7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

michan píše:Kamenovat ne.
Do konce 80. let to byla při dobré údržbě - skvělá, přesná zbraň, při dobré údržbě nikdy nikoho ( ani mě a co vím i ostatní mé kolegy, včetně všech posuzování a bojových zkušeností z Vietnamu ze 70. let - viděl jsem grafy, které nemám nyní k disposici - ve spolehlivosti byl druhý nejlepší - první byl americký 0,50 palce) nenechala ve štychu a bolí mě srdce, když se zde lidé vyjadřují s despektem - bez udání důvodu a bez toho, že by s UK 59 - hlavně dlouhodobě - tedy alespoň jako já 15 let nestříleli.
Každá zbraň se muže přežít a může přijít nová a modernější - dejme však hold technickému umu desetiletí a tato zbraň to určitě i ve stresových, ale především i válečných dobách splnila...
Je zajímavé, že v Afganistánu nebo v Iráku UK59 vůbec nefunguje. Zeptej se kteréhokoliv vojáka, který se odtud vrátil. Měli problém vystřelit 50 nábojů bez závady. Chápu, že v Afgánistánu jsou jiné podmínky. Zmiňuješ, že při dobré údržbě je to skvělá zbraň. A to je přesně to, co by u vojenské zbraně nemělo platit. Vojenská zbraň musí být taková, že ať ji vezme kterákoliv lopata, tak musí spolehlivě fungovat i bez dobré údržby. Nemůžu si pomoct, ale já osobně dávám přednost kulometu vz. 26, který je podle mě na tehdejší dobu dokonalý.
Tak a teď dostanu zase za uši :D
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Heckler:
...ti vis, ze jo. :wink:
Ad Afganistan a Irak. Pokud vim tak hlavne v Afganistanu 100% nefunguje temer nic krome ruskych AK a jeho derivatu. Ani jinde spolehlivy Minimag.
A rozhodne ty nase zbrane nepatri ani tam k nejhorsim.

Ad Udrzba. No ono je udrzba a udrzba. Jak uz bylo receno tyto kulomety si uz svoje odskakali a nesmime zapomenout, ze ZVS neni zrovna pro jakekoliv zbrane prochazka ruzovym sadem. Tyto kulomety prosly i testy v SSSR, co taky o necem svedci. Kdyby tyto zbrane byly udrzovane anebo dokonce modernizovane jako napriklad M60 a meli by popisovane problemy, tak by se dalo mluvit o spatne zbrani. UK59 nebyl nikdy modernizovan na nejakou vyzsi verzi, ale zato M60 nekolikrat. A pritom to jsou zhruba stejne stare zbrane

Ad Vojenska zbran. Veriz sam tomu co jsi napsal?:shock: Kdy v historii USArmy, USAirForce a USNavy spolehlive fungovala M16, ktera je ve vyzbroji 40 let!!! A kdyz uz jsme u kulometu, co takhle M60? Ne nahodou po 30-ti letech.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Hecklere, zmiňuješ tu LK.vz.26. Tenhle kulomet taky vyhazuje nábojnice na spodní straně, mimo jiné proto se ho v prašném prostředí doporučovalo odkládat celtou.
Souhlasím, že zbraň by měla být blbovzdorná, ale vždyť se tu neustále mluví o tom jaká je výhoda mít profesionální vojáky...
Připadá mi to, že část z nich jsou už natolik profesionálové, že kašlou i na ty nejzákladnější věci při obsluze zbraně. Určitě je to menšina, protože ta většina si uvědomuje, že jim jde o kejhák. To, že jsou Československé zbraně relativně blbovzdorné, ještě neznamená, že se nemusí čistit a udržovat. Proč myslíš, že se trénovalo rozebírání na čas? I v SSSR s těmi blbovzdornými AKčky. Je to kvůli čištění a odstranění závad, né kvůli tomu, aby se někdo mohl vozit po těch méně šikovných.
alibaba: :up:
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Blbůmvzdornost neznamená bezúdržbový systém. Nevím jak se ke zbraním chovají vojáci v Afghanistanu ale několikrát jsem z této zbraně střílel najednou pás 240 ran - s dvěm přerušenímu někdy i s více a neměl jsem problém. Ale to už je 24 let. To, že tyto zbraně mají svůj věk možná značí, že je potřeba přezbrojit.

