Ruská vojenská reforma - PVO

Moderátor: Julesak

Uživatelský avatar
mepu
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 22/8/2008, 22:01
Bydliště: Brno

Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od mepu »

Nový Pancir-SM na novém vozidle KAMAZ Tajfun, s původní S1 má společný jen název.
Ruské ozbrojené síly obdrží první zkušební protiletadlový komplex krátkého dosahu Pancir-SM v roce 2016. Po provedení vojskových a státních zkoušek by měly být nové komplexy zařazovány do výzbroje jednotek od roku 2017.
Nové budou i vysokorychlostní protíletadlové řízené střely, jejichž testy nedávno proběhly na polygonu Ašuluk v Astrachaňské oblasti.
Předpokládá se, že komplex bude k dispozici v několika variantách i námořní.
Obrázek
Verze Pancir-SM bez přehl. radaru a kanónů s PLŘS max. 24ks
Obrázek
> http://www.militarybox.cz/news/ruska-ar ... roce-2016/, http://industrial-news.com/?p=779
Naposledy upravil(a) mepu dne 25/11/2014, 15:43, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od Alchymista »

Zaujímavé
- opäť prechod na vysokokadenčný kanon, zrejme nejakú verziu 2A38
- transportno-bojové vozidlo s 24 raketami a bez prehľadového RL asi nebude príliš samostané (viacmenej na úrovni palebného vozidla systému Buk, skôr o niečo nižšie), ale výborne sa hodí pre jednu z úloh Pancir-S1 - blízku obranu postavení systémov S-300/400/500. Zdrojom informácie o cieľoch totiž môže byť priamo bránený systém.
Druhá možnosť samozrejme je informačné prepojenie s bojovým bozidlom Pancir-SM, opäť podobne ako je u Buku prepojené palebné vozidlo s prepravným-prebíjacím-palebným vozidlom (bez vlastného RL).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od arten »

Alchymista píše:ale výborne sa hodí pre jednu z úloh Pancir-S1 - blízku obranu postavení systémov S-300/400/500.
No neviem, ja by som práve povedal že na túto úlohu sa lepšie hodí vozidlo vybavené (aj) kanónmi. A najlepšie ničo vysokokadečné - gatling, alebo s AHEAD muníciou...
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od rabo »

No neviem, ja by som práve povedal že na túto úlohu sa lepšie hodí vozidlo vybavené (aj) kanónmi. A najlepšie ničo vysokokadečné - gatling, alebo s AHEAD muníciou...
Ale no, gatling. Prečo ? Lebo to má po nejakom čase slušnú kadenciu ? A čo keď má kanón so 40 - 56 mm lepší účinok ako jeden 20-30 mm gatling , Inak. to to bude možno náhrada za exportný SA-8,možno SA-13 atď. V Rusku SA-8 nahradzuj modernizovaný Tor M2U. Určite to nebude náhrada Pancírov v RF.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od arten »

rabo píše:
No neviem, ja by som práve povedal že na túto úlohu sa lepšie hodí vozidlo vybavené (aj) kanónmi. A najlepšie ničo vysokokadečné - gatling, alebo s AHEAD muníciou...
Ale no, gatling. Prečo ? Lebo to má po nejakom čase slušnú kadenciu ?
Hej, presne preto.
rabo píše: A čo keď má kanón so 40 - 56 mm lepší účinok ako jeden 20-30 mm gatling ,
Neviem, že by Rusi niečo také mali, po druhé - príliš ťažké na spriahnutú zbraň. Ale také 40mm Trinity si viem predstaviť.
V každom prípade som chcel poukázať na to, že mne na blízku ochranu dáva logiku skôr vozidlo s kanónmi ako bez.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od Alchymista »

Gatling je vrodene "nepresný" - rotujúci zväzok hlavní je v zbrani uložený s vôľami a strieľajúca hlaveň je mimo osu zbrane a jej závesov. To zvyšuje rozptyl. Systém Gast (združené hlavne) je na tom dosť podobne, striedanie hlavní tak isto rozkmitáva zbraň.

