Cvičení Štít 72

Uživatelský avatar
LewisCollins
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 14/12/2011, 11:56
Bydliště: Nové Strašecí
Kontaktovat uživatele:

Cvičení Štít 72

Příspěvek od LewisCollins »

Zdravím všechny palbáky!
Byl tu někdo z Vás na cvičení Štít 72? Můžete připojit pár vzpomínek? Z ruskýho hodinovýho filmu "Štít72" to vypadá poměrně akčně - jaká byla realita?

zdravím všechny, L.C.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Franz Trubka »

Chlape, me je dneska ciste nahodou 58 a jsem moc mladej, abych se toho cviceni zucastnil. :D
Doporucuji domovy duchodcu :razz:
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 19/4/2014, 00:50, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11406
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Zemakt »

No tak, v tom případě vše nejlepší Franzi, ale nejakou historku z natáčení, by jsi mohl zmínit :lej:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od josefg »

jak říká Franz, hledat v domovech důchodců, :( ale akční určitě byl, všechny cvičení toho typu (Štít) byly dost akční, já něco vím o štítu 84, hodně akční a taky tam bylo dost mimořádek včetně mrtvých vojáků. ale důvody prozaické, z 90% nekázeň.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Franz Trubka »

Beze srandy, ja byl jako zalozak na cviceni trikrat.1981,85 Zamberk,1989 Jicin.
Nikdy jsem se zadneho velkeho cviceni nezucastnil.
Jelikoz jsem v roce 1989 byl kapitan v zaloze a vetsinu tech peti tydnu jsen slouzil jako pomocnik devetaka,slysel jsem od lampasaku spoustu pribehu o velkych cvicenich VS. Je to ale uz strasne davno...
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Mirek58 »

Franzovi hoblááááá!!!!
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od danny1691 »

taky budu OT...pane Franz, třikrát Vám čest a sláva :razz: :lej:
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od josefg »

Franz Trubka píše:Beze srandy, ja byl jako zalozak na cviceni trikrat.1981,85 Zamberk,1989 Jicin.
Nikdy jsem se zadneho velkeho cviceni nezucastnil.
Jelikoz jsem v roce 1989 byl kapitan v zaloze a vetsinu tech peti tydnu jsen slouzil jako pomocnik devetaka,slysel jsem od lampasaku spoustu pribehu o velkych cvicenich VS. Je to ale uz strasne davno...
Žamberk? Tam jestli se nepletu, protože jak říkáš je to strašně dávno bylo těžké dělostřelectvo, chlouba ČSLA. Franzi, ty jsi kanonýr? Jinak se taky přidávám ke gratulantům, všechno nejlepší.
Obrázek

read between lines, read between lies
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Hektor »

Z natáčania:
V roku 2006 som bol v nemocnici s p. Viliamom Jirsákom.
Slúžil u rakeťákov v Hranici na Morave nespomeniem si už na výzbroj ale hovoril tomu šišky (R-300?).
Spomínal cvičenie v ZSSR (prelet kaspického mora) s ostrou streľbou (vraj úspech, odchýlka 600m?)
Vrátane problémov jednotky DDR ktorú musela pri presune chrániť ruská jednotka aby ich domáci nelynčovali.
Ak by mal niekto záujem tak prerozprávam čo si spomeniem.
Popravde tieto veci by sa mali spísať lebo týchto ludí ubúda a s každým z nich odchádzajú a zaujímavé informácie.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Franz Trubka »

Josefe,zacinal jsem 1975 u Gradu na SDZ v Brezne nad Hronom, pak raketometny oddil 19. mot .divize v Plzni.
Pak pres Lybii jsem to vzal do civilu, prni cviceni Grady, druhe 240 mm Tulipan a treti Dany v Jicine.
V Zamberku jsem mel moznost detajlne prolezt vsecny "laufy", co CSLA tehdy mela, vcetne toho jaderneho samohybneho 203 mm.monstra Pion :razz:
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 21/4/2014, 04:41, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Julesak »

Hektor - samozrejme, napíš čo si pamätáš.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od josefg »

Franz Trubka píše:Josefe,zacinal jsem 1975 u Gradu na SDZ v Brezne nad Hronom, pak raketomentny oddil 19. mot .divize v Plzni.
Pak prez Lybii jsem to vzal do civilu, prni cviceni Grady, druhe 240 mm Tulipan a treti Dany v Jicine.
V Zamberku jsem mel moznost detajlne prolezt vsecny "laufy", co CSLA tehdy mela, vcetne toho jaderneho samohybneho 203 mm.monstra Pion :razz:
Těžké dělostřelectvo je moje vášeň. Jak říká Zemakt nějaká historka z "natáčení" by nebyla?
Když jsem v Přerově potkal důstojníka ck dělostřelectva, který bojoval na italské frontě nechal jsem si ujet dva vlaky jen abych ho vyzpovídal.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Franz Trubka »

