Stránka 1 z 3

Ruský bojový laser?

PříspěvekNapsal: 23/12/2008, 11:07
od Dancer

PříspěvekNapsal: 23/12/2008, 13:28
od Rosomak
Sovětský alias ruský laserový program je jedno z nejvíce střežených tajemství Kremlu.
Skus najít nějaké detaily kolem projektu Delfín...

Např. start rakety Energia s raketoplánem Buranem byl údajně pouze zástěrkou jak dopravit cca padesátitunovou laserovou družici skrytou na špici třetího stupně (ta se tzv. potuluje jako smetí na LEO) rakety.
Pár desítek tun Buranu (proto v něm neletěla posádka a byl úplně vykuchaný kvůli hmotnosti) bylo údajně jen hezkou exhibicí, protože předchozí start s testovacím objektem Poljus vybaveným laserem Skif-DM se nezdařil a těleso nedosáhlo plánovanou dráhu (tvrdí se, že když Gorbačov zjistil před slavnostním vypuštěním na které přicestoval, co je Poljus zač nařídil jeho likvidaci - trosky dopadly do Tichého oceánu).
No a s Buranem na boku se sice modifikovaný Poljus nedostal do operačního nasazení např. jako další díl MIRu, ale létá si nad námi údajně dodnes. A USA když zjistily po xx letech, že zbytek rakety Energie jaksi nepadá dolů ale tvrdošíjně se drží dráhy tak zjistily, že jsou za SSSR/Ruskem xx let v družicových zbraních zase pozadu.
Původně Poljus sestával z několika stupňů, o tom jestli měl být umístěn na kruhové dráze ve výšce 256 km nebo se měl následně vydat až na geostacionární je věcí neznámou.

Obrázek

Tak, a špionážní pohádky je konec. Nebo ne? ;-)

PříspěvekNapsal: 23/12/2008, 15:45
od Mantra
To mi přijde jako další díl seriálu o tom kdo měl co první a co kdo dokázal. Před lety vyšla pěkná kniha Tajná Fabrika a tam byly pomalu všechny nej SSSR a USA. Tak jako první atomový reaktor udělali ve vesmíru sověti.

Ale to jenom tak na okraj jako lehké OT.

PříspěvekNapsal: 23/12/2008, 16:27
od RAYTHEON
to Mantra

Ten CCCP reaktor ve vesmíru je realita. To ostatní je v nejlepším případě sporné a opět to klouže na úroveň fotbalových fanoušků.

PříspěvekNapsal: 23/12/2008, 20:50
od cernakus
Poljus byl plně funkční, gorbačev nařídil vynést deaktivovaný kvůli odzbrojovacím rozhovorům. těžko už dnes říci, proč se poljus otočil o 360 stupňů a ne o 180(chyba setrvačníku nebo úmysl), v každém případě Energija neselhala. Buran byl čistý raketoplán a neumím si představit co by na něm museli sundat, aby se získalo 50 tun(20 tun oproti standartní nosnosti) nosnosti.

V každém případě, Sověti realizovali o čem Reaganovi pisálkové psali jen sci-fi pamflety. Když si vezmeme, že v dnešních cenách přijde komplet poljus-energija na 3-5 mld USD v dnešních cenách to zní jako geniální PRO deštník. Ovšem Rusko na něj nemá.

Mimochodem RAYTHEONE ten reaktor ve vesmíru je spíše jediná čistá smyšlenka. Rusové sice vyvinuli, rtutí chlazený množivý reaktor s MHD generátorem s účiností lehce přes 80%. Ale ještě stále to nestačí na nasazení ve vesmíru, kvůli uchlazení (požaduje se účinnost nejméně 87%). To co tam nasazovali a nasazují(i američané) jsou různé radiační baterie ale neužívá se standardní jaderné reakce jak známe třeba z Temelína, prostě to chlazení je fakt megaproblém.

//V každém případě je paradoxem, že ke konci 80tých let bylo SSSR zbrojně technologicky a technicky i početně tak před USA, že v 90tých letech by už válka SSSR vs. USA zřejmě nepodléhala teorii MAD. Naštěstí pro USA, Gorbačov měl se SSSR jiné plány a to vedlo k jeho rozpadu, ale bohužel i kolapsu.//

PříspěvekNapsal: 23/12/2008, 20:59
od RAYTHEON
cernakus napsal:

V každém případě je paradoxem, že ke konci 80tých let bylo SSSR zbrojně technologicky a technicky i početně tak před USA, že v 90tých letech by už válka SSSR vs. USA zřejmě nepodléhala teorii MAD. Naštěstí pro USA, Gorbačov měl se SSSR jiné plány a to vedlo k jeho rozpadu, ale bohužel i kolapsu


Početně určitě. A s tím zbytkem: nechci ti kazit iluse, bylo by to surové.