Z hľadiska efektívnosti je kanón účinný len na veľmi krátku vzdialenosť - pod 2 km, vyžaduje priamy zásah cieľa a má teda vysokú spotrebu munície. Z hľadiska letu protirádiolokačnej strely predstavujú tieto dva kilometre zhruba 4-6 sekúnd letu, z hľadiska kanonu je doba letu striel na dva kilomete cca 3-4 sekundy.
To už začína byť zaujímavý aj systém rakiet, odpalovaných z kontajnerov nasmerovaných na stretávací kurz - tak ako je riešený Pancir a iné systémy. Je totiž vhodné si ujasniť, čím je vlastne obmedzený minimálny dosah rakiet (~1200 metrov u systému Pancir):
- doba práce štartovacieho motoru
- možnosť riadenia rakety počas práce štatovacieho motoru
- - z hľadiska prenosu povelov
- - z hľadiska ovládania a účinnosti kormidiel
- dobou odistenia bojovej časti z hľadiska bezpečnosti, z hľadiska "procesnej následnosti" a z hľadiska programovým možností,

S dobou práce motoru sa manipulovať nedá.
Manipulovať ale možno s riadením počas práce motoru - nejaké riadenie musí byť možné, aby raketa správne vlietla do zóny riadenia RL alebo optického kanálu, riadenie môže byť samozrejme aj programové, ale tento vlietnutie do zóny riadenia musí byť rýchle - niekoľko málo desiatok, maximálne tak 500 metrov a ďalej už musí byť raketa riadená systémom navedenia, hoci s obmedzenými preťaženiami, inak by sa zhoršila možnosť navedenia na ciele s vysokými uhlovými rýchlosťami.
Existuje tu teda možnosť skrátenia minimálnej diaľky paľby tým, že odpaľovacie kontajnery budú presnejšie navedené do smeru cieľa a do výpočtového bodu stretnutia s cieľom - v podstate bude raketa proti blízkemu cieľu vystrelená po kvazi-balistickej dráhe, tak, aby bola potrebná len minimálna korekcia dráhy na to, aby sa cieľ dostal do priestoru účinnosti bojovej časti.
S tým zasa súvisí doba odistenia bojovej časti - zapalovač rakety má zrejme dva kanály - rádiolokačný a nárazový. Z rôznych dôvodov je zrejme odistenie nárazového zapalovača blokované činnosťou štartovacieho motoru. Rádiolokačný/nekontaktný kanál je zrejme aktivovaný povelovo, krátko pred stretnutím s cieľom, aby nedošlo k predčasnej aktívácii falošnými odrazmi od terénu alebo rušením. Úpravou alegoritmu riadenia a konštrukcie je ted možné zabezpečiť, aby povel na odistenie mohol byť vydaný aj počas práce štartovacieho motoru.

Spojením presnejšieho navedenie rakiet na cieľ po kvazibalistickej dráhe a rýchleho povelového odistenia rádiolokačného kanálu sa teda dá dosiahnuť skrátenie minimálnej diaľky streľby riadenými raketami až na vzdialenost 500-600 metrov, čo v spojení s vysokou účinnosťou a veľkým polomerom ničenia bojovej časti rakety umožňuje kanony nahradiť.

Mimochodom - raketa 9M331 v kontajneri váži 94 kg, náboj 30x165 pre 2A38 Pancir má hmotnosť ~0,85kg, kanon 2A38 váži 195kg.
1600 nábojov + 2x 2A38 = 1750kg; 18 x 9M331 = 1692kg; čiže kanony a ich strelivo možno hmotnostne nahradiť až 18 raketami.
V inom článku uviedol Pátrač, že izraelsko-americký systém Guardian s kanonom typu gatling a kalibrom 20mm potrebuje na zlikvidovanie jedného cieľu ~400 rán, keby sme prisúdili 30mm kanonom u Panciru dvojnásobnú účinnosť (200 rán na cieľ), zásoba muníce 1600 rán postačuje na postreľovanie 8 cieľov - v ekvivalente zásob munície to zodpovedá postreľovaniu jedného cieľa dvomi raketami...

