Technika pro budoucí AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17789
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

ten AMOS/Nemo měl být na Pandurech..
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

Lorde: Na Slovensku funguje 2 zazracne vety: "Skutok sa nestal." Skutok nie je trestnym cinom". My sme ta najmenej skorumpovana krajina v EU u nas ziadneho vyznamnejsieho politka este za korupciu alebo iny podobny trestny cin neodsudili... :-?

Skelete dik za objasnenie... A nad nejakou verziou s 105mm, 120mm kanonom sa neuvazovalo?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17789
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

Nabízená modernizace Mardera je například zde. POchopitelně vše je otázkou ceny..
http://defense-update.com/20120611_mard ... HIgBcmH0iM

o podpůrných verzí Pandura nic nevím, i když se dají objednat
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

No Marder v takejto uprave je pekne vozitko a vydrzi v sluzbe este tak 25 rokov, skoda ze sa na takuto uroven neda upravit Sakal...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Lord »

O kanonové verzi Panduru, pokud vím, tak se neuvažovalo. Modifikací je šest – velitelské, průzkumné (s lokátorem nebo bez), ženijní, zdravotnické, a s věží Rafael.

Jestli měl být minomet NEMO na podvozku Pandur, tak je to docela kuriozita.

Jinak Marder je dobré vozidlo, kvalitní výrobek, levnější než kupovat něco nového. Pandury stály majlant, to znamená i větší provize pro Dalíka a spol.
Já proti koupení přebytků nejsem, ale někdo by měl udělat analýzu, seznámit s tím i veřejnost, ale zatím mi přijde, že dokud nám nepoteče vyloženě
do bot, tak to nikdo moc řešit nebude.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17789
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

Jak Nemo, tak AMOS jsou zbraňové systémy, které nejsou úzce navázány na konkrétní podvozek. Takže se dá koupit na cokoliv.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od cover72 »

Hele, nechcete se mrknout vedle a zamyslet se nad tím, že takhle řešit ochranu proti minám je fakt blbost?

Podepsáni -- cover, Pátrač a barky
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17789
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

Vedle jsem se mrknul, ale ona to blbost není už z pohledu morálky osádek. Prostě to chce najít kompromis mezi nechráněnou škatulí a MRAPem.
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

Ak ma byt cenou za prezitie osadky 200 alebo 500 dolarov na viac, tak som ju ochotny dat, pretoze dobre vycvicenu osadka su cas a peniaze a vycvicit novu trva dlhsie nez opravit befko alebo vymenit kus pridavneho panciera...

skelete skusme ist na to inak podme si zadefinovat co od potencionalneho BVP ocakavame

takze pancierovanie minimalne z prednej polosfery stanag level 4 z boku level 3 (idealne level 5 z predu level 4 z boku)
ochrana dna korby minimalne 3A/3B 8kg idealne level 4A/B 10 kg
veza pre CR najidealnesie je zostat pri Samosonovi

Osadka idealne 8+3 aby mohli mat jednotky rovnaku organizacnu strukturu ako tie s KBVP tak s BVP
dinamicke schopnosti merny pomer vykon/t na urovni T-72M4 a lepsie

schopnost ucelovych nadstavieb, Vyprostovak, zenijna, minomet, prieskumna, zdravotnicka, mozna palebnej podpory...
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od cover72 »

Nejde o cenu za přežití osádky. Jde o to, že pokud se BVP dostane na minu, žádná protiminová ochrana na světě jej neochrání, pokud zároveň nedokáže zajistit další mobilitu vozidla a vycouvání z oblasti minového pole. Protože minové pole slouží k tomu, aby BVP dostalo do "killzone", kde zemře po úderu seshora.

Lepší ochrana dna korby ale znamená
a) větší výšku / profil BVP → větší zranitelnost
b) růst hmotnosti A/NEBO slabší pancíř na bocích a vrchní straně
Tzn. nevýhody pro všechny ostatní způsoby boje, než jízdu v minovém poli
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od knezdub »

Jaký je Váš názor na toto: http://euro.e15.cz/archiv/kauza-pandury ... re-1139232
Jde mi o tu cenu - podle mě je přemrštěná, i když neznám přesné požadavky na výbavu.
A za druhé - nářky nad podmínkou použít podvozek Tatra. Podle mě je to požadavek oprávněný. Tatru čtyři podvozky nevytrhnou, odtud vítr asi nefouká. Spíš bych to viděl na to, že někdo použil rozum a nechce zavádět další podvozek, na který bude muset držet díly
ObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od klingy »

Podla mna ide o absolutne legitimny logicky poziadavok ak chce armada, aby ucelova nadstavba bola na vozidle, ktore je zavedene a je najpocentnejsie (rozne verzie), z dovodov, servisu, logistiky, a vycviku vodicov... Co viem tak podvozok civilnej verzie stoji okolo 3 mil Kč chcelo by to vidiet presne sutazne podklady aby sa to dalo vyhodnit, chece armada pancierovu kabinu, je v zmluve zahrnuty sevis, a suciastky, na kolko je zaruka, taktiez si treba uvedomit, ze ide o kusovu vyrobu...
Naposledy upravil(a) klingy dne 23/11/2014, 22:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od knezdub »

Jde spíš o to, že podvozek T 815-7 je zatím v AČR zaveden jen v počtu několika kusů, byť s výhledem na zavádění dalších vozidel (sedmička je speciální podvozek pro armádu, takže se dá předpokládat, že všechny další těžké Tatry budou už jen z této řady)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Lord »

Podvozek Tatra je kvůli unifikaci a do terénu výborná volba. Ovšem ty ceny se mi zdají poměrně vysoké.

