7,62mm samopal vz. 58

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Před 15 rokama bych to možná dovedl, byla to docela solidní skládačka. Horší bylo čištění po střelbě s nástavcem pro slepé náboje - čistil jsem to snad 3 hodiny.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Mno vidím, že bojová pripravenost zálohy je slabá... :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
habitat3

Příspěvek od habitat3 »

Bruno píše:Mno vidím, že bojová pripravenost zálohy je slabá... :mrgreen:
jj je slaba a ani nedokaze dat dohromady sa58... :roll: nevis jak..?
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

:oops: No ja som v zálohe už 13.rok takže ti neporadím...Boli časi ked sme to skladali za 19 sekund :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
habitat3

Příspěvek od habitat3 »

jj vim ze to jde tak rychle,ale musim tam delat nejakou chybu..proste sem v rohu a nevim kudy kam..rano moudrejsi vecera..kaslu dnes na to..
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Já měl obě verze. Rušila se u nás jednotka a jako ČTZ jsme dostali na starosti kvéry po ní. Sklopku jsem vůbec neměl rád. Blbě se zní střílelo a při nošení mi sklouzávala z ramene takže jsem si radši bral pádlo. Rozdíl v hmotnosti se mi nijak výrazný nezdál.
Jestliže je nepřítel ukryt v nedobytné pevnosti, dbejte na to, aby se odtamtud opravdu už nikdy nedobyl.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Trochu pozdě...Moravský Ján PS 1988-1990.Mají fantastickou odolnost,spadl mě dolů ze špaku cca 9 metrů a kromě toho že se natáhl tak se mu nic nestalo.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Taky to není žádný hypermoderní výrobek z plastu, je to pořádný kus železa. Co je ti platný skvělý vzhled když ti někde praskne plastový výlisek.

I M16 na počátku stála za *****.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dneska jsem při četbě nové Střelecké Revue narazil na článek popisující zajímavou úpravu naší staré klasiky, samopalu vz. 58.

Upravuje ho Zbrojovka Praga (link ZDE ), jde o zajímavou úpravu a vylepšení Sa58 o potřebné rozšíření. Jeho název Sa 58 DEFENDER

Sa58 byl doplněn o tři raily MIL STD 1913 pro montáž doplňků a přední rukojetí. Zbraň je vybavena osvětlovacím modulem a kolimátorem. Hlaveň je oproti originálu zkrácena a je vybavena kompenzátorem. Místo kovové sklopné pažby je použita pažba plastová (sklopná). Celá zbraň je díky tomu zkrácena.


Obrázek

Obrázek

Obrázek


zdroj:
www.zbrojovkapraga.cz
Střelecká revue 9/2006
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Hodně pozdě - Přelouč 1973-1975, se vz 26 :D Nedám na něj dopustit, v PŠ mě ho záviděli všichni s 58. Nadávali na obě verze.
samopalnik
Příspěvky: 2
Registrován: 4/9/2006, 14:40
Bydliště: Home
Kontaktovat uživatele:

sa58

Příspěvek od samopalnik »

Tunac: Ty mi chceš říct že sa26 je podstatně lepši než sa58??? tak s tím jdi dohajzlu, na svou dobu to sice byla "lepši" ,ale on je to v podstatě to same jako izraelsky UZI, pistilove střelivo neveky dostřel, na kratší vzdálenost učinna, ale ta přesnost je na kulovy hovno, osmapadesátka je proti 26 ostřelovačka.Sice je mi tet 15, ale už jsem si z par desitek zbrani zastřilel, a CZ 858 Tactical (pokud viš co to je) ma otec doma, ale vystřilel jsem z ni vic zasobaku neš on.Klidně mi napiš ja ti rad budu oponovat... mimochodem mrkni na www.sa58.wz.cz , na muj web o 58.!!!! SA vz. 58 FFOORREEVVEERR!!!
samopalnik
Příspěvky: 2
Registrován: 4/9/2006, 14:40
Bydliště: Home
Kontaktovat uživatele:

sa58

Příspěvek od samopalnik »