Rabo - taký kanón kalibru 40-57mm už má relatívne veľký späťný ráz (potrebuješ vysokú počiatočnú rýchlosť cez 1000m/s), takže vzniká problém so stabilizáciou zámernej a výstrelnej počas streľby. Programovateľná munícia pre kanony je tiež relatívne drahá, takže je tu aj otázka cenovej efektívnosti kanonu strednej ráže voči raketám.

artem - 40mm trinity a podobné - dostaneš niečo "len u kúsok lepšie" ako šilka alebo gepard. Síce celkom účinné proti podzvukovým cieľom na malé diaľky (vrtuľníky, bitevné lietadlá), ale už na diaľkach cez 3500-4000 metrov vhodné len na plašenie vrabcov. Navyše, pri blízkej obrane postavení systému PVO veľkého dosahu sú cieľmi veľmi rýchle nadzvukové (Mach >2) malorozmerné ciele - protirádiolokačné rakety - s efektívnou plochou hlboko pod 1 meter štvorcový. Na to už kanon nestačí - a 40mm Trinity už vôbec (príliš malá kadencia a ďalšie vlastnosti).
Povedané inak - je navrhovaný systém schopný ubrániť sa opakovanému alebo dokonca simultánnemu útoku protirádiolokačnej strely?
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od absik »

arten:
No neviem, ja by som práve povedal že na túto úlohu sa lepšie hodí vozidlo vybavené (aj) kanónmi. A najlepšie ničo vysokokadečné - gatling, alebo s AHEAD muníciou...
Gatling a všetko rotačné má plnú kadenciu tak po 0,4 - 0,7 sec ale 2 vahadlové 2A38 majú okamžitú súhrnnú kadenciu 5000/min, úsťovú rýchlosť skoro 1000 m/s. a pri kvapalinovom chladení a dávkach po 200 n. životnosť min. 80 dávok (16000 výstrelov) celý komplet s mechanizmami, chladením a max. páskovou zásobou 2 x 2000 nábojov má hmotnosť okolo 6 ton. Od budúceho roku bude k dispozícii inteligentná 30 mm munícia (skúša sa na veži Kurganec-25)
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od arten »

Povedal som dve tézy:
1. Pre blízku obranu (napr. S-400) je lepší systém kanóny+rakety ako len rakety
2. že kanóny sú lepšie s gatling, alebo s AHEAD muníciou.

K téze č.1: Ďakujem za Alchykovu zaujímavú analýzu, ale nevidím tam jeden, jediný argument, ktorý by ju rozporoval. Kanóny krásne vykrývajú mŕtvu zónu rakiet a aj keď ju je možné spomínanými zložitými úpravami čiastočne skrátiť, nevidím žiaden dôvod prečo by boli lepšie len rakety ako hybrid. Occamova britva.

K 2. Alchyk: "vyžaduje priamy zásah cieľa," a "ale už na diaľkach cez 3500-4000 metrov vhodné len na plašenie vrabcov"
- práveže nie. Trinity má 3P programovateľnú muníciu.
Absik: "všetko rotačné má plnú kadenciu tak po 0,4 - 0,7 sec"
- irelevantné. V dobe keď sa RS len priblíži účinnému dostrelu kanónov sa už môžu hlavne točiť...
"2 vahadlové 2A38 majú okamžitú súhrnnú kadenciu 5000/min"
- 2x gatling má 10 000...