Vratil bych se k tomu Tulipanu. Oficialni oznaceni 240 mm samohybny minomet 2S4 Tulpan.
Kdyz jsem byl podruhe na cviceni v Zamberku, samozrejme jsem prisel pozde a misto k raketometum me poslali k tomuhle monstru. Bylo to v unoru, po tydnu cviceni jsme vyrazili na 3 tydny na Sumavu, na Dobrou Vodu. Presun vlakem ,Tulpany a Piony zaplachtovane .Pod plachtami byla zvlastni konstrukce, aby nebylo poznat, co vezeme. Samozrejme vykladani a presun na Dobrou Vodu v noci.Zaparkovalo se v autoparku , na dohled od kopce, kde meli ami pozorovaci stanici :D /uz si nepamatuji, jak se jmenoval/
Vycvik, ostre strelby z tulpanu i pionu. Ty z pionu jsem nevidel, ale slysel. Rana to byla poradna.
Vratim se k tomu minometu. Byly to nove masiny,zadne valecne T34,kde centimetr nebyl zadna mira. Dobre udelane a plne funkcni. Uvnitr byl rotacni zasobnik,automatizace spocivala na retezech a koncovych spinacich. Vsechny vodice vcetne dratu k lampickam byly stineny kovovym stinenim, pry kvuli EMI.
Bohuzel ,vymetna naloz byl podivny limec se strelnym prachem, ktery se vazal na krcek miny rucne.Nez se podle dalky strelby zjistilo, kolik tam tech limcu ma byt ubehlo docela dost casu.
A tedy ten pribeh z "nataceni".Bylo to v unoru,byl jsem cely promoceny, tak jsem vyuzil sve hodnosti a veku,z jednoho minometu jsem "vystehoval" nejakeho svobodnika. Dopil jsem posledni dva lahvace,sundal jsem si boty, strcil je pod bufik, proste pohoda. Za tri hodiny me budi v autoparku ,abych vypadl a sel spat na srub.
Ale ouha, z plastickych vlozek v kanadach se stala podivna koule roztekleho plastiku. Zabralo to snad pul hodiny ,nez jsem je z kanad vyrezal a mohl odejit
Omlouvam se Lewisi Colinsovi, ze jsem si z jeho vlakna udelal vzpominkovy denicek :razz:
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 1/8/2014, 04:01, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Flogger G »

Tak jsi se podíval, LewisColins? Bylo tam i požadované cvičení "Štít 72".
Osobně jsem zažil až Štít 84. Tam všechny armády VS zapojily své nejmodernější systémy. Na Doupově byl proveden vrtulníkový výsadek ze čtrnácti Mi-6 a čtyřiadvaceti Mi-8/17. Výsadek byl přímo podporován třemi letkami Mi-24. Před vysazením pěchoty byl prostor ničen silami letky Su-24 a dvou letek MiG-23BN. V prostoru působily roje Su-25, které prováděly útočící pěchotou vyžádané údery na nezničená ohniska odporu, nově přisunuté prostředky PVO vojsk protivníka a nastupující zálohy, především pancéřové jednotky. Izolaci bojiště zajišťovaly letky frontových stihačů.
Naposledy upravil(a) Flogger G dne 16/4/2014, 08:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Franz Trubka píše:Vratil bych se k tomu Tulipanu. Oficialni oznaceni 240 mm samohybny minomet 2S4 Tulpan.
Kdyz jsem byl podruhe na cviceni v Zamberku, samozrejme jsem prisel pozde a misto k raketometum me poslali k tomuhle monstru. Bylo to v unoru, po tydnu cviceni jsme vyrazili na 3 tydny na Sumavu, na Dobrou Vodu. Presun vlakem ,Tulpany a Piony zaplachtovane .Pod plachtami byla zvlastni konstrukce, aby nebylo poznat, co vezeme. Samozrejme vykladani a presun na Dobrou Vodu v noci.Zaparkovalo se v autoparku , na dohled od kopce, kde meli ami pozorovaci stanici :D /uz si nepamatuji, jak se jmenoval/
Vycvik, ostre strelby z tulpanu i pionu. Ty z pionu jsem nevidel, ale slysel. Rana to byla poradna.
Vratim se k tomu minometu. Byly to nove masiny,zadne valecne T34,kde centimetr nebyl zadna mira. Dobre udelane a plne funkcni. Uvnitr byl rotacni zasobnik,automatizace spocivala na retezech a koncovych spinacich. Vsechny vodice vcetne dratu k lampickam byly stineny kovovym stinenim, pry kvuli EMI.
Bohuzel ,vymetna naloz byl podivny limec se strelnym prachem, ktery se vazal na krcek miny rucne.Nez se podle dalky strelby zjistilo, kolik tam tech limcu ma byt ubehlo docela dost casu.
A tedy ten pribeh z "nataceni".Bylo to v unoru,byl jsem cely promoceny, tak jsem vyuzil sve hodnosti a veku,z jednoho minometu jsem vyhodil nejakeho svobodnika. Dopil jsem posledni dva lahvace,sundal jsem si boty, strcil je pod bufik, proste pohoda. Za tri hodiny me budi v autoparku ,abych vypadl a sel spat na srub.
Ale ouha, z plastickych vlozek v kanadach se stala podivna koule roztekleho plastiku. Zabralo to snad pul hodiny ,nez jsem je z kanad vyrezal a mohl odejit
Omlouvam se Lewisi Colinsovi, ze jsem si z jeho vlakna udelal vzpominkovy denicek :razz:
Teda já se předem omlouvám za silné OT, nereagoval bych, ale nemůžu si pomoct :))) v tom domě, kde Franz na Dobré Vodě přespával, tam máme od cca roku 1994 chalupu :-D předpokládám, že jste měli ubikace v bývalé škole naproti tomu kostelu? v tom kostele byly varhany a místní traktoristi jim sebrali píšťaly a strkali si je na vejfuky u traktorů......na každym poli pištěl jinej ton. V tý vesnici je 5 baráků, všechny ( až na hájovnu u silnice ) byly po roce 1991 vybydlený. Kostel je po rekonstrukci a byl zde vytvořen unikátní skleněný oltář http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... na-sumave/. Připojuji se k gratulantům a přeji pevné zdraví
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od josefg »

