Stránka 1 z 2

Bezprostredna reakcia japoncov na atomovku

Napsal: 17/4/2007, 14:08
od sketch
Vie niekto, aka bola bezprostredna reakcia Japoncov na atomovy utok na Hirosimu? a neskor na Nagasaki?

Co sa dialo v Japonsku po dopade? sirili sa nejake famy? co bezni ludia? co na to vojenske kruhy na roznej urovni velenia? Tusili ako postupovat pri zachrannych pracach?

Neviem si predstavit, aky chaos a panika musela nastat, ked boli konfrontovani s tak nicivou zbranou, o ktorej tusilo v Japonsku mozno len par najvyssich velitelov... Ked to velmi prezeniem - pouzitie tak odlisnej zbrane od vsetkeho co dovtedy ludstvo videlo - to je fakt cosi ako utok Martanov:-)

Napsal: 17/4/2007, 18:30
od Nelson
Vzhledem k těžké cenzuře obyčejní lidé neměli šanci zjistit oč v Hirošimě šlo (teda zpočátku). A i potom kolovaly spíš fámy než nějaká fakta.
Jinak první zprávy se během pár hodin dostaly k císaři a ten se po seznámení se se situací zprvu vyjádřil, že je potřeba co nejrychleji ukončit válku. Při rozhovoru s markýzem Kidó ale došel k závěru, že ještě nenastala vhodná chvíle pro přímý zásah císaře.
Ministr zahraničí Tógó se dostal do sporu s armádou protože trval na okamžitém přijetí Postupimské deklarace. Chtěl požádat SSSR o zprostředkování vyjednávání. 8.8 mu ale sovětský velvyslanec předal dokument, že k 9.8.1945 Sověti vyhlašují Japonsku válku.

Mezitím se z Hirošimy vrátil jaderný fyzik doktor Nišina a potvrdil, že jde opravdu o jaderný útok.

Teprve až po útoku na Nagasaki došlo armádní velení k závěru, že je kapitulace nevyhnutelná, stále však kladlo nerealistické požadavky a zásadně odmítalo bezpodmínečnou kapitulaci. Navíc generálové pořád mluvili o vybojování generální bitvy na japonských ostrovech a doufali, že předpokládané obrovské americké ztráty umožní vyjednání pro ně přijatelného míru. 9.8. večer zasedala japonská vláda za přítomnosti císaře a ten se po dvouhodinovém jednání vyjádřil ve smyslu, že je potřeba přijmout Postupimskou deklaraci.
Jeho přání bylo v podstatě zákonem a armádě nezbylo než se podřídit. I tak ale v Tokiu došlo u některých útvarů k nepokojům a skupina důstojníků se pokusila zabránit vysílání nahrávky císařova projevu k národu. Ten byl nakonec přečten 15.8. v poledne a po necelých 24 hodinách přišla z Washingtonu odpověď oznamující přijetí kapitulace. Zároveň byly přerušeny spojenecké operace proti Japonsku.

Napsal: 17/4/2007, 19:57
od Lord
Vtip byl v tom, že Amíci blafovali, neměli v té době k dispozici tuším žádnou další bombu, snad jen jednu? Nevím, žlutý mohli ještě nějakej čas bojovat ...

Napsal: 18/4/2007, 09:18
od sketch
hej... to je pravda... bombu nemali.... ale pokial viem, tak ani dalsiu vyrobu neplanovali, kym sa nepotvrdi, ktory koncept - Fat Man ci Little Boy je nicivejsi... vlastne nagasaki bol pokusny test:-) Opravte ma ak sa mylim - ale v novom meiku v ramci projektu trinity vybuchol Fat man? a teda prvy pokus s Little boy bola az hirosima??

vie niekto viac o vysetrovani doktora Nisimu na mieste????

Napsal: 18/4/2007, 12:21
od cayman
sketch píše:...a teda prvy pokus s Little boy bola az hirosima??...
Ano na Hirosimu zhodili zbran o ktorej ani nevedeli ci bude fungovat (i ked vsetko nasvedcovalo tomu ze ano). Rozhjodli sa ju neskusat, nakolko bol predpoklad ze fungovat bude. Jej princip bol uranovy projektil vstreleny do uranoveho terca a ich spojenim sa prekrocilo kriticke mnozstvo. Bola podstatne jednoduchsia ako plutoniovy Fat man. Ajtak je ale zaujimave ze sa rozhodli ju zhodit neodskusanu. Dohady o tom co by bolo keby nevybuchla by boli urcite zaujimave.

