7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Přidávám se. Já jsem zde skončil s diskuzí, protože mi připadalo zbytečné se snažit obhajovat svůj názor kulometníka, který s touto zbrní střílel více než hodněkrát a je přesvědčený, že to byla a možná i stále je dobrá zbraň splňující potřeby a nároky běžného motostřeleckého vojska.

S názory kolegy Hecklera jsem nesouhlasil ale respektoval jsem je.

Tvůj úderný vstup mě nutí požáda Tě abys neváhal s trochu více se rozepsal. Děkuji předem.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
fredy
Příspěvky: 9
Registrován: 10/1/2010, 03:10

Příspěvek od fredy »

Úplně souhlasím s Pátračem, taky jsme se na vojně něco z něho nastříleli a bez problémů a to jely celé dopoledne na pískové střelnici položené přímo na písku bez plachty, střílelo se na sklopné terče na vzdálenost 450 m, krátkými dávkami a dost přesně. Pokud kulometčíci dodržovali nějaká pravidla, tak žádné problémy nebyly ani v písku:

- např. používat schránku a nenechat pás mrskat po zemi k vůli bordelu,

- při protiledadlové poloze na trojnožce nenechávat pás viset dolů, aby nebyl zlomený a nenechat ho viset aby táhl celou váhu pásu,

- hlavně hlídat při páskování, aby náboj v pásu byl zaskočený za rantlíkem a aby nebyl přes ten zobáček.

Při nedodržení těchto základních podmínek hrozí zádržky, a potom to někteří exoti jako Heckler pomlouvají a hází se to na vrub kulometu, že je špatný. S přesností je o stupeň lepší než MG 3 nebo 42, což u těchto kulometů je způsobeno volně uloženou hlavní v zákluzu. MG to zase srovná vyšší kadencí.

Z dnešního pohledu je používáním starý ale konstrukce a zpracování materiálu bylo špičkové a těžko by ve zpracování hledal konkurenta. V misích ho používají stále, důkazy jsou ve zprávách pořád. O těch Hecklerových délkách Sa vz. 58 a testu 5000 ran se nemusíme bavit každý normální ví, že jeto blbost.
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Můžeš mi fredy napsat o jakých jsem psal délkách Sa 58? Mám za to, že jsem se zmiňoval o vůlích a tolerancích a to je rozdíl. To co tady popisuješ jsou přesně vlastnosti, které by vojenská zbraň mít neměla. To znamená, že by měla být blbuvzdorná a fungovat, i když ji vezme do rukou kterákoliv lopata.
UK 59 ještě v misích je. Ale jestli považuješ záběry ze zpráv jako důkazy, tak to jsi hodně naivní...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Heckler píše:No to rozhodně nemá!!! Samopaly ze stejné série mají rozdíl ve výrobě i 3 mm!!
Heckler píše:Snad mimo závěru a průměru hlavně byly rozdíly skoro všude. To je bohužel nestnost zbraní.
Heckler píše:Sa 58 se po vystřílení 4 zásobníků už nedá držet v ruce, jak je rozpálený. Nevím, jestli jste to někdo zkoušel..
Pořád by mě zajímalo, kde si to naměřil. Když sem mluvil s jedním člověkem, který se podílel na výrobě duralových nadpažbí na sa.vz.58, tak tam měli trochu problém s tolerancemi. Ale nenadával na zbraň, ale na na výkres, který měli k dispozici, protože na něm byl pouze rozměr bez vedení tolerance... A ten rozměr byl maximální i s připočítanou tolerancí, takže jim to pak někdy nepasovalo...
Heckler píše:To co tady popisuješ jsou přesně vlastnosti, které by vojenská zbraň mít neměla.To znamená, že by měla být blbuvzdorná a fungovat, i když ji vezme do rukou kterákoliv lopata.
Tak to je pěkná blbost, to co napsal fredy v tomto případě platí pro všechny kulomety, dokonce i pro velmi spolehlivý PKM...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Nesouhlasím, obecně platí, že vojenská zbraň by měla být co nejjednoduší a nejodolnější. Nejde toho samozřejmě ale dosáhnout na 100%. Některé zbraně jsou prostě v tomto směru lepší a některé horší.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ale samozřejmě, v tomhle se shodneme...
Jenže to je bohužel možné jen do určité míry.
Uvedu příklad, běžný časovaný ruční granát, je velice jednoduché a při správné obsluze i relativně bezpečné zařízení. A přesto se najdou lidé, schopní porušovat i ty velice jednoduché zásady bezpečnosti...

I to nejjednodušší zařízení nemusí být blbovzdorné pokud obsluha nezná a nedodržuje alespoň základní pravidla...
A to co popisoval fredy...
fredy píše:- např. používat schránku a nenechat pás mrskat po zemi k vůli bordelu,

- při protiledadlové poloze na trojnožce nenechávat pás viset dolů, aby nebyl zlomený a nenechat ho viset aby táhl celou váhu pásu,

- hlavně hlídat při páskování, aby náboj v pásu byl zaskočený za rantlíkem a aby nebyl přes ten zobáček.
jsou jedny ze základních pravidel...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
fredy
Příspěvky: 9
Registrován: 10/1/2010, 03:10

Příspěvek od fredy »