Jediny + 26 proti 58 je hmotnost a rozměry, jenomže všem vam vadi "pouhy" 3kg, ja vim že se po par kilometrech pronese, ale vemte si Kalach ktery jich ma 5kg!. Jo a ještě k těm pažbam bezesporu pevna je určitě pro střelbu přesnějši, zato sklopka je skladnějši, ale plastová sklopka je srovnatelná s pevnou.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

samopalnik:
Ono je možná dobré si uvědomit, že SA58 už je "samopalem" pouze podle toho SA. Jinak je to podle nové klasifikace automatická puška. Samopaly jsou zbraně na pistolový náboj.
Potom samozřejmě samopal vs. aut.puška nemůže být srovnatelné - jsou to jiné kategorie.
A zastal bych se Sa2x - ve srovnání třeba se Škorpíkem Sa61 je to nebe a dudy.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Samopalník@
Ty zbraně posuzuješ dle technických údajů, možná podle těch zbraní, co jsou chované ve vatičce, ale já jsem střílel z obou, běžně používaných. Na vojně se z 26 a 58 střílelo jen na 100, 200 m. A tam z mou 26kou kluci dosahovali lepších výsledků, jak ze svou 58kou. Zajímavé, že?
Asi je to tím, že se ty zbraně se používaly, hodili někam, prasklo se s nimi, spadly. Podle mě je přesnost 26 daná krátkostí vyčnívající hlavně. Díval ses někdy do hlavně 58ky, když se z ní v rychlém sledu vystřílely 2-3 zásobníky a vzápětí se hlaveň namočila do vody, nebo sněhu? Ohnutí hlavně poznali i neškolení hvězdáři. (Hvězdáři = pracovnik na kontrole, který po výrobě hlavně kontroloval rovinos hlavně pohledem na bílý terč.) A tak bylo po přesnosti 58ky.
Můj nejhorší střelecký výsledek na 100 m na vpředběžící figura bylo 20, jedna včelka mě ulítla. Jinak pod 24 jsem nešel, nejlepší výsledek 28. A nepatřil jsem u lopatostřelců k nejlepším. Že by k bojovákům schválně brali ty, co neumí střílet, se mě nezdá.

Pokud bych si mohl vybrat z našich zbraní v případě války, bral bych vz. 26, nebo 25., A navíc ve městě a budovách je lepší, rychleji změníš směr střelby na stranu ruky, držící spoušť.
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Nedám na něj dopustit, v PŠ mě ho záviděli všichni s 58.
Já tomu rozumím tak, že všichni mu ho záviděli v době, kdy se o zbraň museli jen starat. Pokud by na ni záviselo jeho přežití, tak by bylo rázem po závisti.
Pumpička by byla dobrá tak na vyloupení pošty, tedy ne že bych to někdy zkoušel (zatím?).
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Hele samopalníku, nemusíš tady hned vykřikovat něco ve smyslu "jdo do hazlu". Když Tunac střílel tak si byl ještě na houbách a on jen vyjádřil svůj názor.

Poválečné samopaly vz. 23/25 byly průkopnické zbraně, při malé délce měly docela dlouhou hlaveň a jejich přesnost byla více než dostačující. Ve své době to byla naprostá světová špička. Je sice pravda že pistolové střelivo není nic moc učinné na větší vzdálenost, ukaž mi ale základáka který trefí něco na 200 a víc metrů - možná tak vrata od stodoly.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Samopalník,co se tak místo střílení raději mrknout na češtinu?Navíc takto napadat někoho kdo je pravděpodobně starší než Tvůj otec je hodně neslušné.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Re: sa58

Příspěvek od redboy »

samopalnik píše:................. na muj web o 58.!!!! SA vz. 58 FFOORREEVVEERR!!!
Tak sem se kouk, a mezi náma, co takhle doplnit stránku "Historie", nezlob se na mě, ale to není nic moc.......
ObrázekObrázek
rumcajs
Příspěvky: 8
Registrován: 1/12/2006, 08:47

Příspěvek od rumcajs »

našel jsem tohle malé foto modernizovaného Vz.58 z VTÚVM Slavičín s americkým M 203, foto je prý z roku 2003. nemáte někdo větší a detailnější foto, prosím?

Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11570
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Já se jim divím, proč stále modernizují kus šrotu, jakým Sa 58 je a nenakoupí konečně 2000, když už ji mají (konečně) zavedenou do výzbroje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“