Inak co sa tyka poctu atomovych bomb, cital som rozne verzie. Od toho ze uz nemali uz ziadnu a este dlho dalsiu nemali, cez verziu ze mali uz poslednu ktoru chceli zhodit na Tokio az po verziu mali (alebo v kratkom case by mali) hned dve a dalsie by nasledovali v horizonte niekolkych mesiacov.

Napsal: 18/4/2007, 13:30
od sketch
mne sa zda najpravdepodobnejsia verzia ta, ze ich zhadzovali hned ako ich mali k dispozicii a ted zrejme neboli v tej chvili dalsie v zasobe. Dokazali ich vsak vyrabat pomerne rychlo... co sme videli po vojne:-) nie som si isty, ze chceli bombardovat tokio - zo vylucili zo zoznamu cielov hned na zaciatku spolu s Kjotom. Neviem ako by japonci zareagovali, keby im zabilo cisara, neviem ci by to nebolo skor kontraproduktivne....


Co sa tyka zlyhania... zlyhat mohla ktorakolvek z nich

Napsal: 18/4/2007, 17:25
od sa58
Zatím jsem se nikde nedočetl že by měli připravenou další A-bombu. Ve stejném duchu podle všeho uvažovala i japonská generalita.

Oni by ji ani nepotřebovali, města dokázala vypálit obří flotila B-29. A v případě invaze by zažili japonci opravdu peklo....

Napsal: 18/4/2007, 18:56
od Nelson
sa58 píše:Zatím jsem se nikde nedočetl že by měli připravenou další A-bombu. Ve stejném duchu podle všeho uvažovala i japonská generalita.

Oni by ji ani nepotřebovali, města dokázala vypálit obří flotila B-29. A v případě invaze by zažili japonci opravdu peklo....
No oni by peklo zažili zřejmě i Američani. Odhady ztrát při operaci Downfall se pohybovaly až k 250 000 mrtvých a raněných a jenom první fáze operace Olympic (Majestic) měla přinést až 30 000 mrtvých, nezvěstných a raněných.
Na japonských ostrovech bylo ve zbrani 2 300 000 mužů pravidelné armády, 3 000 000 mužů pomocných jednotek a 28 až 30 000 000 příslušníků "Kokumin Giju Sento-Taj (Národní dobrovolnické jednotky). Prakticky celé Japonsko mobilizovalo a armádní špičky počítaly s tím že americké prvosledové jednotky (spíš ty zbytky které proklouznou sebevražedným jednotkám) budou zničeny ještě na plážích.

K tomu výběru cílů. Tokio bylo vyloučeno taky proto, že tam vlastně nebylo co bombardovat. Po sérii náletů kdy byla použita napalmová munice se centrum hlavního města víceméně podobalo Hirošimě. Více něž 40 km² totálně vypálené plochy a hromady ohořelých těl která neměl kdo odklízet.

V Novém Mexiku sice vybuchla plutoniová bomba, ale nebyl to Fat Man. To nebyl název typu munice, tak se jmenovala konkrétní bomba kterou Američani svrhli na Nagasaki. Nálož která explodovala 16.8.1945 v rámci testu Trinity měla kódové označení "The Gadget".

Napsal: 18/4/2007, 21:26
od Lord
Co se týče Hirohita nedávno běžel na ČT o tom zajímavý dokument. Hirohito byl podle definice jasný válečný zločinec, tedy jinak řečeno schválil agresivní válku, věděl o zločinech které se dějí v Číně, přesto neučinil žádná opatření, aby se tak nedělo, tudíž nesl odpovědnost. Dle definice nemusel vydávat příkazy, ale měl moc to ovlivnit. Ten dokument jasně ukazuje, že císař ačkoliv zločinec, hodil se Američanům při okupaci, museli na to myslet již předtím. Neboť ačkoliv Tokio bylo bombardéry srovnáno ze zemí, americké posádky měly za úkol se vyhýbat císařskému paláci a jeho okolí. Ostatně Hirohito měl nakonec hlavní slovo zda bude Japonsko kapitulovat či nikoliv. O škodách v Nagasaki pouze lakonicky prohlásil, zdá se že tu došlo k velkým škodám. Myslím, že ke kapitulaci vedla kombinace jak A-bomby tak vyhlášení války SSSR.

