Nové zbraně nejen pro AČR (ČZ 805, G 805, SAG 30)

Odpovědět
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Samozřejmě všechno se nějakým způsobem zlepšuje, ale jsou hranice za který už prostě nejde jít. Pokud je hlaveň stavěná na nějakou váhu náboje, nějakou prachovou slož a tím pádem rychlost střely tak jsou parametry jasně daný.A bez radikálních zásahů do konstrukce to nijak zásadně nezměníš. Navíc se na přesnosti dost podílí spousta proměnných vlivů prostředí, a čím lehčí a rychlejší střela, tím jsou tyto změny větší. Je celkem jasný a prokázaný že na krátké vzdálenosti je lepší lehká, rychlá střela. Ale u středních vzdáleností se rozdíly srovnávají a u dlouhých jasně vyhrává těžší, pomalejší střela. A zkušenosti z bojišť jasně mluví pro těžkou střelu. Aspoň já to tak chápu.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Jen aby bylo jasno, já nejsem fanda náboje 5,56 x 45 mm, ale chápu proč naše armáda kupuje BRENY právě v této ráži.
5,56ka je prostě standardním nábojem NATO a ještě nějaký čas v této pozici vydrží. Osobně myslím, že ještě dlouho. Afghánistán je taková vyjímka a pokud by se dělo něco většího, tak pořád bude platit staré pravidlo, že běžný voják není schopný pravidelně zasahovat cíle ve vzdálenosti nad 100 m.

S těmi náboji je mi to jasné, pokud vím, tak BREN je projektován i na náboje 6,8 x 43 mm. Zrovna u těchto nábojů by neměl nastat problém, protože jsou řešeny na úpravu stávajících zbraní v ráži 5,56...

Mým favoritem vždycky byl náboj 7,62 x 45 mm :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Co se mě týče, upřednostňuju náboj mosin, pokud je v provedení R tak uplně ideál. Ale kdyby o něco šlo chci mít u sebe svoji "kosu" . Ale pochop, kopírovat něčí ptákoviny, jenom proto že mu zrovna nesmyslně lezem někam nepovažuju za dobrý. Vlastních nábojů máme po ... a pokud je nevyvezem do améru jako se to zrovna aktuálně děje tak jich i dost bude. Nebo snad předpokládáš že nás budou američani zásobovat střelivěm? Na tuto ráži je fungující(jakž takž) logistika, procesy a vůbec celý systém. Tak proč ho nesmyslně měnit.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

7,62 x 54R ? Tak pokud máš Mosinku nebo Dragunova, tak proč ne. Ale jinak...
To ostatní nějak nechápu...
Jaké kopírování?
Prostě sme v NATO a naši vojáci jezdí na mise,většinou při tom spolupracují s armádami, které používají náboje 5,56 x 45 mm. Takhle bude možné společně řešit zásobování municí. Možná se ti to nezdá, ale určitě půjde ušetřit. Nemluvě o možnosti doplnění munice ( příp. i se zásobníky ) od spojenců.
Pokud jde o náboje 7,62 x 39 mm, tak tam by to možná chtělo další vývoj munice, protože aspoň u nás to už dlouho " spí "...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Pánové, esi chcete rozebírat možnosti použití nábojů a jejich účinost, tak si nejdřív přečtěte TOTO TÉMA NA PALBĚ a rozebírejte to tam.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Heckler 1
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 13/1/2010, 02:17

Příspěvek od Heckler 1 »

Mimochodem, nedávno se do mě několik z vás opřelo, že je třeba podporovat domácí podniky a Česká zbrojovka je českým podnikem. Jeden známý si dal práci a pátral. Zkopíruju to co našel a jak je to s vlastnictvím zbrojovky:

Neni jeste zverejnena vyrocni zprava za 2009 ale z te za 2008 plyne, ze nejpozdeji k poslednimu dni ucetniho obdobi, tedy k 31.12.2008 vlastnili Ceskou zbrojovku tri subjekty (predpokladam, ze je to tak stejne i v roce 2009):

- VAT MAX a.s. (zrizen podle ceskeho prava) 60% akcii
- HAZELPORT INVESTMENTS LIMITED (sídlící na Kypru) 20 % akcii
- FAIRTOWN INVESTSMENT LIMITED (sídlící na Kypru) 20 % akcií

jelikoz spolecnost VAT MAX a.s. ktera je hlavnim akcionarem zbrojovky vlastni jediny akcionar (cimz mi situaci ulehcuji) a tim je portugalska spolecnost PRASLIN-CONSULTADORIA E SERVICOS, SOCIEDADE UNIPESSOAL LDA mohu s jistotou konstatovat, ze Ceska zbrojovka a.s. je firmou zalozenou a registrovanou v Ceske republice nicmene 100% vlastneno zahranicnim kapitalem....
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17795
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Heckler: vítej v globalizovaném světě. Od dob globalizace se za "české/německé/polské/singapurské" fabriky označují ty, které mají v dané zemi vývoj a výrobu. Ono by se taky lehce mohlo stát, že všechny firmy ovládající firmy které ovládají konkrétní firmy jsou Bahamské.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