Ale to nie je až také podstatné. Gatling je asi ťažký a duálne 2A38 možno stačia. Vo všeobecnosti si však myslím, že práve kvôli charakteru postreľovaných cieľov ako píše Alchyk "veľmi rýchle nadzvukové (Mach >2) malorozmerné ciele ... s efektívnou plochou hlboko pod 1 meter štvorcový" je budúcnosť v črepinovej/ AHEAD munícii (neviem čo Absík myslí pod "inteligentná 30 mm munícia," ale možno práve niečo z toho)

Kým v námornom vlákne Alchymista presvedčivo zdôvodnil prečo je proti ťažkým PLoRS lepšie APFSDS ako AHEAD (a teda aj črepinová) munícia, protiradiolokačné RS sú z tohto pohľadu "mäkké" ciele.

Takže efektivita pre tento typ obrany je podľa mňa:
- 30 mm 2A38
- 30 mm Gatling
- 40 mm 3P a lá Trinity a...
wait for it....
- moje obľúbené 35 mm AHEAD Millenium. :D

EDIT: Alchyk nie Artem, Ale Arten. Podľa vzoru: Arten, človek - hraničiar, ktorý svojho času na Popradskej zviedol pár ľútych DD bitiek po boku istého trpaslíka-alchymistu :wink:
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od Alchymista »

Systém Gatling bude pri rovnakom/porovnateľnom palebnom výkone a ráži vždy ťažší ako systém Gast/združné hlavne, minimálne o polovicu, skôr dvojnásobne a vyžaduje výkonný externý zdroj energie (elektromotor alebo hydrauliku) - a obvykle sa elektormotor či hydromotor do hmotnosti zbrane nepočíta :???: .
Zbrane systému Gast majú ale v porovnaní s gatlingami malú životnosť (asi pätinovú alebo ešte menšiu - tepelné a iné namáhanie dvoch hlavní je oveľa väčšie ako šiestich či siedmich)
Ale zasa - videl som GAU-8 na A-10 - keby sa zbraň s tak vylámanými poliami v hlavniach našla na niektorej našej mašine, tak je z toho veľmi dlhý rozhovor s prokurátorom - zrejme je to aj iným prístupom k otázke, "čo je to životnosť zbrane".

Hmotnosť Bofors 40mm L/70 som nenašiel, kadencia ~330 rán za minútu, Bushmaster IV 40mm váži 365kg pri kadencii ~200 rán za minútu Oerlikon Millennium 35 mm váži ~450kg samotná zbraň, kadencia je až 1000 rán za minútu, ale tiež 200 rán za minútu (u tejto zbrane by ma zaujímala aj reálna rýchlosť paľby - prípustná dĺžka dávky a interval medzi dávkami a životnosť v závislosti na režime paľby, a či je schopný pri vysokej rýchlosti efektívne programovať zapalovače).
U munície 40mm 3P je iná zarážajúca zaujímavosť - minimálna diaľka streľby je 450 metrov! Zrejme ten proces odistenia trvá dlho... A zapalovač je programovaný a pripravovaný na použitie aj pred nabitím do komory zbrane ("predprogramovanie" a nabíjanie elektroniky)

Všeobecne - gatlingy a zbrane nad 30mm sa zrejme nedajú efektívne namontovať na podvozok s hybridným raketo-kanonovým systémom a kanonové bojové vozidlo musí byť riešené ako samostatné. To zvyšuje počet vozidiel i počty obsluhy u jednotky.
Pritom kanony do 40mm vrátane majú efektívny diaľkový dostrel na vzdušné ciele do 4000-4500 metrov, na rýchle ciele to bude ešte menej, pretože kanonové strely už majú na tejto diaľke malú rýchlosť, odhadom menej než polovicu počiatočnej - zároveň narastá aj doba letu.
Ďalší problém môže byť zásoba munície - 40mm munícia váži typicky okolo 2,5kg na kus, teda asi tri krát viac než 30mm munícia.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od arten »

Alchymista píše:u tejto zbrane by ma zaujímala aj reálna rýchlosť paľby - prípustná dĺžka dávky a interval medzi dávkami a životnosť v závislosti na režime paľby, a či je schopný pri vysokej rýchlosti efektívne programovať zapalovače).

