Soubor zbraní „LADA“

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Soubor zbraní „LADA“

Příspěvek od sa58 »

Soubor zbraní „LADA“

I když čs. samopal vz. 58 je stále velmi dobrou zbraní, ve světě se postupně objevovala myšlenka „souboru zbraní“. Jednalo se o několik zbraní různého určení které používají jednotný náboj a jejich mechanismy jsou stejné. Jedná s tedy o jakési stavebnicové řešení.
V ČSSR vnikl již v šedesátých letech soubor zbraní označovaný „URZ“ (univerzální ruční zbraně) pro náboj NATO 7,62x51. Soubor obsahoval automatickou pušku, lehký kulomet, těžký kulomet a tankový kulomet. Zbraně měly být určeny vzhledem k použitému náboji pro vývoz. Tato koncepce ve své době asi předběhla dobu, bohužel zůstalo pouze u prototypů.
Podobnou koncepci posléze použil u své série i Kalašnikov, jako základ byla použita automatická puška AK 74. V Československu byly od poloviny 70. let prováděny rozbory a studijní práce zabývající se možností výzbroje ČSLA unifikovaným sovětským nábojem 5,45x39. 2.1.1986 bylo rozhodnuto o zahájení vývoje projektu LADA.

5,45 mm soubor zbraní LADA
Soubor zbraní zahrnoval tři zbraně – automatickou pušku (u nás nesprávně označovanou jako samopal), krátký samopal a ruční kulomet. Všechny měly stejný princip a stejný základní mechanizmus. Pro pohon zbraní se používal impuls plynů odvedených z hlavně do válce nad hlavní. Závěrový mechanismus byl v podstatě převzatý z AK 74, šlo o uzamčený otočný závěrový mechanismus. Spouštový mechanismus byl rozdílný dle verzí – puška a samopal umožňovali střelbu jednotlivými ranami, dávkou o třech ranách a neomezenou dávkou. Kulomet nebyl vybaven omezovačem ran, střílel pouze jednotlivě nebo dávkou.
Všechny zbraně byly vybaveny vzadu stejnou pažbičkou a stejnou sklopnou opěrou která se sklápěla doprava. Samopal měl kratší hlaveň, upravené zařízení pro odběr plynů, zkrácenou pístnici a nadpažbí, ústí hlavně bylo vybaveno tlumičem plamene. Kulomet měl delší hlaveň s dvojnožkou. Pro pušku a samopal se používal plastový segmentový zásobník pro 30 nábojů, kulomet měl zásobník pro 45 nábojů.
Během vývoje se objevilo poměrně hodně „brzd“ ve vývoji – nebyly k dispozici sovětské náboje a jejich specifikace, měnil se systém uchycení zásobníku z důvodu použití sovětského modelu z AK 74, byl zrušen vývoj čs. granátometu LENA a bylo rozhodnuto použít sovětský model KOSŤOR. Všechny tyto zásahy způsobily zdržení ve vývoji a vojskové zkoušky proběhly až ve dnech 1-10.11.1989. Prototypy v něm uspěly a zbraně LADA byly hodnoceny jako vyhovující. Po listopadu 1989 však bylo jasné, že zbraně s nábojem 5,45x39 nemají v naší armádě perspektivu...

Obrázek

5,56 mm soubor zbraní LADA
ZVS-VVÚ Brno zahájil počátkem roku 1990 práce na úpravě zbraní LADA pro náboj NATO 5,56x45. V průběhu roku byla tato rekonstrukce legalizována rozhodnutím MO o vyhlášení výběrového řízení. Do něj se přihlásila Česká zbrojovka Uherský Brod a Zbrojovka Vsetín. Komise vybrala ČZ Uherský Brod, na níž přešla i povinnost financovat další vývojové práce.
Byl vznesen i požadavek na úpravu zbraně pro možné použití zásobníku z US pušky M16. To však představovalo další finanční náklady a u prototypů nebyla tato úprava realizována. Rekonstrukce se tak týkala rozměrové úpravy pro jiný náboj. U kulometu byl použit stejný spoušťový mechanismus jako u pušky a samopalu, byla tedy umožněna střelba s omezovačem ran v dávce. Byly také vyrobeny nové zásobníky z průhledného plastu pro pušku a samopal s kapacitou 30 nábojů, zásobník u kulometu byl nahrazen bubnovým zásobníkem na 75 nábojů.
Problémem však byla finanční situace ČZ Uherský Brod, která na jaře 1991 zastavila vývoj pro nedostatek financí. Práce se znovu rozběhly na podzim 1991. Armáda však do výzbroje tento komplet zbraní nezařadila patrně z důvodů nedostatky financí...

