Stránka 1 z 1

The Royal Gurkha Rifles

PříspěvekNapsal: 5/10/2008, 03:41
od Thór
Gurkhové, nejodvážnější ze statečných......
Motto: Kaphar hunnu bhanda marnu ramro (Lepší zemřít, než žít jako zbabělec)
Obrázek
Obrázek

"Když píši tyto poslední slova, moje myšlenky se vrací k Vám, kteří jste byli moji kamarádi, Vy tvrdohlaví a nezkrotní rolníci z Nepálu. Ještě jednou bych chtěl slyšet smích, s nímž jste přivítali každé strádání. Stále Vás vidím před sebou ve vašich bivacích,v žáru boje, na těžkých pochodech, v zákopech, mokré a chvějící se zimou, nebo spálené nelítostným a palčivým sluncem. Odevzdaně jste přetrpěli hlad a žízeň, rány a do poslední chvíle drželi linie v kouři a hněvu bitvy. Nejodvážnější ze statečných, já nikdy neměl věrnějších přátel na zemi než Vás ".
Slova profesora Ralpha Turnera MC, který sloužil s 3rd Queen Alexandra's Own Gurkha Rifles v první světové válce

Obrázek Obrázek

Původ Gurkhů

Nepál je vlastí světově proslulých Gurkhů a země obrovských Himalájí. Původní definice slova Gurkhas nebo Gorkhali (Nepálsky), znamená 'ochránce krav'.Kořeny lze hledat zřejmě v mongolské populaci a dále pak ve starověkém knížectví Gorkha asi padesát mil na západ od Kathmandu. Jeho vládce, Prithivi Narayan Shah, vytvořil z Gorkhali armádu. Díky statečným Gorkhalům z Gorkhy,se podařilo Králi Prithvi Narayan Shahovi sjednotit Nepál do jednoho království kolem roku 1768-69.


Britské Gurkhské jednotky 1947-1994

2nd King Edward VII's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles) stala se součástí Royal Gurkha Rifles v roce 1994
6. Queen Elizabeth Own Gurkha rifles (stala se součástí Royal Gurkha Rifles v roce 1994)
7th Duke of Edinburgh's Own Gurkha Rifles (stala se součástí Royal Gurkha Rifles v roce 1994)
10th Princess Mary's Own Gurkha Rifles (stala se součástí Royal Gurkha Rifles v roce 1994)
The Queen's Own Gurkha Logistic Regiment ( od r.2001 do současnosti)
Gurkha Army Service Corps (1958-1965)
Gurkha Transport Regiment (1965-1992)
Queen's Own Gurkha Transport Regiment (1992-2001)
Queen's Gurkha Engineers (1977-současnost)
Gurkha Engineer Training Squadron, Royal Engineers (1948-1951)
50th (Gurkha) Engineer Regiment, Royal Engineers (1951-1955)
Gurkha Engineers (1955-1977)
Queen se Gurkha Signals (1977-současnost)
Gurkha Signals (1948-1949)
Royal Gurkha Signals (1949-1954)
Gurkha Signals (1954-1977)
Gurkha Provost Company, Royal Military Police (1949-1957)
17th Gurkha Divisional Provost Company, Royal Military Police (1957-1969)
2nd Gurkha Parachute Battalion (březen až listopad 1945)
3rd Gurkha Parachute Battalion (březen až listopad 1945)
153rd Gurkha Parachute Battalion (1941-1945)
154th Gurkha Parachute Battalion (1942-1945)
Gurkha Independent Parachute Company, Parachute Regiment (1960-1970)

Současné jednotky brigády Gurkhů

HQ, Brigade of Gurkhas
British Gurkhas Nepal
1st and 2nd Battalions, The Royal Gurkha Rifles
The Queen's Gurkha Engineers
The Queen's Gurkha Signals
The Queen's Own Gurkha Logistic Regiment
The Band of the Brigade of Gurkhas
Gurkha Company, 3rd Battalion, Infantry Training Centre Catterick
Gurkha Demonstration Company (Sitang) Royal Military Academy Sandhurst
Gurkha Demonstration Company (Mandalay), Infantry Battle School Brecon
Brigade of Gurkhas Training Team
Gurkha Language Wing, Catterick

Gurkhové:

