Dukla 1944

Moderátor: Zemakt

Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Dukla 1944

Příspěvek od Mantra »

Zdravím všechny,
dal jsem se do čtení knihy Apokalypsa v Karpatech, od Karla RICHTERA. Musím říct že se to čte jedním dechem. Vřele doporučuji.

Co mě praštilo do očí je název PŘEZVĚDNÝ Oddíl? Nevíte někdo co měli za úkol a jaké bylo jejich složení?

Jestli se tady toto téma již objevilo tak se omlouvám.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra - jestli je tady takové téma bez prohlížení nevím. Jestli ho chceš založit směle do toho ale bude z toho nářez. Je alespoň podle mě kontroverzní ale na druhou strarnu velmi zajímavé.

Knihu neznám ale v posledních pár letech se objevil zajímavý dokument a jedna ostrá kniha u které jsem zapoměl jak se jmenuje protože jsem ji půjčil a už se mi nevrátila.
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

Přezvědný oddíl byla průzkumná jednotka. Složení ale znám jen pro prvorepublikovou armádu.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tohle téma by byl druhý Mnichov. Ten dokument jsem viděl taky dobrý a ta kniha má podnázev Boje na Dukle bez cenzury a legend.

A už po prvních stránkách je jasné, že tohle nebyla dobře připravená a naplánovaná operace. Teď jsem se dostal k tomu jak nasadili naší 2.paradesantní brigádu do útoku bez jakýchkoliv těžkých zbraní a palebné podpory. Nevím co tím sověti sledovali, třeba v hlouby knihy na to narazím.

Co vy ostatní myslíte že Dukelská operace měla vojenský význam nebo to byly opravdu jenom lidská jatka?

Šlo sovětům opravdu o pomoc SNP?

Kde soudruh Koněv(možná Stalin) a spol. udělali chybu?

Přes spáleniště přes krvavé řeky pluk za plukem jdem neochvějně dál, na naší straně srdce, právo, věky, jdem vpřed jak čas, jak pomsty hrozný hlas..............

Ramon - byli pěší nebo motorozovaný?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

Tak v prvorepublikové armádě se jednalo o Smíšený přezvědný oddíl (cyklistická rota, jezdecká eskadrona a četa lehkých tanků) a Motorizovaný přezvědný oddíl (rota motocyklistů, rota obrněných automobilů a rota lehkých tanků). Smíšené přezvědné oddíly se stavěly pro pěší divize a hraniční oblasti a motorizované přezvědné oddíly pro rychlé divize.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-jsem zvědav, co se tam dočteš. Myslím že Dukla byl strašnej a zbytečnej masakr :-x
Naposledy upravil(a) Thór dne 20/10/2008, 21:39, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Z doslechu (rok asi 1968-69, někdy po zvolené gen. Svobody za presidenta), nepodařilo se mě to ověřit.
Gen. Svoboda, po ruském dosazení za velitele, dodával odvahu našim vojákům tím, že když ustupovali, tak po nich střílel.

To asi v knížce nebude?
Nevíte někdo o tom více, zda je to pravda, nebo ne?
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Tunac-že by Svoboda převzal praktiky svých přátel? :shock:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tak tomu nevěřím ani za mák.
V knize a i v tom seriálu to zaznělo, že po prvním útoku kdy se prvosledové jednotky v panice vracely zpět, tak tehdy npor.Kvapil střelil pro výstrahu jednoho a ti ostatní se zastavili.
Přímo tam řekl, že bylo nepředstavitelné aby se prapor v panice dostal k druhosledovým jednotkám brigády....A musím mu dát za pravdu, morálka musí být.

Věřím že takových případů bylo víc.