důležitý je že podpoříme "domácí" průmysl. A hlavně vyzkoušíme to na vlastních vojácích. Mimochodem, kamarád který umí fakt střílet měl teď možbnost vyzkoušet CZ-805 a podle toho co říkal tak "to niee boh vie čo".
On to řekl jinak ale to nelze reprodukovat. Jednak je to na dlouho, jednak použil lidového výraziva.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

ogr.jan píše:důležitý je že podpoříme "domácí" průmysl. A hlavně vyzkoušíme to na vlastních vojácích. Mimochodem, kamarád který umí fakt střílet měl teď možbnost vyzkoušet CZ-805 a podle toho co říkal tak "to niee boh vie čo".
On to řekl jinak ale to nelze reprodukovat. Jednak je to na dlouho, jednak použil lidového výraziva.
A to myslíš, že by bylo lepší rezignovat na vlastní vývoj? Vždyť ten se nám podařilo obhájit i před rokem 89 a jeho výsledek používáš i ty.

Je pravda, že bych nechtěl, aby naši vojáci dostali poruchovou zbraň. Teď ale bude na vedení armády, jak BRENy vyzkouší a kdy je pustí do misí. A jak a jestli je bude v případě poruchovosti reklamovat. Doufám, že do toho už politici nebudou zasahovat.

Pokud jde o zkoušení, tak sem zachytil několik názorů, které byly kritické, ale v celkovém hodnocení nezněly až tak špatně.
Navíc se zdá, že s nákupem konstrukce a dovývojem škorpionu měla CZUB opravdu šťastnou ruku...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Stanley
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 29/10/2009, 14:31
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stanley »

Vím, že na Palbě neberete ATM za "solidní noviny", ale teď se tam zrovna probírá Bren, nový Škorpion...zkrátka celá rodina nových služebních zbraní a nejlépe dopadl Škorpion....Bren trochu zaostával,ale asi to chce čas. Která zbraň při vývoji neměla problémy? Je to nová útočná puška s novým přístupem k flexibilitě ráže a k taktickým doplňkům. Jiná věc je překotný přístup vlády k výběru zbraně pro AČR. Sa58 tady byl 50 let, tak proč ještě nepočkat 1 rok a nevyzkoušet novou pušku ve všech směrech?? Taková rychlost ve výběru mi připadá standartní asi jako při výběru pouzder pro CZ 75 Compact pro PČR, nebo při výběrovém řízení na nové padáky pro AČR. Tak aby to nedopadlo s těmi padáky, kde došlo k úmrtí. Ale Škorpion se zdá jako vcelku povedená zbraň,podle článku v ATM mi přišlo, že jí hodnotili lepší jak MP5....no ale v tom bych byl opatrný.A k tomu, jestli je zbrojovka naše, nebo se zahraničním kapitálem. Je to stále jen průmysl a tam platí tržní principy, je to stejné jako u Škoda auto, je Česká....ale Německá...hlavní je, že vývoj a práce se koná v ČR. Alespoň z větší části, v ČR ale ještě nejsme úplně připraveni na vstup různých investorů do průmyslových odvětví.
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

ten kámoš co tak poplival cz805 ale docela dost chválil novou DUTY, prej je to velice vydařená pistole, uživatelsky na úrovni glocka. Ten škorpík prý není zlej ale ta dutyna excelovala. Teď by mě ještě zajímala cena. Ale ta bude asi drsná. Nebo teda asi na mě drsná :( ALe snad na ni nějak časem naškudlím.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Stanley
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 29/10/2009, 14:31
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stanley »

Jj, to je pravda...Duty se prý hodně povedla, taky bych do toho šel. No a škorpion by prý měl být i na jednotlivý výstřely, tak to bych chtěl taky zkusit. Ale zase primárně u škorpiona bude výhoda kontrolovatelnosti při dávce, takže na jednotlivý výstřely to bude docela o ničem a předělat to tak jednoduše jako Sa58, nebo starýho škorpiona na dávku....nevím, to asi nepůjde.
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Ovladatelnost je jasná, je to pistolový náboj, takže jasná pohoda. Ale proč na dávky? Podle mě to nemá cenu. Buď umím střílet a pak dávku nepotřebuju, zvlášť pokud to osadím dobrým kompíkem, a nebo neumím a pak mě dávka nic neřeší. Dávka je jenom zbytečný utrácení. Škorpion má smysl pro někoho kdo střílí opravdu na blízko, ochranky VIP atd. Fakt je ten že já nemám malý flinty rád. Velkou to nenahradí a není to tak skladný jako pistole. Ale " záleží na vkusu každého soudruha" :lol:
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Protože bez střelby dávkou by nešlo o samopal...
A kdo by kupoval samopal který střílí jen jednotlivými. Jen civilisti.
Pokud střelbu dávkou nepotřebuješ, není přece problém ji nepoužívat, EVO 3 navíc má možnost palby kontrolovanou dávkou po 3 nábojích.

