pražské povstaní

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

pražské povstaní

Příspěvek od jeikob »

předevčírem jsem při brouzdaní narazil na článek o pražském povstaní.kdysi mne to hodne zajímalo neco jsem prečetl.doporučuju knížku od auského o vlasovcích.a najednou mne vyplynula jedna otázka.je známo že na prahu utočilo nekolik svazku ss a mezi nima i čast divize das reich a píše se o přesile tanku.taksem začal zjištovat jáký tanky.co vím tak se ví o hetzerech a jednom stug III. a ruzný transportery a pasový vozidla.ale o tanku sem se přímo nedovedel.je to asi malicherná otazka.ale přece jestli nekdo víte o technice ,která v praze bojovala?pamatuju film nemá barikáda tam je u trojskýho mostu tiger což je blbost.ale prave tam povstalci bojovali s das reich.mám pocit že o tom píše i lucass v souvislosti s nejakým velitelským esem.jmeno si nepamatuju
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To bych chtěl také vědět. Tipuji genetrál Schöerner měl Tiger a Panzer a v Praze je neměl. V městě se to prostě nevyplatí - blbej nebyl.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

no já vím že od pravnické fakulty utočily hetzery a protiletadlový delo na polopasu famo.pak jsem objevil obrazek toho stugIII.ale zajímaloby mne treba s čim přijeli od štechovic ty výcvikový jednotky wallenstain a co mel pluk fuhrer.tipoval bych možná u tech vycvikových jednotek pzII
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

jo doporučuju stranky www.ahmp.cz lomítko pražské povstaní.nebo do googlo zadat Pražské povstaní a jsou to první stranky co vyjedou.je tam rozsahle popsanej boj o staromestskou radnici a par fotek.je tam to samohybný delo stug a co je zajímavý v rukou povstalcu tri dela marder??
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nezkusil to s tanky ani od Dejvic, ani od jiné strany. Poslední jeho pitomé nasazení td se stalo v Čechách 10 - 11 až 13 . 5, skleróza, jezdím tam z Prahy, když jedu za Pege na Jih, než se později jako mistr svého řemesla - generál Schöner - popíši později ( Könisberg) vzdal - Rakušan Spojencům.
To je pro Tebe Jeikob - je to hrozné, tanky asi nebyly v Praze nasazeny - SHD ano. Jinak si Panther a Tiger 5 .5 - 13.5 1945 po Čechách štrádovaly.
Naposledy upravil(a) michan dne 10/8/2006, 21:56, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

no já si to stejne myslel.až se časem se članky o vychodní fronte posuneš dál.dostanou se tam i boje v čechách a hlavne na morave a i jižní fronta jugoslavie rakousko.o tom sem moc nikde nečetl.snad jen v knížce od luccase o horských myslivcích.ješte k tomu povstaní musely to být pomerne tuhý boje.asi se to treba nedá srovnat s waršavou.pamatuju jak se to ,za komunistu zveličovalo,po listopadu zaseschazovalo .až ted v posledních letech se clovek doví jak to přibližne bylo
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No jasně, chlape věř mi. Děkuji!! Jé budu pokračovat. Odpovídat na to co vim. Mám připraven i "domov".
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

ten tiger mne ,ale trochu překvapil.mám pocit že na nejakém jiném foru se nekdo ptal na to a tam mu odpovedeli ,že ne.panteru tu bylo spousta je i hodne fotek.ale tigra sem nikde nevidel.ale asi jo.já mel dojem,že tigry byli jen v samostatnejch praporech ,nebo jen u divizí ss
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Je to asi takhle - armádě, které velel generál Schörner - oblíbenec Hitlera měl k disposici i rotu Tiger. Až budu popisovat - od květen, červen 1944 - všichni uvidíme. Ten Rakušan dostal priority! Bylo to po Mantseinovi. Uvidíš věci!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Tak jsem si opravdu vzal k ruce mapu
Když jedete z Prahy směrem na Strakonice tak mezi ukazatelem Jesenice - Milín najdete po pravé straně památník Slivice - to je místo poslední tankové bitvy mezi Wehrmachtem a Rudou armádou. Ta tanková bitva probíhala mezi 11. 5 - až 13.5 1945 - tedy několik dní po oficiélním vyhlášení míru v Evropě. V prvních dnech měli navrch zklamané a profesionální jednotky Wehrmachtu s tanky Tiger a Panther, generála Schörnera - sověti měli vepředu jen průzkumné jednotky. Sověti přitáhly 12. 5. 1945 dopoledne IS 2 a SHD Su 122 a převaha šla k sovětům. Dne 13.5. 1945 ráno se Schörnerovy tanky a pěší vojska ( mechanizovaná - polopásová) odpoutala a spěchaly do zajetí spojenců.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

