Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Pátrač »

Bitevní letectvo nemáme, jelikož je určené k likvidaci v horizontu pár let. Je to blbost, už jsem to psal, ale pokud nedojde v posunu myšlení, nemá to řešení.

Otázka OTR a TR je jiná. Nelze je koupit, protože naše myšlení se od nich zásadně odvrátilo. TO co nabízí Brazílie je problém jiný. Stačí málo a jsi bez možnosti je logisticky zajistit. Turecko je problémová země, ale jeji taktická raketa je vynikající. Izrael beru - ale nevím jak by na tuto akvizici reagovala Evropa.

Proto jsem o nich neuvažoval a neuvažuji. Zde je prostě rozhodnuto jak námi tak i za nás. Já bych nikdy likvidaci systémů TOČKA a OKA nepřipustil i za cenu diplomatické roztržky.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od stetula »

já teda nevím , všichni tady mluvíte o zbraních , ale neřešíte to nejdůležitější a to spojení !!!! a bez spojení není velení :) jako bývalý spojař vím o čem je řeč v polistopadové obnově army se investovali peníze do spojovacích prostředků v rámci roty a níže to máme na úrovni , ale celostátní spojení zajišťuje síť pevných retranslačních stanic které jsou velice zranitelné a pak se to řeší přes O2 !!!!! v případě cca 10 přesných úderů jsme bez vševojskového spojení protože do mobilních retranslačních stanic se nevrazila ani koruna :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Pátrač »

Stetulo - spojení už řešíme a to dostupně brigáda. Jestli si na to troufáš, tak to co jsem navrhl Frantovi 57 pro uvedené stupně, můžeš zkusit pro stupně vyšší. Já o tom nevím nic.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od skelet »

Pátrači: zde se přeci bavíme o tom jak by měla, mohla vypadat budoucnost. To že MNO systematicky likviduje AČR a brzo z ní udělá divizi PČR víme všichni.
Problém bitevního letectva je vcelku prostý.. rozvinout koncept L-159 do podoby, v které měl být původně. Tedy rozšřit jeho zbraňový potenciál, což L-159 zvládne, nicméně to chce vůli a peníze. Pokud se tak stane, tak dostaneme poměrně účinný taktický letoun s relativně levným provozem. Gripeny se pak budou moci soustředit na PVO a ničení strategických cílů pomocí protizemních raket, jako například KEPD350 (dosah 300km+), kterou má již Gripen certifikovánu.
Relativně zajímavá by pro nás mohla být izraelská střela Delilah, která má dostřel 250km, a díky své nízké hmotnosti (187kg) lze odpalovat i z vrtulníků! A nabízí se ve verzi pro letadla, vrtulníky, lodě i automobilové OZ.
Bitevní vrtulníky lze rovněž dotáhnout do relativně levné a účinné formy. Stačí vzít naše Mi-35 a modernizovat je ve stylu Mi-171 pro speciály. Tedy vyrazit stávající optiku a naváděcí systém Šturmu, místo něj na něj podvěsit FLIR. Závěsníky upravit pro použití zbraňových systémů NATO a rázem zde máme stroj, který bude umět používat i PTŘS Hellfire nebo laserem naváděné 70mm rakety. Říkám to pochopitelně hodně zjednodušeně, ale český LOM s takovou modernizací má své zkušenosti.
Vlastnictví OTR je čistě diplomatický problém. Ale dokáží si je zajistit i jiné členské státy NATO, takže proč i ne náš stát?
Lorde: Brams je mrtvý projekt .. má sovětský/ruský kanón, ruské PLŘS.. je nám k ničemu.
edit: Coverovi se omlouvám, má pravdu v tom, že tohle by mělo být čistě koncepční vlákno bez honění konkrétních typů. K tomu by měly být vytvořeny specifičtější vlákna odkazující se na Pátračovu studii.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Pátrač »

Vše co píšeš Skelete je pravda. To s těmi bitevníky vím, dlouho jsem si je sledoval a myslel jsem, že co se lehkého bitevního letectva týká, uděláme do světa vojenství díru. Nakonec z toho zbyl kybl hnoje.

Raketové vojsko jsem ale neřešil nejen proto co jsem uvedl. Ono není ani teoreticky uvažováno a zmizela kompletní platforma pro jeho reinkarnaci. Já mám problém domyslet vše kolem dokola těch pěti brigád, na raketčíky nemám fous. Ale podívám se na to, jak to bylo a jak to třeba má daný Izrael. Třeba z toho něco vypadne.

