Nová česká útočná puška

Zamčeno
sketch
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 25/11/2006, 13:09

Nová česká útočná puška

Příspěvek od sketch »

Na www.militaryphotos.net je tato fotka bez akehokolvek popisu. V diskusi niekto tvrdi, ze je to nova utocna puska od ZVI Vsetin a Prototypa. Niekomu vratane mna to pripomina FN SCAR. Predna rukovat je totozna so SCAR, puska sa na to podba, ale su tam nejake rozdiely. To vsak nevylucuje, ze to moze byt niektora z novsich podob FN SCAR. Vizualne sami vsak zda utlejsia ako SCAR.

Otazka 1 je: CO TO JE? NOVA CESKA PUSKA ALEBO FN SCAR?

Obrázek

Otazka 2: co viete o vyvoji novych utocnych pusiek, samopalov a PDW v CR a SR??
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Kupuju si kdejaký časopis s vojenskou tématikou a od projektu CZ 2000 jsem o ničem nikde neslyšel :shock: Otázkou je zda je pro naši armádu třeba vyvíjet naši zbraň....

Osobně by se mi následovník sa58 líbil, ale kdo si je koupí? Možná Slovensko, dnes dělá zbraně kde kdo, to už není skvělá výroba jako mezi WW1 a WW2 kdy jsme patřili mezi největší exportéry zbraní...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Sice netuším co to na tom snímku je, a nikterak vývoji ručních zbraní nerozumím a příliš ani nestuduji, ale tady si dovolím Sa58 s Tebou nesouhlasit. Dříve nebo později bude nutné vyvinout ruční zbraň pro AČR. Nic proto "58", ale už je za horizontem. Další věcí je náboj. Původně sovětský 7.62 x 39 pro stát NATO, i když to není zásadní problém, vhodný není. Buď Sa58 bude potřebovat zásadní modernizační kůru (něco jako poláci s kalachem, nebo Rusové) a nebo, což se mi zdá logičtější vývoj zbraně nové.

Nemyslím si, že export je nutný, příkladem jsou zbraně ve výzbroji spousty států (Sig, Aug, Valmet, Galil....), taky to nejsou exportní trháky, ale domácí armády je používají. Koneckonců předčasně ukončená LADA o nutnosti modernizace vypovídá.
sketch
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 25/11/2006, 13:09

Příspěvek od sketch »

ja si myslim, ze by bola fakt skoda, keby ceska konstrukcna skola nepokracovala. Lada bola slepa odbocka, v tej podobe, v akej sa objavila bola uz vlastne zastarana skor nez by sa dostala do vyybroje. Ako pise redboy - CR ma na to, aby zaviedla vlastnu utocnu pusku a viem si predstavit, ze ju ponukne na takej urovni, ktora zaujme i zahranicnych zakaznikov. To sa podarilo SiGom (Chile, Francuzsko...), AUGom (Australia, Irsko...) a v mensej miere aj Galilom (tusim Kolumbia...)

Na margo kupi ceskej pusky slovenskou armadou - prebieha tu cosi ako slovensky Land Warrior - teda projekt vojaka buducnosti - a pri oficialnom predstaveni vsetkych komponentov systemu bola ako hlavna zbran pouzita HK G36. Takze mozno toto je buducnost pre nasu armadu, zvlast ked zbrane od HK sa u nasich specialnych armadnych jednotiek objavuju coraz castejsie - najma samopaly MP5 a UMP.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11458
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Co vím, tak náhrada za Sa 58 je CZ 2000, jen se zatím nezačala vyrábět, přestože je zařazena do výzbroje. A jak to vypadá, tento stav bude ještě dost dlouho.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Muži - sklidňete hormóny, sledujte, analyzujte, Bussines, přínos!!! Ď za příspěvek.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

michan píše:Muži - sklidňete hormóny, sledujte, analyzujte, Bussines, přínos!!! Ď za příspěvek.
michan - neviem preco,ale nemozem sa zbavit pocitu,ze niektorym tvojim prisevkom nejak nechapem :)
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To máš aj blbé.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Chyba očividne neni na mojom prijímači... :roll:
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Já bych pochopitelně chtěl aby AČR byla vyzbrojena zbraněmi naší výroby, ale vzhledem k okolnostem které v předchozích letech způsobily totální propadáky (ne technické ale manažerské a finanční) T-72 a L-159 si dovedu představit vyběrové řízení na novou útočnou pušku pro AČR.

Už vidím, jak jakékoliv rozhodnutí bude napadeno skupinami lobistů cizích zbrojovek, hysterickými články našich "novinářů" a plamennými proslovy v parlamentu :sad: . Půjde totiž v první řadě o prachy, a to dost velké.

Asi nejjednodušší by bylo přezbrojení na systém CZ 2000, armáda by dostala útočnou pušku i lehký kulomet ráže 5,56 NATO.

Na obrázku bude asi opravdu FN SCAR.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Hoy vypadá to že CZ 2000 ještě stále vyvíjí aspoň podle nějakých obrázků co sem našel na palbě ( http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/1 ... or-CZ-2000), vypadá to skoro jako kdyby uplně vynechali mechanický mířidla a počítali s umístěním nějakýho kolimátoru/optiky, což mi přijde u vojenský zbraně trošku divný. (ten odkaz asi nebude fungovat lidem co nejsou na palbe zaregistrovany)
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Jo a ještě jedna věc, mam problém s přihlašováním na palbu pro čtení novejch příspěvků, většinou to vyjde až na několikátej pokus, nevíte čím to může být. Omlouvám se, že to cpu do tohohle tématu kam to nepatří.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Sa - prosím N_Eser se ptá a já jsem blbej na počítač - můžeš? Jinak hovoří k věci. Ano o zbrani ( ruční pěchotní ) AČR se hovoří . Je nutná, moderní pěchotní zbraň. Tendr je vypsán - zadání je pro AČR jasné - parametry moderní jasné -pro střelivo NATO - jasné - pánové je to o tom co říká sa58.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

sa58 píše:Kupuju si kdejaký časopis s vojenskou tématikou a od projektu CZ 2000 jsem o ničem nikde neslyšel :shock: Otázkou je zda je pro naši armádu třeba vyvíjet naši zbraň....

