Samopal ZB 47

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Samopal ZB 47

Příspěvek od sa58 »

Samopal ZB 47
...poválečná P90 z Brna?...


Obrázek

Kdysi dávno, v pravěku Palby, jsem sesmolil krátký a nicneříkající příspěvek o čs. poválečných prototypech, v něm jsem se zmínil o asi největší soutěži v dějinách našich zbrojovek. Šlo o soutěž o nový samopal, naše zbrojovky do ní přihlásily tolik prototypů, že by z toho měl dnes ministr Barták (po volbách si dosaďte jiné jméno) asi hrůzu (MPI v té době ještě neexistovala...). Armáda požadovala moderní samopal, právě skončená světová válka potvrdila užitečnost této levné zbraně. A jelikož v té době působilo v republice několik konstruktérů světové úrovně, bylo opravdu z čeho vybírat. Jména jako Holek, Koucký nebo Myška zná dodnes celý odborný svět (tedy alespoň v to doufám).

V čem spočívala jedinečnost této soutěže? Poprvé se totiž dostal do výzbroje samopal s tzv. „závěrem kolem hlavně“. Do té doby měly samopaly víceméně konvenční řešenou konstrukci, za hlavní byl závěr, samopal připomínal stále pušku a pokud měl klasickou dřevěnou pažbu, byl i poměrně neskladný. Zásobník byl většinou schránkový (případně segmentový), zásoba střeliva se v něm pohybovala okolo +/- třiceti nábojů. To zase nebyla při poměrně vysoké kadenci kdovíjaká zásoba, na scéně se proto objevují i bubnové zásobníky. Jejich kapacita byla okolo 70 nábojů, nejznámějšími představiteli této koncepce jsou starší verze samopalů Thompson a Špagin (PPŠ-41). Nevýhodou těchto zásobníků je ale přebíjení v bojových podmínkách, větší zásoba střeliva také více zatěžuje samopalníka. Oba zmíněné samopaly přecházejí během války k jednodušším schránkovým či segmentovým zásobníkům. Zásobník však vždy „trčí“ ze samopalu, ubývající střelivo mění i těžiště samopalu a tím ztěžuje mířenou střelbu.

Naši konstruktéři mohli v poválečném období navázat na předválečné (a válečné) konstrukce samopalů, těsně před „Mnichovem“ byl do výzbroje zařazen „9mm samopal vz.38“, jeho tvůrcem byl strakonický konstruktér František Myška. Tato „kulometná pistole“ se však díky pomnichovskému útlumu mezi vojáky již nedostala. V Brně vznikl zajímavý samopal ZK 383, dílo bratří Kouckých, tento samopal je vyráběn v menších sériích během války a snad i krátce po ní.

Slavný konstruktér Václav Holek rozhodně nehodlal kopírovat nějaké předválečné či válečné konstrukce, navrhl totiž samopal, jenž by byl i dnes ozdobou vědeckofantastických seriálů. Když se na něj blíže podíváte, neuvidíte například žádný vyčnívající zásobník. Nejde zde ale o žádnou zbraň střílející z nějakých energetických článků, Václav Holek se jen snažil odstranit výše zmíněné nectnosti samopalů. Jeho samopal měl splňovat několik zajímavých požadavků:

- velká zásoba střeliva v zásobníku
- pohotovost střelby
- velká bezpečnost proti nežádoucímu výstřelu
- vyšší schopnost krytí v terénu pro střelce
- snadná manipulace nabité zbraně v terénu
- spolehlivost

Když se podíváme na tyto požadavky, vyjde nám z toho dnes nějaké laserová zbraň budoucnosti. Ve své době nešlo dost dobře očekávat vývoj samopalu s velkým zásobníkem, se který by střelec bez problému manipulovat třeba v okopu. Václav Holek však nehodil „samopal do žita“ a již v březnu 1946 (ještě před vyhlášením soutěže) nabízí zcela nový samopalu ZB 47.