Zkusím oslovit pana Mohylu. Snad mě nepošle do háje zeleného s opadaným listím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Lord »

skelet píše:Coverovi se omlouvám, má pravdu v tom, že tohle by mělo být čistě koncepční vlákno bez honění konkrétních typů. K tomu by měly být vytvořeny specifičtější vlákna odkazující se na Pátračovu studii.
OK, rozdělil jsem, co možné rozdělit bylo ... kde bylo odpovědí na víc věcí jsem ponechal v původním vláknu.
Technika pro budoucí AČR http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=197805#p197805
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Dzin »

Pátrač
Pročetl jsem si tvojí vizi a nezbívá mi než konstatovat, že je nerealizovatelná. Předně nebere v potaz současný trend ve výstavbě vojska. Teď nemyslím ono "lehké síly pro zámořské operace", ale obecně.

Velitelství brigády
- máš ho hrozně poddimenzované, co se spojení týká. Současná vševojsková brigáda potřebuje rozvinout místo velení na několikanásobně vyšších počtech, než si představuješ. Spojovací prostředky bys musel alespoň z pětinásobit, aby ses dostal na nejnižší možnou strukturu, vlastně jen vybudování páteřního spojení.
K velitelství brigády tak musíš mít přiřazeny spojovací jednotky alespoň v síle roty plus odpovídající vozový park. To co máš napsané je řekněme jen to, co by si velitel vzal na předsunuté místo velení.
Podobně máš poddimenzované i ostatní velitelství.

Ten koncept pěti vševojskových brigád stejné úrovně je také hodně nadsazený. Je otázka jestli by nám něco takového bylo k něčemu. Potřebujeme daleko flexibilnější sílu. Máš to postavený jen na mechanizovaném jádru, které ale je nejnákladnější a není vždy nezbytně nutné. Navíc musíme přihlédnout i k tomu, co reálně může naše ekonomika a lidské zdroje utáhnout.

Relevantnější by podle mého bylo uvažovat o 3 brigádách plus podpůrné jednotky. Aby byla zachována flexibilita, brogády by mohli být rozděleny na výsadkovou, lehkou (motorizovanou) a těžkou (mechanizovanou/tankovou).
Výsadková by byla v základu tvořena jedním vzdušně výsadkovýcm praporem a dvěma pěšími/lehkými jejichž nejtěžším vozidlem by bylo něco na způsob Iveca/Dinga. Podpůrné jednotky by zde byly na základě přenosných minometů, PLŘD a PTŘS, případně jejich montáž na používaných vozidlových platformách.
Motorizovaná by mohla být tvořena prapory Pandurů. K nim by se potom připojil jeden dělostřelecký oddíl (buď modernizované Dany nebo třeba Archer/Ceasar), protiletecká baterie (to už je těžší, ale základ bych vzal RBS jako lehký a modernizovaný KUB jako těžký) a ženijní prapor. Beru jen vyšší jednotky.
A těžká brigáda by mohla být silnější a skládat se ze tří tankových praporů (nejlépe asi nějaká poslední verze Leopardu 2 z přebytků západních států) a tří mechanizovaných (pásy, kdy bych měl spekulovat o typu, pro nás by byl nejlepší asi CV9030). K ní potom přiřazen jeden dělostřelecký (tady asi nejlepší PzH 2000 s přebytků a nebo M109A7 v rámci pomoci od američanů) a jeden raketometný oddíl (jednoznačně na pásech, takže nejlepší asi MLRS a asi přebytky) a zase PVO baterie a ženijní prapor. Myslím, že tohle je tak na hraně co by naše republika mohla zajistit jak finančně, tak početně.

Pokud se k tomu dokopu a sednu si na to a trochu více zapolemizuji s těmi počty, co tam máš uváděné.
A jen tak na okraj, u brnky ti chybí 44. lmopr a u sedmičky 74. lmopr.



