Íránské balistické rakety.

flodur5
Příspěvky: 2
Registrován: 1/1/2009, 18:48

Příspěvek od flodur5 »

Pro Mantru(ale i ostatní) ohledně radaru,téma jistě aktuální a jistě zajímavé. Dost dobře jsem ovládal zeměpis tak mě to nějak nebere s.Koreu ale ani Irán. Jistě jsou jiné a lepší prostředky ke zjištění odpalu jejich raket, a ne radar u nás. Může mě někdo odpovědět a nebo otevřít diskuzi o tom. Jsem tu popré tak nevím jak to chodí. Díky.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

flodur5 píše:Pro Mantru(ale i ostatní) ohledně radaru,téma jistě aktuální a jistě zajímavé. Dost dobře jsem ovládal zeměpis tak mě to nějak nebere s.Koreu ale ani Irán. Jistě jsou jiné a lepší prostředky ke zjištění odpalu jejich raket, a ne radar u nás. Může mě někdo odpovědět a nebo otevřít diskuzi o tom. Jsem tu popré tak nevím jak to chodí. Díky.
Neodpustím si malou poznámku: Radar u nás by měl být sledovací pro střední část trajektorie letu. Určitě ne pro sledování startu. :wink:
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Pro Mantru(ale i ostatní) ohledně radaru,téma jistě aktuální a jistě zajímavé. Dost dobře jsem ovládal zeměpis tak mě to nějak nebere s.Koreu ale ani Irán. Jistě jsou jiné a lepší prostředky ke zjištění odpalu jejich raket, a ne radar u nás. Může mě někdo odpovědět a nebo otevřít diskuzi o tom. Jsem tu popré tak nevím jak to chodí. Díky.
Když si to narýsuješ na GE nebo na glóbusu, tak zjistíš, že nejkratší trasa z íránu do USA vede přes Ukrajinu, sever Polska, balt, Dánsko a Orkneje. Asi tak 10 000 km.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Pročež je střelba na kontinentální USA vysoce nepravděpodobná a daleko spíše by se, když už, střílelo "omylem" na některou z transportních základen USAFE.
Viz můj modelový příklad:
http://cover72.wz.cz/cz/others/vrtetiradarem.htm#model
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

cover72:

jo tak omylem? Na takový omyl se USA třesou jak ratlík na pánovu nohu.

Jaké byly důvody pro napadení Iráku? Proti tomu co popisuješ zcela směšné. Tohle by Iránci neukecali. Prostě krvavé obsazení a tečka. Americký lid už by si k tomu opasky utáhli a to zcela dobrovolně a radostně.
flodur5
Příspěvky: 2
Registrován: 1/1/2009, 18:48

odpověď

Příspěvek od flodur5 »

Mantro díky za odpověď- ten Irán bychještě bral, ale tu sev Koreu těžko.To aby to letělo přes Rusko nebo Japonsko-přes SWpol, tak na to by ten radar určitě neměl- spíš mě to připadá koukat druhýmu na dvorek.flodur5
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od seabee »

2. února 2021 provedl Irán odpal nosiče Zuljanah, prvního orbitálního nosiče poháněného TPL - tuhými pohonnými látkami. Střely poháněné TPL mají, na rozdíl od střel s kapalnými pohonnými látkami výhodu ve vysoké operativnost, zjednodušené logistice a možnosti dlouhodobého skladování ve stavu pohotovosti ke startu.
Při prvním startu dosáhl Zuljanah výšky 320km, nedosáhl ale oběžné dráhy. Předpokládá se ale, že to nebylo účelem zkoušky. Při startovací hmotnosti 52 tun je kapacita užitečného zatížení na nízkou oběžnou dráhu (LEO) pouze 200 kg. To představuje jenom 50% kapacity současných moderních nosičů a je z toho odvozovaná zastaralost konstrukce na bázi kovových konstrukčních materiálů. Zastaralá má být i neminiaturizovaná řídící elektronika, jak se soudí podle různých výstupků na trupu, ve kterých má být umístěna. Přitom zvládnutí kompozitové konstrukce střel oznamovaly Revoluční gardy již před delším časem pro své rakety středního doletu. Izraelské zpravodajství předpokládá, že existuje určitá rivalita, mezi civilním kosmiským programem a programem Revolučních gard, které už také oznámily úmysl vypustit vlasní satelity.

Ćivilní Íránská kosmická agentura vypustila od roku 2008 úspěšně už čtyři satelity. Mezi deklarované plány patří vývoj rakety Sorus-1 se startovací hmotností 700 tun a konečně Sorus-2 se startovací hmotností 1 300 t - na úrovni Muskova Falcon Heavy.