Obrázek ZB 47

Velkokapacitní zásobník umístil tak, že vůbec nevyčníval ze samopalu, byl blízko těžišti a jeho postupné vyprazdňování způsobovalo jen malou změnu těžiště, díky tomu měl mít nový samopal lepší vlastnosti při střelbě dávkou. Dvouřadý zásobník na 72 nábojů byl skrytý v pažbě, přísun náboje do komory však nemohl díky sklonu zásobníku probíhat jednoduše jako u klasických samopalů. Závorník nepodával náboje přímo, Holek použil podávací páku přesahující čelo závorník asi o 30 mm. Podávací zařízení tvořil rohatkový kotouč s dvěma řadami ozubů, ten se otáčel na na hřídeli výstřeníkové závory. Do první řady zabírá podávací páka při pohybu závorníku dopředu a pootáčí kotoučem před výstřelem, druhá řada zabírá o dno náboje a dopravuje jej do komory.

Obrázek

Díky tomuto systému podávání nábojů mohl Holek jednoduše vyřešit i další dva požadavky, pohotovost střelby a bezpečnost. Závorník lze zajistit v obou polohách, rovněž tak nelze samopal rozdělat se zasunutým zásobníkem.... Jednoduché a prosté.

Obrázek Obrázek Obrázek

Samopal se skládal ze šesti skupin – hlavně, horního a dolního pouzdra, výstřeníkové závory, závěru a předsuvné tyčinky. Pokud chcete samopal rozdělat na jednotlivé součástky, najdete na stole 24 nerozebiratelných dílů. Více napoví obrázky z manuálu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Horní a dolní pouzdro je vyrobeno z lisovaného plechu, spolu jsou spojeny výstřeníkovou závorou. V horním pouzdře je uložena hlaveň, závorník vytahovač a předsuvná pružina, v dolním najdeme rohatkový podavač, zásobník a spúštadlo. Spodní pouzdro bylo vyrobeno z tenčího materiálu a panovala zde obava, že případě jeho deformace nebude zbraň schopná střelby.

Obrázek

V polovině roku 1947 je Vojenským technickým ústavem nařízen test samopalu ZB 47 (20 kusů?) u útvarů naší armády. O něco později se objevuje samopal upravený pro střelbu „experimentálním válcovým nábojem 9 mm“, samopaly jsou poté označeny mosaznou destičkou na levé straně pažby. Ty, které byly určeny pro běžné střelivo 9mm Para mají destičku s nápisem „Jen pro náboje kuželové“, samopaly určené pro experimentální střelivo tam mají text „Jen pro náboje válcové“. Válcový náboj měl odstranit možnost sklonění náboje směrem dolů od osy a následného špatného podání do komory.

Obrázek Obrázek

Náboj se liší jen použitím jiné nábojnice, laborace, provedení střel a hmotnost zůstávají stejné jako u klasického náboje. Náboje vyráběla firma Sellier & Bellot , Vlašimská strojírna ve Vlašimi, od 1.1. 1947 šlo o závod 14 národního podniku Zbrojovka Brno. Bylo vyrobeno minimálně 32.000 nábojů, z toho 16.000 bylo určeno pro testy samopalu ZB-47. Zbylá polovina putovala ke konkurenci, válcový náboj byl totiž také testován na strakonickém samopalu CZ-247. I zde mělo bylo vyrobeno dvacet samopalů pro testy, rozdělených opět na polovinu mezi normální a válcové náboje.

Nebudu tu rozebírat možnosti experimentálního náboje, i v případě jeho zavedení by jej čekala cesta do zatracení. V rámci unifikace se začalo uvažovat o úpravě samopalu pro sovětský náboj 7,62x25 Tokarev. Na jaře 1948 je k dispozici samopal pro tuto ráži (2 kusy), testy však mimo větší razanci náboje 7,62x25 lépe vyznívají pro náboj 9x19, mající menší rozptyl a větší účinek v cíli. Proto je opět rozhodnuto zůstat osvědčené ráže 9x19 Para (ovšem ne na moc dlouho...).

Jak tedy dopadl samopal ZB 47? Některým vojenským útvarům se při testování zamlouval a navrhli jeho zavedení do výzbroje. Naopak komisi se nelíbilo příliš mnoho součástek a větší hmotnost, nevýhodou byl i dlouhý zásobník a s tím spojené jeho obtížnější přenášení střelcem. Přednost dostala další světová novinka, Holečkův „závěr kolem hlavně“ a převratný strakonický samopal ČZ 447, známější pod označením „9mm vz. 23 (25)“. Ale to je již zcela jiná kapitola vývoje.