Co se týká výzbroje

T-72 je už za zenitem. A to i v modernizované podobě. Je to o generaci starší tank, než Leopard 2 a jeho modernozace je spíše zaměřená na dotáhnout a předehnat tanky 3. generace, ale s těmi 4. generace už bude mít problémy. Naopak Leopard 2 ukazuje, že jeho modernizace jsou toho schopny.Odkup Leopardů 2 s přebytků Bundeswehru by neměl kromě financí jediný problém. Jsme sprátelená země a není důvdo, aby je nám Němci neposkytli. Navíc mám takový dojem, že Nizozemci mají stále ve skladech nějaké množství vyřazených Leopradů 2A4/2A6, takže by se dalo brát i zde.

Modernizovaná BVP stále ale zůstane hluboko za modernějšími vozy a to ze stejného důvodu, jako T-72. Je to generačně starší stroj aj eho modernizace má svoje limity.

cover72
Všiml sis, jak se ale Mo brání bližší analýze personálních nákladů? Tedy jaká je struktura, kolik berou vyšší důstojníci, kolik OZ atd.? Ono by se třeba mohlo ukázat, že z peněz určené na výplaty jde zásadní množství právě na platy oněch 4 000 vyšších důstojníků a následně i té části o.z. kteří byli dříve vojáci a nyní se jim vyplácí jak renta tak plat. Bylo by rozhodně zajímavé zjistit, jak se věci mají. Navíc mi přijde 1/5 všech vojáků jen vyšší důstojníci jako přemrštěný počet. Kdyby se zde provedla reorganizace, věřím tomu, že by MO mohlo poměrně slušně ušetřit.

Protože ikdyž je současný problém AČR nenaplněnost, primárně se jedná o finanční problém a strukturu nedostatku vojáků. na vyšších velitelstvích jsou přebytky vojáků, naopak přímo na jednotkách dlouhodobě chybí. A nemohou nabírat, protože přestože jsou zájemci, chybí peníze na jejich nábor.

Co se týká CV9030, jeho nezanedbatelná výhoda pro nás je, že má identický kanon, jako Pandur. A těchto vozodel připadající pro náš účel moc není. Když si vezmeš který z dalších relevantních typů by odpovídal typem používané munice je rakouský Pizzaro/Ascod a na další si z hlavy nevzpomenu... A výška CV90 není proti BVP-2 nějak zásadní, 2,7 proti 2,45 metru, celkově jsou jejich rozměry porovnatelné.

MLRS je stále velmi účiný palebný prostředek. A to nejen díky raketám se subnunicí, které se hodí proti plošným cílům, ale i těm koncově naváděným. Protože MLRS je v současné době nasazován primárně "v roli palby na přesně zaměřené cíle". Díky raketám M31 dosahuje stejné přesnosti v ničení bodových cílů jako ostatní "přesná" dělostřelecká munice a přitom si zachovává dostřel 60-70 (90) kilometrů. Jeho nasazení je hlavně o taktice a výcviku. Podobně jako pěchota s dobrým velitelem a výcvikem dokáže lépe odolat dělostřelbě, potom i dělostřelectvo s dobrým velitelem a výcvikem dokáže lépe znebojeschopnit pěchotu.
Argument o jejich žravosti oproti tomu relevantnější a podstatnější. To je samozřejmě u nác problém. Ovšem i to by se dalo řešit snížením počtu či analýzou, zda by nestačil třeba HIMARS.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Flogger G »

Pokud jsem dobře pochopil zámysl autora úvodu, jde o teoretickou představu, jak by mohla AČR vypadat, když pomineme naší politickou reprezentaci a bezpáteřní generalitu.

Předně musíme opět přihlédnout k závazkům, které na sebe naše republika vzala vstupem do NATO. jak velké síly musíme vyčlenit pro potřeby společných sil. Potom teprve můžeme uvažovat o silách národního významu.
Jen podotýkám, že tu letku nadzvukových letadel máme již vázanou dle přístupového protokolu a republika má tedy holou zadnici. Je, stejně jako národní síly AČR, bez vzdušného krytí. Pozemní armáda měla původně vyčlenit jeden armádní sbor (ten samozřejmě nemáme) - později to politici ukecali na vševojskovou divizi, ale kde ji vzít?

