Ruská vojenská reforma

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

RAbo - myslím i za čehúny - pěkné parametry OK.


Já bejt Čech - od Brna na východ už nekoupím ani kudlu - raději finskou...
Jinak dík vyhazujou mě počítač od Brna východ - věř - fakt se k tomu nikdo nesnižoval....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Poťemkin by to lepšie nespravil. Dava to aj spravny radarový prípadne infra odraz? Alebo len ten vizuálny.
V prípade tých ploských je uvádzané - pri vertikálnych, optické klamanie / niečo ako ten papierový policajt prie ceste /
pri horizontálnych klamanie optického kozmického prieskumu.

nafukovačky údajne majú aj by ť schopné imitovať techniku okrem klasického optického, aj v teplovíznom a rádiolokačnom.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ď - OK vím a děkuji.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Dík za zaujímavé fotky rabo.
Nevieš na akom stupni sú tieto prostriedky k dispozícii? Napr. makety S-300/400 sú u jednotlivých plukov?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Ty T-80 na posledním obrázku nejsou nafukovací - nebo ano?
A u těch placatých nechápu, jak to má balamutit družice když to nevrhá stín. Všichni analytici se přece vyžívají v ranních fotkách právě kvůli stínům, kterými dostávají maličko 3D obraz toho, co tam je - a bez stínu je to jasný fake?
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Nevieš na akom stupni sú tieto prostriedky k dispozícii? Napr. makety S-300/400 sú u jednotlivých plukov?
To ani netuším. V podstate ani nevime pod čo budú patriť. Je kľudne možné, že ich dajú k jednotkám REB.


y T-80 na posledním obrázku nejsou nafukovací - nebo ano?
Nie, je to nejaký papundekel.

A u těch placatých nechápu, jak to má balamutit družice když to nevrhá stín. Všichni analytici se přece vyžívají v ranních fotkách právě kvůli stínům, kterými dostávají maličko 3D obraz toho, co tam je - a bez stínu je to jasný fake?
Ak si všimneš, tak spojovacie vozidlo / tie dve okrúhle antény /, ale aj radar sektorového prieskum z S-300V, tieň majú. Nie síce veľký, ale je tam. V prípade týchto 2D klamošov neviem či sú v armáde zavedené.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Rabo - kolego - stejně jako Alchymista.
Pánové ď a klobouk z mé strany dolů
Myslím že Palbu tvoří Vaše fakta.
Ď.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

cover72 píše:A u těch placatých nechápu, jak to má balamutit družice když to nevrhá stín. Všichni analytici se přece vyžívají v ranních fotkách právě kvůli stínům, kterými dostávají maličko 3D obraz toho, co tam je - a bez stínu je to jasný fake?
V týchto systémoch klamania sa spolieha na dosť vecí, ktoré odhalenie makiet celkom výrazne zťažia.
- Družicový prieskum má medze rozlišovacej schopnosti, stačí trochu prízemnej hmly a tiene výrazne zanikajú.
- Ostré a výrazné tiene vznikajú len v určitej dennej dobe a poveternostných podmienok a tým sa dá rôznym spôsobom "pomôcť"
- Pomerne hodnoverný tieň vyrobím zo šedej igelitovej fólie (nevýhoda - v IR oblasti to bude vyzerať inak)
- Tieň obstojne rozbijem aj "neporiadnym zamaskovaním"
- Makety nepostavím uprostred lúky, ale rozstrkám popri kríkoch, pod stromy a podobne - "maskujem sa"...
- Poríľujem obvod makety - a "vozidlo je v okope"
- Maketa môže byť urobená do "L" - vyrobím pôdorys i "skladací" bokorys nastaviteľný pre rozne polohy a denné doby, ak ho ovešiam kútovými odrážačmi pre známu vlnovú dĺžku prieskumného radaru, dostatočne oklamem i ten.
- Každá družica má celkom striktne stanovený "cestovný poriadok" - takže ak je prelet o 11 doobeda, klamné ciele rozviniem o 10 a o 12 už sú zasa zbalené a tradá o dve dediny ďalej, aby som ich o druhej poobede, pri ďalšom prelete, mal rozvinuté o 30 km inde - na družicovej snímke je obtiažne rozoznať, či objekt stojí, alebo je v pohybe.
- Vyhodnocovacia skupina družicového prieskumu pracuje v silnom časovom tlaku. Musí v relatívne krátkom čase prehliadnuť a vyhodnotiť značne veľké územie - povedzme do dvoch hodín územie veľkosti jedného kraja (nebavíme sa o viacmenej lokálnej operácii, ako bola nepodarená rusko-grizunska vojna, ktorá sa odohrávala na území veľkosti okresu či troch, ale povedzme o konflikte pozdĺž celej česko-slovenskej alebo česko-poľskej hranice, prípadne území ešte väčšom).
- Je niečo iné sledovať nosiče jadrových zbraní, ktorým je venovaná vysoká pozornosť a sú analyzované dôkladne a niečo iné je skupina obrnencov veľkosti práporu, ktorá je obvykle vyhodnotená len veľmi zbežne, pretože sama o sebe nie je nijak významná.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Fu Alchymista, tak to je naozaj slušný rozbor. To je naozaj veľmi, veľmi slušné. Zatiaľ nepoznáme bližšie detaily použitia, ale to to je naozaj bezchybné a takto ich použiť, by znamenalo slušnú efektívnosť.

