7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Příspěvek od sa58 »

7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Obrázek

Jak jsem napsal v článku o LK vz. 52/57, po druhé světové válce čs. armáda používala různé těžké i lehké kulomety, používající náboj Mauser 7,92x57. Armáda kromě lehkých kulometů používala stále předválečný těžký kulomet ZB 37, nahrazený sovětským modelem Gorjunov vz.43 používající náboj 7,62x54R. A potom to byly německé kulomety, které lze označit jako univerzální – MG 34 a MG 42. Oba umožňovali střelby jak z dvojnožky (LK) tak z podstavce (TK).

Armáda byla sice vyzbrojena lehkým kulometem vz. 52/57, ten však nemohl těžký kulomet nahradit kvůli střelivu s malým balistickým výkonem. Bylo rozhodnuto o vývoji univerzálního kulometu pro sovětský okrajový náboj 7,62x54R. Vývoj začal v Konstruktě Brno v začátkem lednu 1956 pod krycím názvem „RACHOT“. Vedoucím projektu byl Antonín Foral. Vývoj by ukončen v roce 1959 a kulomet byl zařazen v roce 1961 do výzbroje čs. armády jako 7,62mm univerzální kulomet vz. 59.

Kulomet lze používat s lehkou hlavní a dvojnožkou jako lehký kulomet nebo s těžkou hlavní a podstavcem jako těžký kulomet. Ten lze použít i jako stojan pro střelbu na vzdušné cíle. Pro pohon automatiky zbraně se využívá principu tlakových plynů odváděných plynovým kanálkem přes regulátor. Závěr je přímoběžný s nosnou závorou podobné konstrukce jako u samopalu vz. 58.

V lehké verzi se používá k zásobování zbraně nábojového pásu s 50 náboji umístěné ve schránce zavěšené na pravé straně pouzdra závěru. Těžká verze používá schránku na 250 nábojů. Kulomet umožňuje střelbu pouze dávkou. U ústí hlavně je umístěna nastavitelná muška, hledí je připevněno k pouzdru závěru a je nastavitelné v rozsahu 100-2000 m. Ke kulometu je možno použít denní optický zaměřovač Meopta ZD 4x8, v noci lze použít infra zaměřovač PPN-2.

Pro střelbu se používá několik druhů nábojů – čs. s ocelovým jádrem (7,62-59), svítících (7,62-Sv 59), průbojných zápalných (7,62-PZ 59), redukovaných (7,62-Rd 59) a cvičných (7,62-Cv 59).

Kulomet lze taky lafetovat do vozidel, byl součástí výzbroje věže OT-62. Ke spouštění slouží elektromagnetické spušťadlo nahrazující pažbu kulometu.
Pro export byl tento kulomet vyráběn pro náboj NATO 7,62x51 jako univerzální kulomet vz.68. Vyvážel se v nevelkém množství na Kubu.

Kulomet byl vyráběn ve Zbrojovce Vsetín (tehdejší název Závody Říjnové revoluce) a v letech 1960-1975 se vyrobilo více než 37 000 kusů. Je zaveden do výzbroje Armády České Republiky


TTD samonabíjecí univerzálního kulometu vz. 59:
LH – lehká hlaveň
TK – těžká hlaveň

ráže (mm) – 7,62
úsťová rychlost střely LH (m/s) – 810
úsťová rychlost střely TH (m/s) – 830
hmotnost LH s dvojnožkou (kg) – 8,67
hmotnost TH s podstavcem (kg) – 19,2
délka kulometu LH (mm) – 1115
délka kulometu TH (mm) – 1215
maximální dostřel (m) – 4900
účinný dostřel LH (m) – 600
účinný dostřel TH (m) – 1500
počet nábojů v pásu – 50/250
kadence (ran/min) – 700-800


