Paliva leteckých motorů předválečné ČSR

Moderátor: Hans S.

Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Alchymista píše:S palivami pre motory to má pramálo spoločného, ale odpoviem...

Od plyšu uplynulo dvadsať rokov, od rozdelenia viac než pätnásť a stále ste si nevymysleli jednoslovné a pritom dostatočne jednoznačné pomenovanie? h
A na co ho potřebujeme? Jaké je například jednoslovné a přitom dostatečně jednoznačné pojmenování například pro Spojené Státy severoamerické, jaké je pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska? Zkuste říct Skotovi nebo Welšanovi, že je Angličan, o severním Irovi ani nemluvě :lol:
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Vymažte to, ať neplevelíme krásné lkalovo vlákno, nebo to šoupněte do hospody.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Prosím o přesun do hospody, abych se mohl svobodně vyjádřit o "inteligenci" těch co se ohání pragocentrismem...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

Odbíhám od politických tématů.
Neví někdo, od kdy se používá do paliv tertaetyl olova a pentakarbonyl železa, nebo další antidetonanty?
A kdo je začal používat poprvé? Firma, země, osobnost?
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Ekolog píše:Odbíhám od politických tématů.
Neví někdo, od kdy se používá do paliv tertaetyl olova a pentakarbonyl železa, nebo další antidetonanty?
A kdo je začal používat poprvé? Firma, země, osobnost?
Jednoduše sem zagooglil a hned první odkaz k Tetraethyl byl na anglické wiki, chemii sem přeskočil a na konci je odstavec Historie a tam je to co hledáš. Zde je stručný výtah:

1854 objeven německým chemikem (jméno neuvedeno, to už se mi hledat nechce), dále ovšem komerčně neužíváno.
1921 shledán jako vhodný antidetonátor díky Thomasi Midgleyovi pracujícím pod vedením Charlese Ketteringa v GMC. Na trh se dostal v 1924 díky spolupráci GMC a Standard Oil of New Jersey (ESSO/EXXON). Dále je to už příběh olova jako znečišťovatele. Běhěm WWII používáno Američany k dosažení 150-ti oktanů, Evropané užívali alkohol.
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Z dôvodu patentovej ochrany TEO sa začali hľadať náhrady alebo ekvivalenty.
Pentakarbonyl železa (Motyl) ako antidetonátor bol patentovaný v Nemecku v roku 1926. Používať sa začal v Nemecku v 30. rokoch. Je tiež veľmi jedovatý a navyše sa vo výfukových potrubiach motora ukladajú oxidy železa a železný prach.

Okrem toho sa pentakarbonyl železa používa na prípravu veľmi jemného železného prachu pre magnetofónové pásky a novšie pre RAM materiály. Najväčším výrobcom pentakarbonylu železa je údajne koncern BASF.

Trikarbonyl (metyl-η5-cyklopentadienyl) mangan - MMT
alebo tiež
Metylcyklopentadienyl mangan trikarbonyl - MCMT
– známy od 20. rokov, od roku 1958 sa používal v prúdových motoroch ako prostriedok na zníženie tvorby kondenzačných pásov, začiatkom 70. rokov sa použival v USA ako antidetonátor v benzínoch, pre súdne spory sa potom používanie na čas prerušilo (v roku 1976) - kedy bolo obnovené som nenašiel. Každopádne dnes je to najpožívanejšia antidetonačná prísada v benzínoch.

Ďalšie antidetonátory:
- jód - nepatentovaný, ale drahý a málo účinný
- anilín - patentovaný ako antidetonátor v roku 1919, ale opäť drahý
- etylalkohol - nepatentované, používa sa
- toluén - nepatentované
- Methyl tert-butyl ether - MTBE - patentovaný, skúšaný od konca 70. rokov V USA. Obmedzene sa používa.
- Ethyl tert-butyl ether - ETBE - patentovaný, skúšaný od konca 70. rokov V USA
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Lze se jenom dohadovat, jaký vliv na složení paliva mělo to, že za I. republiky lihovary, sdružené pod státním monopolem přispívaly, mimo jiné, třeba do "reprezentačního fondu Presidenta republiky" částkou 25 milionů Kč ročně. Tento fond nevedl účetnictví o svých nákladech. Podobně byli pravděpodobně zainteresováni tehdejší poslanci a senátoři i vedení Ministerstva orby.

Prostě nic nového pod sluncem. Jenom tenkrát stačilo podplatit politiky vlastního státu, dneska je třeba přispět i do Bruselu.
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

Jen perličku. Anilin jako antidetonátor jsem zkoušel za I. ropné krize, 70-té roky, na svém prvním autě Škoda Populár OHV 1938, OČ motoru 54. Jezdil na směs, připravenou podle prvorepublikových norem z technického benzínu, speciálu, lihu, dalších přísad a anilinu. Směs byla postavená na velmi nízké OČ motoru. Anilin fungoval skvěle. Jezdil jsem za poloviční cenu než u pumpy.
Co se týká našeho lihovarnictví za první republiky, když pominu podporování politiků lihovarnickou lobby, bylo zajímavé jak lihovary dokázaly využít pro výrobu etanolu odpadních produktů ze zemědělství a jak bylo opětovně využito odpadů z lihovarnictví v zemědělství. Neplýtvalo se tolik jako dnes.
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

Pro zajímavost přidávám některé rozbory německých leteckých benzínů (B4 a C3). Na třetím rozboru je trochu vysvětleno, jak to bylo s těmi oktanovými čísly u benzínu C3. Tady by to ale už chtělo nějakého chemika, který by nám to blíže vysvětlil.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

Ještě doplnění antidetonantů.

Relativní účinnost antidetonantů:

anilin 1
monometylanilin 1,4
tetraetylcín 4
dietyltelur 26,6
pentakarbonyl železa 50
tetrafenylolovo 70
tetraetylolovo 118,8
metylcyklopentadienylmangantrikarbonyl MMT nezjištěno*
ferrocen nezjištěno*
toluen nezjištěno*
benzen 0,35
alkohol nezjištěno*
* řádově přibližně jako benzen

Zdroj: http://www.faqs.org/faqs/autos/gasoline-faq/part3/ a další
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zaujímavý link a celkom poučné čítanie...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Ehm... řádově jako benzen - no jelikož benzen udáváš 0,35 tak "řádově jako" znamená v rozmezí od 0,01 do 0,99. Mám za to že jsi spíše myslel "přibližně", což by se dalo interpretovat např. jako 0,35 +- 0,05.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

Prosím, musím udělat opravu:

metylcyklopentadienylmangantrikarbonyl MMT a ferrocen jsem jejich účinnost jako antidetonantů v dostupné literatuře nezjistil, ale bude značně vyšší než u aromátů a alkoholu. Přesné hodnoty jsem nezjistil. Bohužel se mi tyto sloučeniny mezi aromáty připletly a omylem jsem je označil hvězdičkou. Tak se omlouvám a příště se polepším.

Toluen, xylen a alkohol, v literatuře co mám k dispozici jsem absolutně neuspěl, stejně jako na internetu. V současné době je tato oblast již trochu pozapomenuta, čerpal jsem z literatury někdy i pocházející z dob, kdy se ještě lihobenzínové směsi používaly jako Dobrovolný, modernějšími prameny byly učebnice organické chemie, organická technologie a další, či osobní poznámky.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Krásné termíny - antidetonanty a další. Ale asi jsem to přehlédl a uniklo mi co je přesně myšleno pod termínem relativní účinnost antidetonantů... prosím o dopřesnění
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“