7,62mm samopal vz. 58

Odpovědět
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Přece něco, dotazy:
V seznamu munice kterou jsi střílel je i 7,62x39 a 5.45x39, předpokládám tudiž, že šlo o nekteré verze AK. Jaký je rozdíl ve střelbě, myslím zpětný ráz, chování zbraně, stabilita....

Pokud se o tu problematiku zajímáš, možná jsi někde zaznamenal porovnání účinnosti 7,62 a 5,45 na ochranou vestu a přilbu NATO.. je to někde, případně víš porovnání?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Příspěvek od ParaRecon »

Střílel jsem z vz. 58 V, AKM, M67, M70, AK-74, AKS-74. Popořadě. 58 má něco kolem 3,5 kg. Při své ráži je opravdu lehoučká. Kadence je někde kolem 800 r/m. Její chování? Mno. Jednotlivé střely naprosto v pohodě. Krátké dávky cca 3 rány v pohodě. Delší dávky nedoporučuji. Plýtvání municí vhodné akorát do akčních filmů. Vzhledem ke konstrukce se mi zdálo, že se zvedá asi nejvíc. Navíc dost zvedá prach před ústím, když ležíš.
Klony AK-47. Docela váha. Opravdu kolem 5 kg. Kadence je podstatně menší asi kolem 600 ran. Střelba dávkou je podstatně zvladatelnější. Fyzika se nedá odrbat. Jiná konstrukce závěru, jeho hmotnost a celková hmotnost zbraně tu jednoznačně a paradoxně působí jako velké +.
Klony AKM. V podstatě to samé co AK-47. až na to že se váha pohybuje ke 4 kg a proti AK-47 je to znát. Ovladatelnost se mi zdá subjektivně pořád lepší než u vz. 58. Změna ústí hlavně. Nedochází tolik k zvedání prachu. Fajnové.
AK-74. Z hlediska ovladatelnosti opravdu super. Váží kolem 3,5 kg. Vynikající úsťová brzda. Ale je silnější zvukový efekt. Přece jenom 900 m/s je rozdíl proti 700-720 m/s. Při jednotlivých ranách je stabilnější než všechny předešlé. Je to dáno jak nábojem, tak i konstrukcí zbraně. Je přece jenom "rovnější" než vz. 58. Zpětný ráz? Flobertka :) Subjektivně se mi zdá, že se vz. 58 "zvedá" asi nejvíc. Co se týče dávek u AK-74. Opět ideál kolem 3-5 ran.
Ale tohle je vlastní asi všem útočným puškám. Obecně platí, že dle zbraně jde 2-5 prvních ran při dávce na cíl. A zbytek? No. Různě :)

Jedna poznámka ke zpětnému rázu. Když jsem šel na vojnu, tak mne strašili tím jak vz. 58 kope. Pak jsem byl překvapený, že se mi zdál zpětný ráz malý. Ale když to srovnám s AK-74. Tak to bylo pořád dost.

Účinnost na přilby a vesty. No velice hezky to mají popsáno Hýkel a Malimánek v knize "Náboje do ručních zbraní". Mají tam přesné a spolehlivé údaje.
Ohledně vest. Ruská norma GOST R50963-96 řadí 5.45 až do třídy 4. Myšleno střela 7N10 (uvádějí 7N6 se zpevněným jádrem - strašný). Tedy do stejné třídy jako 7.62x54R. Americká norma NIJ 0101.03 do třídy III, která odpovídá ruské 4 řadí .308 win/FMJ/FE. Naše norma ČSN 39 5360 řadí 7.62x39 do třídy 5CZ, .223 Rem do třídy 6CZ, .308 Win do třídy 7 a 7.62x54R do třídy 7CZ. Obecně bude záležet z čeho, za jakých podmínek a na co se střílelo.
Obecně 5.45 7N10 propálí na 100m 16mm ocel plát asi v 80 % případů. Viděl jsem z RPK-74 prostřelený zadek a bok BTR-60. Nevím ale na jakou vzdálenost a nevím jakou střelou, ale předpokládám, že něco z řady 7N2?. Prostě (z praxe) jde o to, že i kvlarovou přilbu do 100 m s klidem prostřelíš ze všech uvedených ráží (přímý zásah). To platí i pro vesty, pokud není keramickým plátem zvednuta na třídu IV dle NIJ normy. Ale i tam bych té ochraně nevěřil až na 100 %. Vždy se najde někdo, kdo si napáskuje protiopancéřovou.

