Bitva o Ardény

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

staropramen
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 23/5/2008, 10:18
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od staropramen »

Co je bodenplate? Ja mel na mysli 1500letadel v operaci v ardenach v 44tym,autor fora se o nich zminuje
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Bodenplatte byla poslední velkou operací Luftwaffe. Jednalo se o nálet stíhacích eskader na řadu spojeneckých letišť ráno 1.1.1945. Vlastní i nepřátelské protiletadlové dělostřelectvu ale zasadilo Jagdwaffe pomyslnou poslední ránu z milosti. Luftwaffe sice dosáhla z kvantitativního hlediska vítězství, ale bylo to vítězství spíše Pyrhovo, než jakékoliv jiné.

..král Pyrhos po svém nejslavnějším vítězství údajně řekl, že ještě více takových vítězství a může to s celou říší zabalit :)
Obrázek
staropramen
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 23/5/2008, 10:18
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od staropramen »

Ano vim,cetl jsem velky cirkus ale jmeno bodenplate jsem nikde nepochytil
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Velký Cirkus není z hlediska faktů úplně ideální, i když ta poslední edice by měla být oproštěna od úplných nesmyslů (až to někdy dočtu, tak možná poreferuju). O Bodenplatte je toho k nalezení dost a dost. I ZDE na Palbě o ní něco máme.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

A dokonce i v tom Velkem Cirkuse je celkem vyznamna zminka o Bodenplatte ;-) (jinak ony tam nejsou vylozene nesmysly, ale je to z pohledu tehdejsiho bezneho pilota a dnes uz vime ponekud vice, nez Closterrmen tehdy)
staropramen
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 23/5/2008, 10:18
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od staropramen »

Jasne ze to v te knizce je ale zadny nazev bodenplote tam autor nezminuje tak jsem nevedel:-D
Uživatelský avatar
johny.93
Příspěvky: 6
Registrován: 25/2/2008, 15:52

Příspěvek od johny.93 »

Pokud jsem se dobře díval, tak se tady nikde nepíše o německých výsadkářích. Jejich počet byl sice v rámci bitvy malý ( 1200 ) ale Němci s něma měli velký plány. Sice už před seskokem u jejich velitele barona plk. von der Heydta "škemral náčelník Diettrichova štábu aby ty křižovatky ( teď z hlavy nevím který, myslím že někde na slinici Malmédy - Spa ) udrželi aspoň dva dny. Po problémech s dopravou na letiště seskočili 17. prosince. Piloty "tetek Ju" ale v této době byli samí nezkušení bažanti bez zkušeností s nočním lítáním, takže jedině letadlo s von der Heydtem na palubě dorazilo nad cíl. Ostatní rozhlázeli Fallschirmjagery po celé Francii, takže vznikl dojem že jsou všude. Do večera měl Heydte z celkově 1200 vysazených pohromadě jenom asi 120 lidí. V této situaci se rozhodl pro taktiku "udeř a zmiz!" a několik dní napadala jeho skupina menší spojenecké jednotky ( štáby,... ). Heydte si ale při seskoku poranil ruku a proto se sám po několika dnech vzdal. Takže celkově lze říct že původní úkol zadržování příchodu posil a materiálu na frontu výsadkáři nesplnili, ale to že byli rozházení po celé Francii spolu s útoky menších skupin ještě více rozšířilo paniku kterou vyvolaly jednotky Stielau.
Uživatelský avatar
johny.93
Příspěvky: 6
Registrován: 25/2/2008, 15:52

Příspěvek od johny.93 »

Když už su u těch jednotek Stielau tak se asi ptáte co to bylo.