Obrázek
Start nosiče Zuljanah
https://www.israelhayom.com/2021/03/11/ ... bal-reach/
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od Julesak »

seabee píše:Střely poháněné TPL mají, na rozdíl od střel s kapalnými pohonnými látkami výhodu ve vysoké operativnost, zjednodušené logistice a možnosti dlouhodobého skladování ve stavu pohotovosti ke startu.
To už dnes celkom neplatí - moderné bal. strely s kvapalným palivom sú takisto schopné dlhodobého skladovania natankované a pripravené k odpáleniu.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od seabee »

Julesak píše:
seabee píše:Střely poháněné TPL mají, na rozdíl od střel s kapalnými pohonnými látkami výhodu ve vysoké operativnost, zjednodušené logistice a možnosti dlouhodobého skladování ve stavu pohotovosti ke startu.
To už dnes celkom neplatí - moderné bal. strely s kvapalným palivom sú takisto schopné dlhodobého skladovania natankované a pripravené k odpáleniu.
Myslíš, že má tuto technologii k dispozici i Írán?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od Julesak »

To neviem, možné to je - je to technológia tak 70-tych rokov alebo najneskôr 80-tych rokov.
Mohli to ako vyvinúť, tak kúpiť.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od seabee »

Julesak píše:To neviem, možné to je - je to technológia tak 70-tych rokov alebo najneskôr 80-tych rokov.
Mohli to ako vyvinúť, tak kúpiť.
Hm určitě to mají, je to technologie SCUD a jeh klonů (Elbrus-17, Hwasong-5) které nakoupili z Libye, Sýrie a Severní Koreje a používají pod označením Shabab.
Ale vzhledem k samozápalnosti, vysoké toxicitě a korozivitě skladovatelných KPH (PROTON kvůli nim po poslední havárii nesmí startovat z Bajkonuru) si dovolím ve značné míře na uvedených váhodách TPH trvat.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od Julesak »

To či to určite majú neviem, R-11 ani R-17 túto technológiu pokiaľ viem nemali, či to Iránci v rámci svojho vývoja dokázali aplikovať neviem.
V každom prípade ale platí, že moderné strely na KPH môžu byť, ako som písal vyššie, dlhodobo natankované a pripravené k okamžitému odpáleniu, bez ohľadu na toxicitu či korozívnosť paliva.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od seabee »

Íránské Revoluční gardy dnes slavnostně zahájily činnost podzemní logistické základny pro balistické a křižující rakety středního doletu, určené pro zvýšení síly íránského námořnictva. Základna je umístěná na blíže neurčeném místě na pobřeží Perského zálivu.
Obrázek
Foto tiskové služby Revolučních gard Sepahnews z návštěvy členů velení na základně dne 8.1.2021
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od Rase »

V den památky obětí holocaustu, který se dnes slaví v Izraeli, íránský prezident Ebráhím Raísí pohrozil zničením Tel Avivu a Haify. Řekl to na vojenské přehlídce, kde byly předvedeny nové zbraně, jako jsou rakety a drony.

https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 1397897220

FuAIolnWAAA2kFN.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od seabee »

Írán předvedl odpálení nové balistické rakety s přesným naváděním hlavice typu Kheibar. Jedná se o poslední modifikaci střely Khorramshahr. Kheibar má podle íránských informací dolet 2 000 km a může tedy přímo zasáhnou izraelské území.

https://twitter.com/i/status/1661629033392623616
Iran-missile-e1684999928184-640x400.jpeg
Zdroj: Twitter. Used in accordance with Clause 27a of the Copyright Law
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Íránské balistické rakety.

Příspěvek od seabee »

Íránská státní televize odvysílala reportáž, obviňující Izrael z pokusu sabotovat íránský program balistických střel a dronů prostřednictvím dodávek komponentů a dílů, které mohou při zabudování do zbraně explodovat a poškodit jí anebo zničit. Televize nicméně neupřesnila, jak a od koho byly předmětné komponenty nakoupeny a jak do nákupu Mossad zasáhl. Shodou okolností byly ve stejné době v Íránu komerčně prezentované obdobné konektory ruské výroby jako v uvedené reportáži jako nejlepší na světě.

Sabotážní program íránského zbrojního programu údajně zahájily USA za prezidenta Trumpa (prozradily New York Times v roce 2019). CIA i izraelská vláda odmítly věc komentovat.
VO6P2TX4SBDTHNS62YFOKOI2EU.jpg
Údajné sabotážní komponenty - snímek z reportáže IRINN via AP
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“