S programovaním určite problém nebude, dávka sa uvádza ako sekundová, čiže 16 striel.
Alchymista píše: Všeobecne - gatlingy a zbrane nad 30mm sa zrejme nedajú efektívne namontovať na podvozok s hybridným raketo-kanonovým systémom a kanonové bojové vozidlo musí byť riešené ako samostatné. To zvyšuje počet vozidiel i počty obsluhy u jednotky.
Je to možné. Najmä pri RS ako ma Pancir. Ale márne to nemusí byť, nepotrebuješ dve zbrane (viď dole)

Čínske AA vozidlo s gatlingom:
http://www.armyrecognition.com/images/s ... 40_002.jpg

Trinity na CV9040 AAV:
http://static3.devote.se/gallery/big/20 ... 102421.jpg
Alchymista píše: Pritom kanony do 40mm vrátane majú efektívny diaľkový dostrel na vzdušné ciele do 4000-4500 metrov, na rýchle ciele to bude ešte menej, pretože kanonové strely už majú na tejto diaľke malú rýchlosť, odhadom menej než polovicu počiatočnej - zároveň narastá aj doba letu.
Efektívny dostrel proti námorným PLoRS je u Trinity uvádzaný ako 2500m.
Alchymista píše: Ďalší problém môže byť zásoba munície - 40mm munícia váži typicky okolo 2,5kg na kus, teda asi tri krát viac než 30mm munícia.
No ale pointa je, že zopár časovaných, alebo AHEAD granátov má oveľa väčší efekt, ako spústa "obyčajných" striel. Neviem koľko je dávka pri Trinity, ale ak je pri Milleniu 16 a pri DART 76 mm 3, tak to bude niekde medzi :D

V každom prípade, cesta podľa mňa vedie k časovaným granátom/AHEAD.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od absik »

arten:
No ale pointa je, že zopár časovaných, alebo AHEAD granátov má oveľa väčší efekt, ako spústa "obyčajných" striel. Neviem koľko je dávka pri Trinity, ale ak je pri Milleniu 16 a pri DART 76 mm 3, tak to bude niekde medzi
Pre mňa je pointa v tom že "obyčajné" strely mal 2A42, no 2A38 už má časované trieštivé(na to má okrem pasívneho indukčného merača úsťovej rýchlosti aj aktívne cievky na časovanie) tak sa ten rozdiel stiera akurát AHEAD je určite účinnný aj proti pancierovaným alebo odolným vzdušným cieľom. črepinové aj tyčové"AHEAD" zvyšujú pravdepodobnosť zásahu ale pomerne rýchle strácajú kinetickú energiu. Inteligentná munícia pre 2A42/38 bude mať predfragmentované strely s možnosťou dvojčinného zapalovača, je to ruská predstava univerzálnej strely.
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od Alchymista »

Rusko má vo výzbroji 23 a 30mm strely ME - Multi-element - v podstate šrapnely. Problém doteraz bol v tom, že pre tieto strely má nateraz len jeden zapalovač, s pevne daným oneskorením, takže 23mm strela sa používala na bombardéroch pre palubné kanóny pri aktívnom odrážaní útoku hlavne pozemných riadených rakiet, prípadne stíhačov. Dávka 60 granátov mala byť schopná zneškodniť raketu typu nike s pravdepodobnosťou lepšou ako 80%.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od arten »

absik píše: no 2A38 už má časované trieštivé(na to má okrem pasívneho indukčného merača úsťovej rýchlosti aj aktívne cievky na časovanie) tak sa ten rozdiel stiera
No tak to som netušil, že 2A38 má programovateľnú muníciu :shock:
Takto narýchlo neviem o tom nič na webe nájsť. Daj nejaký link.