Obrázek

Tady je přitom obrázek už vyvinutého vozidla, zřejmě jde o polský KWZT Mamut. Tatra spíše předpokládá, že pro soutěž bude muset nabídnout jiné speciálně vyvinuté vozidlo. Dodavatelem vyprošťovací nástavby na tatrovku by pak logicky byly české společnosti. No pak zde tedy musí být určitý vývoj, který něco stojí. A je možné, že se na nadstavbě může někdo obohatit. Podle mě by se klidně pět vozidel mohlo vzít od Poláků, tedy nevím za kolik je nabízí, ale zřejmě levněji, přitom tatrovácká platforma by se zachovala.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

S podvozkem Tatry laborovala i Slovenská armáda u projektu TATRAPAN

Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Dzin »

cover72
Promiň, ale mě vážně přijde, že si na protiminovou obranu zasedlý. Beru to tak, že to pramení z postojů našeho MO a AČR k vyzbrojování. Ale tohle by ti nemělo bránit přijmout obecný závěr, že protiminová obrana je důležitým prvkem ochrany vozidel.

Když mi jakákoliv technika zůstane uvězněná v minovém poli, mám problém. Ale stejný problém mám i s pěšákem. Ovšem to, že tento scénář může nastat neznamená, že nemá cenu se proti tomu chránit a to, že nastane ještě neznamená ztrátu techniky a vojáků. Prostě minové pole je určitá taktická situace, která se řeší. Tak jako vojáci, kteří do něj napochodují mají postupy, existují i pro techniku. A pokud je ta vybavena nejlepší možnou ochranou, vždy to celou akci zjednoduší. Proto, jak už jsem psal, vždy je třeba nalézt kompromis mezi požadavky kladenými na TTD techniky. A čím lépe dokáži danou techniku vybavit obranou proti všem možným nebezpečím, tím lépe. A proto jsou moderní bvp (a taky a vozidla atd.) koncipovány s co největší schopností odolávání minám. Jejich úroveň potom závisí na bojovém nasazení.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od kozlustechnykus »

Tady je vyjadreni Tatrovky k tem vyprostovacim vozidlum:
http://www.armadninoviny.cz/podvozek-ta ... edat=tatra
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od cover72 »

Řeším to proto, že třeba dítku Excaliburu je vytýkána v prvé řadě a zejména malá odolnost proti IED a minám. A já se tedy snažím vysvětlit, že pro potřeby AČR ohledně pásových BVP na obranu země by toto měl být až ten poslední parametr, podle kterého se hodnotí, a nikoli ten první.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17789
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od skelet »

Cover: Nicméně to podáváš způsobem ne zrovna šikovným.. tvé důvody chápeme, celkem souhlasíme, ale ani protiminovou ochranu nelze opomíjet. Ať už z důvodu "zapomenutých" minových polí nebo z důvodu morálky. Mohlo by se ti klidně stát, že vojcli budou jezdit raději na korbě než v ní, protože zásah z kulometu je zabije možná, ale zásah z miny určitě.

K těm vyprošťovákům - od výsledné ceny se Tatra několikrát distancovala. Tatra není dodavatelem celého systému, ale pouze podvozku nástavbáři, který si pak účtuje tuhle brutální částku.
A Tatrapan byl do ASSR normálně zaveden.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od Dzin »

Abych taky trochu napsal svojí vizi techniky pro AČR.

tanky
- nejlépe Leopardy 2A5/6. Klidně ovšem i 2A4, protože ta má stále modernizační potenciál stejný. Samozřejmě s předpokladem možného vylepšení na 2A7/8. Celkem bych jich viděl asi 100, cca 60 pro dva tankové prapory a zbytek výcvik a doplňky.

bvp
- nejlépe asi CV9030. Je to spolehlivý stroj, bojová hodnota je dostatečná stejně jako modernizační potenciál. Navíc máme zatím dobré zkušenosti se zbrojním obchodem se Švédskem (navzdory našim politikům).

ot
- tady není co řešit, když už máme Pandury, tak holt je. Podobně i lehké, Iveca a Dinga, ale trochu lépe si je nechat vylepšit pro naše podmínky.

dělostřelectvo
- Archer/Ceasar a PzH 2000. Věren svojí vizi AČR bych to viděl na jeden oddíl Archer/Ceasar přičemž bych preferovat asi Archer. Druhý oddíl by mohl být pouze 12ti dělový z PzH 2000. Jsou dražší a navíc by stále zajistili velkou palebnou sílu.
- MLRS/HIMARS. Tohle je těžší a záleželo by, jak si definujeme požadavky na raketomety. Osobně bych to viděl na oddíl 9 MLRS nebo 12 HIMARS

stíhačky a bitevníky
- zde jednoznačně Grippeny s možností modernizace na verzi E/F. Přičemž bych to viděl spíše na navýšení a L-159 bych přeřadil jen na cvičnou roly.

vrtulníky
- Tiger/HN90/UH-72. Už jsme jinde vysvětlova, proč bych si vybral tut trojkombinaci.

PVO
- zde bych byl pro RBS a modernizované KUBy. Neorientuji se zde tak dobře a tak nevím, jaká západní variantu by pro nás byla lepší, než KUB.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“