci 2. td SS pro výstrahu nahnali všechny obyvatele Oradur-sur-Glane do jednoho ze stavení a přes dřevěné zdi zahájili, ze všech stran palbu, aby na závěr celé stavení podpálili.
Kdo zná historii Oradur-sur-Glane, které je vzpomínáno ve Francii podobně silně jako v ČR Lidice a Ležáky z dob Protektorátu, ví, že se v Oraduru podařilo několika lidem uprchnout, aby pak podali svědectví.
Bilance řádění SS v Oradur-sur-Glane je otřesná - 642 mužů, žen a dětí v to odpoledne tragicky zahynulo!!!

Na planině Vercors pak došlo k jiné, další tragédii FFI.
http://en.wikipedia.org/wiki/Maquis_du_Vercors
nebo zde:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Maquis_du_Vercors

Náhorní planina Vercors, se táhne od Grenoblu po Die a jednotky Hnutí odporu (FFI) zde byly chráněny okolními horami. SOE jim právě shodila zbraně a léky z amerických letadel a partyzáni chtěli oslavit "Den Bastily" - 14. červenec - jako svůj den osvobození. Jenomže tahle oslava a i svoboda partyzánů na náhorní planině Vercours trvala již jen několik dní, nebo něco málo dní.. Dne 21. července 1944 zaútočily německé jednotky na partyzány na náhorní planině Vercors. Nejprve přiletěly bombardéry, které zbombardovaly místa soustředění a oslav FFI, poté byly vysazeny ukrajinsko-německé jednotky z kluzáků DFS 230 a Gotha Go 242 a pak začaly tanky, OT a německá pěchota - jako policejní akci - likvidovat lehce vyzbrojené nepravidelné partyzánské jednotky, které rychle podlehly. Jednotky SS, které útok vedly, nenechávaly nic náhodě a zapalovaly a ničily po cestě všechny vzbouřené vesnice, masakrovaly jejich obyvatele( zabito bylo přibližně 639 FFI a 201 civilistů...). Koho jednotky SS ( a vojáci zajatí v SSSR, kteří se přidali k Němcům) vyslídily, buď ihned, nebo později, popravily. Jen někteří partyzáni a místní obyvatelé řádění jednotek SS unikli a ukryli se v lesích, kde čekali na invazní spojenecké jednotky ( zdrojem informací jsou zde - Bernard Nalty - Invaze do jižní Francie, uvedené odkazy z webu Wiki a Použité podklady..).

Vzdušné výsadky v "Operaci DRAGOON".
Stejně jako "Operace OVERLORD", začínala i "Operace DRAGOON" dne 15. srpna 1944 vzdušným výsadkem. Stejným způsobem vysadili Spojenci mezi zmatenou německou obranu do ranního šera nejprve stovky figurín parašutistů - v Č 27., zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5302
- figuríny "Rupert", vybavené časovanou aparaturou, která vydávala zvuky odpovídající palbě ručních zbraní. Figuríny byly rozhozeny prakticky po všech místech vylodění, když nejvíce jich bylo vyhozeno západně od Toulonu, tedy v místech kam 396 letadel C 47, která vzlétla z různých deseti letišť v Itálii. Těchto 396 letadel C 47 začalo shazovat parašutisty na vinice a louky u města le Muy ve 4 hodiny 30 minut, jako první vlnu výsadků. Jenomže v místě seskoku byla přízemní mlha, která nejenže zmátla parašutisty až tak, že odhazovali zbraně v domnění, že padají do moře, ale spletla i předtím piloty, kteří díky navigačnímu omylu shodili jeden prapor 32 km od určeného místa shozu. Jen velké štěstí, které je asi i ve válce zapotřebí, způsobilo, že předvoj 1. vzdušné výsadkové skupiny přistál většinou podle plánu. Některé jednotky parašutistů ihned začali připravovat plochu pro přistávání kluzáků ( např odstraňovali "Rommelovy špargly" - "Rommelspargel").
Přibližně 5 hodin po ranní hodině 4,30, tedy v 9 hodin 30 minut, přistály u města le Muy první kluzáky. I během nalétávání letadel s kluzáky do určených prostor, ještě nad Středozemním mořem, se u jednoho kluzáku Waco CG-4 přetrhlo vlečné lano, ale pilot kluzáku přistál na hladinu poblíž jedné ze záchranných lodí, které měli Spojenci rozmístěny po celé trase. Zachráněna byla celá osádka. Nebyla to jediná závada. Krátce po nehodě prvého kluzáku se zlomilo u dalšího kluzáku pravé křídlo. Kluzák se rychle převrátil, vlečné lano se přetrhlo a kluzák se v půlce rozlomil. Celá osádka i s výzbrojí spadla do moře a nikdo, včetně pilota, se nezachránil. Bylo 9 hodin 20 minut dne 15. srpna dopoledne, když se první ze zbylých 71 kluzáků objevil na obloze a rychlostí 145 km/hod začal u le Muy přistávat. Následně začaly i ostatní kluzáky přistávat a vysazovat své vojáky, džípy, děla a protitankové kanóny. Přistávání se samozřejmě neobešlo bez havárií. Některé kluzáky totiž narazily do stromů, nebo překážek, to přesto, že přistávací plocha byla již od 4 hodin 30 minut parašutisty čištěna a mnoho "Rommelových šparglů" bylo odstraněno. Když se přiblížil soumrak "Dne D" v jižní Francii, přistálo již dalších 332 kluzáků, takže ke konci dne 15. srpna 1944 bylo shromážděno u města le Muy a připraveno k útoku na Němce celkem 9 000 amerických a britských výsadkářů, kteří disponovali 221 džípy. Měli k dispozici 213 děl, velké množství kulometů a další výstroje a výzbroje.
Ztráty za celý den činily při přistání 434 mrtvých a 292 zraněných.

