7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Heckler píše:Uk59 je vyhlášený svojí nespolehlivostí. Už i armáda si to uvědomila a je zakázán pro zahraniční mise. Nepoznal jsem horší kulomet. Na něm shledávám dobrý jen poměrně účinný použitý náboj. Je to ale kus naší historie.
Pokud jsi napsal že jsi nepoznal horší kulomet tak to značí že znáš odsobně kulometů povícero. To máš výhodu. Já jsem zatím střílel akorát kulometu vz.26, kulometu vz 52/57, MG 42 a nakonec z té zbraně co jsi tak dokonale znectil.

Z toho co jsem vyzloušel mi vyšel dobře každý z nich. Jinak se chovají, jinak je člověk cítí v těle. Ale 59 mi připadá jako dobrá zbraň.

Bylo vy špatné kdyby si armáda neuvědomila že používá v boji něco co je poněkud překonané. Proč?

Tento kulomet tedy univerzální kulomet vzor 59 byl a doposud je pokračovatelem kulometu vzor 52/57. Do výzbroje československé armády byl zařazen v roce 1961a vyráběl se ve Zbrojovce Vsetín, dnešní ZVI a.s. od roku 1960 do 1975. Celkově bylo vyrobeno okolo 37 000 kulometů. V naší a slovenské armádě se používá dodnes, ale již se za něj hledá náhrada. Byla vyráběna i exportní verze pro náboj 7,62x51 mm NATO.

Ergo kladívko, jestliže máme rok 2009 tak nejmladšímu vyrobenému kulometu tohoto typu je 34 let a pokud by se našel i nejstarší tak už jsme u stáří 49 let. Tak dlouho ani nejsem na světě. Bylo by s podivem, kdyby po této době a letech používání - pokud nebyl uloženy v NZ, šlapali jak švýcarské hodinky. Jsou opotřebované, jsou materiálově unavené - tedy česky - jsou to prostě staré věci.

Rád si přečtu čím se s námi podělíš o své zkušensti o tom, jak se ti pracovalo a střílelo s jinými kulomety než s UK 59L. Neváhej - mě osobně to velmi zajímá.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Pátrač píše:Rád si přečtu čím se s námi podělíš o své zkušensti o tom, jak se ti pracovalo a střílelo s jinými kulomety než s UK 59L. Neváhej - mě osobně to velmi zajímá.
Tady jsem nasel nazor zbrojire na tenhle kulomet, celkem zajimave.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

M1A2 Abrams - děkuji za zcela zajímavý příspěvek. Jak jsem uvedl já mám zkušenosti jiné ale na druhou stranu jsem těch ostrých ran tolik nevystřílel, možná jsem docílil tak 8000 ran a to jak slepými tak ostrými.

Mě neselhal nikdy a nikdy se mi z něj nic neoddělilo. Střílel jsem z něho hodně a často, z ruky, vleže ze země i z vozidel. Používal jsem běžnou munici i speciální střelivo.

Plně souhlasím s tím, že se při střelbě cvičnou municí dokonale svinil.

Plnit pásy byla opravdu práce pro trestance, ale na druhou stranu po čtvrtém či pátém přebíjení se pás hezky uvolnil a pak to šlo lépe. V tom případě i nabiječka šla poměrně lehce. Hlavně to bylo o tom, že když jsem se to naučil což nebylo nic jednoduchého tak mě to dokonce bavilo.

Zdá se, že zkušenosti jsou pestré. Stejně si rád přečtu odpověď Hecklera, zdá se, že jeho osobní zkušenosti jsou pouze negativní a že má naopak dobré zkušenosti s jinými kulomety a to by mohlo být zajímavé nejen pro mě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Koukám, že jsem rozproudil debatu. MOje první zkušenost byla z vojny 97-98. U protiletadlového vojska jsme je měli na každé baterii po 2ks a v baráku byly 4 baterie - tedy 8 ks. Pokud vím nikdo je neměl přidělené jako zbraň. Byly to uloženky, nevím jestli všechny, ale několik jich bylo zcela nových. Jaké bylo překvapení, když z 8 fungovali 3 a čtvrtý se podařilo rozchodit.
další zkušenosti byly už ze střelnice, když jsem byl v civilu. Perfektně udržovaný a naolejovaný kulomet fungoval vcelku bez problémů. Pokud ale není perfektně udržovaný, nastávají problémy a je velmi nespolehlivý. Vojenská policie jej dostala v Iráku a vojáci byli značně rozčarovaný. Když se do naolejovaného kulometu dostal písek, nefungoval vůbec. Znám i případ, kdy spustil palbu sám od sebe. Je o ostrý kontrast proti výbornému Sa58. Mohl jsem vyzkoušet i ruský kulomet a je to opravdu rozdíl. Byť není tak dobře zpracovaný, funguje spolehlivě i ve špatných podmínkách a neudržovaný. A to je to co voják v boji potřebuje. Nicméně pro mne je to už historie.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

