Nová česká útočná puška

Zamčeno
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Tak třeba bude nová puška variabilní a bude moct používat i jiný náboj. Zatím náboj 5,56x45mm je standard NATO a my se máme držet standardu. A na náboj 6,8x43mm bych zatím moc nespoléhal. Náboj je to dobrý, ale enormě zatěžuje zbraň. Je vhodný do zbraní, které mají třeba zásohové jednotky, kde se nepočítá s velkým střílením, ale do útočné pušky to asi není ideální.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Přesně tak, proto je CZ S805A navržená jako variabilní...
No, uvidíme jak to dopadne.
Mě osobně by zajímalo, jak by ve srovnání těchto nábojů dopadl Československý náboj 7,62x45 mm...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Obávám se, Sapíku, že nejsi daleko od pravdy.
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak sem znovu procházel celé téma " Nova ceska utocna puska " a trochu jsem uvažoval o vzniku systému/zbraně CZ S805A. Šlo mi tak trochu o připomínky jistých osob ( zdravím Hecklera ) o " kopírování " jednou od HK, podruhé od FN.
Nevím sice jak CZ UB specifikovala parametry při zadávání výroby prototypu CZ S805A, ale pokud si aspoň trochu projdete stránky CZECH WEAPONS , tak si můžete poměrně snadno všimnout značné podobnosti řešení s řadou zbraní CZW. Samozřejmě to není nic divného, ale ukazuje to na jednu drobnost. Rozhodně nebylo potřeba kopírovat ze zahraničí celou zbraň.
Pokud jde o závěr CZ S805A, je celkem logické, že bylo použité klasické schéma s odběrem plynů a rotačním závorníkem. Už jen proto, že CZ UB asi očekává různé tlaky v průběhu případného výběrového řízení a klasické řešení je nejsnáze " ubránitelné ", už tak se dá očekávat ( vlastně už je tyto hlasy slyšet ) to klasické " proč kupovat nevyzkoušenou zbraň " .

Porovnání...

5,56_mm_CZW556
Obrázek

Personal_Defence_Weapon_4,38_x_30
Obrázek

CZ-S805
Obrázek

Je tu poměrně dobře vidět postupný vývoj tvarů zbraně, na stránkách výrobce je vidět vlastně celý průřez vývoje a shodné prvky se objevují i tam. Až na ten " drobný " rozdíl v typu závěru, samozřejmě. To mě přivádí i k další věci, která mi vrtá hlavou vlastně už od prvního předvedení CZ S805A, totiž velmi nápadná podobnost označení s předchozí zbraní CZ805...

CZ805Lada
Obrázek

Velice by mě zajímalo, zda a případně v jaké míře byl při vývoji v CZ S805A použit závěr a případně jiné části ze systému LADA / CZ2000 / CZ805... Bohužel dovnitř zatím nikde vidět nebylo, jediná věc ze které by se snad dalo soudit na blízký vztah těchto dvou zbraní je úsťové zařízení, tj. tlumič zpětného rázu, případně zdvihu. Při porovnání posledních dvou fotek je to celkem slušně vidět...

Produkty firmy CZECH WEAPONS, je tu vše kromě samotné CZ S805A, hlavně videa jsou poměrně zajímavá...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Tak dalo se čekat, že některé prvky budou podobné nebo téměř shodné. Spíš mě překvapilo, že i když se jedná o moderní pušku, nese některé prvky, které patří spíš do minulého století.
Btw pánové, už ji někdo z Vás zkoušel? Já už ano..
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Hecklere, pokud sem chceš přihodit nějaké zkušenosti, nikdo ti nebude bránit, ale proč jen tak něco nadhodíš a ticho po pěšině?
Pokud si vykoušel a neváže tě žádné omezení, rád si to poslechnu...
Ale nadhodit
nese některé prvky, které patří spíš do minulého století.

a nedodat nic...

? ? ? ?