Někdy v září nebo v říjnu dostal Otto Skorzeny od Hitlera nový úkol, který měl podpořit plánovanou ofenzivu v Ardenách. Z celé německé armády sbírali dobrovolníky kteří uměli anglicky. Přihlásilo se jich dost ( nevím přesně číslo ale bylo to v řádech tisíců , ale po testech se ukázalo že většina svou znalost angličtiny přeceňovala. Nakonec vybrali cca 120 těch nejlepších ( vesměs to byli bývalí "Američtí" Němci co vyslyšeli Hitlerovo volání, vrátili se do Německa a zapojili se do války, nebo bývalí lodníci ze záoceánských lodí... ). Podle velitele této skupiny kpt. Stielaua dostaly tyto jednotky krycí označení. Vyfasovali americký uniformy a byli poslaní do zajateckých táborů mezi Američany kde pochytávali různé fráze a spojení. Pak je posadili na džípy a poslali za linie. Tam prováděli různé sabotážní akce, pozorovali americké jednotky a posílali hlášení o jejich rozmístění, o síle ostrahy důležitých mostů atd. Jejich největšími úspěchy bylo přestřihnutí kabelu mezi štábem gen. Bradleyho a ??XY?? armádou, odklonění celého pluku amerických posil zpátky do týlu místo na frontu atd.

Z těch nevybraných pak Skorzeny zformoval 150. obrněnou brigádu. Původně měli v ukořistěných amerických Shermanech a PT. sam. dělech postupovat před německými armádami a dobývat strategické křižovatky a mosty. Jenomže samozřejmě nesehnali dostatek americké techniky, takže museli navařit plechy na Panthery tak, aby vypadaly aspoň trochu jako Shermany. Nicméně tato brigáda do bojů nijak významně nezasáhla.

Američanům se i přes dobré maskování jednotek Stielau podařilo zajmout jednu osádku džípu živou. Ještě bych měl dodat že díky jednomu nedorozumění se Skorzenym se v celé jednotce šířila fáma, že jejich úkolem bude proniknout to hlavního spojeneckého štábu v Paříži kde zabijí Eisenhowera. Amíci tedy jednu osádku zajali živou a Němci jim samozřejmě při výslechu řekli o tom Ikeovi. Následně Eisenhowera měsíc hlídal těžce vyzbrojený pluk eMPíků, Ike se mohl pohybovat jen mezi štábem a svým bytem ( asi 100 m ) a nesměl nikam vycházet ( říkal že je hlídán líp než americký prezident ). V celé americké armádě si nedůvěřovali že jsou Amíci, za neznalost hesla se zavíralo ( v tom lepším případě), spousta lidí byla obviněna z toho že jsou to němečtí špióni ... Dokonce jednu chvíli myslim i zdržovali jednoho generála, protože byl prostě podezřelý. No dovedete si to představit.
rommel
rotný
rotný
Příspěvky: 87
Registrován: 22/5/2008, 13:32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rommel »

Já byh zde s dovolením otevřel jiné téma. Jaké byly ztráty obou stran za tzv. Battle of Bulge.

Oficiální ztráty pozemních sil USA 90987 můžů.
Oficiální britské ztráty 1408 mužů

Ztráty 5., 6. tankové armády a 7. armády 67 461 mužů.

Německé ztráty na celé západní frontě 81 834 mužů. Kdo má jiné?

Bože, jen mi tu nepište, že Němci ztratili 120 000 mužů, bo se po...smíchy.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Pro staropramen:
Jinak Bodenplatte (die) je základní nebo opěrná deska.
Obrázek
Henke
Příspěvky: 5
Registrován: 10/9/2009, 11:48

Příspěvek od Henke »

Zdravím,
nevíte někdo, kdy při bitvě v Ardenách začal padat sníh? 16.12. bylo ještě nenasněžené, je to tak?
John R.
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 23/2/2008, 13:11
Bydliště: SR

Příspěvek od John R. »

Je to tak a hoci je bitka v Ardenách (najmä v neodborných kruhoch) takmer neustále spájaná s nevhodnými podmienkami, snežiť začalo až niekedy ku koncu decembra...
John R.
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 23/2/2008, 13:11
Bydliště: SR

Příspěvek od John R. »

rommel píše:Já byh zde s dovolením otevřel jiné téma. Jaké byly ztráty obou stran za tzv. Battle of Bulge.