Obrázek

Podle mě to byla labutí píseň vývoje ručních zbraní v naší zemi. Asi už nikdo nebude financovat vývoj a výrobu tohoto druhu zbraně. A to je u někdejší zbrojařské velmoci smutná představa....

Obrázek

.......................................................................................................
Použité zdroje:
L.Popelínský - Československé automatické zbraně a jejich tvůrci
internet
Naposledy upravil(a) sa58 dne 5/8/2006, 23:52, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Bohužel privatizační " rozkrádající " trend, který zde zavedla dnes již znovu se drápající po moci ODS zazdil mnoho podobných výrob. Smutné však je, že ani ostatní vlády s tím nic nedělali....
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Je to škoda, krásne kvéry...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ale Radare, nepleť do toho politiku. Mluvíš jak Paroubeck :wink: Firmy krachují, když nemají odbyt...nu a u nás byly malé zkušenosti a náhle jsme byli takříkajíc hozeni do vody. Jistě bylo hodně levot, ale nejen u ODS, nejen tehdy...a ještě určitě i bude. Ale nelze tím dokola omlouvat všechny neúspěchy...

Zbraně je škoda, ale popravdě mi nepřijde nějak extra inovativní ve srovnání s mnoha jinými.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Zkušenosti byly, kontakty taky. To jen pravda a láska nás vyfackovala neviditelnou rukou trhu. Bez státní pomoci dneska nikdo nic neprodá...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Yamato: Ber to jako jistý " povzdech "...... Mělo se investovat do nových technologií, modernizací apod. Konkrétně naše zbrojovky! Byli vždy na špičkové úrovni. A k politice? Ano levoty se děli tehdy nejen u ODS, ale HLAVNĚ u ODS, která byla tehdy u moci. Byla to byla právě ona strana, která udala tento směr a která dnes nejvíce vykřikuje o korupci, tunelářství apod. Děsím se okamžiku, kdy se znovu dostane k moci, i když jak vidno je u moci mnohdy i dnes....
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No, pro mě je zas hrozná představa, že bude pokračovat vláda ČSSD s podporou komunistů a taky to sem nepletu... :wink:

Čilibych tohle téma radši opustil.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Letošního silvestra jsem trávil s několika vojáky z povolání a ti diskutovali o tom kdy je dostanou. Jak že starý je ten zdroj? :roll:
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Trochu jsem zapátral.
1) Zbraň byla přejmenována takže nejedná se o soubor zbraní LADA ale o zbraňový systém CZ2000
2) Kopletní přezbrojení armády ČR tímto systémem má být ukončeno v r. 2010
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dík za upozornění, to označení znám a nějak mi to z textu uniklo :shock:

Zdroj byl vydán v roce 1999, takže info nejsou zrovna čerstvé
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Přezbrojení

Příspěvek od ParaRecon »

