Čs. samopaly ráže 9mm vz.23/25 a 7,62mm vz.24/26

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Čs. samopaly ráže 9mm vz.23/25 a 7,62mm vz.24/26

Příspěvek od sa58 »

Československé samopaly ráže 9mm vz.23/25 a 7,62mm vz.24/26
Obrázek

Ihned po 2. světové válce vyvstal problém vyzbrojení čs. armády kvalitním samopalem. Armáda v té době používala doslova kde co, o nějaké jednotné výzbroji se určitě nedalo mluvit. V dubnu 1946 byla vydány vojenskou správou „Směrnice pro vývoj samopalu“ V létech 1946-1948 doslova vypukla soutěž, která neměla a asi nikdy nebude mít v historii našeho zbrojního průmyslu obdoby. Do soutěže se dostaly prototypy samopalů několika řešitelů – Václava Holka, bratří Kouckých a zbraně z ČZ Strakonice.

S nekonvenčním řešením přišel u samopalu ZB 47 Václav Holek. Zásobník byl vložen podélně zespodu do pažby, náboje byly uloženy směrem dovnitř pažby a před závěr se dopravovaly otočným podávacím kolečkem. Jeho výhoda byla malá výška samopalu, nevýhodou komplikovaná mechanika podávání nábojů a příliš dlouhý zásobník.

Samopal Josefa a Františka Kouckých „9mm samopal ZK 476“ bojoval až do konce soutěže o prvenství, nebyl však přijat do výzbroje. Samopal byl konstruován s tzv. „závěrem kolem hlavně“ a byl vysoce hodnocen zkušební komisí, Ve srovnání s vítězem soutěže byl výrobně složitější,

Vítězem soutěže se stal prototyp samopalu ČZ Strakonice ČZ 47/p, později označeného jako 9mm samopal vz.48a (pěchotní) a vz.48b (výsadkový). Základ této zbraně lze najít v řešení Jaroslava Holečka, který po jako zaměstnanec ČZ Strakonice navrhl řešení tzv. „závěru kolem hlavně“. Do té doby byl závěr vždy umístěn za hlavní, u jeho řešení byl závěr navlečen na hlaveň a za hlavní byla jen jeho menší část. Celkově pak bylo pouzdro zbraně výrazně kratší. Samopal byl prozatím vyvíjen pro střelivo 9x19 Parabellum, které bylo vybráno jako vhodnější než 7,62x25 TT.

Na jaře 1950 bylo rozhodnuto o změně označení samopalu, nové označení bylo „9mm vz. 23“ pro pěchotní model s pažbou a „9mm vz. 25“ pro výsadkářský model.

V roce 1951 se stal unifikovaným pistolovým nábojem pro čs. armádu sovětský náboj TT 7,62x25. Bylo rozhodnuto o překonstruování samopalů na tento náboj, jejich označení potom bylo „7,62mm vz. 24“ a „7,62mm vz. 26“. Protože náboj TT byl lahvičkového tvaru, je zásobník u modelů TT 7,62x25 vykloněn poněkud dopředu i s pažbičkou. Jinak byly samopaly schodné s model 9mm.

Modely 23 a 25 používali zásobníky na 24 nebo 40 nábojů 9x19, model 24 a 26 na 32 nábojů 7,62x25.

Československé samopaly vznikly dříve něž světoznámý samopal UZI, kterému je často mezi laiky přiznáváno prvenství v použití „závěru kolem hlavně“. Uziel Gal však vycházel z konstrukce čs. samopalů.

Ve výzbroji ČSLA byl samopal vzor 24/26 až do úplného nahrazení samopalem vz. 58 v 60. letech.

Technické údaje: - mám ho v tabulce a ta nejde korektně vložit - bude doplněno později

československé samopaly
Obrázek

ZK 476
Obrázek
Naposledy upravil(a) sa58 dne 23/7/2006, 17:55, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

jelikož tabulka lze vložit pouze v html, tady je jako jpg

technické data:
Obrázek

Sa 24/25
Obrázek
Naposledy upravil(a) sa58 dne 23/7/2006, 18:00, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dostal jsem jako SZ tento dotaz a tak to rozvedu tady:

"Při browsení po netu jsem náhodně narazil na tyto stránk: http://world.guns.ru/smg/smg46-e.htm , kde se mimojiné v sekci Czech Republic píše o samopalu Sa. 23/24/25/26. Určitě stojí za povšimnutí modře zvýrazněná část. Konkrétně ta poznámka uvedená v cca polovině, o značení této zbraně. Tady na Palbě je (dle výše uvedených stránek) značení chybné, ale dost možná to mají špatně oni. Jak se k tomu staví autor?"


Informace o těchto zbraních jsem čerpal z knížky pana Popelínského. Podle toho co píše ve svých publikacích (podle mě docela dobře napsaných) se asi podílel na vývoji některých zbraní a tudíž je asi dobře informován.