Když my neplníme závazné části přístupové smlouvy, potom nemůžeme očekávat nějakou pomoc od Aliance.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Dzin »

Co se týká pozemního vojska pro potřebu NATO musíme být schopni vyčlenit jedno Brigádní úkolové uskupení (BÚU) a zajistit její jednu rotaci. Tedy v praxi musíme být schopni vystavět 2 Búu, což se jako plní v rámci jáder ze 4. a 7. brigády ke kterým jsou vyčleněny podpůrné jednotky.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od cover72 »

Dzine, nejde o celkové rozměry Bevek, to maximálně ztíží práci ženistům Jde o to, jak velká je věž Bevka, které ze zakopaného stroje v obraně jako jediná trčí nad úroveň terénu. A hlavně, CV90 je drahé jak kráva. Pro taktické použití, jak jej plánuji já, by nám fakt stačilo do věže stávajících Bevek vyměnit kanon za něco v ráži 30x173 a přidat termovizi. A případně představný pancíř na čumák.

Jak říkám, taktické použití BVP uvažuji pouze jako:
1) zakopaná obrana
2) palebná podpora ve městě:
Obrázek

Když vymýšleli tuhle taktiku, ještě věděli, co dělají.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Dzin »

cover 72
Rozumím. Ale takováto modernizace nestačí. Idea nasazení počítající se zakopáním je řekněme ne zcela ideální. Nemůžeme mít stroj, jehož nasazení se odvíjí od zakopávání, takovou pojízdnou pevnůstku. Tím bychom přišli o prostředek doprovázející pěšáka v boji. Ochrana korby je důležitá i pro maximální zvětšení ochrany pěšáka při převozu. Při boji ve městě se opět lepší ochrana hodí právě z důvodů obrany pěšáka. Musíme počítat i s tím, že si nepřítel zvolí místo střetu a nebude čas se lépe připravovat. Proto je třeba u starých bevek je třeba modernizovat korbu. Zpevnit jí a lépe opancéřovat. Ve své době stačila, ale nyní je už beznadějně zastaralá. Pokud ale provedeme takovéto zásahy, musíme i dát silnější motor.

Otázka financí je samozřejmě stěžejní, ale nejde jen o samotný nákup, ale i o provoz a logistické zabezpečení. Máme tedy několik možností, buď modernizovat stávající BVP nebo nakoupit nový stroj. Podle mého modernizace BVP má limity a co se třeba týká Šakala, právě modernizace korby je podrobována největší kritice. Proto my plyne jako lepší pořídit nový stroj. A co se týká ceny CV9030, není tak závratná, spíše standartní pro podobný typ vozidla. V současné době se pohybuje kolem 5 mil. euro (což je podobná cena, za jakou jsme nakoupili Pandury což je nejlepší ukázka toho, jak byl tenhle obchod předražený). Ulan/Pizarro stojí také zhruba podobnou částku 5-6 mil. euro.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Pátrač »

NO tedy , to bych nikdy neřekl, že 5 brigád a vševojskového typu je naddimenzovaná síla. S 4. brigádou rychlého nasazení a vším ostatním co armáda má, to není síla ani dvou vševojskových divizí, jak je pamatuji. A to mluvím o válečných počtech, mírově by to nebyla ani jedna celá taková divize. Nyní de facto nejsme schopni postavit ani jednu takovou divizi. A to ani válečně. Takže jsem z toho tak trochu v klinči. Jinak nemám námitek.

Pět brigád jsem vrhl hlavně proto, že máme za povinnost jedno kompletní brigádní skupení dát k dispozici NATO a tím nám pro obranu vlastního území zůstávají jen čtyři. Když by byli tři jak navrhuješ, po odchodu té jedné pro společné síly NATO, by nám zbyly toliko dvě a to se na to potom můžeme v klidu vykašlat a neřešit nic.

Slabost spojení je mi jasná, už na to kolegové upozornili a oba byli vyzváni aby mi něco navrhli. Zatím ale není odezva. Počkáme a uvidíme.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od cover72 »

Dzin: jenže na ta nová pásová BVP se kladou IMHO dost mimózní požadavky. Viz důraz na odolnost proti IED namísto siluety a pancíře.
To je dle mého názoru proto, že se oblast ještě pořád nevzpamatovala z imbecilního přesvědčení, že armády budou odteď bojovat už jen v "různých Afghanistánech" a tudíž jim budou hrozit IED a RPG, ale už nikdy proti nim nevyjede nepřátelské BVP či tank, již nikdy nebudou bojovat zakopané v improvizované obraně atd.