Technické data samopalu ZB 47
ráže – 9 mm Para (9x19)
délka – 740 mm
délka hlavně – 265 mm
hmotnost bez zásobníku – 3300 g
kapacita zásobníku – 72 nábojů
hmotnost prázdného zásobníku - 360 g
hmotnost plného zásobníku - 1200 g
nastavení hledí - 100 a 300 m
rychlost střelby – 550 ran za minutu

Ještě musím zmínit jeden zajímavý detail, pokud zadáte do vyhledávače „ZB 47“, najdete většinou jen obrázek verze ZB 47 se zasouvací pažbou a zkráceným zásobníkem. Bohužel se mi nepodařilo nikde najít kapacitu onoho zkráceného zásobníku...

Obrázek Obrázek


Použité zdroje:
Miroslav Šáda – Československé ruční palné zbraně a kulomety
Lubomír Popelínský – Československé automatiské zbraně a jejich tvůrci
Zbrojovka Brno, n.p. - uživatelská příručka ZB47 „Holek“
Jan Skramoušský – Čs. Experimentální náboj 9 mm – Střelecký magazín 8/99
Zdeněk Vimmer – Československé samopaly ZB 47 a ZK 466
Naposledy upravil(a) sa58 dne 6/4/2010, 18:22, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Nelíbí se mi ten úchop. IMHO se to muselo dost blbě držet...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nevím podle kterého - mistře si skládáte ruční zbraně dle - sa - sapíka?.
Víš budu mít hledání - majiteli....
Pomalu dej nejen návod , ale i - nejsem první, aní poslední sapíku - dej soubor Tvých ručních - až budu nasrán a vyzván ----- sapíku shromáždím - To - uvidíš - kačabo....
To je paráda....

Dám si na a věřte sapíka čas....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

vypada skvele, ocenuju kazdou aspon trochu napaditou konstrukci protoze ovykle upadam do deprese ze vyvoj rucnich zbrani je v pricipu mrtvy a uzavreny.

ale neprijde mi ze by to melo az o tolik vetsi zasobu munice, jen trochu nizsi a kompaktnejsi profil
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Divil by ses, ale není to až taková hrůza a myslím, že by to bylo spíš o zvyku.
Já sem to hned musel zkusit ( bohužel né na zbrani, jen mám dost vhodných kousků v hromadě dřeva na topení :D ) a celkem to jde.

Kupodivu je ten úchop celkem podobný samopalu FN P90 a nejen úchop, přes odlišnosti v konstrukci je to jen trošičku jiné řešení stejného problému ( s poměrně podobným způsobem řešení ).
sa58 píše:Jak tedy dopadl samopal ZB 47? Některým vojenským útvarům se při testování zamlouval a navrhli jeho zavedení do výzbroje. Naopak komisi se nelíbilo příliš mnoho součástek a větší hmotnost, nevýhodou byl i dlouhý zásobník a s tím spojené jeho obtížnější přenášení střelcem.
Ve SR 2/2010 byl článek o samopalech ČZ 447 a v kousku o ZB 47 tam přímo uváděli nedostatečnou životnost. Bohužel nemůžu citovat ( myslím že přímo Holečka, to číslo se někde potuluje ), ale bylo to opravdu málo. Ale nešlo až tak moc o chybu konstrukce, jako o nedeficitní materiály.
sa58 píše:Přednost dostala další světová novinka, Holečkův „závěr kolem hlavně“ a převratný strakonický samopal ČZ 447, známější pod označením „9mm vz. 23 (25)“.
Jen k tomu označení samopalů ČZ 447, správně je to 9 mm samopal 23/25 bez toho vz...
Ale to je jen detail...

Jestli můžu poprosit, ty perokresby jsou myslím z reprintu uživatelské příručky... Pokud se nepletu, tak někde na začátku příručky byl pěkný obrázek těch výhod ZB47 „Holek“, nešlo by to přidat?