Franz Trubka píše: presun na Dobrou Vodu v noci.Zaparkovalo se v autoparku , na dohled od kopce, kde meli ami pozorovaci stanici :D /uz si nepamatuji, jak se jmenoval/
Vycvik, ostre strelby z tulpanu i pionu. Ty z pionu jsem nevidel, ale slysel. Rana to byla poradna.
K tomu něco doplním já, v té době jsem sloužil v Domažlicích a dobře si pamatuju, že čas od času bylo v podvečer slyšet od Dobré vody dělostřelectvo. přičítali jsme to optimálním atmosferickým podmínkám protože je to opravdu hodně daleko a Klatovským dělostřelcům. Ale Jak je vidět hrály tam asi jiné píšťaly.
A pro Ejdou , Franz určitě nebyl ubytovaný v obci Dobrá Voda, ale ve srubovém táboře Slučí tah, který, je od dobré vody asi půl hodiny jízdy UAZem. Uaz a děla měli měli v polním parku myslím, že se jmenoval "Hejhal". Nedávno jsem googlil na mapách a slučí tah je úplně uklizený, zůstaly jen staré zděné budovy u silnice, ale na Hejhallu zůstalo něco z technického zázemí.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Franz Trubka »

Josef ma pravdu, byl to srubovy tabor a uz po nem nezbyla ani triska. Dobra Voda se oznacoval cely vojensky prostor
Ten kopec, co na nem meli ami pruzkumne prostredky se jmenoval Pancir /tedy mozna/.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
LewisCollins
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 14/12/2011, 11:56
Bydliště: Nové Strašecí
Kontaktovat uživatele:

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od LewisCollins »

Ahoj Palbáci,
děkuju za přízpěvky i Floggerovi za video. Když tak komentátor popisuje vzlet letounů, má to atmosféru... Setkali ste se někdy s nějakou reakcí západu (pozorování, zvýšená bojová činnost) a nebo případně s nějakým narušením? Myslím jako protest politický nebo od rodin, že nechtěli doma někoho poustit na cvičení?
Z rodinných zkušeností a vzpomínek bohužel nemám nic, nikdo to nedotáhl ani na svobodníka...

L.C.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Flogger G »

Cvičení rozsahu Štít bylo vždy oznámeno protistraně s dostatečným předstihem, mezinárodní dohody dodržovaly oba pakty. Samozřejmě, druhá strana prováděla protiopatření, aby nemohlo cvičení beztrestně přerůst v okamžitý ostrý úder.
Když NATO cvičilo v r. 1987 v Bavorsku, narostly pohotovostní síly naší PVOS o 100%, průzkumné a REB letouny VS nepřetržitě hlídkovaly podél naší západní hranice a podobná opatření probíhala na jihu tehdejší NDR.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Cvičení Štít 72

Příspěvek od Alchymista »

LewisCollins píše:Myslím jako protest politický nebo od rodin, že nechtěli doma někoho poustit na cvičení?
Pokiaľ vôbec k takému niečomu dochádzalo, bolo to vzácne, osobne som o takých prípadoch v okolí nepočul. O "politickom proteste", teda nejaké demonštrovanie s transparentami ani nehovoriac.
Aj keď sa to mohlo často "nejak zaonačiť" - existovali páky a spôsoby, ako "neochotných" potrestať, bez toho, aby sa to ťahalo po súdoch...

Vec sa má tiež tak, že existovali rôzne "kategórie" záložákov - pričom o jednu skupinu armáda záujem mala, o druhú, značne menšiu, menej alebo vôbec. Podobne ale k veci pristupovali aj rôzne podniky - niektorých "potrebných" zamestnancov nechceli na cvičenia púšťať a mali určité páky, ako si "veľmi potrebných" ľudí vo výrobe udržať - to sa ale riešilo oficiálnymi cestami cez oddelenia obrany na podnikoch a OVS-ky.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“