A tenhle postoj mi leze krkem, protože s takovou by hoši fest rychle skončili i teď na Ukrajině, natož v případě nějakého budoucího střetnutí elementů vševojskových armád ("na zapřenou" působících u nás) či motorizovaných a mechanizovaných praporů posílených o prostředky palebné podpory (protože to je de facto islámský stát).

A co se tvé věty o nutnosti ochrany pěchoty na přesunech týče -- víš, dřív, kdy ještě armády byly armádami a ne obrněnými policajty se tohle řešilo tak, že před vlastní bojovou silou jel průzkum bojem. Od toho jsou třeba M3 Devers a jiná průzkumná bevka. Když jely Bradleye ve skutečné válce proti Saddámovi, tak fakt s IED u silnice problémy neměly.

Pátrač: IMHO teď nemáme ani jednu divizi; jak říkám, zaslechl jsem, že 4.brn je na 60% stavech. Ale na 5 brigád prostě nemáme a obávám se že ani nebudeme mít peníze.

Jinak já s těším, zda bark zareaguje na ten můj sáhodlouhý post ze včerejška :) To je debata podle mého gusta.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Pátrač »

Nástražné výbušné systémy: V regulérním konfliktu na podobné pitomosti nemá ani jedna strana čas. A když některá ano, tak ta, co se bude vránit. Tedy by to byla naše aktivita, ne nepřítele.

Co se týká těžkých vozidel: já netrvám na T-72 nebo BVP1 či 2. Řešení má více variant a pokud se to udělá správně, vždy to může být injekce hlavně pro naše podniky.

Cover: bark je ve formě a je vidět, že nad tím hodně přemýšlí. Já jen doufám že jsem ho svojí odpovědí neodradil. Jemu se ty rakety tak líbily a já mu to fakt znectil. Je to dobrá diskuse. Lord vyvedl technické aktivity do samostatného vlákna, tím to zde přenechal skutečně úvahám a hladání, tedy takové nějaké burze nápadů... to je to co dělá vojenské fórum vojenským fórem.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Aaron Goldstein »

cover72 píše:A co se tvé věty o nutnosti ochrany pěchoty na přesunech týče -- víš, dřív, kdy ještě armády byly armádami a ne obrněnými policajty se tohle řešilo tak, že před vlastní bojovou silou jel průzkum bojem. Od toho jsou třeba M3 Devers a jiná průzkumná bevka. Když jely Bradleye ve skutečné válce proti Saddámovi, tak fakt s IED u silnice problémy neměly.
Všechno souvisí se vším... Přesunutí pěchoty z náklaďáků do BVP sebou neslo i změnu koncepce ochrany před účinky ZHN... Protože se předpokládá, že pěchota má k dispozici BVP vybavené filtroventilačním zařízením, tak se upustilo od izolační ochrany povrchu těla vojáka (VOP-63/69) a přešlo se k jednoduché pláštěnce (JP-75A, JP-90) pro nejnutnější ochranu během přesunu do nejbližšího krytu - tedy na korbu BVP...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
bark
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 16/11/2014, 17:32

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od bark »

Pátrač - *Proto jsem o nich neuvažoval a neuvažuji. Zde je prostě rozhodnuto jak námi tak i za nás. Já bych nikdy likvidaci systémů TOČKA a OKA nepřipustil i za cenu diplomatické roztržky. * Máte mé vřelé sympatie !!!!! Jinak, sehnat se opravdu dají i od spojenců - šel bych např. do ATAMCS. I kdyby se na nás Poláci měli mračit.

Mám pár poznámek - ale nemusíte je brát v úvahu:

V případě L159 - zapomínáte, že tento typ lze použít jedině v případě absolutní vzdušné nadvlády - tzn. se dají použít jen v konfliktu nízké intenzity. A při 20 Gripenech absolutně nehrozí nějaká ochrana před nepřátelskými stíhači. Budou ve stejné situaci, jako Orao a Super Galeb nad Srbskem. Ani po odhozu nemají žádnou šanci pro vlastní obranu (jako F-15E, F-16, Su-xxxx) a pro nízkou pasivní odolnost se nedají použít pro CAS (který bezpodmínečně pro svůj návrh budete potřebovat - není to Warthdog nebo Su-25). Pro nadšence poukazuji na to, že se tato třída letadel doposud v praxi dala použít jen v protipovstaleckém boji - nikde jinde ji nikdo nikdy nenasadil.
Mj. viděl jsem jejich průlet údolím v Jeseníkách (sám jsem byl na vrcholu Šeráku) a tvrdím, že bych je dokázal sundat i DŠkáčkem. To Cobry od Red Catchers na Šumavě budily daleko větší respekt.