M1A2 Abrams píše:Tady jsem nasel nazor zbrojire na tenhle kulomet, celkem zajimave.
Pracoval jsem se zbrojirem s 30.letou praxi v oboru a ten tvrdil podobny nazor jako Patrac, vsechno zaviselo od udrzby ( ale i skladovani ). To je ale problem vsech zbrani. Kazda zbran je jina, a neco jineho ji svedci.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Nejsem přímo zbrojíř, ale pohybuji se v obchodě se zbraněmi a vojenským materiálem. UK59 chválí jen stará garda, která k ničemu jinému nepřišla do styku. Ostatní nad ním mávnou rukou. A všimnul jsem si, že nejvíc na něj nadávají vojáci, kteří se vrátili misí. A pokud je tedy tak kvalitní a spolehlivý, tak ať mi někdo vysvětlí, proč jej armáda zakázala používat v zahraničních misích? pro mne je to historie. Mimochodem UK59 neprošel vševojskovými zkouškami.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Nejsem přímo zbrojíř, ale pohybuji se v obchodě se zbraněmi a vojenským materiálem. UK59 chválí jen stará garda, která k ničemu jinému nepřišla do styku. Ostatní nad ním mávnou rukou. A všimnul jsem si, že nejvíc na něj nadávají vojáci, kteří se vrátili misí. A pokud je tedy tak kvalitní a spolehlivý, tak ať mi někdo vysvětlí, proč jej armáda zakázala používat v zahraničních misích? pro mne je to historie. Mimochodem UK59 neprošel vševojskovými zkouškami.

Proc armada nakoupila M4, kdyz Sa58 je ucinnejsi a spolehlivejsi?
Proc k zbrojirum prichazeli znicene i odolne Sa58?
Ta stara garda s Cim neprisla do styku?
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

M4 nakoupila armáda jen "pár" pro speciální jednotky. Proč vybrali zrovna ji, nevím. Korupce je ale všudypřítomná. M4 se teď cpe do výběrového řízení na útočnou pušku pro AČR, uvidíme jak to dopodne.
Jinak Sa58 se dá taky zničit. Mě se to nepovedlo, kamarádovi ano, ale mám u něj hned několik negativních poznatků.
Add "stará garda" - zažil jsem nevraživost vůbči moderním zbraním u některých starých vojáků a zbrojířů. Jakmile byl na zbrani plast, už to bylo špatně a pod...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jak jsem psal zkušenosti jsou a budou rozdílné. Já mám takové jaké mám a to neznamená, že to v průměru nemůže být jinak. Každopádně to bylo zajímavé si zde číst.

Za starou či staromileckou gardu se nepovažuji. Ale je pravda, že díky dlouhodobé skvělé spolupráci mám s tímto kulometem dobrý vztah.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 21/4/2009, 14:40, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Nejsem znalec v oboru, to jsem již napsal dříve, ale i provoz letadel má něco společného, pokud jde o písek.
Kamarád, který byl s Migem-23 v Astracháni na ostrých střelbách vždy vzpomínal, že před odletem do ,,pouště" museli všichni technici svoje letadla co nejdokonaleji odmastit - samozřejmě na povrchu, nelze dopustit odmaštění kloubů.
Pokud nějaký nedůvtipný voják v Iráku naolejuje svou zbraň, zadělá si na problém, i když nejde o UK-59.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Už i armáda si to uvědomila a je zakázán pro zahraniční mise. Nepoznal jsem horší kulomet.
Tak já sice nejsem na kulomety odborník, na vojně sem si zastřílel je ze vz.58, ale rozhodně jsou horší zbraně... A to i mezi kulomety.
Hned mě napadl M-60, tedy alespoň první verze...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Střílel jsi někdy z M-60?
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:M4 nakoupila armáda jen "pár" pro speciální jednotky. Proč vybrali zrovna ji, nevím. Korupce je ale všudypřítomná. M4 se teď cpe do výběrového řízení na útočnou pušku pro AČR, uvidíme jak to dopodne.
Jinak Sa58 se dá taky zničit. Mě se to nepovedlo, kamarádovi ano, ale mám u něj hned několik negativních poznatků.
Add "stará garda" - zažil jsem nevraživost vůbči moderním zbraním u některých starých vojáků a zbrojířů. Jakmile byl na zbrani plast, už to bylo špatně a pod...
To je ten problem, neni tomu davno co nekdo loboval za nahrazeni UK-59 kulometem M60. Znacna cast zakazek pro ACR je dnes a denne velice podezrela. To porovnani melo jen osvetlit, jak snadno se da zbran znicit dlouhodobou neodbornou manipulaci.
Ad "stara garda": je trochu v pravu, protoze kdyz si porovnas ty "moralne zastarale zbrane" zbrane s modernymi, sam uznas rozdily. Samotne dily nejsou tak masivni-starsi byli spise predimenzovane. Co nejlevnejsi vyroba. Ty si starsi zbrane jsou povetsinou pekny kus precizniho strojirenstvi. A drevene pazby? Pri testech odolnosti v ZSSR pazbeni nasi SA58 vydrzelo nejvic a plastove pazby nekterych konkurentu nedopadli zrovna dobre.