Ohledně účinku 5.45 jsou nějaké testy na:
http://www.btammolabs.com/articles.htm
zvláště doporučuji ak74_wounding_potential.pdf

Praktická poznámka ohledně střelby dávkou. Profíci převážně používají rychlou střelbu jednotlivými ranami (max. krátkou dávkou). Dosáhnou vynikající přesnosti a přitom i účinnosti. Je opravdu velký rozdíl eliminovat protivníka dvěma, třemi dobře mířenými ranami než na jedno odmáčknutí ho přejet dávkou od bot až po hlavu a vyprázdnit půl nebo celý zásobník. Rychlé jednotlivé rány lze kontrolovat a jsi schopný dosáhnout velice slušné kadence. Čili i takto zahltíš prostor olovem. Navíc to máš pod kontrolou. Na balkáně se velice často stávalo, že přišel nějaký junior poučený z akčních filmů a při přestřelce (asi kolem 10 minut) vypálil 4 zásobníky s nulovým efektem a mi ostatní měli vystřílenu jen půlku prvního a podstatně úspěšněji. Zajímavé je, že se tihle Rambové velice rychle "uklidnili". Munice není nikdy dost.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Opět výborné a hlavně z praxe.
Vše co píšeš o Sa 58 ze své vojenské praxe potvrzuji a podepisuji.
Krátkými dávkami 2-3, nebo jednotlivým výstřelem jsem pomáhal i méně zdatným kolegům vedle sebe.
Díky za ty praktické poznatky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Příspěvek od ParaRecon »

Ještě upřesňuji odkaz na vesty vs. průbojnost vs. ráže. Našel jsem jednu zajímavou ruskou stránku: http://russianarms.info/rushtm/snariazenie/broniki.htm

Ta první tabulka je ta norma GOST R 50963-96. Kde Je 5.45 7N10 a .223 Rem průb. zahrnut do třídy 4. Tam by měla stačit ochrana třídy IV dle NIJ tedy vesta s kevlarovým plátem.

Když ovšem odvodím zápisy dle starší normy GOST R50744-95 a té nové tak zcela jasně vyplývá, že 7.62x39 se střelou 57-B3-231 (což je "ztvrzené" ocelové jádro - obdoba 7N10 u 5.45) jasně překonává i třídu IV dle NIJ!!! Klasické ocelové jádro v ráži 7.62x39 by měla zastavit vesta třídy IV.

Jinak pokud budete mít nějaké dotazy, prosím vydržte. Jedu obchodně do zahraničí a budu týden pryč.
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Příspěvek od ParaRecon »

Pardon. Kevlarovým plátem. Měl jsem na mysli kompozit. Nebo titan. Omluva.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Díky super!! velmi zajímavé postřehy. Například vliv rychlosti střely na zvuk střelby mě nedošel a přitom je to logické, podobně zvedání prachu při střelbě vleže.. zajimavé.. díky, na ty stránky mrknu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Velmi zajímavé údaje. Předpokládám, že většina z nás, alespoň starších ročníků má s Sa-58 osobní zkušenosti (to nemyslím Tebe Sapíku) a přesto řada nových informací.
Střelbu dlouhou dávkou jsme to zkoušeli také, včetně našeho velitele čety (chlap jako hora, přes 1oo kg živé váhy) a i jemu šla pátá, šestá rána pánu bohu do oken.
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

No teda,přiznám se že jsem ze samopalu střílel jen jednou,pozemní obsluha letadel je taková dost nevojenská sebranka,ale při střelbě dávkou mi přišlo že šla pánubohu do oken snad i ta první rána.Střelba jednotlivýma ranama byla v pohodě.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

hornet píše:Velmi zajímavé údaje. Předpokládám, že většina z nás, alespoň starších ročníků má s Sa-58 osobní zkušenosti (to nemyslím Tebe Sapíku) a přesto řada nových informací.
Střelbu dlouhou dávkou jsme to zkoušeli také, včetně našeho velitele čety (chlap jako hora, přes 1oo kg živé váhy) a i jemu šla pátá, šestá rána pánu bohu do oken.
No když jsem byl na vojně tak jsem o takovém nicku ani nepřemýšlel, internet v té době.... no možná někde na univerzitě v USA. :D

Mě osobně se daleko víc než automaty líbí klasické opakovačky. Žádná umělá hmota, pěkně ořechové dřevo a strojně obráběné díly. To je prostě klasika.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
jmann
Příspěvky: 4
Registrován: 11/2/2007, 01:57

vymena hlavne

Příspěvek od jmann »

