CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Asi by to zas tak velký problém neměl být, mne teda každopádně zaujala ta zpětná zrcátka :D . Větší už zřejmě nebyly.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Cover
To je proto, že prezentovaná varianta ASCOD 2 je jen verze Protected Mobility Recce Support (PMRS) v Británii nazvané ASCOD Ares. Věžová varianta je zatím pouze ASCOD Ajax, kterou jsem ale zatím viděl prezentovanou jen graficky (což je zajímavé uvážíme-li, že má být zavedená jako první). Ta ono vyvýšení na korbě nemá. Tady máš s "experimentální věží", jak by měla vypadat.

http://www.armyrecognition.com/?task=view&id=4355
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Věžová varianta je zatím pouze ASCOD Ajax, kterou jsem ale zatím viděl prezentovanou jen graficky (což je zajímavé uvážíme-li, že má být zavedená jako první).
Už ho prezentují i normálně:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Vidíš, tak to jsem ještě opravdu neviděl. Pěkné, hezky demonstruje, jakým směrem se vývoj moderních BVP pohybuje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od rabo »

Vidíš, tak to jsem ještě opravdu neviděl. Pěkné, hezky demonstruje, jakým směrem se vývoj moderních BVP pohybuje.
A čo je tam novinka ? Čo "Európska škola" prináša ako nóvum ?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

A čo je tam novinka ? Čo "Európska škola" prináša ako nóvum ?
Proč by měla být všude novinka ?
V Evropě se jde cestou masivní ochrany osádky, snížení počtu výsadku, automatizace, ochrana vozidla i před minami a výbušninami, nejmodernější dostupnou elektronikou a systémy.
Zvýšení palebné síly na 40 mm (minimum je dnes 30 mm) atd. Konstrukce samotná je spíš konzervativní (rozmístění posádky).
Novum žádné, ale vylepšování již zavedených technologií a konstrukcí.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Jedná se o vizualizaci nové "platformy BVP", určené jak pro Poláky, tak pro AČR. Jedná se o konstrukci vycházející z K-21, nebo zcela nového podvozku (made in Poland). Výtvor má demonstrovat různé podoby jednotného podvozku (použil jsem podvozek z Anderse).
První vozidlo je "univerzální podvozek" osazený věží Samson Mk.II. přední část je upravená do podoby Panduru. Ponechal jsem vlnolam, tak počítám i s obojživelnou variantou. Obecně vzato se jedná o variantu pro AČR (plavbyschopnost bych zrušil, ale vlnolam vypadá drsně).
Druhý návrh je univerzální podvozek, upravený do podoby Anderse, osazený polskou věží ZSSW-30. Nezbytností je "zařízení pro překonávání vodních toků" - plovák.
Nejde mi o ukázku budoucího BVP, ale spíš o demonstraci, jak se dá jeden prodvozek upravit do různých variant. Úprav podvozků ASCOD a CV90, jsem už vytvořil víc, tak nemá smysl zde ukazovat těžkou variantu na podvozku "ASCOD" nebo něco podobného. V tomto případě se jedná o podvozek ANDERS (tedy co dokáže polský prýmysl vytvořit). Platforma by měla být cenově zhruba na úrovni K-21, CV90 - tedy levnější než (těžce pancéřovaný) ASCOD. Jednalo by se o cenově přijatelné řešení (nic extra).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od cover72 »

Došlo mi, že ASCOD může mít ještě více šancí, než jsme si uvědomovali.

Krom toho, že na něj máme licenci, což dokázalo v případě Pandurů srazit cenu (pokud jsem dobře četl) o 30 milionů za kus (ze 120 na 90M), je tu právě ještě to, že na něm budou stavět Britové.

Protože když si všímáte, taková neoficiální doktrína 7.m.b. je, že pokud bude bojovat, tak jako součást britské battlegroup. Naprosto otevřeně to zaznělo od někoho ze 7mb v kontextu vyřazování Mi-24 - že stejně bude krytá WAH-64.

A myslím si, že se tento postoj promítá i do strategického a výzbrojního plánování: naše T-72M4 mají stejný powerpack, jako britské Challangery 2.