Cover72 - já sice chápu váš odpor proti salvovým raketometům, nicméně viděl jste je někdy v práci ? Nehledě na to, že ty modernější (MLRS, Uragan) umějí používat i přesnou munici. Já bych hlasoval dokonce pro to, abychom vyvinuli vlastní obdobu TOS-1 i s ekvivalentní municí (pásák a termobarická munice). Základem každé obranné doktriny je odstrašení. A čím chcete dnes odstrašovat ? Co může AČR *nabídnout* nepříteli ?

Velení - Pátračův systém počítá s velením brigád, ne armády jako celku. Musím jej podpořit - bojové pluky ČSLA neměly o moc větší štáby - a zvládaly to. Stejně jako naši protivníci tehdy. Vše, co nesouvisí s činností jednotky jako takové, patří o úroveň výš. A personální stav GŠ AČR by vystačil na desetinásobnou armádu i teď, takže vyšší vrstvy velení je kde brát na mnoho let dopředu -:)

Cover72 - T72...víte, v ČSLA to byl nejmodernější tank (chlouba 9.td). Co na tom, že sami Sověti měli modernější verze (s lepším pancířem a municí - ty naše odpovídaly těm iráckým o pár let později) a jako hlavní tank měli T-80U (ten s Leopardem-2 mohl soutěžit, M1 byl tehdy mimo hru, ještě neexistovala verze A1).
Víte, co měly prvosledové jednotky ? T-54AM2, T-55AM...že je to k smíchu ? Ne - ony totiž měly primitivní balistický počítač (Kladivo) .
To byla ale odbočka - souhlasím v tom, že by modernizace účelným způsobem a počty (tzn. aktivní pancíř, moderní SŘP a termovize) z toho dokázala udělat slušný stroj - ale ta doba je pryč, utekla. Na ruské straně je z T-72 je T-90 a to je jiné kafe. Prostě - pokud teď chceme moderní tank za slušný peníz, tak jedinou dostupnou možností je Leopard-2. Bohužel.

Add spojení - to tady zaznělo také. To má několik problémů. V případě shody s Aliancí (ta příznivější možnost), lze využít jejich možností + akvizice civilních prostředků (mobilní operátoři, stávající počítačové sítě). Že je to docela efektivní, prokázal např. gruzínský konflikt (to je dobrý zdroj poučení i pro západní armády). V případě malé neshody jsme v podstatě v prdeli a na úrovni prostředků II.sv. války. Vše, co bychom mohli samostatně použít, je rušitelné všemi potencionálními protivníky. Sice můžeme na svém vlastním území budovat optická pojítka, jenže ta jsou zase dost citlivá záležitost na přímé napadení (viz. třeba činnost SAS v Iráku). Ale přesto - když máme tu moderní dobu - Pátrači - což takhle do stavů brigády - k JBZ - zabudovat zesílenou četu REB ? A k průzkumné rotě organizačně připojit družstvo radiotechnické rozvědky ? My přeci v ČSLA měli v rámci posádek u hranic specialisty SRS. Spoléhat se na okamžité informace z onoho útvaru v Opavě je v této situaci v podstatě nereálné...

BMP1/2 - modernizace - jsem skeptický, ale jinou reálnou možnost nemáme, uznávám. Co by náš průmysl musel zvládnout je výroba aktivních pancířů (zkušené výrobce jinak máme...a tohle budeme nutně potřebovat i pro jiná vozidla...takže je nutná domácí výroba) - možná by nebylo od věci zkusit v téhle věci jednat s Izraelem (třeba Elbit ?) - ti mají hluboké zkušenosti s modernizací východní techniky a sami ji pak používají (např. veleúspěšný Achzarit z T-55). A aktivní pancíře jako jedni z mála vyrábějí na slušné úrovni. Že bychom zvládli něco aktivního (jako Izrael nebo Rusko) nepředpokládám. Dále nutně potřebujeme zdroj vhodných PT raket integrovatelných do systému (nějak se neumím dobrat, jak úspěšně byly v AČR nahrazeny Konkurzy...jak jakostí, tak hlavně počtem)...a samozřejmě termovizní systém - což je ale pánové při nízké siluetě stroje dost problém - jedině, že byste to nějak nacpali do periskopu při onom zakopání.
Off topic: - někde jsem zahlédl nějaké charakteristiky věže Panduru...opravdu ji lze bez větších problémů vyřadit z provozu kulometem 7,62mm s průbojkami ?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od skelet »