Nazdarek Vrahouni, poradi mi tady nekdo, jak vymontovat a tedy vymenit hlaven u vz. 58. Mam znehodnocenou kosu s ohnutou hlavni tak premejslim jestli mam vubec shanet jinou znehodnocenou hlaven jestli by ta vymena nebyla ultra narocna tak bych to asi udelal. Nema nahodou nekdo prirucku k vz.58 v pdf? Diky za odoved.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

jmann:
Hlaveň u 58 samozřejmě vyměnit jde i když je třeba vědět jak.
Vzhledem k výše popsanému ale návod jak na to zavání návodem k nedovolenému ozbrojování.Nasadit jde totiž i funkční hlaveň a "hlavňovina" je celkem dobře sehnatelná.
Takže se omlouvám,ale raději ne. Pokud se totiž jedná o ohnutou znehodnocenou hlaveň, stačí svěrák a kladivo.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
jmann
Příspěvky: 4
Registrován: 11/2/2007, 01:57

ozbrojovani

Příspěvek od jmann »

To snad nemyslis vazne :D Nasadit jako hlavnovinu nebo co? Pokud bych si umel vyrobit z hlavnoviny ostrou hlaven, neptal bych se jak opravit znehodnocenej sapik se zavarenym vsim :D Jde mi jen o to, vymenit ohnutou hlaven za jinou znehodnocenou. V tomhle zadnej trestnej cin nespatruju. Je to to samy jako rozborka. Nezadam tady rady ve smyslu jak zprovoznit znehodnoceninu... Sverak a kladivo no tak to je dobry... to pak bude vypdat dost ultra, nemyslis? Tohle bych pochopil kdybych si stezoval, ze mam ohnutej mec... :o)
jmann
Příspěvky: 4
Registrován: 11/2/2007, 01:57

poradte prosim

Příspěvek od jmann »

Ahoj, studoval jsem ten zpusob znehodnoceni a nejsem si jistej jestli ty hlavne pujdou prohodit protoze je to tam zality zelezem a domnivam se ze je telo timhletim zavarenim na pevno spojeny s hlavni a to brani jejimu vyndani. Pak by bylo asi nejlepsi to cely dat do srotu a poridit novej kus. Je to tak nebo je zavarena jen hlaven a da se to oddelit? Nejsem zadnej zbrojir a ve zbranich se moc nevyznam, tak bych potreboval nekoho kdo by mi rekl jak to je. Diky
Uživatelský avatar
aki
Příspěvky: 5
Registrován: 13/2/2007, 11:23
Bydliště: momentalne China

Příspěvek od aki »

nazdar
konecne navstevovane forum
sam vz.58 vlastnim. 58-cku som mal az na hlaven rozobranu komplet na vojne kde som robil zbrojara. Hlaven je so zaverom bud zlisovana alebo spojena zavitom. Na beton vsak poistena kalenym kolikom pod komorou. Musis najprv vyrazit ten kolik a potom skusaj. Ja by som to tipol na zavit. Ale iste daj vediet ako to dopadlo
jmann
Příspěvky: 4
Registrován: 11/2/2007, 01:57

hlaven

Příspěvek od jmann »

Cauky Aki, diky za radu, koukal jsem na to, kolik jsem nasel, snazil jsem se ho vytlouct, ale nepodarilo se to. Jak jsem rikal, ve zbranich se moc nevyznam a dvakrat vzrucnej taky nejsem, nekomu sikovnejsimu by se to asi povedlo. Jsem rad, ze rozeznam hlaven od zasobniku :o) Nakonec jsem to vyresil tak, ze sem za 1800,- poridil dalsi znehodnoceninu.
trew
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 15/2/2007, 20:54
Bydliště: Brno

Příspěvek od trew »

Martan píše:1986 - 1991 protitankový pluk v Lešanech (100mm protitankový kanón vz.53 a PTRK 9P148 Konkurs)
1991 - 1994 dělostřelecký pluk v Lešanech (152mm ShKH vz.77 Dana)
1994 - 2000 Posádkové velitelství Praha

Jinak: Sa vz.58 je vynikající zbraň. Protáhnete ho blátem, sněhem, pískem, bažinou... a stejně bude střílet.
1976 Vú9123 Vimperk PVOS
Trew.
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Příspěvek od ParaRecon »

