Čs. samopaly ráže 9mm vz.23/25 a 7,62mm vz.24/26

trew
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 15/2/2007, 20:54
Bydliště: Brno

Příspěvek od trew »

Ano blbě jsem se vyjádřil . To je jasné s náboji , :)
Trew.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

V jednoduchosti je krasa. Samopal 23/25 v rezu.

Obrázek

Krasne je videt zaver z dvou tretin "obepinajici" hlaven. Tento Holkuv patent prispel velmi k stabilite zbrane a stal se vzorem pouzivanym do dnes.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Samopaly by mali byť zrejme správne označené samopal 23, 24, 25, 26 - bez slovíčka "vzor", pokiaľ so slovíčkom "vzor", tak potom pre samopal 23/25 samopal vzor 48/a-b. Pre samopal 24/26 takéto označenie, pokiaľ viem, neexistovalo.
Označenie samopal vzor 48/a-b je historicky staršie ako označenie samopal 23/25, k zmene došlo v roku 1950 (podľa knihy Československé ruční palné zbrane a kulomety).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

V tejto knizke je tiez:Ani pod novym oznacenim vsak jednotnym samopalem cs.armady dlouho nezustal......V roce 1950 vsak dospela do noveho stadia reseni otazka unifikace zbrani a streliva se Sovetskou armadou a dalsimi armadami spojencu.....

A tak vznikl Samopal 24/26 :sad:
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

No ano původní Sa. vz. 48 v 9mm ráži byl vinikající, revolučně řešený (škoda že nebyl patentován Izraelci ho upravily a vydelaly na tom) a přesný, ale z dnešního pohledu byl težký. Po přejmenování na Sa. 23 a posléze přerážovaný na 7.62 a pojmenovaný Sa. 24 (prý z důvodů zmatení nepřítele bez slovíčka ,,vzor") který už bohužel nebyl tak přesný. :(
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Tak mi dneska dorazila marmeláda (zavařenina) Sa 26 a musím vyseknout poklonu konstrukci sklopky- se vším respektem k jinak geniální Sa vz. 58, u šestadvacítky je aretace vyřešená asi tak o 1000% lépe- snazší obsluha, bez nahmatávání tlačítka v kloubu... prostě paráda, stačí povytáhnout a sklopit, při rozkládání taky o dost rychlejší a pohodlnější než u 58.

Pažbička je na druhou stranu vyloženě obrovská a ikdyž jinak nemám zrovna malé ruce tak by mi prostě jen tak nesedla. Navíc mám pocit že po drobném překonstruování bakelitu by mohla být tak o 1cm užší a 1cm kratší...

Na zdi se vedle Osmapaděny V ale vyjímá parádně ;-)
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Tony Outland
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 18/7/2011, 19:41
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony Outland »

Rozborka Sa vz.26

Obrázek

U neznehodnoceného kousku by normálně šla vytahnout i hlavěn..
Obrázek

System přebíjení nemá obdoby
Obrázek

Částečná rozborka šla pouze jenom u starších kousků dříve znehodnocenych podle starého zákonu o zbraních.........
Dmitri
Příspěvky: 2
Registrován: 3/9/2011, 12:09
Bydliště: Jičín

Příspěvek od Dmitri »

Dobrý den , chtěl bych se zeptat do jakého roku se vyskytovaly samopaly vz.24/26 u bojových jednotek ČSLA a do kdy u jednotek Lidových milic ( zkrátka kdy je u bojových jednotek plně nahradil Sa vz.58 )
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

V roce 1975 jsem s 26 dekalamitkou (pumpičkou) sloužil. Většina vojska už byla přezbrojena.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Já sloužil s pumpičkou od října 1971do března 1972 v Prostějově. Systém plnění zásobníku nemá obdoby, vyprazdňování zásobníku po skončení strážní služby už bylo slabší. Pokud se nepletu, nějak šlo otevřít dno zásobníku a náboje se pak vysypaly, jinak se musely vymačkávat jeden po druhém a to byla otrava. Tak si to jeden ... voják ČSLA chtěl usnadnit. Zasunul zásobník do samopalu a ručním pohybem závěru dozadu a dopředu vyhazoval jeden náboj za druhým. Natahovací páčka se mu vysmekla a zbytek nábojů, tak asi deset, vyletěl v dávce. Pointou je, že do strážnice se vstupovalo z chodby, která vedla do tělocvičny, ten ... voják seděl proti dveřím a těsně předtím, než mu samopal spustil, proběhla do tělocvičny četa kluků.
Další zážitek byl z prostoru. Kromě našich jednotek tam byli Rusové, takže se sešly AK, Sa58 ... a pumpička. Rus na ni koukal jako na zázrak a mocímermo si z ní chtěl vystřelit. Nemohl pochopit, že nemáme náboje, ani slepé; mezi nimi byla munice spousta (aspoň do AK-hrome, teď mi po čtyřiceti letech došlo, vhodně ho zpracovat, možná by pistolové náboje sehnal). Tak si chtěl pumpičku aspoň spustit nasucho. Závěr samopalu byl slušně těžký a když Rusovi pumpička při nárazu závěru v přední poloze pěkně poskočila v ruce, málem ji se slovem "Čort ..." zahodil.
Obrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Čs. samopaly ráže 9mm vz.23/25 a 7,62mm vz.24/26

Příspěvek od Franz Trubka »

Video z programu Stream.cz Niceni povoleno
http://www.stream.cz/nejnovejsi/nicenip ... vzor-24-26
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re:

Příspěvek od IgorT »

Dmitri píše:Dobrý den , chtěl bych se zeptat do jakého roku se vyskytovaly samopaly vz.24/26 u bojových jednotek ČSLA a do kdy u jednotek Lidových milic ( zkrátka kdy je u bojových jednotek plně nahradil Sa vz.58 )
Môžem potvrdiť, že s pumpičkou, ako osobnou zbraňou som absolvoval ZVS v rokoch 1974/76, ako letecký mechanik, na letisku v Českých Budějoviciach!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“