Krásně sem si početl...
asija píše:ale neprijde mi ze by to melo az o tolik vetsi zasobu munice, jen trochu nizsi a kompaktnejsi profil
Já ti nevím, ale 72 nábojů u samopalu co má profil jak samopal bez zásobníku?
72 mají tak bubnové zásobníky a to je profil jak....
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jo Sa - měl bys tady na:
Palba.cz
Co já??
Máš tady soubor ručních zbraní a tuším i kopapaka s tím má stejný problém-

Dědku majiteli:

Sedni si chvilku na ....l, nebo jak to nazvat a dej Encyklopedii ručních zbraní - myslím odkazy.
Máš tady i děla.

Kdo Tě má od někdy února - března 2005 všude tady na Palbě najít.

Pokud Tě tímto "nápadem seru"....

Udělej aspoň " Klíč ".

Fakt jsi v tomto - najít nejen ruční palné zbraně problém.

Fakt je to škoda...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Uživatelskou příručku lze najít na stránkách Kinggun.cz - http://www.kinggun.cz/Pages/prirucky/Holek1.pdf

Je to docela zajímavý pohled na propagační materiál starý více jak 60 let. A někde na netu jsem ji viděl z 60 čechokreditů.

Michane, nějak nerozumím jazyku tvého kmene, musím si na to sednout v klidu doma a spustit Enigmu :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Přečti oba odkazy - ten druhý je slušnější...
Sa - odkazy - Ruční palné zbraně a odkazy:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3505

a také skvělé:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351

Jó a " Pozor" - abych neopomenul lahůdky od Tebe:

http://www.palba.cz/viewforum.php?f=36


To by to chtělo veliteli - tam je " frajeřinka" tam by člověk zajel a měl by o čem " kecá" . - co jsou fakta...

To je to oč Tě prosím....???
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Takže dodržené slovo. Je to dobré čtení a dobře to působí na lidi jako, já co si myslí, že jsme zbraně dělat uměli a umíme pořád.

Překvapila mě kapacita zásobníku. Pokud šlo o zásobní kolmý a směrem pod hlaveň, jak byl si dlouhý? Jak by se s ním střílelo v leže, jestli by nezavazel. To je jen úvaha neznalce.

Mám pocit, že německé MP38 či MP 40 měli 32 ran v zásobníku. A narazil jsem na názor, že i takový zásobník občas nutil střelce se odkrývat - nemohl se s ním přitulit k zemi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pátrači, zásobník není kolmý, sleduje spodní hranu pažby...

Obrázek

Tady je to celkem slušně vidět...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

A tak to je jiná, já to pochopil tak, že to byla přepravní poloha. Potom nemohl být žádný problém.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Krátký zásobník

Příspěvek od Martin Hessler »

S tím zkráceným zásobníkem to není zas taková záhada: měl kapacitu 32 nábojů a kromě délky pláště (a pochopitelně podávací pružiny) se ničím nelišil od dlouhého (72 nábojů). Zásobníky byly dokonce mezi sebou zaměnitelné, ovšem při nasazení dlouhého zásobníku do samopalu s výsuvnou pažbou (opěrkou) nešla opěrka zasunout.
Docela pěkná stať věnovaná samopalům ZB-47 obou provedení vyšla kdysi, koncem 80. let, v jednom čísle ATOMu... Měl jsem ho léta doma, bohužel dnes ho nemohu najít.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

ATM z roku 1990 číslo 11, strana 10. Autor Ing. Jiří Fencl.
Bohužel ke zkrácenému zásobníku není uvedena kapacita. Pouze je tam psáno: zkrácený zásobník poloviční délky.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Díky za info ohledně krátkého zásobníku, buď jsem slepý (což je fakt), nebo to v mých zdrojích prostě není....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Bohužel ke zkrácenému zásobníku není uvedena kapacita. Pouze je tam psáno: zkrácený zásobník poloviční délky.
Díky za info ohledně krátkého zásobníku, buď jsem slepý (což je fakt), nebo to v mých zdrojích prostě není....
Po pravdě řečeno, kdybyste mě mlátili, tak si teď nevzpomenu odkud ten údaj mám... Ale jsem si jím jistý, takže možná z VHÚ - mají tam tenhle samopal v depozitáři a kdysi jsem si ho směl vzít do ruky (vystřelit samozřejmě ne). Ale to držení není tak hrozné, jak to vypadá. Jen poněkud nezvyklé. Takový Sten Mk. II se drží mnohem hůř.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“