Heckler 1 píše:Můžeš mi fredy napsat o jakých jsem psal délkách Sa 58? Mám za to, že jsem se zmiňoval o vůlích a tolerancích a to je rozdíl. To co tady popisuješ jsou přesně vlastnosti, které by vojenská zbraň mít neměla. To znamená, že by měla být blbuvzdorná a fungovat, i když ji vezme do rukou kterákoliv lopata.
UK 59 ještě v misích je. Ale jestli považuješ záběry ze zpráv jako důkazy, tak to jsi hodně naivní...
Tak kopapaka už to našel za mě tak se můžeš opět vyjádřit k těm rozměrům ad se zase pobavíme :-?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Fredy - nerad bych zde zasahoval moderátorsky - takže jen takto : není potřeba ironizovat a zesměšňovat. Věcná diskusde je lepší a baví obě strany. Pokus se podle toho řídit. Zdvořile děkuji.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Děkuji Pátrači. Chápu, že jsem zde v opozici a dostávám za to pěkně za uši.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

No ono neni problem, ze jsi v opozici, ale ze obcas placas nesmysly. :wink:
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Heckler1- být v opozici není špatně. Mě se to na palbě stává často a nevadí mi to. Naopak- diskuse nese informace. Ale diskuse na Palbě má pravidla a ta jsou dána. Názory se kterým nesouhlasím zkritizuji, ale trvám na tom, že mají právo zde zaznít.

Jde o to, že kritika není k tomu abychom dělali z lidí idioty a srandovní terče. Já se nezastávám Tvých názorů - sám s nimi občas nesouhlasím - ale toho že máš právo je sem napsat a máš právo na to, aby ten kdo je kritizuje to dělal slušně, pragmaticky a s respektem k Tvé osobě.

A to kolega fredy pominul. A doufám, že si to přečteme všichni a uvědomíme si, že nikoho z nás taková forma kritiky nepotěší. Jsme velcí kluci a velké holky. Nemáme zapotřebí podobné projevy. A šmidra.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

také samozřejmě souhlastím že vojenská zbraň by měla být blbuvzdorná , ale ono to není tak jednoduché ... Ono vytvořit tak blbuvzdornou zbraň jako je AK47 určitě nebylo jednoduché a uvědomte si že kulomet není utočná puška tak se to nedá srovnávat ... ať se snažíte jak se snažíte klulomet byl je a vždicky bude složitějš ( zásobování pásem , vetší celkový počet výstřelů , přehřívání - to jsou jedn z mála problemů které konstrukter u UP řešit nemusí ) a tím pádem i poruchivější než utočná puška !!! proto by se měli kulomety řadit mezi speciální zbraně a měli by mít specializovanou obsluhu , řádně vyškolenou a UP by měli být sice "slabší" , ale jednosuché na konstrukci a obluhu.
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak sem narazil na jednu fotku, která mi připomněla to o té blbovzdorosti...
Ono je dnes, v době profesionální armády snad ještě horší než to bylo dříve.

Obrázek

Nebo se vám zdá, že voják na obrázku má ten pás, tak jak by měl být? Tohle se nesmí dělat dokonce ani u velmi spolehlivých PK. Možná by to šlo akceptovat někde na střelnici u kulometu v pevné lafetaci a s čistou zemí ( ale k čemu takový výcvik, že? ), ale rozhodně ne někde v Afgánistánu a př PALBĚ z ruky.
Pokud takovíto lidé shazují UK.59 tak opravdu nemám co dodat.
Takhle moc blbovzdorný opravdu není...
I kdyby ten pás měl jen kvůli focení.

Trochu mi to připomnělo příběh pušky M1 Garand, krátce po zavedení se při střeleckých soutěžích až podezřele často zasekával. Teprve později se přišlo na to, že vojáci kterým se zasekl mohli soutěž střílet s běžnou puškou. A u té bylo vyšší hodnocení. Tak někteří koumáci prostě vyváleli nabíjecí rámeček v písku... A jinak velmi spolehlivý Garand najednou nefungoval...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to kopapaka

Tak nevím, třeba si to už blbě pamatuji, ale ta fotka je podle mého názoru silně ilustrační. Není ono to tak, že u UK59 se nábojový pás pohybuje zprava doleva? Schránka na pás je snad vpravo, nebo už se mnou cloumá Alzheimer?
Kromě prasárny s pásem vyváleným v prachu je na té fotce zachyceno další zvěrstvo, kdo si ho také všimnul?
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To RAYTHEON

To je nejaka variace FN MINIMI/M249.

Krome UK vz.59 maji podavani z prava, i jine "vychodni" kulomety v razi 7.62x54R. Jako napriklad kulomety PK.

Jinak jake jine zverstvo?
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Alibaba

No jo, máš pravdu, tohle UK59 opravdu není. Trkl mě do očí plný pás visící vlevo a v kontextu vlákna jsem vlastní zbraň dál nezkoumal a považoval jí za UK59.
Hledání toho dalšího zvěrstva nevzdávej tak brzy, nápověda: prohlídni si, čím je ten čacký vojín ověšen.
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

No, to bude buď M249, nebo, ale to nepředpokládám, M63 Stoner.
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak samozřejmě je mi jasné, že na fotce není UK vz.59 i pás mají vložený z pravé ( tedy samozřejmě levé ) strany.
Šlo mi o to válení volného konce pásu po zemi + volné zavěšení pásu bez schránky...

Hledání dalšího zvěrstva vzdávám, já už nic dalšího nevidím...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

No pokud to není jiný vzor a odstín maskáčů, což je jak pěst na oko, tak to tedy taky vzdávám :-)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

RAYTHEON píše:to kopapaka

Tak nevím, třeba si to už blbě pamatuji, ale ta fotka je podle mého názoru silně ilustrační. Není ono to tak, že u UK59 se nábojový pás pohybuje zprava doleva? Schránka na pás je snad vpravo, nebo už se mnou cloumá Alzheimer?
Kromě prasárny s pásem vyváleným v prachu je na té fotce zachyceno další zvěrstvo, kdo si ho také všimnul?
Myslíš toho američana v poušti? :D
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“