Tisíc a jeden div íránského zbrojního průmyslu

Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

A proč by se měli vyrovnat špičce? Čínské tanky a jiné zbraně taky zatím nebyly žádná špička, ale obyč kopie starších ruských vzorů a drandí to po Africe a Asii jak zběsilý. A jak jsi řekl, teď jim stejně nic jiného nezbývá a dlouho asi nebude (nevím nakolik je ten režim stabilní). Pokud by jsi to bral tak do detailu, tak kdokoli se zabývá zbrojní výrobou kromě USA a pár dalších států jen mrhá prostředky a měli by všichni kupovat od jednoho a ušetřili by. Velká část zemí světa nevyvíjí vlastní zbraně prostě jen proto, že na to nemá průmysl, zkušenosti a prachy. Írán je velká země a myslím, že to rozhodně je schopen vstřebat, byť mu to bude trvat dlouho, což ovšem s přihlédnutím k okolnostem není žádný div.

Navíc se celkem rozumně zaměřují na asymetrické vedení boje a na to nepotřebuješ Eurofighter nebo Abramse.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Však jo, jak říkám a souhlasím - nic jiného mu nezbývá, ale taky bych to neviděl jako investici která se do budoucna zúročí. Nám se to taky zrovna nezúročilo a Švédové z toho vycházejí s celkem nepříliš zajímavě malým ziskem, proto s tím sekli prakticky hned jak mohli. Bohužel.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Klidně se jim to může zúročit.. je plno chudých států, kterým jejich technika bude po chuti.
Náš průmysl bych do toho nepletl. Ten ztroskotal na politice. A to sem nepatří.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

skelet - s tým by som nesúhlasil. Už starý Clausewitz to povedal jasne - vojna je pokračovanie politiky inými, násilnými prostriedkami. Platí to i opačne...
V princípe to isté platí aj o obrane štátu - investície do vlastnej vojenskej techniky a vojska (nemusí to byť nutne len armáda) sú investíciami do vlastnej slobody a politickej nezávislosti. Ešte desivejšia pre akéhokoľvek votrelca je predstava ozbrojeného národa - národa, kde väčšina bojaschopných mužov vlastní zbraň - a vie ju používať...


Zásah moderátora:
Prosím vás, politické tlachy si nechte od cesty a držte se spíš technických otázek.
13.4.2011 20:25
Hydrostar
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Milos984
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 14/10/2009, 09:48
Bydliště: Žochárovce

Příspěvek od Milos984 »

Horny píše:Ovšem musíme říci i "B", a sice že kdyby "nezlobili" a prováděli pragmatičtější zahraniční politiku, nemuseli by se zabývat zastaralými - do první lajny stoprocentně nevhodnými - F-5 kami, a mohli by si koupit třeba F-15, F-18, SU-30 nebo i onen "bájný" F-35 o evropské a čínské produkci ani nemluvě. Je otázkou, zda se v dnešním globalizovaném světě vůbec vyplatí hrát takhle sólo. Zatím došlo z mého pohledu jen k plýtvání zdroji. Samozřejmě; uvidíme, kam se dopracují za takových cca 20-30 let.
Najprv chcem poďakovať kolegovi za fajn článok o výrobkoch zbrojného priemyslu Islamskej republiky, vzhľadom na to že je to jedna z mojich srdcoviek. A pridal by som jeden môj osobný subjektívny postreh: "na Iránsky zbrojný program (predovšetkým raketové a jadrové technológie) sa treba dívať nie z pohľadu európy, ruska alebo USA, ale z pohladu Iránu a jeho potrieb"
Je pochopiteľné, že iránsky estabilišment prideľuje financie na výskum a vývoj z hľadiska potrieb svojich ozbrojených síl a nie podla toho čo si po tom myslíme mi.
---
A k tomuto: "kdyby "nezlobili" a prováděli pragmatičtější zahraniční politiku, mohli by si koupit třeba F-15, F-18, SU-30 nebo i onen "bájný" F-35 o evropské a čínské produkci ani nemluvě"
Tu by som nesúhlasil, lebo k ruskej a čínskej produkcií má Irán prístup už teraz. Najmä v 90-tych rokoch sa neustále hovorilo, ako sa Irán chystá nakúpiť Su-27čky, MiGy-31 a dokonca Tu-22ky z Ruska a neviem čo všetko ešte z Číny a výsledok = 0!
Radšej lietajú na F-14 Tomcatoch a musia lietať na muzeálnych F-5Ečkach a F-4 Phantómoch. Prečo asi, teda okrem absolutnej priority raketového a jadrového programu, v ich strategickom plánovaní?
Jeden malý kvíz: v prípade "full-scale" vojenskej konfrontácie Irán vs. USA - čo urobí nepriateľovi väčšiu škodu? 36 lietadiel Su-27 alebo 36 rakiet Šahaab-3B resp. Šedžil (aj keby niesli len konvenčné hlavice) odpálených na americké základne napr. v Bahrajne.
“Není mé pravdy,” řekl Josef Arimatejský. “Je jen jediná pravda pro všechny.”
“A která je to?”
“Ta, ve kterou věřím.”
(Karel Čapek, Kniha apokryfů - Pilátovo krédo)
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

