"Dificile est satiram non scribere" Decimus Iunius Iuvenalis "Lidé jako Hitler by nikdy nemohli napáchat tolik zla, nebýt lidí jako Eichmann" S. Wiesenthal "Ranní ptáče dál doskáče, ale pozdní kočka to unavené ptáče večer ráda dočká." Já.
Uprimne mi vojna v Rhodesii mierne pripomina Vietnam. Taktikou a nasadenim. V kazdom pripade pre Rhodesiu fakt plati, ze je to zabudnuta vojna. Dnes sa o nej takmer nerozprava.
S Vietnamem to nemá společné lautr vůbec nic. Válka v Rhodesii je o malém počtu schopných lidí, kteří si byli nuceni tyhle autíčka (a mnoho podobných) nejdřív postavit a pak s nimi bojovat (velmi úspěšně bojovat) proti početně mnohem silnějším nepřátelům. Jediná podobnost je, že je zařízla politika. Jen zcela jinak.
Úžasný příklad jak reagovat na konkrétní (minovou) hrozbu levně a účinně. Víc jak 500 odhalených min před konvojem znamená 500 zachráněných konvojů ... a to za cenu 12-ti takovýchto "pojízdných detektorů" a pouze jediného řidiče ... kterého zabil RPG.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství." "Važ si lidí, kteří hledají pravdu, a střež se těch, kteří tvrdí, že ji našli."
Tempik píše:Válka v Rhodesii je o malém počtu schopných lidí, kteří si byli nuceni tyhle autíčka (a mnoho podobných) nejdřív postavit a pak s nimi bojovat (velmi úspěšně bojovat)
Tempik píše:S Vietnamem to nemá společné lautr vůbec nic. Válka v Rhodesii je o malém počtu schopných lidí, kteří si byli nuceni tyhle autíčka (a mnoho podobných) nejdřív postavit a pak s nimi bojovat (velmi úspěšně bojovat) proti početně mnohem silnějším nepřátelům. Jediná podobnost je, že je zařízla politika. Jen zcela jinak.
Tak ja som zase nereagoval iba na auticka, ale na celu vojnu v Rhodesii. Male utocne skupiny, bud motorizovane, alebo aeromobilne. Lahke rychle utocne operacie. Ako to nazyvali Nemci - Vedenie malej vojny. Podla mna to ma s Vietnamom spolocne dost.
Este k tej ucasti nasich krajanov vo vojne v Rodesii. Trochu som sa tomu povenoval. V Juznej Afrike existovala z ceskoskovenskych emigrantov niekolkotisicova skupina, ktora mala aj vlastne spolky, dokonca aj vlastneho Sokola. Cast z nich sa nasledne vystahovala do vtedy ekonomicky zaujimavej Rhodesie. Rozsiahlejsie emigracne vlny prisli do Afriky hlavne v rokoch 1948 a 1968. Vzhladom na okolnosti bola tato skupina vyrazne protikomunusticka. Po zacati obcianskej vojny v Rhodesii sa do nej zapojilo aj niekolko Slovakov a Cechov. Co som nasiel informacie, boli to zväcsa ludia zijuci v Juznej Afrike. Niektori tam prekonali aj zakladny vycvik. Zo Slovakov je asi najznamejsi Slavo Mulik, emigrant z roku 1968, antikomunista. Ten sluzil u vysadkarov u RLI, Airborne Commando I.S.Group 6 a zucastnil sa operacii v Rodesii, Zambii, Mozambiku a Angole. Sluzil v rokoch 1971-75, vyznamenany Good Hope medal III. stupna.
Po zmene rezimu v Rhodezii/Zimbabve, ako aj v JAR sa velka cast nasich krajanov vystahovala bud do USA, alebo Europy.