-----------------------------------------------------------------------------------------------
Použité zdroje:
Lubomír Popelínský – Československé automatické zbraně a jejich tvůrci
časopis ATM
www.army.cz
Naposledy upravil(a) sa58 dne 26/8/2006, 20:23, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

a další obrázky

podstavec lze použít i jako stojan pro střelbu na vzdušné cíle
Obrázek

verze s PPN 2
Obrázek

těžká verze
Obrázek

lehká verze
Obrázek
Naposledy upravil(a) sa58 dne 22/7/2006, 12:36, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Akvamen
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 2/6/2006, 16:43
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Akvamen »

Ten jsem měl jednou v ruce,docela těžké ale paráda,dobré jak se to nabije posunem rukojeti a pak když to na prázno vystřelilo.Byla to docela rána.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Pro export do zemí Varšavské smlouvy na náboje NATO??? Zírám.
btw: Jestli se mohu zeptat, co to je to elmag. spúšťadlo? Nějaký obrázek pro představu by nebyl? Dík.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To byla a ještě určitě je skvělá zbraň. Na 500 m jsem s tím honil na střelnici vědro na vodu po louce. Velice přesná, poměrně lehká zbraň. Silnější hoši s ní stříleli a skvěle od pasu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Atlantis píše:Pro export do zemí Varšavské smlouvy na náboje NATO??? Zírám.
btw: Jestli se mohu zeptat, co to je to elmag. spúšťadlo? Nějaký obrázek pro představu by nebyl? Dík.
Na Kubě se asi tato munice používala. Byla vůbec Kuba ve Varšavské smlouvě?

Elm. spúšťadlo byla asi jen elektromagnet
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Kuba myslím ve VS nebyla. Je fakt,že to byla jediná zbraň ze které jsem na střelbách nastřílel pokaždé za pět.Super zážitek mám když mě nechali mazáci vyčistit kousek ze kterého stříleli děti na Dni Pohraniční stráže,jako návdavek jsem dostal Sa.58 a celé odpoledne bylo v pr.....
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

poznámka zcela mimo: Dobrý dvojsmysl. Když člověk jen zběžně zachytí slova: Mazáci, sa58, v prdeli...To ho pak napadají věci. Zvlášť když předtím něco pil :lol:
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

To mám brát jako narážku na sebe? :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Jinak ještě něco k tomu náboji NATO - když chceš vyvážet zbraně i do regionů kde není zrovna rozšířený náboj 7,62x39, tak prostě zbraně předěláš, popřípadě je rovnou zkonstruhuješ pro náboj NATO. Někde jsem tu o nějaké už psal

jo je to tady - http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1250
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Tak to jsi požil mnoho :P Sapík je sice ze stejného sídliště,ale známe se cca měsíc.Navíc jsem sloužil v místě,které je teď už zahraničí a Sapík na druhém konci republiky o něco později.Psal jsem to navíc z hospody takže na dvojsmysly to fakt nebylo.Jinak tehdá jsem si to opravdu užil..šlo z něj za dopoledne asi tak 700 ran slepýma tak si to asi dovedeš představit.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Atlantis píše:Pro export do zemí Varšavské smlouvy na náboje NATO??? Zírám.
btw: Jestli se mohu zeptat, co to je to elmag. spúšťadlo? Nějaký obrázek pro představu by nebyl? Dík.
Rekonstrukce na náboje 7,62x51 mm NATO (.308 Winchester) byla provedena z duvodu vyvozu NEJEN do Varšavske smlouvy. Jinak bylo to stejné UK jako předtím mělo jen jinou hlavěn s třícestnym plynovým regulátorem, upravený nosič závorníku, samozřejmě bylo upraveno i lůžko pro nabojinci, také jiný vyhazovač a jiné značeni: Uk vz 68. Šlo velice snadno a rychle předelat z jedné verze na druhou pouhou výměnou zavorníku a hlavě. A dle mých informací byl předváděn v Džakartě a na zmíněné Kubě, která jich udajě několik koupila.
A to elektro magnetické spouštadlo je určeno pro tankovou lafetu. (na tom prvnim obrazku je to ta černá věc vpravo)

Obrázek

Obrázek
Uk vz. 59 s elektromagnetickým spouštadlem

Ty obrázky jsou nic moc ale nic lepšiho jsem nenašel

.............................................................................................
EDIT: vlezl sem Ti do příspěvku. Obrázky se vkládají jinak. Uloží se do Fotogalerie a pak vloží odkaz, buď jak já nebo návod je tady: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1569

Změnil sem formát , používat jen .jpg .bmp je opravdu dost velké.