Milos984 - Jasně, to už je otázka politické koncepce; čili co se svou armádou "Ahmadíneřád" resp. "ajatolláhové" vlastně zamýšlí. I kdyby měli (resp. až budou mít) použitelné jaderné zbraně, svoji pozici v regionu stejně o moc nezlepší, nanejvýš se s Izraelem dostanou do podobného patu, v jakém je dnes Indie s Pákistánem. Z tohoto hlediska mi jejich priorita ohledně JZ nedává moc smysl.
Naopak konvenční síly se snaží stavět z vlastních zdrojů, ale v této oblasti mají zase prakticky beznadějné zpoždění, takže jde spíš o mrhání penězi. S tou vyšší účinností Šahaab-3B máš určitě pravdu. Jenže životním zájmem Iránu je vyhnout se ozbrojenému konfliktu a Amerikou, protože v přímém střetu stejně nemají šanci, ať už způsobí škody větší nebo menší.
Vyjádřil jsem tedy jen názor, že by bylo účelnější vybudovat moderní konvenční síly a působit silněji v rámci regionu a neprovokovat velmoci a supervelmoc jaderným zbrojením. Koneckonců kdoví, jestli z těch nákupů nesešlo i proto, že se dotyčné země zdráhaly prodat moderní zbraně tak "nečitelnému" státu (viz. zrušení prodeje systémů S-300).
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jenže životním zájmem Iránu je vyhnout se ozbrojenému konfliktu a Amerikou, protože v přímém střetu stejně nemají šanci, ať už způsobí škody větší nebo menší.
A já si myslím, že vůbec nejsou hloupí a dělají pro to všechno. A do toho zapadá i zbrojní průmysl a jaderné zbraně. Čím myslíš, že víc vyděsíš Amíky? 50 T-90 a nebo několika tisíci maníkama ověšenýma RPG a řízenými střelami drandícími v jeepech, malých APC a na motorkách? 50 Su-30 a nebo spoustou střel, které jim pořád někde budou prolétávat a padat na hlavu? Taky bych nenakupoval pár kusů drahých a dobrých systémů, když vím, že při pravděpodobném scénáři o ně velmi brzo přijdu. Velmoci budou mít bolení hlavy leda z toho, co teď Íránci budují (i když ani klasickou armádu vůbec nezavrhli) ne ze 100% klasické armády. Tu si nemůžou momentálně moc dovolit. A při tak velké zemi, s takovými historickými zkušenostmi z irácko-íránské války bych se tam bál vkročit.

A ten prodej..taky jsem toho názoru, že to můžou méně rozvinutým zemím úspěšně prodávat. A vůbec..válčení není racionální věc a i když na tom zbrojní společnosti vydělávají, tak na tom to nestojí ani nepadá.
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

Samozřejmě, o tom se nepřu. Naprosto souhlasím, jen jsem nadhodil "kacířskou" myšlenku, že provokace velmocí a jaderný program (dle mého názoru pochybné vojenské hodnoty) nejsou tou nejlepší politikou, kterou by mohl Irán praktikovat. Ale jak jsem napsal o kousek výš - tohle si musí rozhodnout Ahmadínežád a spol. sami. Takhle od monitoru se jejich pozice posuzují blbě. Ale co my víme. Možná to mají dobře promyšlené a nebo jen naslepo riskují a nakonec se zapíší do historie hned vedle Hitlera a jeho party...
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Tak oni si zvolili cestu odstrašování protivníka. Takže hulákají, haraší se vším co dokážou vymyslet a co jim přijde pod ruku. Dost často to teda kapku přehánějí, což může být kontraproduktivní, protože jim to nikdo nebaští a nebo naopak baští až moc a může tu hrozbu přecenit a udělat vlastní akci, která se jim vůbec nebude líbit. Ale zatím to celkem funguje, nikdo neví pořádně nic a oni mají klid.

Přidal jsem pár vrtulníků a pokud nebudu lenoch, tak zítra přibude taky Cobra :D

Přidány protitankové střely a jedna protivrtulníková (odvozeno z PT střely).

Sloučil Hydrostar
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Tak oni si zvolili cestu odstrašování protivníka. Takže hulákají, haraší se vším co dokážou vymyslet a co jim přijde pod ruku. Dost často to teda kapku přehánějí, což může být kontraproduktivní, protože jim to nikdo nebaští a nebo naopak baští až moc a může tu hrozbu přecenit a udělat vlastní akci, která se jim vůbec nebude líbit. Ale zatím to celkem funguje, nikdo neví pořádně nic a oni mají klid.

Přidal jsem pár vrtulníků a pokud nebudu lenoch, tak zítra přibude taky Cobra :D

Přidány protitankové střely a jedna protivrtulníková (odvozeno z PT střely).

Přidány nějaké ty člunky, ať námořní sekce nezeje prázdnotou .)