to místo znám ,často jsem jezdil do prachatic pres strakonice.vlastne se taky řiká té bitve ,že byla u milína.no je to zajímavá informace já mel pocit,že to byla spíš taková prestrelka nanejvýš par transporteru a boj na zdrženou par hodin.a on tam byl tiger a IS2.zkusim zapatrat googlem a neco o tom najít
Tex
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/1/2008, 22:49
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Tex »

no já vám o povstání můžu říct jen to že jsem se ve starém vydání kladenska dočetl že na Kladně začlo o den dřív, tím pádem se s z Kladenska posalalo celkem na pomoc 8 aut jídla, 2 zdravostnicekých potřeb a 2 vagony pancéřovek. No snad aspon něco
asd1937
vojín
vojín
Příspěvky: 18
Registrován: 1/2/2008, 12:54

Příspěvek od asd1937 »

Na fotkách jsem viděl francouzské lehké taky renault AMX.Byly na Václavaku. Povstalci nějaké ukořistily a jeden francouzkej tank pak hlídal velitelství povstalců v Bartolomějské ulici.

Nevím to, ale domnívám se když bylo smyslem zablokováním Prahy znemožnit Němcům ústup tak by přes Prahu jelo asi lecos. Ono pak stejně jelo.Když žila babička,bydlela na rokosce v Praze v Kobylisích tak mi vyprávěla jak hodiny projížděli německá kolona tanků.Tank asi pro ní bylo vše co nebylo auto ale typuju že nějakej pziV a možná i PzV by se tam našel.
Jinak můj názor na povstání je spíš negativní, Němci prošli opět se svolením povstalců.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: pražské povstaní

Příspěvek od kenavf »

Citát z článku časť o T-34
"byť část Prahy osvobodili Američané".
http://zoom.iprima.cz/clanky/top-5-nejs ... anky-sveta
Otázka: Oslobodili niektorú časť Prahy američania?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Skeptik »

kenavf píše:Citát z článku časť o T-34
"byť část Prahy osvobodili Američané".
http://zoom.iprima.cz/clanky/top-5-nejs ... anky-sveta
Otázka: Oslobodili niektorú časť Prahy američania?
Na to se vykašli. Za pár let ti to už nepřijde divné .......
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Pátrač »

Dnes normální. Nakonec se bude učit, že Američané osvobodili většinu Čech až po Velichovky. Pomalu si na to zvykejme.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: pražské povstaní

Příspěvek od CAT »

Nesmysl pánové, tohle je nedávná historie a dělat ze špatné práce bulvárního novináře trend je přitažené za vlasy. Památníky se nebořej, kroniky nepálej a učebnice nepřepisujou...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Polarfox »

CAT: Přesně. Tady se zase dělá z komára div ne nosorožec :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Pátrač »

Nedělám z ničeho nic- počkejte za dva tři roky.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: pražské povstaní

Příspěvek od Polarfox »

Na co Pátrači? :) Četl jsi ten článek? I pětileté dítě by to napsalo lépe a fundovaněji, bohužel. A z tohoto nepojmenovatelného čehosi my budeme něco vyvozovat? Neblázni :) Dnes si každý může psát na net co chce a spousta lidí o tom neví zhola nic, takže to ani nemůže zkorigovat. Jenže takhle to fungovalo vždycky (bez toho netu). Lék na lidskou blbost a nevzdělanost zatím nikdo nevynalezl a asi nevynalezne.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“