Kdyby to Svoboda dělal, tak to v téhle knize bude. Opravdu si autor dal záležet a našel co se dalo. Třeba odvolání Kratochvíla, velitel sboru, bylo jednoznačně Koněvovo rozhodnutí aby shodil vinu za nepúspěch operace na někoho jiného a přitom to, podle dohod nesměl udělat.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ludvík Svoboda že by vlastní rukou a zbraní střílel do svých vojáků? To nemůže nikdo myslet vážně. A pokud ano tak začnu shánět všechno dostupné co by toto vrzení vyvrátilo.

Thór - strašný a zbytečný masakr? A k tomuto závěru jsi dospěl jak? Byl jsi na tom bojišti? Znáš dostupná fakta o tom proč se vůbec rozběhla a proč dopadla jak dopadla? Jak bys tu situaci řešil Ty?

Nechci být a nejsem jízlivý - mě to opravdu zajímá. Pokud něco tak rezolutně napíšeš tak víš proč a já bych to rád věděl. Já na tu sérii bojů mám jiný názor.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Kdysi dávno byl v televizi dokument o Dukle, a tam vyprávěl mimo jiné i poddůstojník, pamětník bojů. Ten se přiznal, že taky střílel do těch co utíkali. Prý to tak začali dělat po tom co jeden útěkář sebou dokázal strhnout celou rotu, která pak v záchvatu vnesla chaos do týlu. Prohodil něco v tom smyslu, že bylo zastřelit jednoho zbabělce než přijít o rotu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Jj, ten dokument jsem na ČT taky viděl ... snad http://www.ct24.cz/textove-prepisy/hist ... i-utopena/
(čt24 má i video archiv, jestli najdu, dam odkaz)
Naposledy upravil(a) vencour dne 20/10/2008, 20:51, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tenhle je ten pravý Dukla – krev a mýtus z roku 1999

Ale i tak, to co tam zažili naši a sovětští vojáci asi bylo to nejhorší co si mohli představit. Dobře připravený protivník v palebných pozicích, zastřílené dělostřelectvo a všude přítomné miny a nástrahy atd.

A pak člověka nejvíc naštve to, jak režim i s těmito lidmi zacházel.
Vděčnost žádná.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ten dokument je zajímavý. Ale nic převratného nevymyslel a spíše pojmenoval věci pravými jmény. Mě na něm zaujalo hlavně to, že jsem měl po jeho shlédnutí pocit že byl nestranný tak jak je to asi vůbec možné.

Já si ale počká na Thóra a jeho odpověď, pořád mi to leží v hlavě.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Ano Kvapil se v TV vyjádřil, že střílel do svých co opustili pozice. Já beru Duklu tak, že prostě se útočilo v horách a každý věděl, že ve válce se i umíra. Každý kousek země se musí osvobodit i ten, kde není asfaltka a je tam les, rokle, skály. A nikdo z velících si nenechá za zády nějaké divize nepřátel. Proto se musely osvobodit Karpaty, jako každý jiný kousek země. A když už, kde by bylo pro naše na frontě ,,volněji,, na kterém úseku? Asi nikde! Na východní frontě byly tuhé boje a umírali tam každý den desítky tisíc lidí. Viděli jste v dokument. filmech, jak mašírují rusové na frontu aby tam většina z nich padla? No a takhle mašírovali i naši, přišla na ně prostě řada! Oni věděli všichni kam a proč jdou! Rusů tam padlo taky moc. My je všechny můžeme jen obdivovat a všem jim poděkovat za to, že tam do těch chotáru šli!
Obrázek
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-tak jsem odepsal, hledám svoji odpověď a ona tady není.....
Takž eto napíšu znova...já vím že nejsi jízlivej. To že to byl strašnej a zbytečnej masakr, je můj osobní názor.Možná špatnej, možná založenej na špatné literatuře, ale jenom můj.Na Dukle jsem byl (2 x, ale je to už dlouho). Samozřejmě jsem vždy přístupnej serioznímu rozpracovanému názoru. Jenom s tím že by to nebyl masakr, asi souhlasit nebudu.... :)
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

O masakru se nedá mluvit. Byla to útočná operace do předem vybudovaných obranných pozic v kombinaci s horským terénem, řekl bych vražedná kombinace a ještě k tomu špatně zplánovaná a zorganizovaná, hlavně ty první dny.

