7,62mm samopal vz. 58

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

OT: cos to hrál za Flashpoint? Já tam měl Sa58?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

skelet píše:OT: cos to hrál za Flashpoint? Já tam měl Sa58?
jak původní OFP: Cold War Crisis bez patchů, tak o 2 roky později i platinovku (Cold War, Resistance, full patch), obě CZ verze, v obou bylo AK47CZ (a SA s AK sdílel zásobník, což bych jim sice odpustil ale chybka to je, navíc když M16 s XM177 ho nesdílela)
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

divné ..
ObrázekObrázekObrázek
Jo_Do
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 26/2/2010, 18:07

Příspěvek od Jo_Do »

Nevím o tom nic, ale k tomu údajnému "zasekávání" samopalu v Afghánistánu bych si dovolil něco dodat.

Naše samopaly v poušti nejspíš fungují stejně dobře, jako kalašnikovy, jen si asi získaly špatnou pověst.
Dodnes si pamatuju, jak mě nepříjemně překvapilo, když po nás na vojně chtěli důkladné vyčištění zbraně, po každé střelbě.
Nějak se to neslučovalo s tím, co jsem vídal v akčních filmech, kde hrdina jen střílí a střílí a nic nečistí.

Po vyčištění zbraně instruktor švihnul pružinou přes bílý papír a nesměla na něm zůstat nečistota, jinak se muselo čistit znovu.
Pokud čeští instruktoři něco takového chtěli po afgháncích, tak se nedivím, že naše samopaly odmítli.
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Jo_Do píše:Nevím o tom nic, ale k tomu údajnému "zasekávání" samopalu v Afghánistánu bych si dovolil něco dodat.

Naše samopaly v poušti nejspíš fungují stejně dobře, jako kalašnikovy, jen si asi získaly špatnou pověst.
Dodnes si pamatuju, jak mě nepříjemně překvapilo, když po nás na vojně chtěli důkladné vyčištění zbraně, po každé střelbě.
Nějak se to neslučovalo s tím, co jsem vídal v akčních filmech, kde hrdina jen střílí a střílí a nic nečistí.

Po vyčištění zbraně instruktor švihnul pružinou přes bílý papír a nesměla na něm zůstat nečistota, jinak se muselo čistit znovu.
Pokud čeští instruktoři něco takového chtěli po afgháncích, tak se nedivím, že naše samopaly odmítli.
I tak se ale to tvrzení o nespolehlivosti SA v poušti krapet tluče s historkama o beduínech co se k svému SA dostali před 20ti a více lety, od té doby ho nečistili (a ani nevěděli jak a že vůbec to jde) a celou tu dobu jim zbraň perfektně šlape... Proti písku bohatě stačí nemít na zbrani zbytečně tlustou vrstvu maziva a nevláčet jí po zemi pískem.
Je sice pravda že M4/M16 narozdíl od SA má pro tyhle případy forward-assist, ale taky ji narozdíl od SA potřebuje mnohem častěji...
Si vis pacem, para bellum
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

"Neznám nikoho v armádě, kdo by chtěl po zkušenostech ze zahraničí měnit sa58 za cokoli jiného. I v Afghanistanu nedají hlavně místní policisté dopustit na sa58 a mají-li možnost a prostředky mění AK za sa58. "

Já bych 25 zahodil hned a přešel na něco modernějšího. Třeba na Steyer AUG. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

http://www.gunexpert.cz/products/sa-vz- ... lldog-9mm/

Tohle jsem našel už před nějakou dobou, pěkný důkaz toho co všechno se dá se starou 58čkou udělat... Tak trochu česká obdoba Colt M4 9mm SMG :)
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