Osobně by se mi následovník sa58 líbil, ale kdo si je koupí? Možná Slovensko, dnes dělá zbraně kde kdo, to už není skvělá výroba jako mezi WW1 a WW2 kdy jsme patřili mezi největší exportéry zbraní...
Je treba i neni treba, to je stejny jako treba s Tatrama, taky nejsou treba, muzeme si koupit treba Mercedes, jde proste o tradici jedny z historicky nejlepsich zemi co se vyroby zbrani tyka. A ze by se to nevyplatilo ekonomicky? Sami pisete, ze o ty zbrani nic nevite, takze ani nevite, jak je dobra, co kdyz je to neco naprosto uzasnyho, pred cim si ostatni sednou na prdel? Je to jen mlaceni prazdny slamy :wink:

Osobne si myslim, ze dobra zbran se proda vzdycky. A ze se u nas dokaze udelat dobra zbran, o tom jsem presvedcenej.
válka je vůl
rumcajs
Příspěvky: 8
Registrován: 1/12/2006, 08:47

Příspěvek od rumcajs »

Já jsem si skoro jistý, že jde o novou českou útočnou pušku, a nebude osamocená, vypadá to, že CZ-2000 je už mrtvá a nikdo s ní nepočítá. Ty fotky z palby ukazují podobu CZ-2000 už asi dva roky starou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek




A tady je článek, na základě něhož usuzuji, že jde o novou českou zbraň, Policista č.4, duben 2006:


http://www.mvcr.cz/casopisy/policista/2 ... 70pol.html


Zajímavá je právě tato pasáž

Česká zbrojovka zde vždycky byla a je především k zajišťování potřeb státu a my jsme i nadále připraveni reagovat na jakékoliv jeho potřeby, tedy hlavně na současné i budoucí požadavky naší armády nebo policie. Do roku 2008, kdy se dá předpokládat zahájení zkoušek směřujících k přezbrojení Armády ČR, bychom například chtěli mít připravenu novou útočnou pušku. Bude to ovšem samozřejmě zbraň v určité vývojové fázi, na které by se mělo dále pracovat podle požadavků a potřeb zákazníka."

"Chtěli bychom udělat všechno pro to, aby nová základní ruční zbraň naší armády byla tak jako dřív česká, tedy z České zbrojovky Uherský Brod," dodává k tomu ředitel výzkumu a vývoje této firmy Ing. Ladislav Skoupý. "K tomu účelu připravujeme úplně novou koncepci útočné pušky, avšak mimo jiné i ve stávající ráži 7,62x39 mm, která je z několika důvodů stále zajímavá. Bude to samozřejmě stavebnice s variantami krátká karabina, lehká samonabíjecí odstřelovačka, lehký kulomet a podobně. Souběžně se k ní bude řešit podvěsný granátomet. O kulometu s pásovým zásobováním v této chvíli neuvažujeme, i když myšlenka je to lákavá, protože kulomety vzor 59 nevynikají spolehlivostí a svou životnost už mají za sebou. Nevylučuji, že se budeme zabývat vývojem samonabíjecího granátometu ráže 30 mm na náboj AG 17, avšak s daleko větším dostřelem.

Uvažujeme také o zahájení vývoje úplně nové zbraně jiné třídy, konkrétně malého samopalu ráže 9 mm Luger, eventuálně v kategorii PDW, s možností přestavby na moderní ráže 5,7x28 mm nebo 4,6x30 mm. Ze samopalu by mohla vycházet také lehká samonabíjecí puška, například pro vězeňskou a celní stráž."
sketch
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 25/11/2006, 13:09

Příspěvek od sketch »

rumcajs, velmi zaujimava sprava... tak dufam ze sa to podari... len pre porovnanie tu je FN SCAR, na ktory sa to dost podoba:

Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Sketchi, měl by se sem naučit vkládat obrázky, ten tvůj poslední se mi nevleze na monitor a to mám rozlišení 1680x1050 :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Zde jsem našel nějakou stránku s nějakými novými CZ braněmi
http://czechweapons.com/index.php
nevim jak moc je to aktuální. Vypadaj spíš jako rozpracované návrhy podle vzhledu, všechno to jsou takový ošklivý bedny..
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

N_Eser píše:Zde jsem našel nějakou stránku s nějakými novými CZ braněmi
http://czechweapons.com/index.php
nevim jak moc je to aktuální. Vypadaj spíš jako rozpracované návrhy podle vzhledu, všechno to jsou takový ošklivý bedny..
Toto teda vidím poprvé, ale poslední "news" je 2,5 roku staré...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Karel
Příspěvky: 9
Registrován: 1/3/2007, 11:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karel »

Je zvláštní že zde nikdo nezmínil novou "kraťoučkou" zbraň, kterou vyvíjí Prototypa. Nevím jestli je uvažována pro pěchotu, vzhledem k rekordně malým rozměrům (princip vychází ze samopalu Krása) a nebo dokonce spadá do kategorie PDW. Trošku se vzhledem podobá tomu PDW z N_Eserova odkazu. Jestli vyštrachám obrázek s ttd tak ho sem vložím.
Zamčeno

Zpět na „Pěchotní výzbroj“