Hlaven je so zaverom bud zlisovana alebo spojena zavitom.
Hlaveň je narozdíl od jiných zbraní zalisovaná a jištěná. Z čehoš plyne, že její vyjmutí a zasazení nové "použitelné" může být dost náročné. Kdo navrhl předpis pro znehodnocování vz. 58 nebyl hloupý. Tohle doma neuděláte. Možná ano. Ale pak se nedivte, že vám kulka zůstane v hlavni a ta vyletí :-)
Ne opravdu jde o to, že pokud by někdo chtěl teoreticky vyměnit hlaveň, tak bude mít velký problém s jejím usazením, no a následně i s přesností zbraně. tohle chce speciální nástroje. Soustruh, dílnu atd.
Uživatelský avatar
ParaRecon
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 10/1/2007, 17:11

Rychlopalba&ohřev&přesnost

Příspěvek od ParaRecon »

Již jednou jsme se tady bavili o přesnosti vz. 58 při "zahlcení prostoru" palbou. Chcete-li rychlopalba- Ať dávkou nebo rychlé jednotlivé. Nebudu se vracet k tomu, co jsem zde psal dříve.
Jen lehce. Vz. 58 nemá jako jedna z mála AR ompenzátor. A jsme u toho.
Nechci se alespoň zatím věnovat rozdílům v kompenzátorech určených zejména pro střelbu dávkou a kompenzátorech určených pro "fofrování".
Co jsem v civilu, tak jsem si pořídil CZ 858. Pak jsem si sehnal kompenzátor Grand Power (slovensko). Má vynikat právě pro "fofrování" (westerňáci prominou). No a hurá na stovku (střelnici).
Vzal jsem sebou sapouch, dva zásobníky (mimo pouzdra jsem nechtěl brát nic jiného) a 240 ks munice.
Po usazení kompenzátoru na závit chránítka (bez mezikusu na to zapomeňte). Začala palba. Nešlo mi o přesnost. Ale o otestování kompenzátoru. Tak jsem pálil co to šlo. Jen jsem se to snažil udržet na terči o velikosti stojící figury na 100 m.
První 2 zásobníky páskované doma. A pak PAL dva. Napáskovat. PAL dva. Napáskovat. Až bylo vše vystříleno. Nechtějte po mě jak dlouho to trvalo. Dva zásobníky jste schopni vystřílet za 10-20 sekund (jde to rychleji). Pak čas na páskování. Ale teď jsme u toho.
Po cca 100-120 ranách se rozpálí hlaveň a odfuky natolik, že je skoro nemožné udržet vz. 58 za předpažbí. Testoval jsem to již jednou a taktické rukavice velice pomohou (kvalitní). Pokračujete dál. holá ruka přehmátne k zásobníku. Ale V této chvíli na mířenou střelbu zapomeňte. Vzduch se nad mechanickými mířidli tetelí tak, že je to omezující.
Po 240 ranách necháte závěr vzadu. Sapouch pověsíte do "průvanu" a ještě notně dlouho vidíte stoupající spaliny a charakter. praskání kovu.
A jsem zpět u toho o čem jsem psal v minulosti.
Zahlcení prostoru střebou dávkami ve stylu filmovém. Nesmysl. Jednak možná sestřelíte Pána Boha. Ale ne cíl. Pak se zbavíte munice tak rychle, že si můžete vychutnat "krásy" války jejím pouhým sledováním. Z vlastních zážitků vám mohu prozradit že akorát na sebe upoutáte pozornost, pak jste bez munice a následně mrtví. A potom je váš kvér tak horký, že jste jen akustickým efektem bojiště.
Jinak Grand Power se docela osvědčil. Ale chci sehnat něco jiného. Viz.:
http://www.dlaskarms.com/rifle_parts.html

Je to kompenzátor jako u AKM. Mimochodem Asi se mi jako nejúčinější zdál u AK-74. Ale tam je fyzika přece jenom o něčem jiném.
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Narazil sem na youtube na dve videjka s 58ckou a docela me tam zarazi ze na prvnim z nich tam strili davkou jako nic moc to s nim ani neklepe (sam sem z toho nestrilel, ale slysel sem ze to docela cuka nahoru) vidim, ze ma ustovou brzdu, ale to na tom druhym ma taky a cuka to s nim i pri jednotlivejch vystrelech..
http://www.youtube.com/watch?v=n8JRRxgtaQs
http://www.youtube.com/watch?v=Zc2ouE5un6o&NR=1
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“