To je přesně to co se mi na tom dokumentu líbí a i na té knize, že to říkají a píší jak to bylo.

Vrátím se k mé otázce: PŘEZVĚDNÝ Oddíl

Nevíte někdo co měli za úkol a jaké bylo jejich složení v rámci 1.čsas?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-no tak to jsi hodnotně zpracoval výchozí data pro termín "masakr" :lol: Do stejného ranku bych zařadil operaci U.S. na Okinawě a několik dalších ( Market-Garden etc.)-ovšem předesílám, že je to pouze moje osobní terminologie :)
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thór - děkuji za odpověď. Já na to hledím trochu jinak.Myslím si že to tak není.

Tato operace z pohledu sovětského velení v daném prostoru byla považována od samého počátku za téměř hloupou. I když se velitelům Rudé armády dá v průběhu války vytknout ledacos, je potřeba vidět dvě základní věci:

Primo: Rudá armáda z 1. září 1944 byla jiná armáda než 21.června 1941. Měla za sebou více než tři roky mimořádně kruté války. Války jakou svět do té doby neviděl. Její velitelé v této době byli zkušení, houževnatí a věděli jak se vyhrává boj. A věděli to i jejich vojáci. Ruský voják je fenomén se kterým si možná jednou historici dají práci a já si potom s potěšením přečtu na co přijdou. Dál je potřeba vidět, že její složení bylo jiné než na začátku války. Ta původní armáda zanikla téměř z 80 % v prvních 6 měsících války. Zde bojovali jiní lidé z tvrdě získanými zkušenostmi. Navíc se to málo prezentuje ale i této armádě už docházeli lidé. Je to divné a nezvyklé ale je to tak.

Jak Grečko tak hlavně Moskalenko věděli co je čeká. Moskalenko více, jako řadový praporčík v Karpatech bojoval za I.SV za Brusilovovi ofenzivy. Moskalenko byl velitel zkušený v obraně i v útoku. Jeho bojový účet je impozantní: velel několikrát vševojskovým armádám, velel i tankové armádě-byl on a jeho vojáci z 1. tankové armády kdo v červenci 42 přibrzdily Paulusovu šestou armádu a její doprovod 4.tankovou Hothovu u Donu. Byl to on a jeho 1.výsadková armáda kdo v září 42 zahájily od severu útok na útočné formace wehrmachtu zastavili alespoň na chvíli útok na Stalingrad. A mezi námi jeho odpoutání od nepřítele v červnu toho samého roku s 9.armádou a jeho úžasný manévr kdy dokázal celou armádu včetně těžkých zbraní vyvést z obklíčení, ustoupit s ní 470 kilometrů a zaujmout pevné postavení na Donu je ukázka dokonale zvládnuté ústupové operace. Jediný kdo něco takového dokázal na druhé straně byl Rommel. Ten dokázal skvěle útočit ale když mu hrozilo zničení dokázal i zmizet tak, že z toho nakonec vítězní Britové nakonec ani neměli radost. Na Dukle vele 38. armádě.
Na druhou stranu to byl velitel typu Koněva. Nekompromisní, a k vlastním vojákům pokud se neděly věci podle jeho pokynů vysloveně krutý. Je neoddiskutovatelná pravda, že jeho ztráty na vojácích byly i na poměry v Rudé armádě nezvykle vysoké.

Co se týká tohoto velitele možná bys dokázal najít knihu: Na jihozápadním směru. Je to jeho vzpomínková kniha a i když je poplatná své době je zde hodně zajímavých informací a také cenných postřehů směrem k německé armádě.
Grečko a jeho 1. gardová armáda na tom byly podobně. Grečko napsal po válce knihu Přes Karpaty ale je to nekonečný souhrn čísel hodin a dat. Chybí tomu myšlenka, hodnocení a vlastní pohled. Jakoby jen opsal operační plány a hlášení. Tolik k hlavním aktérům na sovětské straně.