Označení Sa 23/24/25/26 je asi chybné, zrovna tak jako sa 58. Oficiální názvy jsou delší a pro cizince i nesrozumitelné.

Ale je to jen můj laický názor...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

veľmi do toho nevidim, ale doteraz mi v živej pameti utkvelo, že k nam na základnú školu dohrmel VB prislušník a v rámci "výchovi" a podobných kecov predvádzal zbrane a samozrejme aj niečo podobné..oháňal sa s tym ako rambo, ktorého asi videl na videu..ako deti sme len s očami a ustami dokoran čučali ako telce..to bolo niečo..je možné, že sa táto zbraň aj nejako upravovala pre VB a podobné zložky?
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Podle mě ji měla samozřejmě ve výzbroji Bezpečnost, ale ty samopaly byly asi už vyřazeny a nahradil je vz.61 Škorpion. Ale je docela možné že vám je přišli ukázat, podle mě se jedná o zbraně které předběhli svou dobu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

ano bolo to v dobe sladkeho sna komunizmu, prehravačov Tesla, benzínu za 3,50Kčs...žltobiele Žigule kombi...a 1.Máj..inak blíži sa..snaď by sa patrilo niečo poznamenať k oslave pracujucich..hm..alegorické vozi sa mi ale pačili najviac...take stare loveparade akjo v berline...
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Ještě v roce 1975 jsem s Sa vz. 26 sloužil v ČSLA v základní službě. Říkali jsme jim "Pumpička, nebo Dekalamitka".
Nahrazovali je opravdu Sa vz. 58. Zajímovostí je na pravé straně předpažbí rychlonaplňovací zařízení pro zásobníky, kdy se vložil pásek s 8 náboji a jediným pohybem se náboje vtlačili do zásobníku.
V roce 1974 bylo nařízeno, nabíjet do zásobníků jen 30 nábojů, nevím proč.
Podle mne, samopal se vyznačoval přesností střelby, tím, že nekopal, nezvedal při dávce
hlaveň. Byl velice přesný, můj nejlepší výsledek na 3 rány na kruhový terč vpřed běžící figura na 100m byl 2x střed a jednou 8.
Další zajímavostí bylo, že na střelby 200 m kulomet a 100 m vpřed běžící figura se nastavovalo hledí o jedno výše (na 100m střelby hledí na 200 m atd.). Na kulomet se mířílo na spodní hranu a vpřed běžící figura do pasu a dosahovali se lepší výsledky, než s hledím, určeným na vzdálenost. Toto používali i ostatní a nebylo problém při předepsané střelbě krátkými dávkami položit 3 terče jen na 3 náboje.

Dále bych chtěl uvést, že Zbrojovka Brno se hlásila k vývoji a výrobě sa vz. 23 a 25 a uváděla, že na přezbrojení na ráži 7.62 mm výrobu a dokumentaci předala do ČZ Strakonice. (Toto mám z oficiálních knih vydaných k výročí Zbrojovky, které jsem zapůjčil kamarádům a nevrátili se.) Podle toho, co ve své knížce píše pan Popelínský, usuzuji, že pracoval v samostatném vývojovém pracovišti Zbrojovky - něketré údaje o místě vývojového pracoviště se shodují s tím, co staří zbraňaři ve Zbrojovce uváděli, že tam byl vývoj. Nevím to ale jistě.
Naposledy upravil(a) Tunac dne 4/9/2006, 17:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Pásek s 8 náboji? Na 8 nábojů měla zásobník pistole vz.52, ale ta se snad z nábojového pásku nenabíjela. Možná je to jen náhoda.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Já to znám taky, on říká urychlené nabíjení zásobníku do Sa vz. 26. To jest 8 x 4 je 32. 4x jsi vložil pásek a nabil jsi zásobník na 32 nábojů. Byla to postraní drážka na samopalu kam jsi vložil kolejničku s 8 náboji, přiložil zásobník a náboje se vtlačily do zásobníku. To vše 4x a měl jsi nabitý zásobník na 32 nábojů. Šlo to velice rychle, při určitém treninku. Jinak jsme zásobník nabíjeli po jednom náboji, což bylo dlouhé.
To snížení potom na 30 nábojů bylo zdůvodňováno, aby se neničila pružina zásobníku a aby nedocházelo k zasekávání samopalu. Ostatně u vz.58 nám později doporučovali to samé.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