Oficiální ztráty pozemních sil USA 90987 můžů.
Oficiální britské ztráty 1408 mužů

Ztráty 5., 6. tankové armády a 7. armády 67 461 mužů.

Německé ztráty na celé západní frontě 81 834 mužů. Kdo má jiné?

Bože, jen mi tu nepište, že Němci ztratili 120 000 mužů, bo se po...smíchy.
Otázkou je čo a aké územia máme na mysli pod "Battle of the Bulge". Ofenzíva bola odrazená na nespočte rôznych miest a častokrát nezávisle, bojovalo sa na území Belgicka i Luxemburska...
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Henke píše:Zdravím,
nevíte někdo, kdy při bitvě v Ardenách začal padat sníh? 16.12. bylo ještě nenasněžené, je to tak?
Napovedať o počasí by mohli fotky, ak majú uvedený dátum.

Napr. tu:
http://www.history.army.mil/reference/bulge/images.htm
http://www.history.army.mil/html/matrix ... -imgs.html
http://www.history.army.mil/html/matrix ... -imgs.html

(nie všetky fotky v odkazoch sú z Arden, ale vačšina je)
ObrázekObrázek
John R.
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 23/2/2008, 13:11
Bydliště: SR

Příspěvek od John R. »

Super fotky. :shock: Borci z CMH zdigitalizujú všetko. Ak by im niekto priniesol zbierku z občianskej vojny, asi by sa len uškrnuli a následne pustili do práce.
Naposledy upravil(a) John R. dne 5/11/2009, 18:12, celkem upraveno 1 x.
John R.
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 23/2/2008, 13:11
Bydliště: SR

Příspěvek od John R. »

johny.93 píše:Když už su u těch jednotek Stielau tak se asi ptáte co to bylo.

Někdy v září nebo v říjnu dostal Otto Skorzeny od Hitlera nový úkol, který měl podpořit plánovanou ofenzivu v Ardenách. Z celé německé armády sbírali dobrovolníky kteří uměli anglicky. Přihlásilo se jich dost ( nevím přesně číslo ale bylo to v řádech tisíců , ale po testech se ukázalo že většina svou znalost angličtiny přeceňovala. Nakonec vybrali cca 120 těch nejlepších ( vesměs to byli bývalí "Američtí" Němci co vyslyšeli Hitlerovo volání, vrátili se do Německa a zapojili se do války, nebo bývalí lodníci ze záoceánských lodí... ). Podle velitele této skupiny kpt. Stielaua dostaly tyto jednotky krycí označení. Vyfasovali americký uniformy a byli poslaní do zajateckých táborů mezi Američany kde pochytávali různé fráze a spojení. Pak je posadili na džípy a poslali za linie. Tam prováděli různé sabotážní akce, pozorovali americké jednotky a posílali hlášení o jejich rozmístění, o síle ostrahy důležitých mostů atd. Jejich největšími úspěchy bylo přestřihnutí kabelu mezi štábem gen. Bradleyho a ??XY?? armádou, odklonění celého pluku amerických posil zpátky do týlu místo na frontu atd.

Z těch nevybraných pak Skorzeny zformoval 150. obrněnou brigádu. Původně měli v ukořistěných amerických Shermanech a PT. sam. dělech postupovat před německými armádami a dobývat strategické křižovatky a mosty. Jenomže samozřejmě nesehnali dostatek americké techniky, takže museli navařit plechy na Panthery tak, aby vypadaly aspoň trochu jako Shermany. Nicméně tato brigáda do bojů nijak významně nezasáhla.