Neviem ako je to v iných armádach ,ale Ruska si ich začína zabezpečovať. Rád by som sem stiahol poslednú objednávku MO RF ,na tri makety Iskanderu, ale už ju neviem nejako nájsť. Mne sa táto forma "vyzbrojovania" zdá naozaj perfektná a efektívna. Za málo peňazí véééééľa muziky. Takéto makety sa mi zdajú veľmi nebezpečné. Za pár hodín a pár Euro, mám "spravenú" celú armádu.
Ono sa to veľmi nezdôrazňuje, ale makety boli veľmi účinne použité v Iraku a bývalej Juhoslávii. Ich úlohou je - nech sa letectvo vystrieľa.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ďaľšia, celkom podstatná vec je - na "oblbnutie" koho je maketa určená?
Z Jugoslávie je známy prípad, keď sa na dobre umiestnený vrak žigulíka či fiata, telegrafný stĺp a kus maskovacej siete s nejakými konármi behom štyroch dní postupne "ulakomilo" šesť pilotov a spotrebovali pritom osem Maverickov, šesť leteckých bômb, dve kontajnerové bomby a niekoľko dávok kanónovej munície.
Byť v okolí niečo protilietadlové a dobre zamaskované, tak má možno aj celkom slušné skóre. Podobne sú známe prípady, keď boli protirádiolokačnými raketami úspešne zlikvidované nastražené mikrovlnky alebo iné klamné rádiolokačné žiariče za pársto korún.

Vyhodnocovač na veliteľstve sa dá oblbnúť ťažšie ako pilot bojového lietadla pri rýchlosti cca 800-1000km/h a pri výške 100-200 metrov - ten nemá veľa času bádať nad tým, či to, čo vyzerá ako tank je skutočne tank alebo len atrapa - ale oblbnúť sa dá aj vyhodnocovač. Samozrejme, čím nákladnejší a hodnotnejší prostriedok imitujem, tým kvalitnejšia a hodnovernejšia (a drahšia) by mala byť i jeho maketa, pretože sa dá predpokladať, že vyhodnoteniu bude venovaná vyššia pozornosť. Cena makety je ale len zlomkom ceny reálneho prostriedku.
Istým extrémom môžu byť makety prostriedkov systému S-300V postavené ako nástavby na MT-LB v príslušnom merítku.

Najhoršia možná situácia pre vyhodnocovačov nastane, keď sú reálne a klamné prostriedky premiešané a nedajbože, aby obsluhy neboli lenivé a striedali a vymieňali miesta umiestnenia klamných a reálnych prostriedkov.

Samozrejme, mať len makety je hlúposť, treba mať aj reálne a plne funkčné prostriedky, ale kvalitné a hodnoverné makety ohromne sťažia ničenie reálnych prostriedkov a môžu veľmi efektívne poslúžiť ako pri klamaní, odvádzaní útokov na reálne prostriedky, tak i pri vytváraní rôznych "pascí", predovšetkým na nepriateľské letectvo, kde sú pre nepriateľa straty "najbolestivejšie".
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Já bych to vlastnění jen maket nějakého prostředku za až takovou blbost nepovažoval. V některých případech není jisté zda ta či ona armáda disponuje nějakým typem techniky a použití maket může ledacos změnit. A jde to i obráceně, techniku sice mám, ale dobře schovanou a potom na místě, kde měla být někdo náhodou narazí na makety...