Nezbývá mi než trvat na tom, že je to či spíš byla dobrá zbraň.

Edit - mám tam známého a je to dobrý chlap. Až se vrátí, já se ho zeptám jak to s těmi kulomety je. A uvidíme.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Řekl bych, že na lidském činiteli hodně záleží.

O "pomluvách" Uk-59L na tomto portálu ( údajně ze strany našich profesionálních vojáků) jsem si dnes povídal s kamarádem, kterého jsem již zmíňoval v tématu "Sovětský voják v počátku VVV".
Opět použil citátu ze "Švejka". Cituji: ,, Takový chlap nedávno učil děti ve škole, že hlad vyhání vlky z lesa nebo u tatínka v obchodě vážil kůže, a teď by se chtěl rovnat k nám aktivním."

Také názor na kvalitu profesionálního vojáka AČR.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To Alibaba
Ruská AKčka jako jedny z mála zbraní fungují v Afganistanu spolehlivě. I g36 tam fungovala bez problémů. Alespoň nebyly žádné špatné ohlasy a to se její funkčnost sledovala dost.
Ad vojenská zbraň - taková by ty kriteria měla být. Druhá věc je, co tyto velké společnosti a jakým způsobem do armády protlačí. Jak řekl jeden člověk z ministerstva obrany:"Nás nezajímá co potřebuje armáda. Nakoupí co určíme my"

To Kopakapa
Vz. 26 jsem myslel hlavně z pohledu konstrukčního.

To Pátrač
Zeptej se prosím. Jsem zvědavý na odpověď.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Heckler:
No a kdyz uz porovnavame ty univerzalni kulomety, tak mi MG3 moc nepripada jako milovnik pisku. :lol:
Co se neda rict o ruskych kulometech na bazi AK jako PK (PKM,PKMS).

A kdyz si opet odskocime k utocnym puskam/karabinam tak rozhodne nase SA58 se nema za co stydet. A co teprve CZ 805 :eek:
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Sa 58 určitě ne. CZ805 - to teprve uvidíme. Co mě ale překvapilo, jak je CZ805 špatně zpracovaná. Kdyby to dělal někdo v garáži, tak je to dobrý. Na pušku od velké firmy, kterou navíc prezentují, je to spíš ostuda. Par MK1 má zpracování podstatně lepší a je to opravdu puška z garáže.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Je to pár dní, co sem se bavil s jedním známým, ten měl CZ S805 taky v ruce a na nějaké špatné zpracování si nestěžoval.
No, nevím jak moc je ProArms " garážová " firma a co je na Par MK1 nového kromě odběru plynů a pístu... Mimochodem, odběr plynů vychází ze sa.vz.58...
K tomu může ještě dodat, že je obrovský rozdíl když někdo vyvíjí pušku tak aby mohla projít vojskovými zkouškami, plnila normy, byla plně zaměnitelná,....
Nebo když to samé dělá " garážová " firma která tu zbraň vyrábí kusově, bez průkazných zkoušek jen vzdáleně podobných vojskovým...
Navíc ProArms rozhodně nemá novou pušku, jen prostě vyřešil závažnou konstrukční vadu staré pušky.
Ruská AKčka jako jedny z mála zbraní fungují v Afganistanu spolehlivě. I g36 tam fungovala bez problémů. Alespoň nebyly žádné špatné ohlasy a to se její funkčnost sledovala dost.
Ono se není co divit, G36 toho má s Kalašnikovem hoóódně společného,.
:D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Heckler:
Predpokladam, ze jsi zkoumal nejakou CZ805 z nejake prototypove serie. Nemyslim, ze se investovalo nekolik milionu Kc do vyroby forem pred odskousenim koncepce.
Akorat mi neni jasne proc porovnavas vyvoj NOVE UTOCNE PUSKY/KARABINY a upravu casti zbrane, ktera je na trhu ctyri desetileti. Kdyz mrknes napriklad do nektereho cisla "Guns & Ammo", tak tam najdes nekolik takovych uprav AR-15 ale nikdo to nepopisuje jako novou zbran. Me to pripada jako takove Ceske unikum. :roll:

A kdyz uz jsme u tech univerzalnich kulometech, tak ktery ( krome jiz napsaneho PK ) v Afganskych podminkach funguje na 100%???

