Stránka 1 z 1

Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 2/1/2019, 13:59
od Rase
Sobice Pollyanna prožila šest týdnů na HMS Trident

V roce 1941 kotvila britská ponorka HMS Trident (N52) v Sovětském svazu, na základně Polyarny poblíž Murmansku. Kapitán Geoffrey Sladen byl pozván na večeři s ruským admirálem, zde se zmínil, že jeho žena má v anglii problém tahat dětský kočárek v hustém sněhu. Ruský admirál přišel s řešením v podobě soba. Podle druhé verze příběhu, byl sob symbolickou odměnou britské šestapadesáti členné osádce za pomoc v boji s Němci v arktické oblasti. Jisté je, že krátce před odplutím, dostala osádka živého soba a krabici čerstvého mechu. Kapitán Sladen, který nechtěl vypadat neslušně a dar přijal. Sobice Pollyanna byla naložena skrz poklop pro nakládání torpéd. Původně měla být ustájena ve skladu torpéd, ale postupem času si oblíbila kapitánovu kajutu, spala pod jeho postelí a i během dne se zdržovala poblíž. Zásoba mechu byla brzy vyčerpána a tak ji osádka živila polévkami, navigačními mapami a velmi si oblíbila kondenzované mléko značky Carnation. Jelikož byl problém ji krotit, pojídala rovněž čokoládu a cigarety, tedy potenciálně smrtící pochutiny. HMS Trident se vrátila do Spojeného království po šesti týdnech hlídkování v Norských vodách. V přístavu Blyth se ale zjistilo, že sobice vyrostla natolik, že ji již nebylo možno dostat ven skrz torpédovou výpusť. Pomocí provazů a koštěte, se ji nakonec podařilo vytáhnout skrz hlavní poklop. Byla předána do Regents Park Zoo v Londýně a stala se velice oblíbeným cílem návštěvníků. Během pětiletého pobytu zde, pokud uslyšela sirénu nebo zvonek, okamžitě rozkročila nohy a připravila se na zhoupnutí, podobně jako když se ponořovala na palubě ponorky. Zajímavé je, že Pollyanna zamřela v roce 1947, tedy ve stejném roce jako byla HMS Trident vyřazena ze služby a sešrotována.

Co jsem se díval, tak Geoffrey Mainwaring Sladen (1904-1985) byl opravdu kapitánem ponorky HMS Trident, ale od 2. srpna 1939 do února 1940. Jinak sloužil na různých plavidlech, ale asi tam měli chybu, jelikož na HMS Titania následně sloužil až od června 1942. Byla by zde tedy divná proluka

Zdroj:
http://news.bbc.co.uk/local/hampshire/h ... 386947.stm
https://www.warhistoryonline.com/instan ... -HMdKI1_EQ
https://www.wikitree.com/wiki/Sladen-49

Obrázek

Obrázek
kapitán Sladen s Pollyannou v Zoo

Obrázek

Re: Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 2/1/2019, 15:50
od Polarfox
Řekněme, že Sověti/sovětští admirálové hrozně rádi rozdávali živé soby...

https://iwmvolunteerlondon.wordpress.co ... e-soviets/

Re: Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 2/1/2019, 16:08
od Rase
:D nj. medvědů je málo a sobů je všude dost. To je asi jako kdyby u nás dávali zajíce. Článek jsem trochu upravil podle nových informací - díky

Re: Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 2/1/2019, 16:39
od jarl
Sob na ponorce je hodně velký úlet, ale jinak se na nich zvířata vyskytovala poměrně často:

ObrázekxxxObrázek
Posádka ponorky Papin s lodním psíkem a námořník z ponorky E-21 s králíkem

Re: Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 2/1/2019, 17:24
od Zemakt
Kdysi na vojně byly zveřejněny i větší úlety, třebas i čuně.

Re: Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 2/1/2019, 17:51
od Rase
Nejraděj mám maskoty australských vojáků, taková koala "Teddy", possun "Septimus", čuník "Hughie", kohout "Jack The Chicken" nebo různí klokani. Joo, to je jinačí paráda :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Sobice Pollyanna na HMS Trident (1941)

PříspěvekNapsal: 30/1/2019, 08:16
od Rase
Pokud jde o Teddyho, tak byl maskotem 3rd Divisional Supply Column a bohužel uhynul již při cestě do Anglie, kvůli nedostatku listů blahovičníku. Snímek vytvořil roku 1916 armádní řidič, vojín Rupert Arthur Dunne fotoaparátem Vent Pocket Kodak (VPK). Některé Teddyho fotografie byly vytištěny jako pohlednice a posílány rodinným příslušníkům domů.

Obrázek