SdKfz 254 – Saurer RR/RK-7

Německé tanky, obrněná vozidla, tankové divize, těžká výzbroj.

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

SdKfz 254 – Saurer RR/RK-7

Příspěvek od sa58 »

SdKfz 254 – Saurer RR/RK-7

Obrázek
Wehrmacht používal mimo obrněných automobilů domácí provenience samozřejmě i techniku jiných armád, zabavenou bud v boji nebo po obsazení státu. Její využití záleželo víceméně na logistice, přece jen nelze provozovat všechno co padne armádě do rukou. Trochu jinou kapitolou je obrněná technika Rakouské republiky, ta byla obsazena bez boje v roce 1938 a na začátku války vlastně představovala součást Německa (Ostmarka).

Rakouská armáda nevlastnila kromě italských tančíků řady CV žádné tanky, vlastní vývoj se zaměřil na obrněné automobily a kolopásové stroje. Většinou se jednalo o projekty a výrobky firmy Steyer-Daimler-Puch, v oblasti kolopásových vozidel se realizovala i firma Saurer. Nejednalo se ale o koncepci jako u německých kolopásů, jednalo se o podobou koncepci jako u našich Kolohousenek KH.

Rakušané se ve 30. letech chytili koncepce kolopásů docela pevně, třeba lehkých tahačů Steyer ADMK bylo do anšlusu vyrobeno 334 kusů. U těchto tahačů byla možnost jízdy na kolech nebo zadní nápravu v terénu nahrazoval pás. Byla zde i možnost jízdy pouze na pásech.

V roce 1929 byl u německé firmy J.A. Maffei AG zhotoven prototyp kolopásového tahače ZM 10. Rakouská armáda zakoupila na zkoušky jeden tahač, nevychovala jim však dlouhá doba při přechodu z kol na pásy. Bylo proto rozhodnuto o zahájení vývoje kolopásových vozidel v Rakousku.

Firma Saurer postavila v roce 1935 první prototyp svého kolopásového vozidla, jeho označení bylo RR-6 (Räder-Raupen). Jeho pozdější úpravou vzniklo vozidlo RR-7, které bylo objednáno Rakouskou armádou v roce 1937 v počtu 160 kusů. Jednalo se o dělostřelecké tahače, byla zde ale i možnost instalace lehké pancéřované korby. Podvozek byl opravdu hodně zajímavý, pásovou část tvořila sestava šesti pojezdových kol odpružených systémem vinutých pružin. Nahoře se pás opíral o tři napínací kladky, přední hnací kolo bylo hnací a zadní napínací. Pro provoz na silnici se podvozek zvedl natolik, aby bylo možno používat klasický kolový podvozek s pneumatikami o rozměru 8,25x20.
K pohonu sloužil vodou chlazený dieselový čtyřválec Saurer CRDv o objemu 5500 ccm, dávající výkon 70 HP při 2000 rpm. Převodovka byla v konfiguraci 5/1 (vpřed/vzad). Do anšlusu bylo postaveno 15 vozidel a poté byla výroba zastavena.

Již v roce 1938 však německý zbrojní úřad objednal další výroby RR-7 a to v počtu 140 vozidel. Nemělo se však jednat o dělostřelecký tahač, mělo jít o pancéřované vozidlo určené pro frontový průzkum. Na podvozek byl umístěn uzavřený pancéřový trup, síla pancíře se pohybovala od 14,5 mm (příď) do 5,5 mm (spodní a vrchní díl). Trup nesl typické znaky německé školy, stěny byly sešikmeny pod různými úhly. Osádku tvořili čtyři muži, vozidlo nemělo žádnou vestavěnou výzbroj. Ve vozidle byl uložen samopal se 192 náboji (6 zásobníků), osádka měla jako osobní zbraně pistole. Další možností bylo převážení kulometu MG 34 ráže 7,92 mm. Vozidlo bylo vybaveno radiostanicemi FuG 4 a FuG 8 s rámovou anténou, prutovou anténu používal přístroj FuSpr.
Obrněné vozidlo dostalo název RK-7, Wehrmacht jej zařadil do výzbroje jako SdKfz 254. Ze 140 vozidel bylo 129 postaveni s pancéřovou nástavbou, zbylé byly využity jako tahače. Bojově byly vozidla nasazeny v Africe a na východní frontě.


TD SdKfz 254
délka – 4,5 m
šířka – 2,07 m
výška na kolech – 2,20 m
výška na pásech – 1,96 m
hmotnost – 6,4 t
výkon motoru – 70 HP
max. rychlost kola – 60 km/h
max. rychlost pásy – 30 km/h
dojezd kola – 400 km
dojezd pásy – 90 km
zásoba PHM – 72 litrů
osádka – 4


Použité zdroje:
Pejčoch Ivo – Obrněná technika 2 a 5
www.panzernet.net
www.achtungpanzer.com
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »


Obrázek
tahač ADMK

Obrázek
kolopásové tahače rakouské armády

Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Německá obrněná technika“