EDIT: to může být cokoli, zatím sem neslyšel o ničem, co by na zbrani nebylo už v minulém století....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Asi jsem to napsal blbě. Nese prostě prvky, které jsou už překonané. Vystřílel jsem asi 20 nábojů a z toho moc nepoznám. Z pušky se střílí velmi dobře, niktera zvláš nekope a při střelbě je stabilní. Je ale opravdu těžká. Myslím, že použití více plastů by bylo na místě. Mám také za to, že puška má přepínač na silnější a slabší střelivo - nemohl jsem to bohužel nějak zvlášť bádat, jen jsem se postavil do fronty, vystřelil si a mazal pryč.
Co vím, lidi ze zkušebny bohužel nedokázali z CZ805 vystřelit testovací sérii 500 ran. Údajně je tam nějaký problém mezi nábojovou komorou a náběhem do hlavně a cca po 200 výstřelech selhává. Zbrojovka to zatím nedokázala opravit. A jako problém se také ukázala rozborka. Původně měla být bez použití nářadí, nakonec se to bez nářadí neobešlo a šlo to jen velmi ztuha.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

kopapaka píše:nese některé prvky, které patří spíš do minulého století.
V příslušenství se asi nachází forma na lití kulek a kožená patrontaška... :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Heckler:
Nese prostě prvky, které jsou už překonané.
Mohl bys být konkrétnější?
Nějak si pod tím nedovedu představit nic konkrétnějšího ( kromě návrhu, co přednesl sa58 :D ), snad jedině náhon závěru ala AR/M-16... Ale ten tam s jistotou není.
Odhaduju, že myslíš něco na vnitřní konstrukci, protože z vnějšku nic extra " překonaného " není vidět.
Ale fakt nevím...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

+ vytěrák a prachovnice.
Nebát se a nekrást!
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Velká část jsou kovové díly a je hodně těžká. Váhou pomalu dohání lehké kulomety. Moderní pušky mají dneska plouvoucí hlaveň, tady ne. Přepínač podle druhu střeliva (alespoň myslím, že to tak je), to mají staré M4. Víc jsem bohužel nemohl prozkoumat. Samotná střelba byla v dobrá.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ano, kovová je, ale není to ocel, ale slitiny lehkých kovů.
Hmotnost se uvádí 3,6 kg....
Pro srovnání:
G36----3.6 kg , HK416 ----3.5 kg , FN F2000 ----3.6 kg , Mk.16 SCAR-L ----3.5 kg
AN-94 "Abakan" ----3.85 kg , L85A2 ----4.13 kg
Co to je přepínač podle druhu střeliva? Myslíš přepínač režimu střelby? Ten mi trochu připomíná ten z sa.vz.58...
Nebo regulátor odběru plynu? Ano, ten už tak často nebývá, ale za zastaralý bych ho nepokládal. Navíc umožňuje uzavřít přívod plynu, " vypnout automatiku ".

Ještě dotaz, kolik ran se tak odstřílelo při té předváděčce? Říkáš, že střílel 20 x a kolik lidí střílelo z jedné zbraně?
To já jen tak...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:CZUB už nemá většinový český podíl. Zákon ale přece nemůže chránit jednu nebo několik konkrétních polečností? Zákon má chránit bezpočnost a zájmy českého státu. Prostě bude bohatnou jiná cizí společnost, ale zaměstnávat bude české lidi. Myslím, že se to dalo čekat. Vypadalo to, že se majítelé CZUB snaží vyhrát tendr a pak to hned střelit. Obchodně to je podle mě správně..
Zeptam se jinak. Jaky presne podil ma CZUB???

Na jedne veci se schodneme: Zákon má chránit bezpočnost a zájmy českého státu. Akorat, kazdy z nas si to vysvetluje jinak. Kolik ma zamestnacu MPI, 10 ( slovy deset )? Co subdodavatele, prodejci tusek,per a gum? To je znacny prispevek k udrzeni zamestnanosti a snizeni nakladu statu v danem regionu. Co je proti tomu nejakych 1200 zamestnancu CZUB plus nekolik desitek subdodavatelskych firem.
Heckler píše:Nese prostě prvky, které jsou už překonané.
No rozhodne je "modernejsi" nez napriklad Parmk1, kterou jsi tady tak casto propagoval.
Heckler píše:Co vím, lidi ze zkušebny bohužel nedokázali z CZ805 vystřelit testovací sérii 500 ran. Údajně je tam nějaký problém mezi nábojovou komorou a náběhem do hlavně a cca po 200 výstřelech selhává. Zbrojovka to zatím nedokázala opravit. A jako problém se také ukázala rozborka. Původně měla být bez použití nářadí, nakonec se to bez nářadí neobešlo a šlo to jen velmi ztuha.
Po pravde moc se mi nezda, ze by si zbrojovka, ktera je tusim paty nejvetsi vyrobce rucnich zbrani, se skusenosti nekolik desetileti s vyrobou samocinnych zbrani nedokazal poradit.
Pripada mi to, jako podobny blud o nezamenitelnosti dilu u samopalu vz.58.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Toto téma ukončím, už je delší dobu známé označení, pokračuje se na http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3796
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Zamčeno

Zpět na „Pěchotní výzbroj“