PříspěvekNapsal: 24/12/2008, 01:38
od Rosomak
Problémem SSSR bylo to, že dokázal vyrobit špičkové zbraně, ale ty nedokázal přetavit do hromadné výroby - paradoxně proto, že vojenská výroba ekonomiku vysávala, místo aby ji podporovala. Kdyby SSSR nepodcenil výrobu spotřebního zboží (lidé neměli za co utrácet), tak by se nikdy nedalo hovořit o uzbrojení.
Dalším problémem bylo to, že špičkové věci byly tak utajené, že jiné vývojové týmy o jejich existenci či parametrech prostě nevěděli a to zbytečně prodražovalo vývoj.

Ruské jaderné reaktory ve vesmíru:
1967 - 1988 RORSAT, účinnost 2-4%, 3-5 kW, např. Kosmos 954, který spadl do Kanady (pravděpodobně z důvodu špionáže technologie sestřelen - poničena přístrojová část v úzkém okně mimo komunikační možnosti SSSR, takže nemohl být spuštěn samodestrukční systém než přístroje vypověděly službu) 24. 1. 1978. SSSR provedl na základě toho opatření, aby se něco podobného nemohlo opakovat, což potvrdil Kosmos 1402.
TOPAZ I - Kosmos 1818 či 1867
TOPAZ II - prodáno USA v létě 1992 za 13 mil $ za kus, celkem čtyři kusy, s palivem byly kapku dražší.
Reaktor měl výkon 6 kWe při napětí 27 volt. Životnost 3 roky na orbitě, prodloužená životnost 10 let.
Váha 1.061 kg, délka 3,9 metry.

Hezké video testu jediného amerického reaktoru typu SNAP, který fungoval na orbitě pouze 43 dní. USA se na základě toho rozhodli pro používání radioizotopových zdrojů a vývoj reaktorů zastavily.
http://etec.energy.gov/Video/SNAP_Video ... ssion.html
Hezký přehled uzavřených amerických nukleárních programů:
http://etec.energy.gov/History/Major-Op ... eline.html

PříspěvekNapsal: 24/12/2008, 09:20
od RAYTHEON
to Rosomák

1967 - 1988 RORSAT, účinnost 2-4%, 3-5 kW, např. Kosmos 954, který spadl do Kanady (pravděpodobně z důvodu špionáže technologie sestřelen - poničena přístrojová část v úzkém okně mimo komunikační možnosti SSSR, takže nemohl být spuštěn samodestrukční systém než přístroje vypověděly službu


Je vidět, že literární obor science-fiction ti není cizí.


Ke schopnosti CCCP vyrábět špičkové zbraně: v každé zemi je zhruba stejný podíl lidí chytrých a hloupých, CCCP/RF nevyjímaje. Jednotlivé země se liší tím, jak dokážou lidský potenciál svého obyvatelstva využít, to záleží na především na společenském uspořádání té které země. Jsou systémy, kde jsou špičkoví konstruktéři zavíráni do koncentračních táborů a jsou také země se systémy, kam přichází vzdělaní lidé ze zahraničí, aby mohli lépe a efektivněji vymýšlet nové věci včetně zbraní.

CCCP dojel na zoufalou neefektivnost centrálné řízené ekonomiky a na špatné využívání zdrojů, lidských i surovinových. I v současné době má ekonomiku postavenou na drancování surovin, na tom nic nezměnil ani zde tolik obdivovaný Putin. Pro naší zemi i pro naše spojence to z dlouhodobého výhledu není nic positivního, daleko výhodnější by bylo stabilní a předvídatelné Rusko, které není životně závislé na momentální ceně ropy.

PříspěvekNapsal: 24/12/2008, 10:25
od reddog
carnakus - technoligicky a technicky bylo SSSR před USA jak jsi na to přišel?
V některých oborech bylo lepší SSSR a v některých USA. Ale to co píšeš je hloupost.
Jediné co opravdu mělo SSSR tak početní převahu.

Rosomak -
Myslíš projekt Delfin , Lebeděvův institut , 1978 ?
Tak jestli je to tohle tak to nepřekročilo stádium laboratorního experimentu.
Jinak ten SNAP je docela slušnej na rok 1966.
Ty ukončené nukleární programy USA jsou také velmi zajímavé

Raytheon - souhlasím

PříspěvekNapsal: 25/12/2008, 00:56
od Rosomak
Vždyť jsem psal, špionážní pohádky. Všechno, o čem tady mluvíme, je postavené na vodě nebo na přísně řízených informacích a dezinformacích.
Záleží, jaké zdroje bereme jako dostatečně relevantní.
Už jsem to psal na začátku.