Secundo: Celá ta záležitost byla spuštěna skrze Slováky ajejich povstání. O přípravách povstání na Slovensku věděli Sověti dlouho dopředu. Během návštěvy v prosinci 1943 informoval prezident E. Beneš o možnosti povstání a již tehdy byla ve hře i nouzová varianta – bez ohledu na stav příprav vypukne povstání v případě, že německá vojska začnou obsazovat území Slovenského státu. Dne 29.7.1944 pak společná schůze Slovenské národní rady a Vojenského ústředí projednala podrobný plán povstání, který opět zahrnoval dvě alternativy jeho zahájení:
a) na rozkaz SNR ve vhodném okamžiku,
b) bez ohledu na stupeň připravenosti v případě obsazování Slovenska německou armádou

V plánech povstání připadla důležitá úloha dvěma divizím, které se na východním Slovensku podílely na vybudování karpatského obranného pásma. Tyto divize byly nejlépe vyzbrojenou a vystrojenou částí slovenské armády a byly složené z vojáků s frontovou zkušeností. V rozhodujícím okamžiku měly vytvořit v obraně mezeru, kterou by Rudá armáda pronikla přes Karpaty na Slovensko a do Podunajské nížiny. Úspěch předpokládal dobrou koordinaci vojsk na obou stranách fronty.

I přes jednání s delegací zůstal postoj sovětských vojenských kruhů k plánovanému povstání i nadále skeptický – nevěřili totiž dvěma základním věcem:

A. nevěřili v reálnou bojovou způsobilost obou slovenských divizí

B. nevěřili tomu, že Slováci jako národ opravdu cítí potřebu proti německému spojenci skutečně povstat.

Navíc to byli pragmatici-věděli kdo se jim v Karpatech postaví do cesty. Na počátku září to byly tyto německé svazky stojící proti sovětské 38. armádě:jednotky německého XXIV. Panzer Korps / 1. Panzer Armee (velitel Generaloberst Gotthard Heinrici), konkrétně 208. a 68. Infanteriedivision. Částečně zde do bojů zasáhla také 545. Grenadier Division / XI. SS Armee Korps / 17. Armee. Obě dvě armády podléhaly velení Heeresgruppe "Nordukraine"

Tato skepse se přetavila v rozpor mezi tím co prováděli propagandisticky: moskevský rozhlas neustále burcoval polský, slovenský i český lid do ozbrojeného boje a podobnou agitací se v okupovaných zemích zabývaly i četné výsadky, v praxi nebylo učiněno nic pro vojenské využití případného povstání. To se stalo v srpnu osudným povstalecké Varšavě. Podobná situace nastala i ve slovenském případě. O obsahu jednání s delegací SNR bylo informováno velení 4. ukrajinského frontu (zcela nedávno vytvořeného z levého křídla 1. UF). Úkolem frontu bylo 28. srpna zaútočit na Karpaty a osvobodit Slovensko a Podkarpatskou Rus.

Žádný koordinační orgán pro vojenskou spolupráci s povstalci však vytvořen nebyl. Sověti nevěřili nikomu, často i oprávněně. Možná by se o jeho organizaci pokusili ale nedočkaví komunisté na Slovensku začali bez jakéhokoliv rozumného plánu doslova do písmene blbnout.