Ad pisek a olej. Napriklad sucha SLR pracovala v pisku dobre, naolejovana stala za prd. Presne opacne je to u SA80.( respektive naolejovana aspon funguje )
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Střílel jsi někdy z M-60?
Nestřílel sem z žádného kulometu, ale původní ( zdůrazňuji původní ) M-60 byla katastrofa. I když průšvihu s názvem SA80 se zdaleka nevyrovnala.
Pátrač:
Já jsem zatím střílel akorát kulometu vz.26, kulometu vz 52/57, MG 42 a nakonec z té zbraně co jsi tak dokonale znectil
Moc pěknej rozsah...
EDIT: jen tak pro připomenutí...
http://www.youtube.com/watch?v=UKKvO1j4t0c&translated=1
komentáře taky zajímavé
The UK 59/Vz. 59 is an excellent weapon. The receiver is a solid milled forging and using the trigger group to cock or clear the weapon reduces the number of moving parts. The UK 59/Vz. 59 is very reliable and capable of a large volume of fire. It is an infinitely better weapon than the US M60, which is unreliable and badly designed, e.g. having to use an asbestos glove to change barrels is an idiotic design flaw.
uk 59 lepsi: lehci, lehce vymenna hlaven, spolehlivejsi i pres problemy s vyhazovanim spodnim okynkem. .... proste uk 59 je lepsi sice se objevují zavady v zpriceni nabojnice v dolnim okenku pro vyhoz, ale jiste lepsi zbran nez m60. UK je lehci presnejsi a taky o trochu spolehlivejsi.
http://www.youtube.com/watch?v=vyHkdPzl ... re=related radši ztlumit zvuk!!!
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 21/4/2009, 20:03, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

kopapaka - Myslím si a to jen takto pošepky, že ta MG-42 byla nejlepší zbraň ze které jsem kdy střílel. To bylo jak cirkula. Skvělá kadence, dobře seděl v rukách a byl velmi přesný.

Já osobně pak 59 stavím na druhé místo ale fakt je že to i osobní záležitost. Mě bylo vyloženě líto, když jsem po 4 letech ze školy odcházel a svůj kulomet série eN 578416 jsem tam musel nechat. Bída.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

pár kulometů jsem měl v ruce.
vz.59 je dobrá zbraň, na svoji dobu to byla slušná konstrukce.
Na zabíjení je to dobrý nástroj.
Samozřejmě jsou i lepší ale také horší.

jinak souhlasím s Pátračem,MG42 je skvělá zbraň.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Když se tak celkově podíváte na dvě hlavní české zbraně a to Sa vz.58 (SA58 je absolutně jiné zbraň!!) a UK vz. 59 tak obě se při vykonávání své činnosti "otevírají" ve velké ploše proto se hodně zanáší. Pokud by byla řeč o 58 tak mnozí ví e po vystřílení víc jak 8 mi zásobníků slepých je zbraň dost nestabilní a nedovírá se pořádně závěr - podobné problémy má při střelbě ostrými v poušti kde se zanáší jemným práškem který se zvedá - to proto se nakoupily M4 pro speciální jednotky které měly být nasazeny v operacích Enduring Freedom kde se předpovídaly dlouhotrvající ostré boje což se taky ukázalo jako správné tvrzení viz. bitva o Sangin (která se mimochodem několikrát opakovala). M4 není sice po funkčnosti dokonalá, ale je lepší v pouštním prostředí a taky umožňuje lepší variabilnost (kolimátory, AN/PEQ což sice vz.58 po přidání pár součástek umožňuje)ale kde hlavní výhodu sehrálo použití granátometu pro podporu speciálních jednotek což vz.58 neumožňuje. Dalším aspektem pro M4 byla kompaktibilita s jednotkami NATO s nimiž byli naše SF v součinnosti, případ že by našim došla munice a oni museli čekat na spešl logistiku východní munice tak by to bylo strašné...