A v době internetu je ta promíchanost ještě hlubší.

Ad reddog -Delfin - když neopustil laboratorní zkoušky, tak asi víš, jakého typu to byl laser a jakého byl rozsahu ten "laboratorní experiment"...

ad RAYTHEON: myslím, že to říkáme v podstatě stejně.
offtopic: Jestli tvrdíš, že Rusko je závislé na ceně ropy, tak se podívej, kam padá USA, když spadla uměle vyhnaná cena ropy.

PříspěvekNapsal: 25/12/2008, 08:39
od RAYTHEON
to Rosomák

offtopic: Jestli tvrdíš, že Rusko je závislé na ceně ropy, tak se podívej, kam padá USA, když spadla uměle vyhnaná cena ropy.OT, druhý díl: USA jsou dovozcem ropy zatímco RF vývozcem. Pád ceny ropy je tedy pro USA příznivý zatímco pro RF jest průšvihem obřího rozsahu.

PříspěvekNapsal: 25/12/2008, 19:13
od Rosomak
OT, díl poslední: Ale zkus si představit tu skutečnost, že USA natisklo miliardy dolarů které byly kryté vysokou cenou ropy, a nyní nejsou kryté ničím. Takže všechny státy, které obchodovaly v dolarech, mají ohromné zásoby volných dolarů, za které nemají co nakoupit, zvláště když koupily různé bankovní obligace, které nemají ani cenu papíru.

Pokud by byl pád ropy pro USA výhodný, tak se USA nenachází v recesi a nestahují celý svět do totální krize.
Co se bude dít, na to neshodnout ani slovutní ekonomové, natož my dva. Že krize je mnohem hlubší, bylo jasné v okamžiku, kdy první balíček na sanaci bank absolutně nepomohl a krizi ještě více prohloubil.
Uvidíme, kam to povede.

PříspěvekNapsal: 27/2/2009, 20:21
od gorejsi
Někde jsem četl, ale už nevím kde, že tento laser byl použit pro Číně, při konfliktu na hranicích, když Čína přepadla nějáký ostrov na řece.

PříspěvekNapsal: 27/2/2009, 21:29
od Rosomak

PříspěvekNapsal: 27/2/2009, 21:39
od gorejsi
Damaňskij, to je ono :)
Spekuluje se, že prívě kvůli použití této zbraně Čína vycouvala a začla mít ze SSSR opravdový strach.

PříspěvekNapsal: 27/2/2009, 22:33
od Rosomak
Přečti si a diskutuj v příslušném vláknu. Tady je to off-topic.
Zkus si přečíst něco o zdejší štábní kultuře atp.

PříspěvekNapsal: 19/4/2009, 16:57
od lashkun
gorejsi píše:Damaňskij, to je ono :)
Spekuluje se, že prívě kvůli použití této zbraně Čína vycouvala a začla mít ze SSSR opravdový strach.

Nesmysl.Tam se valčilo konvenčnymy zbraněma

PříspěvekNapsal: 19/4/2009, 17:14
od lashkun
Kdo umi ruski:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0% ... 80%D0%B0-3
Chlapi - vy ne mate ani představu co tam se dělo.Ale to už historije

PříspěvekNapsal: 19/4/2009, 17:22
od kopapaka
Chlapi - vy ne mate ani představu co tam se dělo.Ale to už historije

Hmm a co se tam jako mělo dít??
Obrázek
Testy??

PříspěvekNapsal: 19/4/2009, 17:35
od lashkun
kopapaka píše:
Chlapi - vy ne mate ani představu co tam se dělo.Ale to už historije

Hmm a co se tam jako mělo dít??
Obrázek
Testy??

Ano.Testy PRO na zakladech laseru.Byl použit k žondaže Čelendžeru v roce 1984.Moja špatna čeština bohužel stačit k vysvetleni ne bude.Snad nekdo z vas ovlada ruščinu.

1984 October 10 - Terra-3 illuminates US shuttle. -
After the American decision was taken into 1983 to initiate the 'Star Wars' strategic defence initiative program, Minister of Defence Ustinov requested that the Americans be challenged. As a 'warning shot' the Terra-3 complex was used to track the space shuttle Challenger with a low power laser. This caused malfunctions to on-board equipment and temporary blinding of the crew, leading to a US diplomatic protest.