Během války v Nepálu, Britové velmi zapůsobili na Gurkhské vojáky a podporovali jejich vstup jako dobrovolníků do Východoindické společnosti.
Gurkhové působili jako vojáci Východoindické společnosti v Pindarejské válkce r. 1817, v Bharatpuře v r.1826 a první a druhé Sikhské válce v roce 1846 a 1848. Během Indického povstání Sepoy Mutiny v roce 1857, Gurkhské regimenty zůstaly loajální k Británii a staly se formální součástí britské indické armády . 2. Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles) hájil Hindu Rao's house po dobu delší než tři měsíce a ztratil 327 ze 490 mužů. 60th. King Royal Rifles (později součást Royal Green Jackets) bojovaly po boku Sirmoor Rifles a byly tak ohromeni jejich hrdinstvím, že po potlačení vzpoury trvaly na tom, aby 2. Gurkhskému bylo uděleno právo nosit zelené uniformy s karmínovou epoletou a tradiční pušku regimentu (označení),dále že by měli obdržet titul ostrostřelci spíše než sepoyové. Dvanáctý Gurkhský regiment se mimo jiné zúčastnil také epizody v reliéfu Lucknow. Gurkhské regimenty v britské indické armádě sloužily v obou světových válkách. Pro Brity je zvláštní výsadou, pokud sloužili v Gurkhském pluku. Neexistuje žádná větší výsada, protože se jedná o zkušenost, která se nikdy nezapomíná.
Obrázek
Obrázek

První světová válka:

Po vypuknutí první světové války v roce 1914 se Gurkhové přesunuli do nových destinací. S příchodem první světové války, byli Gurkhové povoláni v ještě větším počtu. Více než 114.000 Gurkhů bylo povoláno do aktivní služby a čepele jejich Khukri se zaleskly v Givenchy, Ypres, Gallipoli, Palestině, Mezopotámii, Suezu, Persii a Afghánistánu. Dalších 200.000 lidí bylo placeno v indické armádě. 8th regiment GR (8. Gurkha Rifles) obklíčený u Loos ve Flandrech, bojoval téměř do posledního muže. 6. Gurkhský se proslavil v osudové kampani v Gallipoli , když jeho vojáci chodili „lovit“ Turky do jejich sektoru. Dva Gurkhové - Kulbir Thapa (Francie 1915) a Karna Bahadur Rana (Palestina, 1918) obdrželi Victoria Cross za statečnost.


Druhá světová válka:
Když druhá světová válka vypukla v roce 1939, byli Gurkhské jednotky rozšířeny na 45 praporů. Gurkhové opět přišli Velké Británii na pomoc. Těch 112.000 mužů sloužících ve 45 praporech se zúčastnilo bitev v Itálii, Řecku, Tunisu, Persii, Iráku, Malajsku, Singapuru a Barmě (Myanmaru). Gurkhům bylo uděleno deset Victoriiných Křížů . Kromě toho,nepálská vláda dala peníze na nákup zařízení na pomoc těm, kdo ztratili domovy v Londýně po německém Blitzu. Síla vztahu mezi nepálskými a britskými silami, byla vystižena v roce 1940 po pádu Francie, kdy britská vláda požádala o povolení k náboru dalších 20 praporů Gurkhů. Nepálský premiér odpověděl: "Má přítel opustit přítele v čase potřeby ? Pokud vyhrajete, vyhrajeme s Vámi. Pokud jste ztraceni, prohráli jsme s Vámi. "
Obrázek