No... nevím. Já jsem měl 58 i v poušti a obstál i když nebyl příliš často čištěn (stydím) a oproti AK má některé výhody které tu už jiní napsali. Podle mě jde spíše o to že AK je např. v Afghánistánu tak 1000 x více, je dostupný, proto jej má každý.
Spíše bych řekl že jde o "zasekávání" náboje, to je ovšem v 58 (na rozdíl od AK kde je to během přestřelky malá trága) naprosto marginální - stačí trhnutím za "nabíjecí dzindzik" vyhodit zaseknutý náboj a další naprosto hladce vklouzne na své místo a střílí se vesele dál. S tím ovšem nemá asi poušť nic společného.
Osobně bych si nikdy po zkušenostech nevzal ani do pouště AK mohl-li bych mít 58.
Přitom ovšem nesmlčím že doporučuji si jej chránit, nejlíp osvědčeným (už od WWII) kondomem :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Alfik píše:No... nevím. Já jsem měl 58 i v poušti a obstál i když nebyl příliš často čištěn (stydím) a oproti AK má některé výhody které tu už jiní napsali. Podle mě jde spíše o to že AK je např. v Afghánistánu tak 1000 x více, je dostupný, proto jej má každý.
Spíše bych řekl že jde o "zasekávání" náboje, to je ovšem v 58 (na rozdíl od AK kde je to během přestřelky malá trága) naprosto marginální - stačí trhnutím za "nabíjecí dzindzik" vyhodit zaseknutý náboj a další naprosto hladce vklouzne na své místo a střílí se vesele dál. S tím ovšem nemá asi poušť nic společného.
Osobně bych si nikdy po zkušenostech nevzal ani do pouště AK mohl-li bych mít 58.
Přitom ovšem nesmlčím že doporučuji si jej chránit, nejlíp osvědčeným (už od WWII) kondomem :D
Mít 58čka forward assist tak by člověk ani za ten "dzindzik (mimochodem krásné slovo :D) trhat nemusel, stačilo by palcem zatlačit čůdl jako u pozdějších verzí M16. Ovšem to už by (+ po upravach konstrukce pro jakous takous modularitu, i.e. vyměnitelná hlaveň//zásobníková šachta/časti mechanismu pro několik raží a Picatinny raily) byla zbraň na věčné časy a nikdy jinak a neměl by se kdo napakovat na zbrojních kontraktech...
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

stačilo by palcem zatlačit čůdl jako u pozdějších verzí M16
zatlačiť asi tak desať krát a modliť sa, aby náboj skutočne zaskočil... To isté môžeš urobiť aj na 58, teda môžeš doraziť nosič záveru rukou - a nepotrebuješ na to žiadne "došťuchovátko", proste udrieš na páku zozadu.
Ale keďže nie je vždy jasné, prečo sa náboj vzpriečil, je vhodnejšie ho rovno vyhodiť. Aj na M16 by to radi riešili vyhodením náboja, ale vzhľadom na konštrukciu to práve nejde, preto dostala práve to "došťuchovátko", ktoré môže - ale nemusí - pomôcť.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Alchymista píše:
stačilo by palcem zatlačit čůdl jako u pozdějších verzí M16
zatlačiť asi tak desať krát a modliť sa, aby náboj skutočne zaskočil... To isté môžeš urobiť aj na 58, teda môžeš doraziť nosič záveru rukou - a nepotrebuješ na to žiadne "došťuchovátko", proste udrieš na páku zozadu.
Ale keďže nie je vždy jasné, prečo sa náboj vzpriečil, je vhodnejšie ho rovno vyhodiť. Aj na M16 by to radi riešili vyhodením náboja, ale vzhľadom na konštrukciu to práve nejde, preto dostala práve to "došťuchovátko", ktoré môže - ale nemusí - pomôcť.
Člověk by od vojáka páskujícího si zásobníky skoro i čekal že náboje zevrubně prohlédne a ty vyboulené prostě vyřadí, ostatně každý soudnější střelec to udělá ikdyž si jde jen tak zastřílet "do papíru" na střelnici, pokud si člověk dá záležet a zjevné zmetky vyháže, neměla by být velká šance že chyba je v náboji...

Jinak jasně že stačí klepnout do natahovací páky zezadu, ale tlačítko pro palec pravačky je tak nějak víc po ruce i bez přehmatávání...
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Na vojně to při střelbách řešil vždycky nějakej velitel :D ale v reálu jsem VŽDY vyhodil náboj. To že jsem na něm při páskování nic neviděl neznamená že se mi pokus o jeho znovuvystřelení kurevsky nevymstí. Vzhledem k tomu, že jednou z výhod 58ky oproti AK je možnost ládování zezhora při nasazeném zásobníku (slyšel jsem že dnešní AK už to umí taky - ale jen slyšel) a v situaci kdy je to buď já nebo on...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Sancho píše:
Alchymista píše:
stačilo by palcem zatlačit čůdl jako u pozdějších verzí M16
zatlačiť asi tak desať krát a modliť sa, aby náboj skutočne zaskočil... To isté môžeš urobiť aj na 58, teda môžeš doraziť nosič záveru rukou - a nepotrebuješ na to žiadne "došťuchovátko", proste udrieš na páku zozadu

Člověk by od vojáka páskujícího si zásobníky skoro i čekal že náboje zevrubně prohlédne a ty vyboulené prostě vyřadí, ostatně každý soudnější střelec to udělá ikdyž si jde jen tak zastřílet "do papíru" na střelnici, pokud si člověk dá záležet a zjevné zmetky vyháže, neměla by být velká šance že chyba je v náboji...