Ale ak áno, to len potvrdzuje čo som písal - cesta podľa mňa vedie k časovaným granátom/AHEAD.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od absik »

Nedržím si každý odkaz ktorý mi prebehne pred očami, narýchlo nájdem len odkaz na úsťový merač rýchlosti 2A38 a o skúškach inteligentnej munície pre 2A42 platformy Kurganec-25:

http://vpk.name/news/122086_bmp_kurgane ... zhiem.html

ale skúsim- možno ešte niečo nájdem.
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od rabo »

Je tu debata o možnej novej verzii Pancíra. Tento systém je založený na moderných radaroch a novej raketovej výzbroji vo veľkom počte , ale aj v kombinácii s hlavňami. Tie hlavne sú však osadené tak Rusky - ani ich tak nepotrebujeme ,ale ich tam dáme. Ekvivalent obdobného systému nie je. Tie Čínske , ako že deriváty ,sú len sranda proti tomu o čom sa bavíme. Čo prekoná paľbu riadených striel ? Koľko pozemných kanónových PVO má NATO ?
Tento systém je fajne, len neviem čo má nahradiť - Tor, starší Pancír, Tunguskú _
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od Alchymista »

Tento systém je fajne, len neviem čo má nahradiť - Tor, starší Pancír, Tungusku
Raketo-kanonové vozidlo Pancir-SM môže určite v plnom rozsahu nahradiť Pancir-S1 vo všetkých úlohách a zrejme aj Tungusku, ale vozidlo nie je pancierované a nie je na pásoch, takže Tungusku asi plne nenahradí (doprovod obrnených jednotiek v rozvinutej zostave), to isté asi platí i o systéme Tor. Na lepšie posúdenie by to chcelo lepšie poznať manévrovacie schopnosti porovnávaných systémov a riadených striel v celom rozsahu dostrelu (presnosť navedenia, maximálne preťaženia cieľa a rakety, rýchlosť reakcie, doba letu na diaľku...) v neposlednom rade bude hrať úlohu aj cena systému a rakety.
Ja to vidím tak, že "blízku" vojskovú PVO v zostave obrnených jednotiek budú naďalej zabezpečovať postupne modernizované Tungusky a Tory, a Pancir-SM (a Pancir-S1) bude nasadený v jednotkách "teritoriálnej" a "objektovej" PVO a v úlohe palebného prostriedku blízkej obrany v zostave systémov PVO ďalekého dosahu. Dobre sa môže uplatniť aj pri odrážaní masového úderu striel s plochou dráhou letu.

"Raketové" vozidlo bez vlastného prehľadového lokátoru potom doplní palebnú kapacitu raketo-kanonových vozidiel v "stacionárnych" postaveniach pre obranu teritória a objektov a veľmi dobre sa uplatní v zostave systémov PVO ďalekého dosahu pri obrane prehľadových rádiolokátorov proti protirádiolokačným strelám. S veľkou zásobou rakiet sa veľmi dobre hodí aj na odrážanie masového úderu striel s plochou dráhou letu.

arten - veľmi hrubo možno efektívny dostrel kanonov s počiatočnou rýchlosťou ~1000m/s na vzdušné ciele odhadnúť z použitého kalibru - 10mm=1000metrov, na podzvukové ciele. Dôvod je prozaický - na takej diaľke už klesá rýchlosť bežne tvarovanej strely do transsonickej oblasti (pod 350-400m/s). Na nadzvukové ciele je dosah asi 2/3 - 3/4 z predošlého (to zhruba zodpovedá poklesu letovej rýchlosti pod 550m/s).
Je to samozrejme len aproximácia, umožňuje však ešte odhadnúť dobu letu na maximálnu vzdialenosť.
Tú potom môžeš ďalej porovnávať s odhadnutými vlastnosťami rakiet, kde obvykle máš uvedenú maximálnu letovú rýchlosť a maximálny dosah - opäť možno vychádzať z predpokladu, že raketa musí mať na hranici maximálneho dosahu minimálne transsonickú rýchlosť, teda aspoň Mach 1, aby bola schopná efektívne manévrovať za cieľom. Nespravíš pritom veľkú chybu s predpokladom doby akcelerácie 2-4 sekundy (alebo odhadom doby horenia motora podľa videí). Bude to síce "presné počítanie s nepresnými číslami", ale lepšie údaje zrejme aj tak nezískaš.

