ENIGMA II část

Odpovědět
stoupa
Příspěvky: 9
Registrován: 29/10/2007, 23:09
Bydliště: České Budějovice

ENIGMA II část

Příspěvek od stoupa »

[b
Naposledy upravil(a) stoupa dne 2/11/2007, 01:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Určitě pokračuj, i když nejsem nějakej divoch ani do zmíněného období, ani problematiky tak je to i pro mě zajímavý počtení. No a když se veme v úvahu vliv Enigmy na šifrování v době WWII a i po ní……
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Zájem určitě bude - chlape pokračuj.
Moc jsem o tomto systému nenašel, přitom jeho historie se táhne celou ww2.
Spíše člověk trochu zná co bylo okolo a co Angláni.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Doplnil jsem oba články o Enigmě sadou ilustračních obrázků. Všechny jsou k nalezení ZDE:
http://www.palba.cz/forumfoto/thumbnail ... =76&page=2

Jak jejich link vkládat do článku je v návodu ZDE:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1569
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kniha kódů a šifer

Příspěvek od vencour »

Pro zájemce doporučuji knihu "Kniha kódů a šifer" od Simona Singha, lze tam najít popis šifrování od Ceasarovy postupné šifry po asymetrickou šifru RSA. Docela čtivě podáno.
Vydalo Nakladatelství Dokořán a Argo, 2003
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Matematicky je to vyjádřeno zde: http://www.karlin.mff.cuni.cz/~tuma/ciphers/sifry6.pdf
Celý text přednášek naleznete zde:
http://www.karlin.mff.cuni.cz/~tuma/nciphers.html

Na článku mi vadí, že je silně formou copy and paste. Aspoň to formátování mohl opravit. Jestli cituje takto přímo, je slušností uvést zdroj, aspoň Ty Michane, to neustále připomínáš, že? ;-)
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Statečný a již dobře poučený Rosomaku, mimo toho, že uvádí přednáška profesora Tůmy, předpokládám, že pokud jako já a ty budeme mít zájem, u díl III., nebo IV. vše dořekne.
Rosomak, hlídej to, já to taky hlídám :wink: :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

No jo, ale přednáška se vede formou projevu, tj. sedím v posluchárně, zapisuju poznámky a pak o tom můžu napsat a né že to všechno opajcuju.
Mně to principiálně nevadí, jen mne naštvalo to formátování, že si s tím nedal ani minimální práci. Myslím, že proti tomu zde hodně zbrojíte, tak jsem si musel píchnout.

Jinak k Enigmě - není to tu zmíněno. V zašifrovaném textu se nikdy neobjeví stejné písmeno jako v textu na stejné pozici. Vlastnost, která měla zvýšit bezpečnost, ji vlastně snížila...
Vyzkoušejte ;-)
http://russells.freeshell.org/enigma/
stoupa
Příspěvky: 9
Registrován: 29/10/2007, 23:09
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od stoupa »

OK, uznávám...proto si dám tu práci a přepíšu to jako bych mluvil s mojí babičkou :P Jak říkal Bertík 1stein...můžume říct že něco chápem teprve tehdy, až to dokážeme vysvětlit vlastní babičce. A to formátování je sprasený bo jsem to formátoval z PDFka...takže sor. Příště budu dodržovat pravidla kleropalbismu :D
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Když chceš formátovat, jde to i ve Wordu. Zapni si neviditelné znaky, pak dej CTRL+H rozšířené a dej nahradit znak odstavce mezerou. Práce na minutu...

BTW, jinak je dobře, že se tu ty pravidla dodržují, protože tě to donutí přemýšlet o tom co píšeš a někdy narazíš na chyby, nebo zjistíš, že autor byl moc velký guru a napsal to s úrovní vědomostí sobě vlastní...
Palba tím možná přijde o pár článků, ale kvalitativně získá... Proto se mi tu líbí ;-)
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Aha, tak už tu zazněl zdroj i s linkem, takže to „vedle“ neberte až tak vážně. :o)

Jinak stoupo, jsem na Tebe docela zvědav, až přijde řeč (a následná diskuse) na matematickou část Tůmovy přednášky. :o))) Z matfyzu předpokládám nejsi?
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Tak teorie grup přece není tak složitá, Rejewskimu k sestrojení první "bomby" stačila jen jedna věta... :-D
Osobně by mne zajímalo více dílo Shannona “Communication theory of secret systems" z roku 1949, protože některé části jsou dosud utajovány...
Schabi
Příspěvky: 3
Registrován: 18/11/2007, 10:28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schabi »

Dobry den mam doma říšské marky z 2.sv.valky.Bankovky maji nasledujici hodnotu:20,5a2 marky.Vse od roku 37 az do roku 45.Tim bych se chtel zeptat jakou maji asi tyto bankovky cenu predem dekuji za odpoved.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“