Jasně, je možné, že byl powerpack pro T-72M4 vybrán prostě proto, že je nejlepčejší a Němci to neumí. A že "řadoví členové" 7.m.b. houby vědí o tom, jak by bojovala a na základě čeho rozhoduje. Ale přijde mi to jako tolik náhod, že si začínám hodně říkat, že to dost možná nebude náhoda. A že pokud vstupují předpoklady o spolupráci s Brity do úvah o vyřazení Mi-24 a powerpacku T-72M4, ze stejného důvodu by odpovědní činitelé mohli být silně nakloněni nákupu ASCODu II.

(Nebyl by to unikát: elementy NL námořnictva též plánují, že by operovaly jako součást britské námořní síly a kvůli tomu nakupují kompatibilní vybavení.)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Diky za doplnění. Je to dost pravděpodobné řešení. Navíc ASCOD je od General Dynamics, tak jako naše Pandury 2. ASCODy byly vybrány pro britskou armádu taky poněkud překvapivě, na úkor "domácí" BAE. Osobně si myslím, že podvozek ASCODu má lepší vlastnosti - podle mě lépe snáši zatížení a je modulárnější než CV90 (je to jen můj dojem). Přeci jen CV90 má dneska kde kdo a navíc je levnější. General Dynamics tedy nabídli něco víc, nebo je jejich podvozek v něčem lepší. Pochybuju, že by šéfové BAE chtěli stroje pro Británii vyrábět někde jinde než v Británii. Podpora zaměstnanosti tak asi nebyla hlavní výhoda GD. Muselo to být něco technického.
Co se týče pohonu, tak Scout SV má německý powerpack a převodovku Renk
ps. myslím, že naši vojáci měli i v případě války, dostat Challengery 2 z britských skladů (to už asi neplatí)

http://palba.cz/viewtopic.php?f=324&t=6981
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Jen bych podotkl, že pohoná jednotka pro T-72M4 byla vybrána ještě v době, kdy jsme nebyly v NATO a po koncepci nasazení 7. BÚU nebylo ani vidu ani slechu. Dále se nejedná o stejný powerpack jako Challengeru 2, ale jen o stejný motor. Pohoná jednotká je izraelské providence (společnost NIMDA) a ta vyhrála díky nejlepší kvalitě kombinací zmíněného britského motoru a americké převodovky Allison XTG 411-6 (údajně - druhé vysvětlení je, že nejvíc podmázla Kalouska a spol.).
Takže úvaha je to zajímavá, ale v tomto bych to spíše viděl jen jako ex post souhru náhod.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od skelet »

jen lehce podotknu, že Nimda jako jedna z mála měla i praktické zkušenosti v zástavbě moderních motorů a převodovek do tanků sovětské školy. Dodávala totiž motory pro Achzarit.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Rase
Pokud bychom to hodnotili jen z hlediska TTD, potom CV90 není zase tak úplně bez šance. Ohledně podvozku může kontrovat systémem aktivního tlumení. To pokud vím ASCOD nenabízí. V případě bojových schopností by zase mohli přijít s tzv. BattleView 360 od BAE. Ten sice není ještě zcela vyvynut a integrován do CV90, ale pokud by součástí smlouvy o nákupy byla začleněna klauzule o budoucí modernizaci tímto systémem, výrazně by jeho zavedení zvedlo bojovou hodnotu CV90 (samozřejmě by ho nepochybně šlo integrovat i do ASCODu, ale zase výhoda jedné firmy je vždy lepší). Nehledě na to, že v době pořízení už bude nejspíše plně funkční. A když se to tak vezme, i CV90 by mohla být vybavena 40mm kanonem, v původní verzi ho má, byť jiné konstrukce.

