Conqueror versus Belgrano

Moderátor: Tempik

Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od jarl »

Vlákno jsem trochu promazal a odemkl. Byl bych rád, aby se tu diskutovalo hlavně o potopení Generala Belgrana. Je možné řešit i pozadí války o Falklandské ostrovy a průběh války, ale současnou situaci na ostrovech a sílu britských a argentinských ozbrojených sil si nechte do jiného vlákna (není problém je založit). Podobné přístěvky budu mazat a v případě potřeby to znovu zamknu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Lucius »

Rád by som sa spýtal fundovanejších, pamätám si na dokument z TV práve o tejto vojne. Spomínala sa nejaká britská vojnová loď, ktorá bola zničená či poškodená argentínskymi silami. Vraj to spôsobilo veľký poprask medzi populáciou VB a a fotky dýmiacej lodi zapĺňali titulné strany novín.
Môže mi prosím niekto povedať, o akú britskú loď sa jednalo? Snažil som sa to vypátrať, neúspešne.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od jarl »

Pravděpodobně to byl torpédoborec Sheffield, ten se potápěl šest dní a jeho zkáza byla dobře zdokumentovaná.
Obrázek
Britské námořnictvo také přišlo o torpédoborec Coventry a fregaty, Ardent a Antelope, které stejně jako vyloďovací loď Sir Galahad potopily letecké pumy. Rakety Exocet kromě Sheffieldu potopily ještě kontejnerovou loď Atlantic Conveyor.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Destroyman »

Lucius: To by mohl být film "Hořící moře", dokument o HMS Coventry. Někdo to dal na "ulozto", takže se to dá skouknout.
さようなら。
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Lord »

Obrázek
Ano, těch lodí bylo potopeno více, jak už napsal Jarl, asi buď Sheffield, nebo možná máš na mysli Atlantic Conveyor, k tomu došlo 25. května 1982.

A video, artilérie udělala svoje, ale jen ve dne, chyběly i potopené vrtulníky z lodě.

Obrázek


Nakonec to dobře dopadlo, jedna hezká fotečka :)

Obrázek

Vratím se zpátky k vojenské operaci. Našel jsem třeba mapku operace Azul. Samotné obsazení žádný problém.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Lucius »

Jo, je to Sheffield. Zapamätal som si ho aj podľa tej prednej kanónovej veže.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od jarl »

Destroyman píše:Lucius: To by mohl být film "Hořící moře", dokument o HMS Coventry. Někdo to dal na "ulozto", takže se to dá skouknout.
Tak jsem to skouknul a ten dokument dobře ukazuje pod jakým tlakem byly posádky britských lodí, na něž opakovaně útočilo argentinské letectvo. Peter a Dan Snowové uvádějí: "Během pěti dnů bylo zasaženo 17 britských lodí." Naštěstí argentinští piloti museli útočit z malé výšky, takže většina pum nevybuchla. Pokud by každá druhá explodovala, mohlo být Britům pořádně horko. I z tohoto důvodu mi potopení Generala Belgrana příjde jako vojensky správný krok. Kdyby Britové museli bojovat ještě proti argentinským lodím s Exocety, utrpěli by mnohem větší ztráty.

V tom dokumentu je také dobře vidět jak vypadaly ty nafukovací záchranné čluny. Nebyly to otevřené rafty, ale jakási uzavíratelná "iglů". Proto v nich námořníci dokázali přečkat i bouři a udržovat vevnitř přijatelnou teplotu, i když venku mrzlo.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Lord »

To že některé bomby nevybouchly bylo pro Brity velké štěstí. Otázka je proč ?