To je nejen na 58, ale AK47 i M-16 kdy do zásobníku na 20 nábojů se jich doporučovalo nabíjet 18. Může dojít k tomu, že vymačkaná pružina má při podávání posledních nábojů malý tah a náboj se zachytí nedostatečně a "kousne" se v závěru. Hold vojáci by chtěli nalej zásobník na bednu nábojů, aby nic nevážil a ideálně zadarmo. :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

jj, ještě jsem viděl i zásobníky z plastu, řekněte mě někdo své zkušenosti. Já jako konzervativec, jsem věřil těm plechovým. Vždycky jsem u těch z plastu měl takový divný pocit, že se musí brzo ( protože vojáci jsou různí - mlátí s nimi) rozbít a tak jsem nevěřil trvanlivosti, těchto plastových zásobníků. Předem říkám, byl to dojem, nikoliv zkušenost.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Ono je "plast" a "plast".
Z jiného plastu se dělájí dětské pistolky a z jiného třeba Glock 17-xx.
A třeba "plast" na Glocky byl původně vyvíjen na obložení raketoplánů - tam ho nevyužili a u těchto pistolí se skvěle osvědčil.
Dokonce jsem četl o pádovém testu Glocku. Hodili ho z vrtulniku na beton (za výšku ruku do ohně nedám) a jedinou újmu kterou utrpěl byla ulomená muška.
Proto je někdy pojem "plast" dost zavádějící - označují se jím i takové materiály, jako uhlíkové polymery, jejichž vlastnosti jsou naprosto nesrovnatelné třeba s PVC.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To je mi trochu i jasné. Já viděl zásobníky pro Sa 58 z plastu a ty právě u mne vyvolaly onu popisovanou asociaci. Asi skutečně není plast jako plast. Např. i teflon není k zahození. Ale já myslel, jestli má někdo nějaký podklad o plastových zásobnících, nebo osobní zkušenost s nimi.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
lembloud
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 14/11/2005, 13:09
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od lembloud »

Plastové zásobníky se používají u AK-74 a všech jeho odvozenin.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Na plastových zásobnících jede víc zbraní.

Třeba Švýcarský SIG SG-550 SG-551 SG-552
http://world.guns.ru/assault/as25-e.htm

Nebo Rakouský Steyr Stg.77 AUG
http://world.guns.ru/assault/as20-e.htm
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Clocka 17 má můj známý a když sem to poprvé držel v ruce, tak se se smál. Především když je to bez zásobníku, je to takový "divný". Ale slouží mu dobře už takovejch 8 -10 let a pohodička. Dnes asi opravdu jde vyrobit cokoli z "plastu". U toho zádobníku bych se nebránil. Je to spotřební materiál a nároky (na rozdíl od těla zbraně) nejsou nijak velké. Navíc se mi líbí alternativa z průhledného plastu (myslím že SIG to používá). Velmi praktická kontrola množství munice v něm a jistě i úspora hmotnosti a dost možná i ceny.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jo tohle vypadá velice slušně. To znamená, že určitě jsou některé plasty i velice odolné na mechanické poškození. Díky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Ještě jedna perlička k těmto samopalům:
Nedalo se na ně nasadit bodlo, tak se nedoporučoval boj zblízka. Pokud k němu mělo dojít, bylo doporučeno (píši pro praváky) nabít do samopalu plný zásobník, uchopit samopal přes spouš do levé ruky, pažbu opřít do levého boku, do pravé ruky uchopit nabroušenou polní lopatku a tak se bránit. (Dalo se dobře pudově střílet a lopatkou otevírat břicha.)
trew
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 15/2/2007, 20:54
Bydliště: Brno

Příspěvek od trew »

9mm vz.23/25 a 7,62mm vz.24/26

Skoro se mě zdá že těmto samopalům se věnuje velmi malá pozornost . V ráži 9 mm byl zásobník kolmo . byla to velice spolehlivá zbraň .Po přechodu na 7,62 se musel naklonit konstrukčně zásobník směrem dopředu . Tady teprvě nastali problémy s občasným kousnutím střeliva . Tyto zbraně vlastnili všechny složky bez nějakých úprav , do doby než byla valná většina odeslána v rámci pomoci bratrské na Kubu . Pokud někdo vlastní rozkleslený samopal ať ho sem dá . Každý si udělá představu o obrovských výhodách tohoto samopalu a hlavně technologické nenáročnosti . Pro slepé cvičné střelivo se vešroubovávala respektivně zasouvala ušší hlavěň (cvičná ) aby se vrátil závorník . Neměl přepínání jednotlivá rána či dávka ale řešila to spoušť a to velice efektivně . Je to snad jedna z nejvíce vysmívaných věcí Pumpička . Ale kdo si z ní zastřílel změní názor . Dokonce jsem použil sklopku jen pro přidržerní ve sklopené podobě a výsledek mne překvapil . Mile :-)


Jo a ještě k tomu páskování .. Opravdu rychlé a cvik se získá ihned . Viz příručka pro střelbu se samopalem VZ. xxx xxx
Trew.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Add skloněný zásobník:
No nějak ten náboj 7,62x25 musíš nacpat do zásobníku, lahvičkový náboj neposkládáš na sebe jako válcový Luger 9x19

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“