Napsal: 21/4/2007, 17:42
od Atlantis
Hlavně strachu, že by se sověti mohly vylodit v Japonsku...už zabrali jih Sachalinu a Kurily, vyloění na severním ostrově bylo reálnou hrozbou...navíc nezadržitelný postup Mandžutskem a Koreou...

Napsal: 22/4/2007, 12:03
od Sawyerik
Co sa dialo v Japonsku po dopade? sirili sa nejake famy? co bezni ludia? co na to vojenske kruhy na roznej urovni velenia
Ještě k původní otázce tohoto tématu. Pokud si pamatuji, četl jsem kdysi , že bezprostředně po náletu (výbuchu) se opravdu šířila zpousta fám. Bylo to pochopitélné. O atomové bombě mělo tušení jen zanedbatelný počet lidí. Jedna z fám byla ta, že Američané rozprášili nad Hirošimou benzínový mrak a pak jej zapálili. Muže to dnes připadat naivní, ale taková byla situace. Teprve po návratu doktora Nišiny z města byl potvrzen nukleární výbuch.

Napsal: 22/4/2007, 12:13
od Sawyerik
Hlavně strachu, že by se sověti mohly vylodit v Japonsku...už zabrali jih Sachalinu a Kurily, vyloění na severním ostrově bylo reálnou hrozbou...navíc nezadržitelný postup Mandžutskem a Koreou...
V minulém režimu nás učili, že hlavním důvodem Japonské kapitulace nebyly bomby ale sovětská vítězství nad Japonci. :o Amíci tvrdili totéž, jenže naopak. :o I proto mě zaujal velmi dobrý dokument který nedávno běžel k tomuto tématu na Discovery Chanel. Z odstupem času v něm přiznávali i američtí historikové, že atomové bomby i sovětské ofenzíva v Mandžusku, měly na kapitulaci Japonska zhruba stejný vliv. Teď ještě musí přehodnotit Číňané, kteří tvrdí a učí, že Japonsko kapitulovalo před postupem Čínské lidové armády. :o

Napsal: 22/4/2007, 12:47
od Nelson
To vyhlášení války Rusy a prakticky nezadržitelný postup jejich divizí bylo skutečně poslední kapkou. Japonské velení si postupně uvědomilo, že není možné se někde ukrýt. Původní plány totiž předpokládaly, že po případném dobytí japonských ostrovů císař, vláda a armádní špičky spolu se zachráněnými jednotkami jednoduše ustoupí na okupované území v Číně a povedou válku dál. To jim mělo umožnit rozpoutání partizánské války na území Japonska. Celý japonský národ měl být obětován v zájmu dalšího pokračování bojů přesně podle hesla "Sto miliónů Japonců zemře za císaře".
Jenomže ty jaderné pumy společně s LeMayovými paličskými nálety byly náznakem toho, že by se to nemuselo podařit. Že Američané zahájili systematickou likvidaci Japonců jako národa. To už nebylo ničení průmyslu, začalo bobmardování všeho co mělo jakoukoliv hodnotu.
A v Mandžusku navíc Rusové prolomili obranná postavení prakticky z chodu a prvosledové jednotky byly doslova smeteny. Takže by vlastně nebylo kam ustoupit. Nikdo si nedovolil prohlásit, že okupační síly v Číně jsou kvalitnější než elitní divize Kuantungské armády které nevydržely ani první nápor.

A Číňani si můžou přehodnocovat co chcou. Jejich jednotky ve střetnutích s Japonci projevily až nadměrnou zbabělost (i tam kde měly výraznou převahu). Navíc se v podstatě o Japonce moc nezajímali, ve vnitrozemí zuřila občanská válka mezi komunisty a Kuomintangem. To, že na ně Japonci nevlítli je spíš důsledkem toho že tam vlastně nic nemělo takovou hodnotu aby to stálo za vojenskou operaci. Japonským primárním cílem byly spíš jižní oblasti (Barma, Indie, Persie).

re.