ObrázekObrázek

Argentinské letectvo používalo taktiku přízemního letu. Piloti přitom prokázali jistou dávku odhodlání.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od jmodrak »

Lord píše:To že některé bomby nevybouchly bylo pro Brity velké štěstí. Otázka je proč ?
Odpoveď je jednoduchá. Pretože to boli bomby novej generácie, zaradené do výzbroje krátko pred inváziou a neboli s nimi žiadne skúsenosti. Zbrojári nevedeli správne nastaviť detonátory - roznecovače. To isté platí aj u rakiet. Chcelo to poriadne s nimi pocvičiť.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Lord »

A války nebo intervence jsou většinou nejlepší cvičiště :D Taky jsem slyšel, že trupy, či části byly hliníkové, i to asi bylo o nastavení. Rakety Exocet jsem už psal, tolik jich nebylo, a také tomíci chtěli od frantíků, kódy, či jak se to ruší.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od jarl »

Lord píše: Rakety Exocet jsem už psal, tolik jich nebylo, a také tomíci chtěli od frantíků, kódy, či jak se to ruší.
Argentinské letectvo mělo jenom pět Exocetů, se kterými dokázalo potopit dvě nepřátelské lodě, což je výborný výsledek (klobouk dolů!). Námořnictvo jich mělo přinejmenším několik desítek, ale po potopení Generala Belgrana se stáhlo do přístavů a vůbec je nevyužilo. To, že Francouzi možná předali Britům kódy k těm raketám bych nepřeceňoval, protože ještě 12. června byl torpédoborec Glamorgan zasažen raketou Exocet vypálenou z mobilní pozemní baterie na Falklandských ostrovech.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od skelet »

Jak jsem psal výše, tak strach z Exocetů byl oprávěný. V oné době byly komplety CIWS v plenkách, takže jedinou spolehlivou šancí jak odolat jejich útoku bylo zničit jejich nosič. Pokud došlo k odpálení střely, tak už se mohl cíl pokusit jen o rušení naváděcí hlavice a modlit se.. U letounových nosičů bylo ničení komplikováno tím, že RN nemělo k dispozici žádný letoun včasné výstrahy. Své letouny Fairey Gannet vyřadilo spolu s klasickými letadlovými loďmi a vrtulníkové AWACSy na bázi Westland Sea King byly vyvinuty až díky Falklandám. Piloti Sea Harrierů tedy museli spoléhat na navádění z lodí, což bylo díky nízkým letům Argentinců velmi neúčinné.
Také z toho důvodu bylo nutné použít sílu proti Belgrano
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Mirek58 »

U klasických bomb šlo opravdu o chybně nastavené zapalovače( dlouhý čas roznětu , bomby prošly trupem díky lehkým slitinám rychle a jejich iniciace probíhala v hloubce a mimo svislou osu trupu lodi).
A u raket si poprvé konstruktéři jak lodí ,tak i řízených střel povšimli , že největší škody nepůsobí bojová hlavice střely ,ale zbytky paliva řízené střely.
Což u britských moderních lodí bylo umocněno lehkými kovy materiálu trupu lodi. Sílu výbuchu uměli konstruktétři reálně utlumit na únosnou míru , ale ohen pronikající dírami po střepinách a trhlinami byl devastační .
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Pátrač »

Fíha, toto zde ale narostlo. Původní článek se za tím vším skoro ztratil. Já jako pamětník, což je jistá nevýhoda toho, že je mi už přes osmačtyřicet, mám v hlavvě usazeny hlavně ty ideologické tanečky kolem této války. Naše oficiální propaganda totiž nevěděla co stím.

Briánie byla člen NATO a tedy nepřítel, který měl proti nám v Německu připravený Rýnský sbor.

Argentina byla naší propagandou označována za fašistický režim.

Tedy když fašouni napadnou demokratický byť imperilaistický stát, měli bychom fandit demoktratům. I když to byl nepřítel. A tak naši odborníci na lidské hlavy nevěděli co dělat, soudruzi z Moskvy mlčeli a naši politruci byli bezradní. Bylo milé klást otázky typu kdo je tedy v právu a koukat jak se kroutí....