Koncem srpna však události nabraly nový směr – v Rumunsku došlo 23. srpna k převratu a vojska 2. a 3. UF proudila takřka bez odporu na Balkán. Pro Rudou armádu bylo zbytečně riskantní útočit proti nepříteli dobře opevněnému v horském terénu, když bylo možné překročit karpatský masiv za mnohem příznivějších podmínek v rumunském prostoru. Plánovaný útok 4. UF byl zrušen a jeho armády uvedeny do relativního klidu a vyčerpaná vojska se začala reorganizovat. Toto vše spolu s nekontrolovatelným nárůstem partyzánských aktivit uspíšily příchod německých okupantů. Oba faktory byly úzce provázány – selhání Rumunů vyvolávalo přirozené obavy z dominového efektu a nedostatečné zákroky slovenských ozbrojených sil proti „banditům“ byly z německé strany chápány jako symptomy takového krizového vývoje ve slovenské společnosti. 28. srpna oznámil německý velvyslanec prezidentu Tisovi, že na Slovensko bude vyslána německá armáda „k ochraně německých životů a k likvidaci partyzánů.“

Záminku jim dala až imbecilní živelnost kroků co pod tlakem komunistů začali partyzáni a vojáci dělat. Dne 27. 8. 1944 byla v Turč. Sv. Martině pod záminkou ochrany před partyzány zadržena německá vojenská mise plk. Otta, jež se vracela z Rumunska. Když se odmítla podrobit, slovenští vojáci všechny její členy postříleli na nádvoří martinských kasáren. Odhlédneme-li od humanity, byla to hrubá taktická chyba, která Němce rozzuřila.

Jak to bylo s vůlí bránit svoji vlast před nastupujícími okupanty ukazuje to, že ministr obrany Čatloš vyzval slovenské vojáky, aby nekladli německé armádě odpor. Zhruba v téže době Vojenské ústředí v Banské Bystrici vysílalo zprávu: „Heslo >Začnite s vysťahovaním< platí od 20:00 hodin dnešného dňa“ – dohodnutý signál k povstání. Další den se SNR prohlásila nejvyšším orgánem povstání a vyhlásila všeobecnou mobilizaci. Boj začal, avšak pouze na centrálním Slovensku.

Další vývoj ukázal naprostou oprávněnost obav sovětů z bojeschopnosti a morální způsobilosti obou divizí v Karpatech. Rozkaz k povstání zachytili večer 29.8. i na velitelství východoslovenských divizí v Prešově ale velitelé ponechali své jednotky v nečinnosti. Velitel divizí, gen. Augustin Malár, dokonce ráno 30.8. odletěl do Bratislavy. Jeho zástupce, plk. Viliam Talský, svolal poradu zasvěcených velitelů (zástupce náčelníka štábu armády pplk. Urban, velitel 1. divize pplk. Markus a několik dalších). Na schůzi se vyjevilo několik závažných nedostatků, především ten, že pro splnění hlavního úkolu, vytvoření průlomu v německé obraně, stále chybí základní předpoklad – koordinace bojové činnosti s Rudou armádou. Bylo rozhodnuto, že
1) náčelník štábu 1. divize, mjr. Polk, odletí 31.8. ke štábu maršála Koněva, aby zajistil útok RA na ráno 2. 9. 1944,
2) současně napadnou obě slovenské divize německou obranu zezadu,
3) ještě předtím, v noci 1.-2.9. odzbrojí všechny německé vojáky v oblasti divizí,
4) pokud Rusové pomoc neposkytnou, divize se přesunou resp. probojují na střední Slovensko.
Porady se nezúčastnil pplk. Husár, který měl v okamžiku povstání převzít velení nad 2. divizí; nad její účastí tak visel otazník. Ke všemu se večer nečekaně ozval z rozhlasu gen. Malár a namísto do útoku zavelel „Čelom späť!“ Podobně jako předchozí den ministr Čatloš, i on teď vyzýval vojáky, aby nekladli odpor: „Na čo nám revolúcia, mládenci? Kto nám čo robí?“ To je jasný postoj: NE!

Právě zde je asi moment kdy povstání ztratilo šanci na úspěch.

Je to jasně vidět z dalšího vývoje. Odpoledne 1. září velitel 1. ukrajinského frontu, gen. Koněv, přivítal Talského – jakoby velitele 2. divize ve Lvově a o rozmluvě s ním neprodleně telefonicky informoval Stalina, který již dříve obdržel oficiální žádost čs. exilové vlády o pomoc povstalcům. Povstalci už totiž čelili úderům německých okupačních sil a začali prohrávat.