Napsal: 24/5/2007, 13:20
od grapefruit
Lord píše:Co se týče Hirohita nedávno běžel na ČT o tom zajímavý dokument. Hirohito byl podle definice jasný válečný zločinec, tedy jinak řečeno schválil agresivní válku, věděl o zločinech které se dějí v Číně, přesto neučinil žádná opatření, aby se tak nedělo, tudíž nesl odpovědnost. Dle definice nemusel vydávat příkazy, ale měl moc to ovlivnit. Ten dokument jasně ukazuje, že císař ačkoliv zločinec, hodil se Američanům při okupaci, museli na to myslet již předtím. Neboť ačkoliv Tokio bylo bombardéry srovnáno ze zemí, americké posádky měly za úkol se vyhýbat císařskému paláci a jeho okolí. Ostatně Hirohito měl nakonec hlavní slovo zda bude Japonsko kapitulovat či nikoliv. O škodách v Nagasaki pouze lakonicky prohlásil, zdá se že tu došlo k velkým škodám. Myslím, že ke kapitulaci vedla kombinace jak A-bomby tak vyhlášení války SSSR.
taky sem se na to koukal a docela dlouho sem pak premejslel nad tim hirohitovym postaveni v japonsky spolecnosti jako nadboha, pri tomhle nahledu na jeho osobu je jasny ze likvidace jeho osoby by byla pro japonce nejenom potupa ale proste naprosto neuveritleny vyjadreni neucty k jejich zemi , narodu a kulture. PS.: pri cteni cisarovo projevu do rozhlasu sem tak nejak nepochopil proc zminuje ze pokracovani valky by znamenalo nejenom likvidaci japonskyho naroda ale konec cely planety... mozna chyba prekladu, ale kdyby - ne ze bych chtel glorifikovat japonce jako nevyznamny cinitel v tichomori ale zas takovej globalni vyznam valky na japonskejch ostrovech nebyl..

Re: Bezprostredna reakcia japoncov na atomovku

Napsal: 24/5/2007, 13:31
od Dancer
sketch píše:Vie niekto, aka bola bezprostredna reakcia Japoncov na atomovy utok na Hirosimu? a neskor na Nagasaki?

Co sa dialo v Japonsku po dopade? sirili sa nejake famy? co bezni ludia? co na to vojenske kruhy na roznej urovni velenia? Tusili ako postupovat pri zachrannych pracach?
Možná bych se mohl zeptat svých japonských příbuzných. Jen nevím, zda by se takový dotaz setkal s pochopením... :roll:

Napsal: 28/5/2007, 07:47
od Atlantis
Japonci to snad už zkousli. Každopádně kolik žije lidí, kteří si to pamatují? I u dlouhověkých Japonů...

Napsal: 30/5/2007, 12:53
od Petr Drozda
Američani moc dobře věděli, proč nemají sahat na institut císařství. Úcta k císaři a tradicím je u nich dodnes hluboká. Navíc měli amíci v regionu velké plány a poválečné Japonsko potřebovali. Bylo nutno ho dostat na kolena, ale nikoliv zcela zlikvidovat, a to ani po fundamentální stránce.
Co se týče atomových bomb, tak údajně byly k dispozici pouze ty dvě svržené. Bylo ale k dispozici dostatek materiálu pro okamžitou výrobu několika dalších. Test to byl tak napůl, amíci potřebovali demonstrovat sílu nové ničivé zbraně, srazit k zemi vůli Japonců pokračovat ve válce a zároveň vyřešit ožehavé téma invaze na ostrovy. Skutečně se báli velkých ztrát a podle historiků ty obavy byly opodstatněné. Sílu armády a domobrany už vyjádřili ostatní, odhodlání k boji u Japs netřeba komentovat a rozvádět, já přidám ještě velmi silné pobřežní opevnění a dělostřelestvo. O tom se obecně hodně málo ví.
Takže amíci dovedně zabili min. tři mouchy jednou ranou.

Napsal: 5/5/2008, 11:01
od kacermiroslav
Mno, u těch Japonců co se tradicí týče se fakt není čemu divit. Vždyt císařská rodina je nejstarší vládnoucí dynastií na světě a vládně již nějakých dva tisíce let. Takže obavy z tradice hraničící až s fanatismem byly oprávněny. Přesně si ted nevybavuju kolik let po válce se ještě nacházeli skrytí japonští vojáci, kteří by za císaře chtěli pořád bojovat. Našlo se jich několik a myslím, že nejdéle se skrýval jeden z nich více jak 30 let. Ti by se amíkům jen tak nevzdali.

Napsal: 3/8/2008, 17:14
od Sawyerik
nejdéle se skrýval jeden z nich více jak 30 let
Podporučík Hiró Onoda na filipínském ostrově Lubang. Napsal o tom i knihu "Moje třicetiletá válka".

Napsal: 3/8/2008, 20:09
od Hektor
A predstavte si že by bomba nad Nagasaky nevybuchla, bola by Japoncami opravená(možno aj do formi špinavej bomby) , naložená na ponorku.
Aký ciel by si vybrali? Panamu asi nie na to už bolo neskoro.