V době, kdy probíhaly vojskové zkouška Lady jsem byl aktivní ČSLA man. Raději používám označení Lada než CZ2000. Bylo to to v době, kdy se na západě pomalu rodily vize RIS a dalších úprav zbraní u nás tehdy označovaných jako zbraně pro jednotky zvláštního určení.
Lada při testech prošla a byla hodnocena příznivě ve vztahu k vz. 58. Ale již tehdy ji bylo vytýkáno omezení ohledně případné montáže optických přístrojů. A to vzhledem ke konstrukci vycházející z AK-74. Již tehdy byla navrhována úprava puzdra závěru tak aby umožňovalo výměnu a snadnou montáž optika/mechanika. Přirozeně se tehdy neuvažovalo o MIL-ST NATO.
Nemám absolutně nic proti AK-74. Vzhledem ke své minulosti (mimo ČSLA) jsem ho poměrně často používal. A docela jsem si ho oblíbil. Zejména v kombinaci s granátometem GP-25 Koster. Ale vzhledem k jeho konstrukci je výrazným problémem jeho přispůsobení současným standardům. Optika, značkovače atd.
Teď k přezbrojení. Jsem v poměrně pravidelném kontaktu s lidmi ze 6. skss. Mám stále kontakty v armádě. A mohu říci následující.
Do roku 2010 má být dokončeno "kompletní" přezbrojení AČR pěchotní zbraní. Ano. Do dnes ale není jasné jestli to bude Lada. Největším problémem je nepodpora státu zbrojovce v dokončení vývoje zbraně a rozběhu produkce. Dále je zde politická neochota k této podpoře, podpoře exportu. Bohužel si mnozí politici pamatují, z čeho Lada vzešla. A u nás je výrazný odpor ke všemu ruskému. A pak opravdu nemá smysl rozbíhat výrobu 30 až 40 tis. kusů. tohle vysvětlím později.
Odbočka. Vzpomeňte na L-159. Naši politici putovali do Indie. Dotaz, jestli Indové mají zájem o L-159. Ano mají. Ale ona je nutná podpora ze strany státu! Jenže naši politici, že rozhodne ruka trhu. Jsme levnější než Britové a stejně kvalitní. Pak valil do Indie britský premiér. V rámci návštěvy těžký lobing ve prospěch Hawku. A kdo to vyhrál??? No Aero ne.
Zpět k Ladě. Ano. Uvažuje se o přezbrojení. Ale pouze profesionální armády, případně i aktivních záloh. Zbytek v mobilizačních úložkách vz. 58. 100% přezbrojení AČR odmítla vzhledem k finanční náročnosti. A jsme u toho. Dokončit vývoj zbraně, zavedení 30-40 tis. kusů a konec výroby? Nepředpokládám, že by byl v zemích kam je legální vývoz zájem o zbraň koncepčně 30 let starou! Navíc by to znamenalo návrat na trhy které jsme opustili před více než 10 lety. Důsledek? Drahá zbraň v malém počtu kusů. Neefektivní a nereálné. No, ale pokud podmáznou někoho ve vládě, kdo ví?
Armáda se zajímá v poslední době o možnost nákupu variant kompletu G36 a M4. Mimochodem u M4 se dokonce uvažovalo o zavedení licenční výroby a již nevím kdo prohlásil, že by to bylo levnější než výroba naší Lady! Tohle beru se značnou rezervou. Ale stejně.
Ať to dopadne jak chce, nová zbraň by měla být modulární koncepce. V tomto smyslu se mi nejvíce pozdává G36 případně XM-8. Jednak Gčko má obrovskou výhodu. Standard je plastový průhledný zásobník. Ale po výměně zásobníkové šachty lze používat zásobníky z M16/M4. Vzhledem k účasti našich jednotek v zahraničních misích tohle vidím jako pozitivum. Navíc u XM-8 (jedna z podmínek zadání vývoje zbraně) a pravděpodobně G36 bude snadná konverze na novou munici 6.8x43 SPC, která má šanci nahradit 5.56, která se ukázala v řadě situací jako "problematická". U obou zbraní navíc jednoduchá montáž optických prvků a granátometů atd.
Ladě bych to přál. Ale musím se přiznat, že její zavedení bych spíše považoval za nešťastný krok. Jistě existují její modernizované varianty včetně doplněných lišt a ostatního příslušenství. Viděl jsem její prezentaci na několika mezinárodních veletrzích vojenské techniky. Ale měl jsem z toho dojem velice nešťastného a nepovedeného tuningu. Zvláštně upevněné lišty, příslušenství na nich. Zbytečně narostlé rozměry a hmotnost zbraně. O jejím použití v městském boji docela pochybuji. Vzhledem ke konstrukci se ale tohle nepodaří vyřešit jednoduše a v některých případech vůbec.
Zbraň musí být lehká a kompaktní. V tomhle klobou dolů před M4. Co s ní dakázali. Ale znovu říkám G36 nebo XM-8.
Bohužel.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Vyvážet zbraně bez podpory státu může tak BAE, ne Aero. Jde vidět, že ve zbrojním průmyslu je neviditelná ruka trhu evidentně zlomená.... Někde jsem četl jak prodávala Zbrojovka kulomety před válkou, "všimné" bylo běžnou záležitostí. Když se ministr či úředník zdál neovlivnitelný, stačilo poslat něco jeho manželce.