V době kdy na zem dopadaly figuríny Rupert a ještě než začali dopadat na zem skuteční výsadkáři( tedy někdy od 3,00 do 4,30 hodin), probíhali ještě další akce na podporu vylodění Operace DRAGOON. Pro zmatení německé PVOS, jako simulace mnoha cílů, úplně vlevo od skutečného vylodění, pluly ke břehu lodi s upoutanými balony, které násobily cíle pro německé Radiolokátory - což vytvářelo iluzi, že se tam - u Toulonu - vyloďuje celá jedna obojživelná armáda. Na opačném křídle ( jihovýchodním) se zase francouzské jednotky Commandos vysadily tak "šikovně", že přerušily hlavní pobřežní silnici.
Jenomže některé z těchto jednotek Commandos se na břehu dostaly do průzkumem nezjištěného minového pole a výbuchy pum sem přilákaly dělostřeleckou palbu Němců.
Nešťastná skupina se stáhla do lodí kterými přijela. Bylo to - "z bláta do louže" . Lodi s nešťastnou skupinou ostřelovala vlastní letadla. Vojáky Commandos, kteří se zachránili a doplavali ke břehu zajali Němci, ale během 24 hodin je z rukou Němců osvobodili příslušníci vyloděné americké 36. pěší divize.
Příště pokračujeme dál v Operaci DRAGOON.

(Pro vojenskou specifičnost textu, jakož i z důvodů zachování vojenské terminologie, kvůli přesnějšímu zachování faktů, menší chybovosti v historické faktografii, jsem většinou do těchto míst psal text, ze svých poznámek a osnovy celého tažení v Normandii, text mnou sestavený ( Osnovu viz zde na tomto odkaze v Úvodu:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5236
) - dále pak jsem psal text z informací z historického pojednání, - Nigel de Lee - Průlom, Invaze do jižní Francie - Bernard Nalty a místy jsem pak použil informace pro text v článcích z historického pojednání - Miloš Hubáček - Invaze - což jsou podklady uvedené i u Č 132. na konci.
Všechen historický děj v článcích popisuji svými slovy. Pokud je uvedena citace, je vždy uvedeno odkud byla použita.
U některých historických dějů jsou informace použity z dalších podkladů, které jsou uvedeny na konci posledního článku, zde u Č 132. - Použité podklady.
Obrázky a mapy jsou použity z volně uložených na zahraničních webech, umístěných zde na Palbě v - Album, nebo Fotoforum - odtud pak dle návodu vložených do mých článků.)



Použité podklady:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Miloš Hubáček - INVAZE.
Válka v Normandii. Ode Dne D k St. Lo,
německýma očima - Vince Milano a Bruce Conner.
Charles Kirkpatrick - Spory o druhou frontu.
Stephen Badsey - Příprava operace Overlord.
Detlef Vogel - Německá obrana.
Edward Marolda - Operace Neptune.
Steven J. Zaloga - Den D 1944 Pláž OMAHA.
Roger Cirillo, Stephen Badsey - Den D.
Charles Kirkpatrick - Soustřeďování sil.
Alfred Price - Vzdušné boje.
Nigel de Lee - Boje v Ńormandii.
Nigel de Lee - Průlom.
Bernard Nalty - Invaze do jižní Francie.
Roger Cirillo - Pronásledování k Sieně.
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Den D 1944 Pláž Omaha, Steven J. Zaloga, Howard Gerrard.
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu http://www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351
a Thór:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2936
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2892
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=153
Letectvo:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde http://www.palba.cz/viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze http://www.palba.cz/viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel http://www.palba.cz/viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=113
a u Ostatních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů http://www.palba.cz/viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=142


Případné doplnění a diskuzi směřujte prosím na tento odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=67&start=180
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“