7,62mm lehký kulomet vz. 52 (52/57)

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

7,62mm lehký kulomet vz. 52 (52/57)

Příspěvek od sa58 »

7,62mm lehký kulomet vz. 52 (52/57)
Obrázek
Po druhé světové válce byla čs. armáda vyzbrojena z větší části lehkými kulomety pocházející z německé výzbroje, konkrétně typem MG 34 ráže 7,92, Zbrojovka Brno dodávala armádě nové lehké kulomety vz. 26 (ZB 26) a byly také používány zbraně dovezené našimi zahraničními jednotkami.

Tato situace nebyla trvale udržitelná, začalo se uvažovat o náhradě těchto zbraní univerzálním kulometem, otázkou ale zůstala volba střeliva. K dispozici byly náboje Mauser 7,92, ruský Mosin a vz.43 ráže 7,62 nebo nový čs. náboj 7,5 mm. V polovině roku 1947 vyzvalo MNO Zbrojovku Brno k výrobě lehkého kulometu ráže 7,5 mm, s maximální hmotností 6 kg a zásobníkem pro 30 nábojů. Zbrojovka mohla vycházek z válečného kulometu ZK 423, který vážil pouhých 5,5 kg a byl určen pro méně výkonný náboj 7,92. Zbrojovka připravila čtyři varianty lehkého kulometu:
ZB 481 a 482 – konstrukce Václav Holek
ZK 475 - konstrukce Josef Koucký
ZJ 483 - konstrukce Ing. Kynčl

MNO během zkoušek v roce 1948 upřesnilo požadavky na zbraň – univerzální kulomet o hmotnosti 6, 8 a 10 kg v provedení lehkém, středním a těžkém. Upravený kulomet Václava Holka ZB 491 se ukázal být nejlepším řešením a v dubnu 1950 bylo rozhodnuto o jeho zavedení do armády. V květnu téhož roku však přišlo rozhodnutí o upravení kulometu pro nový náboj ráže 7,62x45. Upravený kulomet označovaný jako ZB 501 byl v květnu 1952 zaveden do armády jako 7,62mm lehký kulomet vz. 52.

Kulomet vychází koncepčně z předválečných Holkových kulometů ZB 26 a BREN, je na něm použita řada nových konstrukčních řešení. Pohon zbraně obstarávají prachové plyny odváděné z hlavně v přibližně 2/5 její délky od nábojové komory a je použito principu uzamčeného závěru. Pouzdro zbraně je nyní lisované oproti dříve třískově obráběnému, hlaveň je vzduchem chlazená a rychle vyměnitelná, na ústí je opatřena tlumičem plamene. Je také opatřena rukojetí pro přenášení nebo výměnu hlavně. Je možno použít segmentový zásobník zasunutý do zbraně shora nebo nábojový pás přiváděný do kulometu z pravé strany.

V letech 1952-1953 je vyrobeno cca 20 000 kusů kulometu, z toho 1200 přebírá ministerstvo národní bezpečnosti. Potřeba armády je stanovena na 17 767 kusů, výrobou je pověřena Zbrojovka Brno (v té době závody ZJŠ) a cena se v roce 1952 pohybovala okolo 14 500 Kč. V roce 1953 byla produkce zastavena a nebyla již obnovena. Zároveň se ale otvírají možnosti vývozu zbraní. Celá produkce 18 000 kulometů měla dorazit do Indonésie, kde však bylo nakonec vyvezeno jen 280 kusů. 2500 kulometů zakoupila Sýrie, po tisíci kusech Egypt a Jemen. V letech 1960-1962 bylo na Kubu dodáno 6020 kusů tohoto kulometu, vážný zájem u tuto zbraň projevilo Finsko, které však požadovalo úpravu kulometu pro sovětský náboj 76,2x39. Z této zakázky ale pro další vývoj ve výzbroji čs. armády sešlo.

Do výzbroje čs. armády se měly v rámci unifikace zbraní Varšavské smlouvy dostat sovětské zbraně nahrazující československé konstrukce, jmenovitě samonabíjecí puška SKS měla nahradit pušku vz. 52 a kulomet RPD-46 měl nahradit právě kulomet vz .52. Naštěstí došlo k rozhodnutí zbraně upravit pro používání sovětského náboje vz. 43 7,62x39. Po smrti Václava Holka (1954) byl tento úkol v roce 1957 svěřen Ing. Jaroslavu Myslíkovi. Kulomet byl upraven pro použití závěsné nábojové schránky na 50 nábojů. Byla také navržena nová hlaveň s chromovaným vývrtem, změněna délka plynového nástavce a byl použita nová muška a tlumič plamene.
Výrobu zajišťovala Zbrojovka Brno (ZJŠ) a bylo upraveno 8000 kulometů označovaných nyní 7,62mm lehký kulomet vz.52/57. Od roku 1963 předávala armáda kulomety vz. 52/57 Lidovým milicím, část kulometů asi opět skončila v zahraničí. V čs. armádě jej nahradil univerzální kulomet vz. 59 ráže 7,62mm