Osobně mám radši " věci " s pažbou, dokonce i pistolovou kuši sem si předělal na puškovou :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Stanley
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 29/10/2009, 14:31
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stanley »

Tak ze starýho škorpiona střílet dávkou mě moc nebavilo.....bylo to takový..."humpolácký" a jako policejní zbraň bych to moc nebral. Pokud jde do tuhýho, tak se dávka vždy vyplatí, ale musí to být kontrolovatelná dávka, to mi u starýho škorpa moc nepřišlo....byla to taková flusačka. Dávku bych bral jen pro ten pocit...každý si chce zkusit vše, co taková zbraň nabízí a novej škorp bez dávky je jako BMW x6 s motorem 1.2 z fabie (ale trh si žádá své a single bude). Ale co bych chtěl vidět, tak BREN střílející dávkou z 7.62mm. Abych opravdu viděl, jak to střílí v porovnání se Sa58 a ne jak na NOVĚ střílel nagelovanej cip s CZ805 5.56x45 a pochvaloval si, jak se z toho střílí líp, než z Sa58.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sa.vz.61.. humpolácký... :rev:
Tak teď si mě teda nas...

Pokud šlo o jeho tehdejší využití jako policejní zbraň, uvědom si prosím, že policie byla vyzbrojena pistolemi ČZ 50/70 na stejný náboj. A že ten samopal byl zaveden v době kdy platilo " pachatel zpravidla nebývá ozbrojen ".

Vem to takhle, z BRENA v5,56 se naprosto logicky bude střílet líp než z klasické neupravené padesátosmy v7,62.
Ale stejně by dopadlo porovnání vytuněné AP Z70 v 5,56 proti klasickému sa.vz.58 v7,62...

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
ogr.jan
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 4/3/2010, 19:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ogr.jan »

Cz-805 ma zhruba stejnej zpětnej ráz jako 58-ka. Akorát je těžší, tak se chová líp. ALE!! SA58 se dá tak naladit že si nějaká CZ805-ka ani neškrtně!! a vyjde to podstatně levněji s úplně jiným účinkem.
lepší když Tě dva vedou, než když Tě čtyři nesou
Stanley
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 29/10/2009, 14:31
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stanley »

:) , Sa61 v 90 letech teda humpoláckej byl a jako policejní zbraň do 90let a dál už nepatří. Jak říkáš, do dob komunismu, kde jedinou složkou, která fungovala byla policie a armáda to byla na svou dobu mimořádná zbraň, ale v dnešní době už zkrátka neobstojí s výkony(kdo střílel současně s starým škorpem a mp5, tak mi dá asi za pravdu). To, že bren v 5.56 bude střílet dávkou vždy lépe, než Sa58 je jasný. Mě zajímá to porovnání stejné ráže. Jestli se to chová stejně jako cz805, tak bych zatím miliardama z rozpočtu neplýtval. Hlavně v současné době se hledá nová ráže a v Afghánístánu 5.56 nestačí, tak proč berou jen 5.56? Perspektivně bych to viděl na zavedení 6.8x43náboje, je to takový kompromis. No ale to by měl Bren taky umět, tak snad dobrý. Škoda, že nikde nejsou vidět vojskové zkoušky a jejich výsledky...těžko domýšlet, proč tomu tak je. Já zkrátka doufám, že armáda nezavede do výzbroje zbraň, která by byla horší, než Sa58....snad ne.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Stanley: tak to se neshodneme, ale máš pravdu že klasickej sa.61 už se pro služební účely moc nehodí... Jedině s tlumičem na ... ale ne, to už není služební účel. :D
Tak to jestli bude nějaká nová ráže zavedena není vůbec jisté, ani jestli to bude zrovna kompromisní 6,8 nebo účinnější 6,5...
Armáda bere 5,56 protože je to ráže NATO a zatím nic nového není zavedeno.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Dobré zhodnocení ráží je v aktuálním vydání ATM. Autorem je Martin Helebrant. Závěr je takový, že nej by byla 6,5x38, ale je to v rukou politiků a ekonomů a tudíž nelze očekávat brzkou změnu/rozhodnutí.
Nebát se a nekrást!
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“