Američanům se i přes dobré maskování jednotek Stielau podařilo zajmout jednu osádku džípu živou. Ještě bych měl dodat že díky jednomu nedorozumění se Skorzenym se v celé jednotce šířila fáma, že jejich úkolem bude proniknout to hlavního spojeneckého štábu v Paříži kde zabijí Eisenhowera. Amíci tedy jednu osádku zajali živou a Němci jim samozřejmě při výslechu řekli o tom Ikeovi. Následně Eisenhowera měsíc hlídal těžce vyzbrojený pluk eMPíků, Ike se mohl pohybovat jen mezi štábem a svým bytem ( asi 100 m ) a nesměl nikam vycházet ( říkal že je hlídán líp než americký prezident ). V celé americké armádě si nedůvěřovali že jsou Amíci, za neznalost hesla se zavíralo ( v tom lepším případě), spousta lidí byla obviněna z toho že jsou to němečtí špióni ... Dokonce jednu chvíli myslim i zdržovali jednoho generála, protože byl prostě podezřelý. No dovedete si to představit.
Veľmi dobre opísané v knihe Ardeny - tajná válka od Charlesa Whitinga, aj keď na tohto autora treba opatrne, lebo človek nikdy nevie kedy do opisovanej udalosti zapojí aj vlastnú fantáziu...
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Bitva o Ardény

Příspěvek od zved »

Výbornej web k tématu: http://www.battleofthebulgememories.be/

Vynikající kniha o bitvě v Ardenách je tato: http://www.goodreads.com/book/show/5544 ... ast_Gamble. Citace: Trevor N. Dupuy (1995): Hitler's Last Gamble: The Battle of the Bulge, December 1944-January 1945 . Měl jsem osobně půjčenou, když jsem kdysi pracošil ve Skotsku (z místní knihovny). Udělal jsem si řadu výpisků. Rád bych tu knihu někdy sehnal. Obsahuje podrobný popis bitvy den po dni.

Příspěvky spojil Jarl
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Bitva o Ardény

Příspěvek od mrfelix »

Stálo by za doplnění, že bitva v Ardenách je také zpracována v seriálu Band of Brothers (Bratrstvo neohrožených) v epizodě č. 6 (a částečně i v 5. a 7.)
http://www.serialzone.cz/serial/bratrst ... h/epizody/
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Bitva o Ardény

Příspěvek od michan »

Máš pravdu kolego mrfelix, těch částí, které hovoří o Bitvě o Ardeny bude ještě víc, než jen v "Bratrstvu neohrožených" a co já uvádím. Mimochodem naprosto skvělém seriálu, který jsem si pouštěl x-krát.
Ale historicky se nejvíce vzpomínají díla, která uvádím, ač jsou některá i méně hodnotná než seriál, který uvádíš a já mám rád.

Já sám jsem narazil i na další dílka a dílečka a rozhodl jsem se pro tato.
Třeba časem udělám jinak.
Zde jen chci dodat, že doplňování různých faktů a popis celé operace - Bitva o Ardeny - bude nejméně do ledna 2015 a tak tam třeba to "Bratrstvo neohrožených" v souvislosti s historickými fakty také bude, a já se třeba vrátím a doplním to jak říkáš. Třeba právě , až bude, při popisu bojů - od 18. prosince 1944 nasazena ze zálohy Eisenhowera americká 82. a 101. vzdušně-výsadková divize...
Já to ještě celé do ledna 2015 nemám dopsané jen v poznámkách a v Osnově a asi 13 článků - zatím jsem s napsáním u plánování ( to je teprve za 3/... v Osnově)a tvořím a píši dál.
Zatím tedy takto.

Jdu psát Č 14.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
stalker
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 7/11/2005, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva o Ardény

Příspěvek od stalker »

Mám takový všetečný dotaz k jedné části západní fronty - a to mezi Středozemním mořem a Švýcarském - v podstatě na hranicích Itálie s Francií v Alpách. Událo se tam někdy něco zajímavého ? Jaké jednotky zde byly nasazeny ? Nebyla někdy uvažována možnost tudy prorazit do sev. Itálie, čímž by v případě úspěchu došlo k odříznutí Italské fronty ? (Tohle považuji za zímavou spekulaci - co kdyby ... )
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“