Hodně štěstí na Palbě a díky.
redboy
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Na UK59 je sice chvalena odolnost avsak dle meho nazoru (teda nejen meho, stryc si s timhle kulometem uzil sve) je tam toho na posrani docela hodne, ruzne kolicky, krytky, ktere zvyknou strelbou upadnout, sroub pojistky se parkrat pri strelbe uvolnil. Mozna to bylo slabsi udrzbou ale stejne...
A jestli se nemylim tak ani plneni nabojovych pasu neni zadna lahoda
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

No dle mého je nejvíce nachylný na zlomení uderník. Ten šroub pojistky uz mam taky novej protože jeden můj nejmenovaný přítel my ho při nočním přesunu stratil. A plneni nového nabojového pasu to je teda fakt lahoda, ale když je už tak po 5té plněný tak uz to jde docela pěkně.
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Tazator
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 15/8/2007, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tazator »

M1A2 Abrams: to mas recht, ale kazda masinka trpi nejakou nemoci no strilel sem z toho a nic moc lepsi SAcko.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Uk59 je vyhlášený svojí nespolehlivostí. Už i armáda si to uvědomila a je zakázán pro zahraniční mise. Nepoznal jsem horší kulomet. Na něm shledávám dobrý jen poměrně účinný použitý náboj. Je to ale kus naší historie.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:Uk59 je vyhlášený svojí nespolehlivostí. Už i armáda si to uvědomila a je zakázán pro zahraniční mise. Nepoznal jsem horší kulomet. Na něm shledávám dobrý jen poměrně účinný použitý náboj. Je to ale kus naší historie.
Ale, naposledy jsem tohle slysel, kdyz se tady nekdo snazil prosadit ksunt od spojencu.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Nejsem znalec pěchotních zbraní, ale v letech mého vojenského výcviku nic jiného nebylo v této kategorii zbraní. Protože jsem prošel pěchotním výcvikem jen okrajově, nemám s UK - 59 mnoho zkušeností, ale snad nebyl tak špatný, když se mi podařilo nastřílet skvěle. A to jsem jej použil poprvé. Tak dobrý výsledek jsem měl už jen s ručním granátem ( RG F-1 ) a s pancéřovkou ( RPG-7 ).
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Bez toho že bych chtěl zpochybnit cokoliv zde bylo napsáno, já osobně považuji UK-59 za skvělou zbraň. Byl jsem kulometník celou střední školu a střílel jsem z něj hodně. Nikdy se mi nic nerozpadlo, nikdy se mi nezasekl a to ani se cvičným střelivem.

Pokud jsem ho složil na těžkou lafetu a s těžkou hlavní, byl extrémně stabilní a přesný. Popisované závady bych osobně kladl na vrub tomu, že ty zbraně byly staré a neustále měnily majitele. Údržba ze strany zbrojířů pak byla z mého pohledu nulová. Já osobně jsem zbrojíře potkal jednou za rok při profylaktické prohlídce zbraní a to kontroloval jen jestli tam není karbon. Pokud jsem ho na technický nedostatek neupozornil sám, zbrojíř ho nehledal.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

to Pátrač: Potvrzuješ mi názory mojich vrstevníků, kteří sloužili u motostřeleckých jednotek. Zbraň byla spolehlivá, pokud jí střelec věnoval péči. Kamarádům se jejich kulomety nerozpadaly a do 500 m trefili téměř vše.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“