Po Druhé světové válce:
Po vyhlášení indické nezávislosti a oddělení Indie v roce 1947 , na základě trojstranné dohody šest Gurkhských regimentů vstoupilo do nezávislé indické armády. Čtyři Gurkhské regimenty, 2., 6., 7. a 10. Gurkha Rifles, vstoupily do britské armády 1. ledna 1948. Ty vytvořily Gurkhskou brigádu a byly rozmístěny v Malajsku.
Během malajské krize, Gurkhové bojovali v džunglích v Barmě. Postavili také čtyři nové jednotky - Gurkha Engineers, Signals ,Provost Company, Royal Military Police. Byly také použity na doprovod konvojů a zabezpečení nových vesnic proti partyzánům. V roce malajské nezávislosti, jednotka Gurkha Signals sledovala komunikaci během prvních svobodných voleb.
Obrázek
Jeden Gurkhský prapor - 2. Gurkha Rifles, byl rozmístěn v Tidworth, Wiltshire v roce 1962. Dne 7. prosince byla jednotka nasazena do Bruneje do ohniska brunejské vzpoury.
2/5th Royal Gurkha Rifles pochodoval přes Kure brzy po svém příjezdu do Japonska jako součást spojeneckých okupačních sil.Když konflikt skončil, Gurkhové byli převeleni do Hong Kongu, kde plnili bezpečnostní úkoly během otřesů z čínské kulturní revoluce.
Velikost Gurkhské brigády byla snížena na 8000 mužů, kdy britská vláda změnila svojí obrannou politiku. Hong Kong se stal jejím sídlem, zatímco ostatní prapory byly rozmístěny ve Velké Británii a Bruneji.
V roce 1971 se 7th Duke of Edinburgh's Own Gurkha Rifles přesunul do Queen Elizabeth Barracks v Crookhamu v Hampshiru, a stala se z něj Gurkhská královnina stráž. V roce 1974 zaútočilo Turecko na Kypr. 10. Gurkhas Rifles byla odveleni obhájit britské výsostné oblasti v Dhekelii. Později tam zůstali na plnění mírových úkolů.
Dne 1. července 1994 čtyři pluky GR byly sloučeny do jednoho, Royal Gurkha Rifles, Dne 1. července 1997,předala britská vláda Hong Kong zpět do rukou Čínské lidové republiky, což vedlo ke zrušení místní britské posádky. Gurkha HQ a školící středisko byly přemístěny do Velké Británie, a velikosti dané brigády Gurkhas byla snížen na 3400 mužů.
Gurkhas se dále zúčastnilii ve válce Falklandy (1. prapor 7.), války v Perském zálivu, NATO, Iráku, Afghánistánu, v Kosovu a mírové operace OSN v Bosně a Východní Timoru. Gurkhas také působili v Sierra Leone.
Brigade HQ sídlí v Airfield Camp blízko Netheravonu ve Wiltshiru. Prapor z RGR je trvale umístěn v Bruneji, a je placen Brunejským sultánem.
Gurkhští vojáci kteří bojovali za Británii, protestoval 19. března 2008 před parlamentem ve Spojeném království v Londýně a požadovali vyšší důchody a právo pobytu v dané zemi, které sloužili. To vyvolalo celostátní petici, která žádala aby měli nárok na britské občanství, po ukončení činné služby.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Závěr:Gurkhové oddaně bojovali v téměř všech válkách včetně WW I. A WW II. za 186 let a získali v Británii nejvyšší pocty. Byli vyznamenáni 13 x Victoriiným křížem, a spolu s dalšími důležitými vojenskými vyznamenáními má více vyznamenaných vojáků než kterákoli jiná jednotka v armádě. Žádné zemi nevydobili její vojáci takovou proslulost jako Gurkhové. Tento název“ Gurkhové“ je synonymem pro čest, odvahu, vytrvalost, věrnost, neutralitu a nestrannosti .

Obrázek
S velkým zármutkem ministerstvo obrany musí potvrdit smrt majora Alexise Robertse, který sloužil u 1. praporu Royal Gurkha Rifles a padl v jižním Afghánistánu ve čtvrtek 4. října 2007......

Veškeré údaje čerpány z :Wikipedia
www.nepalesekhukuri.com/gurkhas.html
www.royalgurkha.co.uk

PříspěvekNapsal: 5/10/2008, 15:19
od Mantra
Tady tito vojáci ač statečně bojují a pokládají život za královský majestát tak ten se k nim staví docela nefér.
Při odchodu do zálohy jim vyplácí jenom poměrnou část toho co platí britskému vojákovi. Rozdíl je £4,650 za rok, oproti £6,400. Tento spor prohráli.

Tento rok se řešili dva případy a to právě ten výše uvedený a druhý, že vojáci, kteří odešli do důchodu do roku 1997 nesměli zůstat bydlet v Anglii.
Tento je totiž rozhodující pro tento zákon a to proto, že se Gurkhové přesunuli z Hong kongu do Anglie. Tento vyhráli a proto smí i veteráni zůstat v Anglii.

Jinak princ Harry byl při svém nasazení v Afghánistánu, poslední měsíc společně s Gurkhy.

PříspěvekNapsal: 5/10/2008, 16:54
od Thór
Mantra-bohužel máš pravdu.Přesto, že věrností jsou stavěni naroveň Britským pravidelným regimentům, pro parlament jsou stále o něco lepšími žoldáky :-?

Re: The Royal Gurkha Rifles

PříspěvekNapsal: 3/12/2012, 08:40
od badaxe
To že se Gurkhové nesměli usadit v Británii, bylo dáno smlouvou mezi Nepálem, Indií a Británií, v ní bylo že obě zmíněné země smí v Nepálu verbovat muže do armády (středisek bylo 25), ale doba služby je časově omezená, vojáci zůstávají občany Nepálu a tedy se po skončení služby vrací domů. Nešlo tedy o nějaký odpor ze strany GB, ale o smlouvu jejíž parametry byly dány dopředu a vojáci je znali.
Nepál naopak bývalé vojáky potřeboval, krom vojenských dovedností se totiž naučili dobře anglicky a řadu dalších věcí, takže po návratu domů byli obvykle využiti ve funkcích policistů, nebo různých úředníků. To že řada z nich se dnes chce usadit v GB je samozřejmě logické, proti Nepálu je to jistě lepší, ale původní dohoda to pokud vím neumožňovala.
Mimochodem odkazy pod článkem jsou k ničemu, jeden je nefunkční a druhý vede na indickou restauraci :-)