K efektívnemu použitiu kanonov a rakiet v úlohe protiraketovej obrany lodí a pozemných postavení rádiolokátorov
Čo sa vlastne rozumie splnením úlohy? Aký veľký je bránený cieľ z pohľadu útočiacej rakety a za akých podmienok ho budeme považovať za zasiahnutý/ubránený?

Loď - raketa sa približuje zhruba v horizontálnej rovine, 3-5 metrov nad hladinou. Loď predstavuje cieľ zložený zo siluety trupu (zmenšenej asi o 10%) a siluety hlavných nadstavieb (možno ich tiež rozmerovo zredukovať - až o 20%). Raketa, alebo jej od hladiny odrazené trosky musia zasiahnuť "redukovaný" obrys lode. Prečo nesmú loď zasiahnuť ani trosky je zrejmé z obrázkov v téme "Aktuálny stav ruského námorníctva" strana 23 a 25, kde sú sekvencie zásahov lodí - bojová časť zasahuje loď aj v prípade dotyku strely s hladinou...

Rádiolokátor predstavuje približne štvorcový cieľ s plochou okolo 20m2 v horizontálnej i vertikálnej rovine, ktorý musí byť zasiahnutý priamo alebo odstatočným počtom účinných črepín. Pre raketu z bojovou hlavicou o hmotnosti 50kg nech to znamená dopad v okruhu 50 metrov od stredu cieľa (na otvorenom priestranstve). Raketa nech sa približuje klesavým letom pod uhlom 10°.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od rabo »

Ak sa pozrieš na tie časti nového systému, tak aj u tej novej verzie má "to" s prehľadovým radarom aj kanóny. Ale tie mi prídu len ako posledná ochrana hlavného radaru. Tungusaka je už mŕtva. Neviem o tom, že by sa riešila jej modernizácia. Načo aj. Rusko už ponúka toľko nových výkonných rakiet, aj z pleca odpaľovaných, že kanóny sú naozaj len posledná ochrana radaru, ako pri tomto systéme. Áno , Čína predstavila blízky PVO s gatlingom a čo ? Možno sú len pozadu .

Rusko - Tor vs Pancír. Toť otázka. Tor sa naozaj asi bude plaziť s tankmi a Pancír bude strážiť objekty, ale čo bude po Tunguskej ? Tie nové bezradarové systémy ako Sosna ?

VMF sa zatiaľ bez kanónov neobíde a je tam čo ponúknuť ,ale to neriešime.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od Alchymista »

Na celkom "bezradarový" systém by nevsádzal, skôr na integráciu - potrebné informácie dostane z jednotného informačného systému.

Kanony sa pri obrane "hlavného rdaru" hodia aj na iné veci, ako na vzdušné ciele, podobne ako Šilka - "najstrašnejšia zbraň proti nezakopanej pechote"
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Ruská vojenská reforma

Příspěvek od IgorT »

Rusi vystavili raketové systémy protivzdušnej obrany

http://www.topky.sk/cl/11/1443317/Rusi- ... nej-obrany
Obrázek
Uživatelský avatar
skflanker_
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 121
Registrován: 28/7/2014, 20:51

Re: Ruská vojenská reforma - PVO

Příspěvek od skflanker_ »

ПОЛИГОН. Тор. Рождение - relácia Polygón, Systém TOR-M2-U

http://www.youtube.com/watch?v=kgZ_gooLcko
ПОЛИГОН. Тор. Испытание - relácia Polygón, Systém TOR-M2-KM

http://www.youtube.com/watch?v=pruR4tqDESc
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“