Co se týká vz.59 tak tam je problém ten, že se musí řádně udržovat - potom chodí pěkně, nicméně ani skvěle namazaný a udržovaný si s prachem neporadí a zasekává se. Toto způsobuje i podávání pásu - jako nejlepší pro poučtí operace se uvádí pás rozpadávací.

Jen tak mimochodem kde jsi našel že AČR zakázala vz.59 v misích ?? To se mi moc nezdá, jelikož jednotky jako PRT, nebo CIMIC jej stále používají - zkrátka za něj není náhrada.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Haness píše:Když se tak celkově podíváte na dvě hlavní české zbraně a to Sa vz.58 (SA58 je absolutně jiné zbraň!!) a UK vz. 59 tak obě se při vykonávání své činnosti "otevírají" ve velké ploše proto se hodně zanáší. Pokud by byla řeč o 58 tak mnozí ví e po vystřílení víc jak 8 mi zásobníků slepých je zbraň dost nestabilní a nedovírá se pořádně závěr - podobné problémy má při střelbě ostrými v poušti kde se zanáší jemným práškem který se zvedá - to proto se nakoupily M4 pro speciální jednotky které měly být nasazeny v operacích Enduring Freedom kde se předpovídaly dlouhotrvající ostré boje což se taky ukázalo jako správné tvrzení viz. bitva o Sangin (která se mimochodem několikrát opakovala). M4 není sice po funkčnosti dokonalá, ale je lepší v pouštním prostředí a taky umožňuje lepší variabilnost (kolimátory, AN/PEQ což sice vz.58 po přidání pár součástek umožňuje)ale kde hlavní výhodu sehrálo použití granátometu pro podporu speciálních jednotek což vz.58 neumožňuje. Dalším aspektem pro M4 byla kompaktibilita s jednotkami NATO s nimiž byli naše SF v součinnosti, případ že by našim došla munice a oni museli čekat na spešl logistiku východní munice tak by to bylo strašné...
I kdyz je to tema o UK-59.
Pri pouziti "slepych" naboju se automaticka zbran ponekud jinak zas...ra ( usazujou se necistoty ) nez pri pouziti ostrych. Jemny pisek neni vhodny pro zadnou zbran.
ale je lepší v pouštním prostředí a taky umožňuje lepší variabilnost - lepsi? Zaver M16/M4 se zahreje po vystreleni paru zasobniku i na Aljasce plus plyny ( ten bordel co u Sa58 je jenom kolem pistu ) odvedene z vyvrtu primo na zavornik a hned ma dorazec co delat. ( skus jsi vystrilet jeden zasobik z M16 a pak vytahni zaver )
Nakupem M4 se par lidi nabalilo, protoze jinak by rozumny clovek toto neodsouhlasil. Pokud by nekdo chtel zbran v razi NATO, s podvesnym granatometem a umoznujici snadne uchyceni prislusenstvi, tak koupi napriklad H&K G36.
Bohuzel, mi mame lidi, kteri nakupujou typ zbrane, ktery je druhy nejhorsi typ v dejinach NATO. Vlastne mame stesti, mohli nakoupit SA80.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Jenže UK59, pokud není dobře namazaný, tak nefunguje i v normálním prostředí. z mojí zkušenosti bylo nutné dobře odhadnout co namazat. Nesmělo to být ani moc, ani málo. Není nad některé ruské zbraně, které jsou jak z pařezu, ale střílí (sice hůř) ale skoro pořád.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

A právě u zmíněné G36 vidím budoucnost. Je to zbraň, která byla navržena tak, aby závady šly jednoduše opravit výměnou dílů. Je to prostě skládačka a díly jsou 100% zaměnitelné. Opravu by měl zvládnout trošku více proškolený voják a nemusí to řešit specializovaný zbrojíř. Tím odpadá nutnost mít další dílny, zbrojíře a logistitku a provoz zbraně je o dost levnější, i když v pořizovací ceně je dražší. Z G36 jsem už nastřílel poměrně dost a zatím bez jediné poruchy. Mohla by mít lepší ergonomii, ale jinak je skvělá.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“