Podle mě AČR koupí nějaké zbraně v cizině, ČZ UB bude mít smůlu. Leda že by projevila zájem nějaká okolní armáda, napadá mě Slovenko a Maďarsko. Ale vzpomeňme jak dopadly společné projekty...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Příspěvek od ParaRecon »

Jenže i za BAE pan britský premiér těžce loboval. U nás si z toho dělali v médiích srandu.
S tou první republikou máš absolutní pravdu. Dnes jsou velice ceněné "dárkové" exempláře našich pistolí, pušek a kulometů. Jednu "dárkovou" "jihoamerickou" vz. 24 v ráži 7x57 mám doma. Dostal jsem ji při jedné lobistické akci v jižní americe jako "všimné".
SK,HU skeptika. I tam půjde o přezbrojení profíků. Ve středoevropském prostoru nejsou zěmě, pro které je ekonomicky únosné 100% přezbrojení.
Navíc. Maďaři - veliké zbrojní ambice. Nejprve samostatnost ve výrobě munice, pak "akustických" zbraní, pak klony AK-47 a AKM i pro civilní trh. Co dál?
Slováci? Po roce 1993 jsme jim celkem taktně naznačili, že jsou naši chudí příbuzní. Jeď tam a pocítíš to. Mimochodem Moraváky tam berou lépe než Čechy. A Valachy vůbec :-)
Ale to jsem nechtěl. Vývoj moderní těžké techniky akorát slovensko. 120 Pram vymysleli češi. Výroba? Slovensko. DANA? Hm dobrý. Rozvoj vývoj ZUZANA = slovensko. Zdravotnické bevko? A podobně. Mimochodem v té Zuzce slovákům fandím. Trochu zapracovat a utřou i ruskou MSTu. Jen to na pásu dotáhnout dál.
A že já MSTA-S viděl i zažil :-)
A slovenská pistolka 9mm Grand Power Mk6. Testoval. Hodnotil. Velice pochválil. Mám doma léta CZ75B (viděl pár nových = kritika kvality - na západ kvalitnější?). Mohu hodnotit. Bohužel. Naše zbrojovka zaspala dobu. Ne? Proč se profíci orientují na Glocky a podobně. Tohle není jen móda. I účelnost. Dále HK, P226 Atd.
Slováci mají průmysl, technologii i šanci něco vymyslet bez nás. Je otazka zda se jim to vyplatí ekonomicky, nebo budou zase chtřejší než naši lidi a koupí něco hotového a účelného.
sketch
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 25/11/2006, 13:09

Příspěvek od sketch »

hehe:-) dik pararecon:-) i ked nemam pocit ze by sme boli na cechov nejak zvlast zli. Akurat ked sa niekto zabije v tatrach tak je to vzdy cech:-))))

Zda sa, ze mas dost rozsiahle znalosti a skusenosti - nepocul si nieco o slovenskom samopale Laugo? Nikde ziadne relevantne info, akurat som niekde videl par obrazkov.

K100 Grand Power sa asi stane slovenskou sluzobnou pistolou, co je len dobre. Vyrabame par zaujimavych veci - len netusim ako to budeme chciet predat - Zuzana, Aligator, novy modularny raketomet... atd...