Tak mě napadá, existují i návleky ala nafukovací maketa na skutečnou techniku? :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

kopapaka píše:Tak mě napadá, existují i návleky ala nafukovací maketa na skutečnou techniku? :D
O jadrových hlaviciach sa zvykne povrávať, že aj tie pravé sú schované v nafukovacej makete. Teda okrem ďalšieho mraku prázdnych makiet.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

ak mě napadá, existují i návleky ala nafukovací maketa na skutečnou techniku? Very Happy
Samozrejme

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

"Nakidka" ma napadla okamžite - ale to je vec maskujúca techniku samotnú (a kvalitne), podobne ako maskovacie siete natiahnuté na techniku.

Mal som dojem, že otázka kopapaka smeruje skôr k niečomu ako "vlk v rúchu baránčom" a takéto niečo zo súčastnosti mi nie je známe, hoci pár príkladov z histórie by sa nájsť dalo, napríklad z bojov v Afrike, keď briti zamaskovali tanky ako nákladné autá. Zopár Chrizantém zamaskovaných ako BVP-1 by iste dokázali pripraviť tankom veľmi nepekné prekvapenie.

Vec sa ale má tak, že obvykle lacnejšia technika imituje techniku hodnotnejšiu, opačný prípad je hodne vzácnejší. Maskujú sa tak napríklad rôzne veliteľské a prieskumné vozidlá, ktoré predstierajú, že sú "štandardné" vozidlá od ktorých sú odvodené - briti majú napríklad na vozidle delostreleckých alebo leteckých návodčích odvodenom od bojového vozidla pechoty namontovanú drevenú maketu kanónu, takže vozidlo stojace v poradí dôležitých cieľov veľmi vysoko sa tvári ako bežné bojové vozidlo.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Na budúci rok(2010) plánujú ruské ozbrojené sily zakúpiť:
- 30 balistických rakiet(asi polovica by mali byť R-29RMU Sineva, zvyšok zrejme Topol-M, možno aj RS-24).
- 5 raketoých systémov Iskander(chápem to ako 5 odpaľovacích vozidiel 9P78+patričné príslušenstvo, nie 5 ks rakiet)
- 63 tankov T-90A
- 60 BMP-3M
- 120 BTR-80(A?)-to je skoro celá brigáda
- 40 BTR-MD Rakuška
- 40-BMD-4
- 28 bojových lietadiel(zrejme hlavne Mi-29SMT pôvodne pre Alžírsko, plus 4 Su-34, 2 Su-27SM, 2 SU-25UBM, zdá sa že lietadlá objednané na MAKS-e budúci rok ešte nebudú - možno okrem tých Su-27SM)
- 30 vrtuľníkov (6 cvičných Ansat-U, 12 Mi-28N, 3 Ka-52, 9 Mi-8MTV5)
- 3 jadrové ponorky (zrejme Projekt 955, že by sme sa dočkali aj Severodvinsku?)
- 1 korveta(asi Soobraziteľnyj - druhá jednotka Projektu 20380)
- 11 satelitov(okrem iných predpokladám hlavne Uragan-K pre GLONASS)
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Alchymista:
"Nakidka" ma napadla okamžite - ale to je vec maskujúca techniku samotnú (a kvalitne), podobne ako maskovacie siete natiahnuté na techniku.

Mal som dojem, že otázka kopapaka smeruje skôr k niečomu ako "vlk v rúchu baránčom" a takéto niečo zo súčastnosti mi nie je známe, hoci pár príkladov z histórie by sa nájsť dalo, napríklad z bojov v Afrike, keď briti zamaskovali tanky ako nákladné autá. Zopár Chrizantém zamaskovaných ako BVP-1 by iste dokázali pripraviť tankom veľmi nepekné prekvapenie.

Vec sa ale má tak, že obvykle lacnejšia technika imituje techniku hodnotnejšiu, opačný prípad je hodne vzácnejší. Maskujú sa tak napríklad rôzne veliteľské a prieskumné vozidlá, ktoré predstierajú, že sú "štandardné" vozidlá od ktorých sú odvodené - briti majú napríklad na vozidle delostreleckých alebo leteckých návodčích odvodenom od bojového vozidla pechoty namontovanú drevenú maketu kanónu, takže vozidlo stojace v poradí dôležitých cieľov veľmi vysoko sa tvári ako bežné bojové vozidlo.
Ne, ne, bylo to myšlené, tak jak je to napsané, tedy jestli neexistují i návleky imitující nafukovací maketu na skutečném vozidle.
Jinak pro příklad nebylo třeba chodit až k Anglánům, například LOS ( Lehký průzkumný a pozorovací systém, lehčí obdoba Sněžky ) na podvozku BVP-1 má maketu věže ( z BVP-2 ) ve které je průzkumné zařízení a na ní maketu 30 mm kanónu... Dokonce mám pocit, že jedna z verzí BMP ( origo SSSR ) s rozšířenou radiovýbavou používala jako maketu kanónu složenou teleskopickou anténu....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Collombo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 205
Registrován: 1/3/2009, 12:18
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Collombo »