To kopapaka:
No o G36 by se dalo spis tvrdit( z pohledu nekterych clenu diskuse ), ze je to kopie AR-18 akorat v plastu :D
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To Kopakapa
ProArms dnes už s Par MK1 nemá nic moc společného. Jen jsem chtěl poukázat na to, že to je česká zbraň, která je hodnocená jako evropský nadstandart. A to se dnes dá říct jen o málokteré české zbrani. Je fakt, že to je M4 supraveným systémem, ale zbraně podobné M4 jsou dnes hodně populární. Zbraň byla už různě testována, ale ne vševojskovými zkouškami. Nevím ale, jestli je to směrodatné. Vševojskové zkoušky aktuálně splnil jen Sa58 a třeba právě UK59 neprošel už cca začátkem 90. let.

To alibaba
CZ 805 je sice nová zbraň, ale co je na ní nového? Já naopak postřehl věci, které bych u moderní zbraně nečekal. Je to ale zatím prototyp.
V afganistanu spolehlivě fungují ruské zbraně, ať už ruské kulomety, AKčka nebo pistole Tokarev. Tam nejsou moc zvyklí na nějakou precizní údržbu zbraní, téměř je nerozebírají, a tyhle zbraně jedou pořád.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Heckler:
Porad by me zajimalo, ktery univerzalni kulomet krome PK funguje v podminkach Afganistanu spolehlive. Nevim ani o zadnem od firmy H&K.

Ad utocna puska opoved najdes v adekvatnim tematu.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

člověk se tu pár dní neukáže a už ho tu zase pomlouvají :-( ... k tomu opotřebovávaní - jak se člověk ke zbrani ( či jákemukoliv jinému stroji ) chová tak mu to ta zbran oplácí ! Takže když se oni špatně lidi starají tak pak se nemají divit že ty zbrane jsou v takovém stavu v jakém jsou a na opravu se nedají opět ze starého dobrého důvodu - nejsou peníze :-( a to že jsme vojáků o život nikoho nezajímá ...
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

No nezlob se na mě, ale když nám z 8 uložených kulometů (zdůrazňuji uložených, protože jsme byli jednotka, která kulomety neměla přidělené) nefungovaly 3, tak asi není vše v pořádku. Jednalo se skutečně o nepoužívané zbraně.
Naposledy upravil(a) Heckler dne 22/9/2009, 21:24, celkem upraveno 1 x.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

mohl bys to lépe specifikovat? třeba aspon fotky nebo výčet chyb ? já tu jedno UK mám vedle sebe a nejaké vypádavní příčného čepu pažby se mi nkdy nestalo a s dvojnožkou jsem taky problém nemel ...
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To už opravdu nevím. Je to přece jen 12 let zpátky.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:No nezlob se na mě, ale když nám z 8 uložených kulometů (zdůrazňuji uložených, protože jsme byli jednotka, která kulomety neměla přidělené) nefungovaly 3, tak asi není vše v pořádku. Jednalo se skutečně o nepoužívané zbraně.
...z toho mi vyjde, ze ty kulomety musely byt uskladneny minimalne 20 ( slovy dvacet ) let!!!
To mi pripomnelo jednu prihodu o nekolika dlouhodobe uskladnenych puskach G3. I kdyz tyto zbrane povazuju za celkem spolehlive, tak taky bylo nutne "uvedeni do provozu".
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
dave
Příspěvky: 3
Registrován: 9/10/2009, 10:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dave »

Dle mého názoru se jedná o perfektní zbran jak již bylo mnohokrát zmíněno na 500m se dá trefit prakticky vše. O zbran se musí pečovat a já bych řekl že celkem hodně.
fredy
Příspěvky: 9
Registrován: 10/1/2010, 03:10

UK 59

Příspěvek od fredy »

HECKLER- já musím reagovat co ty tady napíšeš to je samá zmata viz. rozměry Sa 58, test G3 vypálili jsme 5000 ran- víš vůbec co toje?! Zákaz používání UK 59 v misích, při čtení diskuze mě vztávali vlasi, vrat se radši ke střílení s klukama na internetu :lol:
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Fredy...
Můžeš to trošku víc rozepsat?
Další názor nás tady zajímá...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“