TTD samonabíjecí lehkého kulometu vz. 52 //52/57:
ráže (mm) – 7,62 // 7,62
úsťová rychlost střely (m/s) – 760 // 735
hmotnost s náboji (kg) – 8,03 // 8,03
délka kulometu (mm) – 1045 // 1045
počet nábojů v pásu – 100 // 50
účinný dostřel (m) – 600 // 600
kadence (ran/min) – 950-1000 //800-900

Použité zdroje:
Lubomír Popelínský – Československé automatické zbraně a jejich tvůrci
časopis ATM
Naposledy upravil(a) sa58 dne 23/7/2006, 18:10, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

A takto vypadá při nasezeném zásobníku pro 25 nábojů
Obrázek
Naposledy upravil(a) sa58 dne 23/7/2006, 18:13, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Ten zásobník na hoře ne na ho.... nedá se dobře s ním mířit a je na málo nábojů.
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

teda...to by asi konštruktérov ani nenapadlo..taka ťažka kritika :lol:
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Pokud se můžu zeptat, co to je za materiál ten zásobník na obr. 2? Plast mi do 50. let nesedí, žeby nějaká měď? Barvu to má jak nová desetikačka...
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sancho: plast to určitě není, zásobník je kovový a natřený.
Jediné, nad čím je možné uvažovat je zda jde o ocel nebo ( jako u sa.vz.58 ) nějaká lehčí slitina ( dural? )...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

skôr len nejaká povrchová úprava - napríklad "hnedenie" či už ocele alebo hliníku
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

kopapaka píše:Sancho: plast to určitě není, zásobník je kovový a natřený.
Jediné, nad čím je možné uvažovat je zda jde o ocel nebo ( jako u sa.vz.58 ) nějaká lehčí slitina ( dural? )...
No právě že to je plast mi došlo už podle užívání v 50. letech, proto mě zaráží ta barva. V žádném článku jsem zmínku o povrchových úpravách zásobníku vz. 52 (/57) nenašel, proto se ptám jestli to někdo neví přesně. Ale podle barvy bych hádam měď, vážně v tom vidím lehce ohmatanou desetikorunu :)
Naposledy upravil(a) Sancho dne 8/12/2010, 18:04, celkem upraveno 1 x.
Si vis pacem, para bellum
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Sancho píše:
kopapaka píše: No právě že to je plast mi došlo už podle užívání v 50. letech, proto mě zaráží ta barva. V žádném článku jsem zmínku o povrchových úpravách zásobníku vz. 57 (/57) nenašel, proto se ptám jestli to někdo neví přesně. Ale podle barvy bych hádam měď, vážně v tom vidím lehce ohmatanou desetikorunu :)
Není to nějaká zoxidovaná hliníková slitina? Speciálně dural po delším pobytu na vzduchu a vlhku chytá lehce nazlátlou barvu.
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Vladimír píše: Není to nějaká zoxidovaná hliníková slitina? Speciálně dural po delším pobytu na vzduchu a vlhku chytá lehce nazlátlou barvu.
To jsem nevedel, je to mozne, Dural jsem mel v ruce vsehovsudy jednou a to jeste ve skolnich letech, navic dokonale vylestenou tycku bez kazu.
Kazdopadne zbrane ve vyzbroji CSLA me pomerne dost zajimaji, takze nedam pokoj dokud to nezjistim (a pokud to zjistim jinde nez tu tak samozrejme napisu co jsem se dozvedel).

Další věc co mě teď trkla do očí: Je ta spoušť dvouprstá nebo se mi to jen zdá? Popř. pokud jo, má to nějaky specialni učel (odpor spouště těžko překonatelny jednim prstem) nebo je to jen jakysi "sichr" aby si strelec mohl prostrednikem pomoct např. při extremne nizkych teplotach?
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sancho píše:Je ta spoušť dvouprstá nebo se mi to jen zdá? Popř. pokud jo, má to nějaky specialni učel (odpor spouště těžko překonatelny jednim prstem) nebo je to jen jakysi "sichr" aby si strelec mohl prostrednikem pomoct např. při extremne nizkych teplotach?
:shock:
Dvouprstá?
To rozhodně né, při stisknutí horní části spouště kulomet střílí jednotlivými ranami, při spodní dávkou...
Mimochode, pažbička kulometu funguje stejně jako u UK.vz.59, je pohyblivá a napíná se s ní závěr.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

kopapaka píše:
Dvouprstá?
To rozhodně né, při stisknutí horní části spouště kulomet střílí jednotlivými ranami, při spodní dávkou...
Mimochode, pažbička kulometu funguje stejně jako u UK.vz.59, je pohyblivá a napíná se s ní závěr.
Tydle vidle... díky moc, to mě nenapadlo (možná mělo, neni to taková hovadina). UK59 jsem v ruce neměl, z kulébrů jsem měl možnost si prohlednout (a to vicemeně važně jen prohlednout a potěžkat) akorát 26ku a TK37, takže představu jak to vypadá mám vážně jen hrubou (ikdyž hádám že účel je předevšim ten aby střelec nemusel moc přehmatávat kvůli jednotlivym prvkum zbraně?).
Si vis pacem, para bellum
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“