Jinak jasně že stačí klepnout do natahovací páky zezadu, ale tlačítko pro palec pravačky je tak nějak víc po ruce i bez přehmatávání...
Ovšem, neočekával bych od vojáka, páskujícího si zásobníky, že má oči jako supermann a uvidí třeba nefunkční zápalku náboje a bude mačkat na nějaké tlačítko s nejistým výsledkem. Nejednodušší reakcí je škubnou závěrem vyhodit náboj a zasunout nový. Hrát si člověk může na střelnici, ne když okolo létají kulky.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Sancho píše:Jinak jasně že stačí klepnout do natahovací páky zezadu, ale tlačítko pro palec pravačky je tak nějak víc po ruce i bez přehmatávání...
U M16 je na boku záveru ale tridsať čí koľko zubov, takže s tým tlačítkom to dotláčaš po malých kúskoch - a na rozdiel od 58 u M16 (a v podstate ani u AK-47) nevidíš, kde, v akej polohe, záver zastal. Podobne ti to tlačítko nepomôže pri "nevyhodenej" nábojnici.
Na jednej strane je "otvorený" záverový priestor u sa58 nevýhodou kvôli väčšiemu znečisťovaniu okolitým bordelom, na druhej strane je zasa výhodný v prípade väčšiny problémov s nábojmi a ich podávaním.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

A tady je něco pro fandy vz. 58

http://www.zbrojovkaholice.cz/
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

Heckler - krása. Pro někoho, kdo si nechce zařizovat výjimku na automat, zřejmě ideální volba. Jen trochu nechápu tu cenu, přece jen za ty peníze je ostrý "zcivilněný" tactical...
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Zemakt speciálně pro tebe
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Horny píše:Pro někoho, kdo si nechce zařizovat výjimku na automat, zřejmě ideální volba. Jen trochu nechápu tu cenu, přece jen za ty peníze je ostrý "zcivilněný" tactical...
Ony ty úpravy na " LM58 " budo přeci jen trochu složitější než jen upravený spoušťák který umožní prodávat Sa.vz.58 jako poloautomat.
Určitě nepůjde jen o přivařený nástavec pro cvičnou střelbu, osobně bych si tipnul, že půjde sundat a celé " kouzlo " je v nové hlavni. Výrobce dokonce tvrdí, že do komory nepasuje ostrý náboj. Pokud by se to někomu povedlo, tak by se zbraň při výstřelu měla řízeně rozpadnout...

Takže ty úpravy určitě budou o dost náročnější...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

kopapaka - Ve střelecké revue 4/2011 je docela "výživná recenze" nazvaná "Osmapadesátka bez zbrojáku". Bohužel ani v ní nebylo řečeno víc. Snad jen to, že jde o upravované originální kusy a že je možná nějaká ta rozborka za účelem čištění (pokud jsem to pochopil správně).

Její obsah je třeba zde: http://www.webareal.cz/fotky4869/pdf/LM58.pdf

Tohle je zbraň spíš pro kluby vojenské historie a - řekněme sběratele bez zbrojáku.
Osobně bych si to za ty peníze nekoupil. Stát to řekněme do čtyř pěti tisíc, možná bych začal uvažovat. Zavařenou kosu člověk ale sežene za cenu okolo (či do) dvou tisíc, zcivilněnou od necelých šesti.
Jasně, je práce s úpravami a cena je dost možná pro hodně lidí přijatelná. Co se mne týče, existují přece jen lepší varianty ať už tactical, nebo výjimka.

Nedávno jsem ve vlaku nuceně vyslechl rozhovor několika odhadem šestnáctiletých jinochů (ta mládež v dnešní době tak strašně řve), týkající se zejména airsoftu a jakéhosi pofiderního koridorového mainstreamu (nějaká Call of Duty či co).
Byl jsem vážně rád, že mne v pubertě podobné legrace takřka minuly a já nevyhazoval své peníze oknem.
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Už jsem to viděl. Byl tam naveřený jakýsi bodec, který znemožní nabít ostrý náboj, ale slepý tam bez problémů jde. Jen nevím, jestli zrovna ten kus, který jsem viděl byl ze Zbrojovky Holice, ale nejspíš ano. Myslím, že výměna hlavně by se až tolik nevyplatila.
Paradoxem je ale legislativa. Koupíte si tento Sa 58 jako zbraň kategorie D, ale náboje do něj nejsou kategorie D.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“