Nějak se pořád nemohu rozhodnout, který z těhle dvou strojů by byl pro nás nejlepší.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od kozlustechnykus »

Nove 3D radary se budou vybirat na urovni vlada-vlada a je tam i od BAE, tak uvidime, co uvidime :)
http://www.armadninoviny.cz/ministerstv ... stu3f.html
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Dzin:
No právě. Já byl/jsem velkým fandou CV90, líbí se mi jak je kompaktní, dá se různě upravit - třeba varianta APC Armadillo, zmíněné vychytávky. I otvor na věž má víc vycentrovanou než ASCOD. BAE je známé servisem - pošlou rychle cokoliv kamkoliv (byť je asi dost drahý). Právě u servisu bych řekl, že se o něj nebudou chtít dělit s tuzemskými firmami. To samé s výrobou. Zástupci BAE tvrdili, že by se stroje pro AČR vyráběly (montovaly) u nás, ale kroky nepodnikli žádné (oproti General Dynamics s ASCODem). Mám pocit, že razí strategii "můžete si koupit naše stroje, ale nechtějte nic nadstandartního" - za přívětivou nákupní cenu a možná vyšší cenu údržby (když se už něco pokazí). Takový nenáročný tahoun pro střední třídy - něco jako pozemní Grippen :D
Otázkou je, jestli opravdu potřebujeme něco tak extra jako Britové.
Taky mám docela dilema
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Ohledně podvozku může kontrovat systémem aktivního tlumení. To pokud vím ASCOD nenabízí
.

Zrovna tak toto může být nevýhoda. Někdo to může vnímat jako příliš málo výhod za cenu možných problémů, cenových, servisních apod.. Zvláště bavíme li se o službě v řádu půl století :D . Já bych to třeba v patnáctiletým autě nechtěl.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od skelet »

Jsem více nakloněn pro CV90. Přeci jen nabízí více nepapírových verzí: protiletadlový kanón, 120mm lehký tank/podpůrné vozidlo, 120mm minomet apod. U Ascodu je spousta těchto verzí pouze na papíře.
ObrázekObrázekObrázek
Lubomir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/2/2016, 08:40

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Lubomir »

Powerpack, který je nainstalován v T-72M4 CZ je tam proto, protože měl nejideálnější rozměry vzhledem k velikosti původní korby T-72. Nevynucoval radikální změny v motor-převodovém prostoru původní T-72. Jedna podstatná změna je, že se tam nevešel na délku a tak původní zadní čelo korby je nyní prodlouženo asi o 30 cm. Můžete si na fotkách porovnat klasiku s novou. Ostatní powerpacky byly moc "velké" a pak v návrzích vznikala zvěrstva např. jako velký hrb za věží od příliš velkého powerpacku, který neumožňoval otáčení věže o 360°, ale jen +- 90°na obě strany atd.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

skelet píše:Jsem více nakloněn pro CV90. Přeci jen nabízí více nepapírových verzí: protiletadlový kanón, 120mm lehký tank/podpůrné vozidlo, 120mm minomet apod. U Ascodu je spousta těchto verzí pouze na papíře.
To je zhruba nastejno. ASCOD Direct Fire – může mít věž se 105 nebo 120 mm kanonem. Samotná věž může být od Oto Melara, Cockerill, General Dynamics a Denel Land Systems (LIW). Asi se jim podařil i prodej do Thajska, pro Royal Thai Marine Corps, ty mají mít věž od Denelu. Obdobně jsem viděl na fotce z velethu i K-21 s věží Cockerill. Nebo i Anders měl tankovou věž na výstavě.
Na ASCODu je postavená houfnice Donar. CV90 má sice protiletadlovou verzi (kanonovou) ale nevim jestli je ve výzbroji. V podstatě to je klasické vozidlo jen vybavené radarem. CV90 osazené minometem AMOS je hodně nekompromisní kombinace.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od cover72 »

Když se podíváme i strategicky, tak
a) britská vláda a BAe sabotují náš obchod s L-159
b) Britové mohou reálně opustit EU a stáhnout se poněkud do izolace
c) britská vláda se snaží dost násilně vynucovat "své" představy zákonů na úkor zbytku EU

Takže z tohoto pohledu jednoznačně preferuji BVP, u kterého budeme mít největší schopnost je sami vyrábět a provozovat, aniž bychom byli závislí na dodávkách ND jednoho jediného dodavatele spojeného s jedinou vládou, který když si postaví hlavu, tak naše Bevka dojezdila.

Proto u mne jednoznačně vede ASCOD kvůli tomu, že na něj má Excalibur (nebo už Czechoslovak group?) licenci. Technicky to podle mne nerozsekneme.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Program bojového vozidla pěchoty pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Dost pádný argument :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“