Aktivní ochranu vozidel se už u nás vyvíjí a testuje. Mimochodem alternativou k modernizaci BVP-1 může být nákup z přebytků.. přebytkových strojů je na trhu celkem dost.
ObrázekObrázekObrázek
bark
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 16/11/2014, 17:32

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od bark »

Pátrač - Nástražné výbušné systémy: V regulérním konfliktu na podobné pitomosti nemá ani jedna strana čas. A když některá ano, tak ta, co se bude vránit. Tedy by to byla naše aktivita, ne nepřítele. Hm, to je otázka do pranice. Jsme signatáři ottawské smlouvy o pozemních minách. Takže velká část efektivních prostředků, které se dají nasadit i vzdáleně (vzdušné minování), jsou již passé. Pššššt - ale mohli bychom potichoučku zavést do výzbroje protivozidlové miny Horizont :))). Nestálo by to zase tak moc a podpořili bychom domácího výrobce. Nicméně, např. Rusko má pořád k dispozici následníky PFM-1 a existuje i minová kazetová munice...i u našich spojenců, takže se dají použít i útoku (ke znemožnění posil). Ano, není to IED - ale v praxi to je stejné. Jen se s tím zatím žádná alianční voják nesetkal. Jenže - v případě velkého konfliktu setká a pak bude ještě s láskou vzpomínat na IED v Iráku. Tohle je mnohem horší.

Pro bránícího - regulérní armádu - IED netřeba, protože ženijní útvary by měly umět tyto věci vytvářet (výbušné zátarasy) standardně a měly by mít prostředky k tomu k dispozici. Pokud je AČR nemá, tak k tomu nemám co říci...mj. kromě toho mívala ČSLA u chemických rot prastaré FOG-2. Normálně pro výcvik, nicméně je nebyl problém naládovat napalmem a dát pěkně k okrajům křižovatek -:)...Průmyslovou výrobu těchto zařízení pro pevné zátarasy zvládne i malá firmička....Ah tak, já zapomněl - ono to je tak nehumánní :lol: . Jako pamětník jste je možná viděl v činnosti - v míru se používaly k simulaci jaderného výbuchu. Jenže ona to byla taky zbraň - jednoduchá a účinná.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Flogger G »

Netušil jsem, že to ti naši trhovci usmlouvali na brigádní uskupení pro společné síly NATO.

Ještě doporučuji opravdu silnou PVO vojsk, s organicky začleněnými bateriemi PRO. Možný protivník zařazuje k letkám letounů Su-17/20/22 víceúčelová letadla MiG-35, namísto strojů Su-24M přicházejí velmi kvalitní Su-34. Síly bitevních vrtulníků již spevňují právě dodávané stroje Mi-28N a Ka-52.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Pátračův sen: Pozemní síly AČR pro budoucnost

Příspěvek od Alchymista »

bark píše:Hm, to je otázka do pranice. Jsme signatáři ottawské smlouvy o pozemních minách. Takže velká část efektivních prostředků, které se dají nasadit i vzdáleně (vzdušné minování), jsou již passé.
Ale neni - a v tom je ten vtip.
Povolené sú jednak míny s elektronickou autodeštrukciou a jednak míny riadené externe - z nejakého elektronického udelátoru (v zmysle ottawskej dohody totiž potom samotná mína už nie je "mína", ale bojový element). Takže nejaké "svinstvíčka" by sa dali vymyslieť aj na ručné kladenie, aj na osievanie delostrelectvom.

Rusko ottawskú dohodu nepodpísalo, rovnako ani USA a pár ďalších veľkých hráčov... Takže v podstate len slabých zbavili bojového prostriedku, ktorý mohol "silným" narobiť veľké nepríjemnosti.
Mimochodom, mína je "najlepší vojak" - málo stojí, neje, nepije, nevadí mu mráz ani horáčava, nikdy nespí, je trpezlivý - a zabíja len v obrane.

flogger - systém PVO už prakticky neexistuje a do funkčnej podoby by sa musel kompletne vybudovať znovu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“