Sloučil Hydrostar
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Přidány další protiletadlové systémy.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Polarfox : kde jsou ty přidané člunky a ostatní ? Já jsem je nenašel. Omlouvám se, už jsem zjistil, že byly přidané do původních příspěvků. Podíval jsem se na počet jejich úprav a pochopil jsem.

Jinak v ATM 10 a 11/2010 jsou dva články o íránských zbraních : Domnívám se, že není vhodné opisovat informace z jednoho zdroje, navíc předpokládám, že většina Palbáků ATM čte.

***Nové íránské zbraně : Realita nebo propaganda ? Lukáš Visinger

---Protilodní střely C-701 Kosar, C-704 Nasr-1, C-801 Noor-N, C-802T Noor, C-802R Noor, Hy-4R Ra´ad, HY-4ER Ra´ad

---Bojové a jiné letouny, protivzdušná obrana

***Íránské revoluční gardy na moři - Postrach "nevěřících" v Zálivu. Jedná se o pokračování z čísla ATM 10/2010. Autor Ivan Zajac.
Obrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Počkej zas tak těžké by to nemělo být ne? :) Jsou tam jen tři sekce a ještě k tomu vždycky dělám seznam s přidanými systémy (plus písmenko P, N a L aby se to lépe hledalo).

Jinak mám tomu rozumět tak, že jsem to okopčil někde z ATM? :) U těch člunů to byl jeden ze zdrojů, upozorňuju jeden ze zdrojů, většinou je to syntéza 3-4 hlavních pramenů plus dopřesňující drobnosti. Co se týká letadel, tak si pamatuju, že takový článek tam byl, nebyl moc dlouhý a byl jsem líný ho v tom stohu časáků hledat. Tudíž ATM je pramen zatím vyloženě minoritní. Takže tě musím zklamat...

Prohrabat se tou spoustou propagandy a často absolutně protichůdných informací je celkem nářez a musíš prosít 20-30 různých blninek a menších blinek a dát dohromady jádro, co si navzájem neodporuje a co i tak logicky dává smysl. A i tak jsou pak ty moje příspěvky plné "možná, asi, nejspíše", ale jinak to nejde.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Přidány další loďky v námořní sekci.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Polarfox, to upozornění na ATM nebylo rejpání, prostě jsem chtěl upozornit ostatní, které to zajímá, že to tam je.
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Komisaři ono to hlavně vyznělo spíše jako nařčení z kopírování ...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Domnívám se, že není vhodné opisovat informace z jednoho zdroje, navíc předpokládám, že většina Palbáků ATM čte.
Tak možná jsme se špatně pochopili, ale takhle to zní jako že jsem to opsal z ATM a za druhé že jsem to všechno vysosal jen z ATM, proti čemuž se musím důrazně ohradit. Íránské zbraně se musí nutně s ATM dublovat, zvlášť, když zatím vyžínám ty významnější. Ale jestli jsem zatím zběžně popsal tak 20 systémů, tak dalších tak 40 mě čeká :D a ty už tam tuplem nenajdeš. Navíc je sice lákavé brát za alfu a omegu tištěný článek, kde člověk předpokládá dobré zdroje a že to není nějaký blaf z netu, ale když jsem kdysi projížděl pár odkazů ve zdrojích u jednoho článku, tak jsem tam našel netovky jak vyšitý, takže je lepší si to nastřádat sám na jednu hromadu, všechno porovnat a zařídit se dle zdravého rozumu.

Věřím, že jsi to nemyslel nijak zle, ale je lepší to vyjasnit .)

Jinááák...námět do diskuze:
Když jsem psal něco o těch ponorných člunech, zasekl jsem se u způsobu útoku. Někde se říká, že se rychle přiblíží a pak ponoří a zaútočí, jinde zas přesně naopak a nebo dokonce obě verze najednou. Která z nich je dle vás optimální?
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

Bráno optikou Druhé světové války, je lepší si počkat na nějaké frekventovanější trase v "ponořeném" stavu, pak zaútočit a rychle zmizet. Ale v době výkonných sonarů, palubních vrtulníků a bůhvíčeho ještě vážně nevím, jaký by tato taktika sklidila úspěch, zvláště proti technologicky nadřazenému protivníkovi... takže jestli si troufá někdo odhadnout výsledek střetu (ponořený) ponorný člun vs. svaz letadlové lodi... :D
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Útok na svaz letadlové lodi se asi rovná ponornému člunu na hromadu součástek :) Ale zas nevím, jak je něco téhle velikosti zachytitelné sonarem, ale pokud ti nad hladinu kouká radar a šnorchl a nebo v horším případě kabina, tak to asi není žádný med zachytit. Pokud se navíc bude motat někde v oblasti s kupou rybářských člunů, tak má určitě šanci.

Spíš jsem se díval na ten odpal torpéda z Peykaapu a snažil se představit, jak by to museli mít vyřešené, aby to mohli u Gahjae provést pod vodou. Z vnějšku mi nepřijde, že by se výzbroj nějak lišila a když to odkrytujou pod vodou, tak jim tam všude nateče voda :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Milé děti, strýček Polar vám přidal pár fregat a korvet, kochejte se zvesela :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“