Jen ještě zpátky k těm Srbům, po svržení Miloševiče se v LK oběvil článek o maketách Mig 29, vyrobených po modelářsku ze dřeva, papíru a plátna a vybavených tepelným zdrojem.
Úplně jiný postup použilo Irácké letectvo v Kuvajtu, když převléklo ukořistěné
kuvajtské (solitérní) BaC Lightning do svích barev jako klamné cíle...
Příkladů hafo
In hoc signo vinces.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Julesak, to sú zaujímavé čísla. Tých 5 systémov 9P78 / samochod. odpaľ. zariad. z komplexu 9K720 Iskander -M / je dosť divný počet. To nie je ani polovica brigády, je to konkrétne 2 a pol batérie. Celá brigáda má 3 odd. každá po 2 bat. a každá bat. po dve 9P78.

BMP-3M - Vieš, aká je jej podoba, lebo neverím, že to bude to, k čomu je tento názov najčastejšie priraďovaný. Obrázek

40 "Rakušiek" / obj.955 / je slušné číslo, ide prakticky o nový stroj, ktorý má nahradiť BTR-D. Ešte je otázne koľko z nich bude "bojových" a koľko medicínskych BMM-D "Travmatizm" / obj.956 /
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Tých 5 systémov výchádza z Medvedevovho prejavu(je oi. na stránkach Kremľa v ruskej i anglickej verzii). Tam sa píše 5 systémov - či je to 5 rakiet, alebo 5 celých brigád bohvie. Najskôr niečo medzitým - najpravdepodobnejšie podľa mňa 5 odpaľovacích vozidiel, ale možno komplet 5 batérií alebo dokonca 5 oddielov, neviem. Možno sa len prekecol, ako niektorý americký prezident s SR-71.

Ešte k Iskanderu: čo som bol schopný dohľadať, plán je mať 5 brigád. Stále to platí? Potom by jeden VO(zatiaľ asi Moskovský) ostal bez nich.

Čo sa týka BMP-3M, opäť to môže byť len písmenko navyše. Arena podľa mňa nehrozí, ja by som dúfal aspoň v nový/modernizovaný motor(ak je, nie som si istý) a prijímač GLONASS/GPS, prípadne nový SRP, opäť ak je k dispozícii.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Tých 5 systémov výchádza z Medvedevovho prejavu(je oi. na stránkach Kremľa v ruskej i anglickej verzii). Tam sa píše 5 systémov - či je to 5 rakiet, alebo 5 celých brigád bohvie. Najskôr niečo medzitým - najpravdepodobnejšie podľa mňa 5 odpaľovacích vozidiel, ale možno komplet 5 batérií alebo dokonca 5 oddielov, neviem. Možno sa len prekecol, ako niektorý americký prezident s SR-71.
S veľkou pravdepodobnosťou pôjde "len" o 5 ks 9P78 / odpalky /, čo je skoro polka brigády. Čo viem, tak plán do roku 2016, je naozaj 5 brigád pre 4 VO. Moskovský je "zatiaľ" mimo.
Čo sa týka BMP-3M, opäť to môže byť len písmenko navyše. Arena podľa mňa nehrozí, ja by som dúfal aspoň v nový/modernizovaný motor(ak je, nie som si istý) a prijímač GLONASS/GPS, prípadne nový SRP, opäť ak je k dispozícii.
Ja to vidím na tú verziu, čo bola predvedená na oslavách víťazstva nad Fašizmom, IR osvetľovač Luna nahradený laserovým, čo je kvalitatívny posun, ale nie je to termovízny "Sož", alebo "Vesna-K" od "Pelengu". To by bol značný skok. Ešte by som to nevidel ani na Glonass a R-168, ale uvidíme. Možno prekvapia.
Ak by to bolo niečo značne novšie, tak by sa stým už pochválili, ale všetko čo sa predvádzalo doteraz a to boli iné mašinky/ BMP-3 - "Sokolnyj glaz" s novým pancierovaním, samost. termovízor pre veliteľa a strelca, obrazovky aj u vodiča atď / išlo pre export.
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“