A potopení té nešťastné lodi?
Jejda to byl vyrvál. Blábolilo se o aktech pirátství, o válečném zločinu, o zločinu proti lidskosti, o válečném vandalismu a podobné vychytávky. Prostě bylo to super si to číst. Pamatuji na titulek, myslím, že už jsem o něm někde psal, který hlásal v RUDÉM PRAVU: "Argentinský režim ne, argentinský lid ano", jako by lid měl právo zahájit nevyhlášenou válku na nepochybně suverénní území jiného státu.

Strašně se mi líbilo jak náš odborářský tisk podpořený Mladou frontou nadšeně odsuzoval dělníky z doků. Ti zrovna když tato válka začala stávkovali a lodní doprava stála. Jenže bylo potřeba naložit válečné a logistické lodě. Nikdo nic v Británii neorganizoval. Dokaři stávku ukončili, naložili vše co bylo potřeba, nechali si vyplatit mzdu a stávkovali dál. Jsou to Briti a nemůžou jinak. Jejich chlapci šli do války a je by ani nenapadlo, že by tam kde mohou nepřiložili ruku k dílu. Stávka proti tomu je podružná - na ni je čas, vlast má přednost. A čas na stávku byl.

Jarle ta práce je super. Ledacos v diskusi se mi líbí také. Ledaco ne. Ale tak jak jsi to proředil je to celkem dobrá diskuse.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Alfik »

Jojo, přesně tohle si taky pamatuju (jsme stejně staří) :D Ty vytáčky a krkolomnosti při vysvětlování a osvětě... :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Destroyman »

Chlapi, jestli si to chcete prožít znova, něco jsem pro vás našel. :-?

Rudé právo 5. Května 1982
Rudé právo 6. Května 1982
Rudé právo 7. Května 1982
Rudé právo 8. Května 1982
さようなら。
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od josefg »

V té době vycházel vojensko odborný časopis "Bojová příprava" v jednom z čísel byl i rozbor okolností, které vedly k potopení HMS Sheffield, dost zajímavé čtení i podrobnosti :D . Popsal jsem to o deset let pozděj svému anglickému kamarádovi s dotazem, na věrohodnost detajlů, ten bez dalšího stručně odpověděl, že tak nějak to taky slyšel. Článek vysvětloval ztrátu lodi jako souhrn zřetězených náhod a drobných chyb či nedostatků v činnosti osádky a velení lodi které se bohužel odehrály v jedem čas, Bez velkých úprav se da vyprávět jako černá černá groteska s mravoučným závěrem.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od jarl »

Pátrač píše:Fíha, toto zde ale narostlo. Původní článek se za tím vším skoro ztratil. Já jako pamětník, což je jistá nevýhoda toho, že je mi už přes osmačtyřicet, mám v hlavvě usazeny hlavně ty ideologické tanečky kolem této války. Naše oficiální propaganda totiž nevěděla co stím.
Mně bylo tehdy sedm let, tak si nepamatuji nic. Poprvé jsem argentinsko-britský konflikt zaznamenal až v souvislosti s Maradonovou "boží" rukou na mistrovství světa ve fotbale v r. 1986 a byl jsem tím dost překvapen.
Pátrač píše:Jarle ta práce je super. Ledacos v diskusi se mi líbí také. Ledaco ne. Ale tak jak jsi to proředil je to celkem dobrá diskuse.
Díky. Ta diskuse se dost zvrtla. Něco jsem promazal já a něco přesunul Lord do hospody, takže teď už to vypadá celkem normálně.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Alfik »

Destroyman píše:Chlapi, jestli si to chcete prožít znova
Fuj! Jen to ne :D Jedině to jak jsme byli mladý... to bych bral :-?
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Conqueror versus Belgrano

Příspěvek od Pátrač »

No Destroymane, to je exkurse do minulosti. My co už svým věkem vyrovnáváme hnědý uhlí si jen povzdechneme a mladší kolegové skouknou jak se tenkrát o válkách psalo. Dobrý nápad.

Alfik- my jsme někdy byli mladí? :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Státy NATO mimo USA“