Následující den pak sepsal písemné hlášení, ve kterém načrtl plán karpatsko-dukelské operace. Z dokumentu jasně vyplývá, že Koněv nebyl o možnosti povstání předem informován a plán sestavil rychlou tužkou po setkání s Talským. Jeho plán počítal se zahájením operace 8. září (a byl v tomto bodě dodržen), což bylo skoro o týden později než požadovalo velení východoslovenských divizí. Ale nebylo v tom nic jiného než to, že prostě sovětské divize na boj v horách nebyly vybaveny, byly vyčerpány dlouhými boji. A potřebovali čas na reorganizaci, doplnění materiálu a hlavně bojové stmelení.

Pro obě slovenské divize již bylo pozdě. Krátce po odletu letadel z Prešova začali Němci s odzbrojováním. Ve 14:30 obsadili velitelství armády, aniž by se setkali s odporem. Oproti původním představám to byli naopak slovenští vojáci, které zastihla konfrontace nepřipravené a navíc zbavené nejvyšších důstojníků. Jestliže absence součinnosti bojových akcí byla způsobena neochotou Sovětů, pak absence bojové činnosti na východním Slovensku připadá na vrub slovenskému velení – plán povstání přeci počítal se zahájením boje i bez spolupráce s Rudou armádou.

JENOMŽE SOVĚTI SI JAKO PRVNÍ UVĚDOMILI, ŽE SLOVÁCI JSOU JAKO SPOJENEC K NIČEMU - SLOVÁKŮM TOTIŽ VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ BYLO JASNÉ, ŽE KONČÍ ZLATÁ DOBA JEJICH EXISTENCE.

Československá reprezentace v Anglii i v SSSR přeceňovala mnohonásobně touhu Slováků po společném státu. Ta byla skoro nulová. Jim bylo nejlíp v jejich historii tak proboha pomáhat návratu ke společnému státu?
Ze SSSR měli strach - vždyť proti němu poslalo Slovensko vlastní vojáky, bylo ve válečném stavu se SSSR, VB i USA.

Možná i proto velení divizí nepodniklo žádné konkrétní kroky k realizaci vojenských akcí proti Wehrmachtu. Proti dvěma slovenským divizím stálo v této oblasti pět divizí německých a maďarských, k odzbrojení Slováků během necelých čtyř dnů však stačila jedna divize záložní a jedna narychlo stažená z fronty. Jen několika menším východoslovenským jednotkám se podařilo připojit se k partyzánům.

Přesto však 8. září vojska vyrazila v před. Co je čekalo?

1.Konsolidovaný nepřítel který se zbavil všech hrozeb ve svém blízkém i vzdáleném týlu.

2. Náročný horský terén který původně vůbec nechtěli dobývat

3. Velmi špatná prognóza počasí po celou dobu operace.

4. Nespolehlivý spojenec v podobě Československého armádní sboru. Ten měl na Východní frontě doposud velmi dobrý zvuk. Jeho boj u Sokolova ještě jako praporu a hlavně skvělá operace při osvobozování Kyjeva byly Rudoarmějci vnímány velmi pozitivně. Ale politické třenice mezi moskevskými komunisty vedených Gottwaldem a oficiální vládou v Londýně způsobili že byl částečně vystřídán velitelský sbor. Nový lidé byli dobří a schopní vojáci ale neznali válčiště, nebyli zvyklí specifikám spolupráce s Rudou armádou a hlavně byl odstaven Svoboda, který měl u sovětů vysoký kredit. Sověti tedy byli ve vztahu k našemu sboru obezřetní. Navíc Stalin pro své plány do budoucnosti nepotřeboval zemi která se osvobodí sama.
Nedůvěra ve sbor se odrazila i v tom že povstání bylo dobrou záminkou, aby se zbavil nepohodlných československých jednotek na sovětské frontě, takže na pomoc povstání byl odeslán čs. stíhací pluk a 2. paradesantní brigáda. Zabil dvě mouchy jednou ranou, projevil se v roli oddaného spojence a zbavil se jednotek, které byly v RA cizorodé. Je to z hlediska myšlení sovětů logické- parabrigáda byli bývalí slovenští váleční zajatci a stíhací pluk byl tvořen převážně bývalými piloty RAF.