Ale spat k teme: LADA alebo CZ2000 je podla mna mrtva. NEkupi ju ani ACR ani nikto iny - je to koncepcne zastarala zbran poplatna dobe vzniku prvych prototypov - s G36/XM8, FN F2000 (nakupili Slovinci a celkom im to pristane:-) alebo FN SCAR nemoze superit. Osobne by som ale celkom rad videl novu cesku utocnu pusku.

Dotaz do plena: Preco ceski konstrukteri navrhli Ladu na zaklade AK74 a nesli vlastnou cestou ako pri Vz. 58?? Celkom sa mi tento "symbol vzdoru" voci vsadepritomnemu kalasnikovu pacil...
Uživatelský avatar
aki
Příspěvky: 5
Registrován: 13/2/2007, 11:23
Bydliště: momentalne China

Příspěvek od aki »

LADA je podla mna mrtva.
1. Ked sa bude cakat na stat tak sa to nerozbehne vobec
2. cal. 5.45 a .222 uz nie je taky IN. Amici zacinaju testovat cal.7 mm a .50 pre pechotne zbrane. Tieto naboje sa az velmi napadne podobaju na 7.62x39
mozno by bolo rozumnejsie oprasit vz.58 urobit par uprav a vysledok bude mozno lepsi ako kompletne novy vyvoj
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Len tak na okraj kaliber 5,56 mi nepride zrovna v sulade s ženevskymi konvenciami, ale veselo sa používa...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

aki píše:LADA je podla mna mrtva.
1. Ked sa bude cakat na stat tak sa to nerozbehne vobec
2. cal. 5.45 a .222 uz nie je taky IN. Amici zacinaju testovat cal.7 mm a .50 pre pechotne zbrane. Tieto naboje sa az velmi napadne podobaju na 7.62x39
mozno by bolo rozumnejsie oprasit vz.58 urobit par uprav a vysledok bude mozno lepsi ako kompletne novy vyvoj
.50 pro pěchotní zbraně? Kdo by se s tím tahal? Já bych viděl raálně vývoj beznábojnovové střeliva, přece jen je to mrtvá váha pro pěšáka.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
aki
Příspěvky: 5
Registrován: 13/2/2007, 11:23
Bydliště: momentalne China

Příspěvek od aki »

pisali o tom v casopise CALIBER niekedy v lete skoda ze ho tu nemam zo sebou. Boli to AR-15 testovane v tychto kalibroch ..inak bol to super clanok.
.50 je uz nasadeny u pobreznej straze. 7mm chcu nasadit marinaci.
Niekde som cital ze k odpisaniu .222 prispel aj debakel v somalsku (black hawk down) kde nadrogovany somalci nechceli padat po zasahu .222
Uživatelský avatar
aki
Příspěvky: 5
Registrován: 13/2/2007, 11:23
Bydliště: momentalne China

Příspěvek od aki »

nepocul si nieco o slovenskom samopale Laugo?
mam par parametrov, kompletny clanok zial nie:
cal. 9mm Luger
hmotnost:1.7 kg
dlzka hlavne podla prevedenia 160-424mm
dynamicky zaver hmotnost 600g
zasobniky 10,20,30
rozptyl na 50 metrov 50mm
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Samopal Laugo som videl, v rukách som ho nemal... IMHO bude treba najmenej ešte tak dva tri roky poriadneho vývoja a skúšok a možno z neho niečo bude. Ale opäť známy problém - kto to bude vyrábať a za koľko. Výroba pištolí sa dá riešiť v "pomalej" sérii - nejakých kupcov nájdeš vždy, aj pre malú sériu 100 či 500 kusov. Pre samopaly to nefunguje, podmienky držania sú oveľa prísnejšie a objednávka musí prísť od nejakého štátu (štátnej organizácie). Lenže - skoro nikto nekúpi zbrane pre svoju armádu či políciu, pokiaľ nie sú zavedené v "domácich" ozbrojených zložkách.

Lada - nevyzerá to celkom špatne, ale... koncepciou je to takých 20 rokov pozadu. Takže jej veľa šancí nedávam.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“