Navíc Rudá armáda v této době procházela vážnou morální krizí. Byla způsobena tím, že tato armáda bojoval už dlouho, utrpěla ztráty které se vymykají běžnému myšlení a přesto už rok a půl útočila na silného, statečného a velmi zkušeného protivníka.V době kdy dorazila k hranicím SSSR, se mezi vojáky rozšířila nálada dál nepokračovat. Nepřítel je pryč a tak proč umírat za jiné.

Politické ambice Stalina však nutily vojáky masově umírat dál. Náš sbor byl do operace nasazen ve druhém sledu. TO znamená že měl být nasazen do boje až po prolomení německé obrany. To je přímo v kolizi s Tvým tvrzením o masakru. Cílem sovětů bylo sbor šetřit - koneckonců věděli že ho nakonec ovládnou jejich lidé - komunisté a hlavně potřebovali aby co nejvíce Československa osvobodili Čechoslováci sami - měli málo vojáků a čekali je tvrdé boje v Maďarsku, Polsku a v samotném Německu. Samozřejmě by si průběh bojů pohlídali pomocí vlastních jednotek.

Situace se vlivem nečekaně silného oporu německých jednotek začala bohužel hroutit. Sovětské velení s dostalo pod dvojí tlak.

Na jedné straně bylo potřeba Slovákům pomoci. Takovou blamáž jakou si Stalin a Rudá armáda udělaly ignorováním Varšavského povstání si podruhé nemohli politicky dovolit.
Na druhé straně jim bylo jasné že za to tvrdě zaplatí. A byla to pravda. Ztráty našeho sboru jsou uváděny v sumě 6500 padlých raněných a nezvěstných. 1.GA a 38. A pak měli 82 tisíc mrtvých, zraněných a nezvěstných a to je vysoké číslo.

Pokud ale propočteme procento ztrát na vojácích k počtům nasazených, jsou ztráty našeho sboru asi 22% zatímco u sovětských armád nasazených do boje v tomto úseku dosáhly 35 až 45 %. Z těchto čísel vyplývá tedy jiný závěr než Tvé tvrzení že šlo o masakr.

Ukončím to větou která se Ti asi nebude líbit i když je hluboce pravdivá. Utrpěné ztráty v útočné operaci v horském terénu na připravenou obranu ve výši do 25 % jsou přijatelný výsledek a svědčí o bojeschopnosti útočníka a dobrém bojovém zajištění a palebném zabezpečení. Místní nedostatek palebné podpory mohl být způsoben spíše obtížností manévru dělostřeleckých jednotek v horském terénu.

Byla to těžká operace ale i přes nechuť útočníků ji bylo potřeba provést.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 21/10/2008, 09:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-díky moc. Jak říkám, není nad to když je téma zpracované komplexně.
Tohleto ///////////To je přímo v kolizi s Tvým tvrzením že sověti chtěli náš sbor vykrvácet.//////////////// Jsem ale nikde nenapsal. Pouze že si myslím, že Dukla byla strašnej a zbytečnej masakr. Myslím že v část Tvého postu se s tím malinko ztotožňuje. Zcela chápu, že mé vyjádření k Dukelské operaci není seriózní a je spíše emotivní, na druhou stranu ho jako pouze emotivní prezentuji.
Z tvého článku je vidět, že Dukelská operace, měla mimo toho vojenského ještě politické pozadí, které vojenské operace zjevně velmi nepříjemě ovlivnilo.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“